Belediyelerden:bilim kampı, şoförlere eğitim, ihale, tarım, spora destek, temizlik, yatırım

ÇOCUKLAR, BÜYÜKŞEHİR’İN BİLİM KAMPI İLE HEM ÖĞRENİYOR HEM DE EĞLENİYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Merkezi’ndeki Bilim Kampları’nda çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyor. Bilim Merkezi’nde birçok arkadaşlık edinen çocuklar, burada çok eğlendiklerini ve yaz sezonunu çok keyifli geçirdiklerini anlattılar.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük sosyal yaşam merkezi olan Anadolu Harikalar Diyarı içerisinde faaliyet gösteren Kayseri Bilim Merkezi’nde çocuklar için Bilim Kampları birbirinden ilgi çekici ve güzel konu başlıkları ile dikkat çekiyor. 6 Temmuz’da başlayan etkinlikler tüm hızıyla devam ederken, Bilim Merkezi’nde gençler ve çocuklar bilimsel bilgileri eğlenerek vakit geçiriyorlar.

Tanışma ve drama ile başlayan etkinlikler içerisinde, ‘robokod, redoks tepkimeleri, organik krem yapıyoruz, canlılar dünyasına yolculuk, ahşap atölyesi, tasarımına renk kat, güneş gözlemi, sihirli lamba, atık malzeme atölyesi, yüzük oyunu, kağıt devreler ve oryantrik’ gibi birbirinden ilginç ve eğlenceli konu başlıkları yer alıyor.

ÇOCUKLAR BİLİM KAMPLARINI ÇOK SEVDİ

Bilim Merkezi’nde çok sayıda arkadaşlık edinen çocuklar, burada çok eğlendiklerini, birçok şey öğrendiklerini ve yaz sezonunu çok keyifli geçirdiklerini dile getirdiler.

Çocuklar, Bilim Merkezi’ni çok sevdiklerini ifade ederek, elektrik devresinden, ahşap tasarımlarına kadar onlarca çalışma yaptıklarını söylediler.

5 ayrı dönemde gerçekleşen Bilim Kampı programına 8-16 yaş arası çocuklar katılıyor. Katılım ücretinin 60 TL olduğu bilim kamplarına ilişkin bilgi almak isteyen vatandaşların, 0 352 222 45 67-0 352 222 89 01 no’lu telefon numaralarını araması, kayseribilimmerkezi.com adresini ziyaret etmesi veya sosyal medya hesaplarını takip etmesi gerekiyor.

BÜYÜKŞEHİR, 750 ÖZEL HALK OTOBÜSÜ ŞOFÖRÜNE EĞİTİM PROGRAMI HAZIRLADI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki KAYMEK tarafından 750 özel halk otobüsü şoförüne eğitim verilecek. Bu kapsamda Özel Halk Otobüsü Şoförleri Eğitim programı tanıtımı gerçekleştirildi. Eğitim programında otobüs şoförleri yönelik eğitim faaliyetlerinin yapılması planlanarak hizmet kalitesi ve verimin artırılması amaçlanıyor.

Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen Özel Halk Otobüsü Şoförleri Eğitim semineri toplantısına, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, KAYMEK A.Ş. Huzur Çınarı, Ulaşım A.Ş. Kayseri Halk Otobüsçüleri Esnafı Odası yetkilileri katıldı.

Eğitim programı kapsamında şoför personele yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimleri verilecek. Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan eğitimlerde 750 özel halk otobüs şoförü toplam 6 saat ders alacak. Eğitim programlarında, beden dili, iletişim becerileri başta olmak üzere, davranışsal yaklaşım, stres yönetimi, şoför psikolojisi, güvenli sürüş eğitimleri, iş disiplini, öfke kontrolü, iş bilgisi ve yönetimi, iş yeri kuralları ve iş ahlakı, iş etiği gibi birçok konu yer alacak.

