AB projesi çerçevesinde Kayseri’de Basın Evi açıldı

Avrupa Birliği (AB) fonlarıyla desteklenen Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi açıldı. Açılışa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin,  Büyükşehir Belediye başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Üstün Tuncer ve çok sayıda davetli katıldı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzinidou, AB’nin ifade ve basın özgürlüğüne önem verdiğine dikkat çekerek  “Bizim önceliğimiz gazetecilerin görevlerini bağımsız ve profesyonel şekilde yerine getirmeleri. Bunun  için gerekli hukuki, düzenleyici ve siyasi ortamın sağlanmasıdır. Bizim için basının kendini daha iyi yönetmesi, bütün vatandaşlara ulaşabilen gazeteciliğin sağlanması ve profesyonel gazeteci meslek örgütlerinin sayısının artırılması önemli. Devam eden medya programları için AB tarafından 6 milyon avro civarında kaynak ayrılmıştır. Desteklenen projelerin temel odak noktaları medya çalışanlarının sosyal ve iş haklarının iyileştirilmesi, medyada çeşitliliğe katkıda bulunulması, işsiz gazeteciler başta olmak üzere gazetecilere dayanışma fonu sağlanmasıdır. Geçen yıl büyükelçimiz, İstanbul, İzmir ve Ankara’da basın akademileri ve basın evlerinin açılışını yaptı. Bizler de bugün burada basın evinin açılışını yapıyoruz. Dijital medya ortamına uygun becerileri edinebilmeleri için de gazetecilerin bu alanda gelişmesine yönelik eğitim programlarını destekliyoruz” dedi ve basın evinin açılışı yapıldı. Açılış sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Pertzinidou’ya el dokuması kilim hediye etti.

Pertzinidou, açılış töreni öncesi, Vali Şehmus Günaydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç’ı ziyaret etti. Belediye ziyaretinde konuşan Pertzinidou, Kayseri’de olmanın kendisi için onur kaynağı olduğunu ifade etti.

Büyükkılıç da gastronomi, turizm ve kültürel zenginliklere sahip kentin, hoşgörünün merkezi olduğunu anlattı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, AB finansmanı “Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi” projesi kapsamında ilimizde kurulan Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nin açılış töreninde, “Bizim en büyük gücümüz birlik ve beraberliğimizdir” dedi. Törende Avrupa Birliği sürecinden bahseden Başkan Büyükkılıç, Türkiye’ye sadece Avrupa’dan bakılmaması gerektiğini belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi-Müsteşar Eleftheria Pertzinidou’nun da katılımıyla gerçekleştirilen Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nin açılış törenine katıldı. Açılışta yaptığı konuşmada Türkiye’ye sadece Strazburg ya da Brüksel’den bakmanın yetersizliğini dile getiren ve Türkiye’nin Türkiye’den görülmesi gerektiğini belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, bu anlamda AB projelerini olumlu bulduğunu söyledi. Türkiye’ye önyargıdan uzak bir şekilde bakılması gerektiğini vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “Ülkemiz zor bir coğrafya üzerinde bulunuyor. Hiçbir ülkenin terörle sınava tabi tutulmasını temenni ederiz. Maalesef ki ülkemiz yıllardır ismi ve şekli değişen terörle karşı karşıya. Ancak Türk Milletinin güçlü iradesi buna karşı koymayı bilmiştir. Bizim en büyük gücümüz birlik ve beraberliğimiz” dedi.

Açılışta Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi-Müsteşar Eleftheria Pertzinidou’ya kilim hediye edilmesi sırasında Başkan Memduh Büyükkılıç’ın kilimin kök boyadan yapıldığını ve Kayseri’nin önemli bir değeri olduğunu dile getirmesi üzerine Konuk Müsteşar, tüm güzellikler Kayseri’de toplanmış ifadesini kullandı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Gelir, yaşam, girişim üzerine (2) (Köşe yazısı 10.09.2020)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Köşe yazıma kaldığım yerden devam ediyorum. Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.