Programda konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan,  hizmet devamlılığının ve kalitesinin çok önemli olduğunu ifade etti. Ulaşımda da hizmet kalitesinin artırılması noktasında birçok çalışma yapıldığını vurgulayan Beyhan, “Biz ulaşım noktasındaki tüm arkadaşlarımızı bir aile ve bir ailenin fertleri olarak görüyoruz. Bu noktada Ulaşım A.Ş. çalışanıydı, özel sektör temsilcileriydi, odaydı bir ailenin fertleri olarak görüyoruz. Herhangi bir sıkıntımız olduğu zaman kendi içimizde bu tarz sıkıntıları ve sorunları aşmayı amaçlıyoruz. Dolayısıyla bir ailede, aile fertlerinin arasında nasıl bir ilişki varsa, bu ilişki bizim ulaşım hizmetini yerini getirirken de gerek özel sektörde gerek kamuda aynı mantık içinde çözülsün istiyoruz. Bu anlamda gerekli olumlu yaklaşımları sağlayan oda yönetimimize, şoför arkadaşlarımıza,  halk otobüs sahiplerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Beyhan, yapılacak olan eğitim programının hayırlara vesile olmasını diledi.

MELİKGAZİ’NİN İHALESİNDE 2 DAİRE İLE 10 DÜKKÂN PAZARLIĞA KALDI

 Melikgazi Belediyesi, açık artırma ihale usulü ile mülkiyeti belediyeye ait Kazım Karabekir Mahallesi’nde bulunan 22 daireden 20’si satılırken, Battalgazi ve Tacettin Veli Mahallesindeki toplamda 11 büro ve işyerinden 10 tanesi pazarlığa kaldı 1 tanesi satıldı.

Yapılan ihale sonucunda belediye bütçesine 8 milyon 944 bin TL katkı sağlandığını söyleyen Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Belediyemizin gayretleriyle mahallelerimiz kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmalarıyla yepyeni bir vizyona kavuşuyor. Melikgazi Belediyesi olarak farklı alanlarda kentsel dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında yaptığımız 20 dairemizi ihale ile sattık. Oturmaya hazır dairelerimiz yeni imar yönetmeliğine göre inşa edildi. Daireler şuan oturmaya hazır vaziyette vatandaşlarımıza teslim edildi. Çevre düzenlemesi, yaya yolu ve otopark alanları bulunan konutlarımızda çocuklarımız için oyun parkları mevcuttur. Gelişmeye açık olan mahallelerimizde vatandaşlarımızın rahatı için hizmetlerimiz devam edecek. Mülklerin satış ihalesinden elde edilecek gelirler yine mahallelerimize sosyal tesis, okul ve çevre düzenleme hizmeti olarak geri dönecek ve yatırımlara kaynak oluşturacak. İhalemizin hayırlara vesile olmasını diler, daireleri ve işyerini alan vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ederim. Cenab-ı Allah ağız tadıyla oturmayı nasip etsin.” dedi.

TALAS BELEDİYESİ İLÇENİN ‘TARIM DESENİ’Nİ DEĞİŞTİRİYOR

Talas Belediyesi, ilçe tarımına yönelik yürüttüğü çalışmalarla ürün çeşitliliğinin arttırılmasını sağlıyor. Bu kapsamda belediye tarafından verilen tohum desteği ile Talas’ta ‘Tarım Deseni’ değişiyor.

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın tarafından ilçe tarımına yönelik yürütülen projelerle Talas genelinde ürün deseni değişmeye başladı. Çiftçilere sağlanan tohum desteğiyle ilçe tarımında baklagil üretimi yaygınlaştırılıyor. Belediye tarafından gerçekleştirilen 9 ton nohut ve 9 ton fasulyeden oluşan toplam 18 ton tohum desteği ve diğer teşviklerle 2019 yılında 60 dekar olan baklagil ekili alanı 1.600 dekara çıktı.

 “İLK DEFA BÖYLE BİR HİZMET GÖRDÜM”

Talas Belediyesi’nin sunmuş olduğu tohum desteği başta olmak üzere tarımsal hizmetlerden faydalanan çiftçi Ali Sancak, daha önce baklagil üretimi yapmadığını, belediyenin teşvikiyle ilk olarak bu yıl Alaybeyli’de baklagil ekimi gerçekleştirdiğini ifade etti. 200 dekar nohut ve 250 dekar fasulye ekimi yaptığını belirten Sancak, “Talas Belediyemizin vermiş olduğu tohumlarla 200 dekar nohut, 250 dekar fasulye ekimi gerçekleştirdik. Böylece baklagil ekimine ilk olarak Talas Belediyesi ile başlamış olduk. Belediyemize teşekkür ederiz, görüldüğü gibi ürünümüz gayet iyi durumda. Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Yalçın’a teşekkür ederim.” dedi.

Düşüncelerini aktaran bir diğer çiftçi Selçuk Aktaş da “Bu yıl ilk defa fasulye ektim, başta Başkan Yalçın olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. 80 dekar alana fasulye ekimi gerçekleştirdim. Ürün verimliliğini yüksek bekliyorum.” diye konuştu.

Belediye tarafından yürütülen tarımsal çalışmaları değerlendiren Nevşehirli üretici Mustafa Demirdelen ise ilk defa böyle bir hizmetle karşılaştığına dikkat çekerek, “Alaybeyli’den tarla kiralayarak fasulye ekimi yaptım. Talas Belediyesi’nin bu yaptığı gerçekten çok güzel ve değerli bir çalışma. İlk defa böyle bir hizmet gördüm. Bundan dolayı belediyeye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

HEM TOHUM HEM ARAÇ DESTEĞİ

Başkan Yalçın tarafından Talaslı çiftçilere yönelik başlatılan çalışmalarla tohum desteğinin yanı sıra tarımsal araç desteği de sağlanıyor. Taş toplama makinesinden anıza direkt ekim makinesine, kompost gübre karıştırma makinesinden gübre dağıtım römorkuna kadar birçok araç Talaslı üreticilerin hizmetine sunuluyor.

YANGIN RÖMORKU İLE TARLADAKİ ÜRÜNLER KORUMA ALTINA ALINIYOR

Bunlara ek olarak kırsalda oluşabilecek yangınlara hızlı şekilde müdahale etmek amacıyla traktörle kullanılabilen yangın söndürme römorkları hizmet veriyor. Kırsal mahallelerde hazır bekletilen bu römorklarla çiftçilerin ürünleri koruma altına alınmış oluyor.

BAŞKAN VE REKTÖR BASKETBOLCULARLA BULUŞTU

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ile birlikte Sporcu Fabrikası yaz etkinliklerine katılan basketbolcu adaylarıyla bir araya geldi.

KAYÜ yerleşkesindeki spor salonunda eski milli basketbolcu Fatih Solak nezaretinde basketbol eğitimi alan gençlerle buluşan Başkan Yalçın, “Faaliyet Talasgücü Belediyespor bünyesinde yürütülüyor, salon Kayseri Üniversitesi’nin binası. Sağladığı bu imkandan dolayı sayın hocamıza teşekkür ediyorum. Hem sizi hem ailenizi burada görmekten dolayı mutluyum ve sizleri yürekten kutluyorum. Sizin yaşınızdaki çocuklar dışarıda geziyor ya da diğer başka gereksiz şeylerle vakit geçiriyor. Ama sizler burada geleceğinizle alakalı aktivite yapıyorsunuz. Buradaki çalışmanızın akademik hayatınızda çok katkısı olacak. Bu ülkenin gerçek sahipleri olarak, gelecekte bizim yerimize geçecek gençler olarak, bu ülkeye hizmet etmek adına şimdiden kendinizi yetiştirdiğiniz için hepinizi gönlünden öpüyorum” dedi.

Başkan Yalçın daha sonra günün anısına Rektör Karamustafa’ya 67 numaralı Talasgücü Belediyespor forması hediye etti.

ÇEVRE DOSTU KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN DAHA HİJYENİK TEMİZLİK

Kocasinan Belediyesi, daha temiz ve daha sağlıklı bir Kocasinan için çöp konteynırlarını modern araçlarla dezenfekte ederek temizliyor. Ayrıca çöp konteynırların bulunduğu yerlerini de temizleyen ekipler, çalışmalar sayesinde ilçe sakinlerine hijyenik bir ortam sunuyor. Daha çevreci bir Kocasinan için çalıştıklarını belirten Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, olmazsa olmaz olan temizlik işlerine büyük önem verdiklerini ifade etti.

‘Temizlik imandadır’ anlayışıyla daha yaşanabilir çevre için birçok projeyi hayata geçirdiklerine dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, “Daha temiz bir Kocasinan için hijyene dikkat ediyor, vatandaşlarımızın sağlığına azami önem gösteriyoruz. Bu kapsamda Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerimiz tarafından modern çöp konteyner yıkama aracı ile bölgede bulunan hijyenik, uzun ömürlü, estetik görünümlü çöp konteynırlarını düzenli olarak temizlenerek, yeniden vatandaşın hizmetine sunuyoruz. Özellikle modern araçlarla, çöp konteynırları hızlı ve kolay temizliyoruz. Böylelikle çevrede oluşabilecek olumsuz koku ve görüntü kirliliğinin önüne geçiyoruz.” diye konuştu.

Başkan Çolakbayrakdar, “Daha nezih ve daha sağlıklı şartlarda vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

DEVELİDE ÜCRETSİZ BESYO KURSLARI İÇİN KAYITLAR BAŞLADI

Develi’de BESYO sınavlarına hazırlanan dar gelirli gençlerin bireysel kapasitelerini geliştirip sınavlarda başarı sağlaması amacıyla Develi Kaymakamlığı, Develi Belediyesi, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Öksüt Madencilik arasında imzalanan protokolle BESYO Eğitim Akademisi Hazırlık Kursu için kayıtlar başladı.

Faaliyete geçirilen protokolle BESYO sınavlarında başarılı olmak için antrenör ve ekipman desteğinden, moral motivasyon desteğine kadar her şeyin düşünüldüğünü belirten veli Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Dar gelirli gençlerimizin meslek edinmesi ve sevecekleri işi yapmasına imkan sağlayan böylesi güzel bir projenin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, genç kardeşlerimize de başarılar diliyorum” açıklamalarında bulundu.

BESYO Eğitim Akademisi için kayıtlar 4-11 Ağustos tarihleri arasında ilçemiz stadında bulunan Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğümüze yapılacaktır.

BÜYÜKŞEHİRİN DE DESTEĞİYLE KIRSAL MAHALLELERDE ÇALIŞMALAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Büyükşehir Belediyesinin de destekleriyle Develi Belediyesi ekiplerinin kırsal mahallelerdeki çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

İncesu Mahallesinde parke ve fırın yapım çalışmaları devam ederken Soysallı Mahallesindeki parkın duvar yapım çalışması, Yaylacık-Gürümze arası birinci kat sathi kaplama çalışması, Millidere Mahallesindeki göletin etrafının korkuluk yapımı, Sindelhöyük ve Karacaviran Mahallelerindeki parke tamir çalışması ve Y. Künye Avlağa mezrasındaki mesire alanının çevre düzenleme çalışmaları tamamlandı. Yeşilyurt-Epçe mahalleleri arasındaki 4 km’lik yolun birinci sathi kaplama çalışmasının da devam ettiğini belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Merkez mahallelerimizle eş zamanlı olarak kırsal mahallelerimizde de çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Mahallelerimizin ihtiyaçları olan hizmetleri ulaştırmamızda ekip ve ekipmanlarıyla bize her daim destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız hemşerimiz Memduh Büyükkılıç’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

MELİKGAZİ BELEDİYESİ-TÜFAD FUTBOL OKULU BAŞLIYOR

Melikgazi Belediyesi ve Türkiye Futbol Antrenörler Derneği (TÜFAD) gençlerin yaz tatilini spor yaparak etkili ve daha faydalı geçirmesi için “Futbol Okulu” başlatıyor.

O9 ağustos’ta başlayacak olan futbol okulu hakkında bilgi veren Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Melikgazi Belediyesi olarak çocuklarımızın hem yaz tatilini değerlendirmeleri için TÜFAD ie birlikte futbol okulunu başlatıyoruz. Mahalleler arası turnuva yapacağız. Dolayısıyla çocuklarımız hem futbol oynayıp zamanlarını değerlendirecekler hem de müsabakalara katılacaklar. Futbol sever çocuklarımızı kayıt olmaya bekliyoruz. Bu güzel fırsat kaçırmayın.  Sağlıklı yaşamın anahtarı harekette saklı. UEFA lisanslı antrenörler ile sen de bu eğitimi almak için online başvuru yapmayı unutma. Başlama tarihi 09 Ağustos 2021. 2007 ve 2014 tarihleri arasında doğan erkek ve kız öğrenciler futbol okulumuza katılabilir.  Ön kayıt için www.melikgazi.bel.tr adresinden kayıt olabilirsiniz. Futbol Okulumuzun eğitimleri Serkent Bahçelievler Parkı, Danışment Sosyal Tesisleri, Şirintepe Sosyal Tesis Yanı, Yeniköy TÜFAD Tesisi, TOKİ Talu Cami Parkı, Tınaztepe Parkı, İldem Parkı, Esenyurt Parkında verilecek. Çocuklarımız bu okulu çok sevecek diye düşünüyorum. Hayırlı olsun.” dedi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Vali Günaydın: Vatanımız, bizlere şehitlerimizin ve gazilerimizin en kutsal emanetidir, diğer mesajlar

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘gazilik’ unvanı …