‘Yolculuğa Davet’ sergisi ve Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri

Institut français İstanbul’da « Yolculuğa Davet » sergisi

Institut français Istanbul, Beyoğlu Kültür Yolu festivali kapsamında Matthieu Forget’nin “Yolculuğa Davet – Birinci Etap” adlı fotoğraf sergisini ağırlıyor. Forget, İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum ve Anadolu’da gerçekleştirdiği çekimlerden ilk fotoğraflarını sanatseverlerle buluşturuyor.

Sergi 28.05 – 28.07 tarihleri arasında her gün saat 10:00 – 18:00 arası Institut français İstanbul’un sergi salonunda  ziyarete açık olacak.

Mathieu Forget nam-ı diğer Forgetmat, hem dansçı, performans sanatçısı hem de fotoğrafçı, kameraman, görsel sanatçı ve dijital estetik alanlarında etkin çok yönlü sanatçıdır. Sanat camiası ve medya tarafından “uçan Fransız” olarak kutsanan sanatçı, zamanı durdurarak benzersiz anları, sanatsal mimik ve hareketleri görselleştirerek ve daha modern bir şekilde yaratarak yeteneğini dünya çapında duyuruyor.

Beden, sadece insanların mimari bir esere, bir manzaraya veya bir ufka bakması ve hayran kalması için harekete geçirilmiştir. Tuz Gölü’nde gerçekleştirdiği olağanüstü ve şiirsel görseller yaptığı çalışmaların sembolüne dönüştü bile. Türkiye Fransız Kültür Merkezinin davetlisi olarak geçtiğimiz Kasım ayında Türkiye’ye gelen sanatçı, bir çok site ve kültürel miras alanlarında yaptığı performanslarıyla eşsiz görseller yarattı. Zamanı askıya aldı, koreografisini gerçekleştirdi ve o alanların güzelliklerini öne çıkardı.

Beyoğlu Kültür Yolu festivali kapsamında sunulan bu sergi, sanatsal bir lezzet durağı olarak hayal edilen ilk buluşma. Bu buluşma Ankara, İstanbul, İzmir’de veya sosyal ağlarda yeni buluşmalara bir ön hazırlık niteliğinde.

O halde hazırlanın ve Mathieu ile bir yolculuğa çıkın!

Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri 17 – 19 Haziran 2022

Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) ve Institut français Istanbul, Avrupa Arkeoloji Günleri çerçevesinde 17 – 19 Haziran 2022 tarihleri arasında Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri düzenliyor.  Herkesin katılımına açık olacak etkinlik Institut français Istanbul’da gerçekleşecek.

Fransa’nın Avrupa Birliği dönem başkanlığı himayesinde toplam 11 kurumun işbirliği ile düzenlenen Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri, tarih tutkunlarına ya da sadece meraklılara arkeolojik araştırma kulislerinde olup bitenleri bir sergi, arkeoloji konulu kitap standları ve çocuklara yönelik atölyeler ile tanıtmayı amaçlıyor. Etkinlik boyunca ayrıca Fransız Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) yapımı  Tarām-Kūbi Böyle Söylüyor, Asurca Yazışmalar adlı belgesel ile Netflix yapımı The Dig adlı filmin gösterimi de yapılacak.

2010 yılından bu yana Fransız Kültür Bakanlığı tarafından Ulusal Önleyici Arkeolojik Araştırma Enstitüsü (Inrap) sorumluluğuna verilen Ulusal Arkeoloji Günleri 2019’dan itibaren Avrupa’da Türkiye de dahil 17 ülke tarafından düzenlenmeye başlanmış ve Avrupa Arkeoloji Günleri adını almıştır. Arkeologlar Derneği desteği ile Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bir çok kazı alanı ziyarete açılmıştır.

2021 Avrupa Arkeoloji Günleri, 26 ülkede düzenlenen 1400 etkinlikle büyük başarı kazanmıştır. 2021’de olduğu gibi, bu yıl da Türkiye’nin bir çok şehri ve Avrupa’da arkeoloji meraklıları üç gün boyunca arkeoloji dünyasının aktörleri tarafından düzenlenecek etkinliklerden oluşan zengin bir programı izleyebilecekler. Programı incelemek için https://journees-archeologie.fr/  adresinden Türkiye başlığını seçebilirsiniz.

Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri IFEA’da Arkeoloji Bölümü sorumlusu Anaïs Lamesa ve Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği Bilimsel ve Üniversiteler ile Işbirliği Ataşesi Martin Godon tarafından düzenlenmektedir.

Program

Film gösterimleri

17 Haziran Cuma 18.30                     Tarām-Kūbi Böyle Söylüyor, Asurca Yazışmalar, Cécile MICHEL ve Vanessa TUBIANA-BRUN, 2020, Institut français Istanbul sinema salonu

 17 Haziran Cuma 19.15                     Yönetmen Prof. Cécile Michel ile söyleşi, Anaïs Lamesa et Martin Godon moderatörlüğü ile.

17 Haziran Cuma 20.30                     The Dig (Kazı), Simon Stone, 2021

Arkeoloji Köyü – 17 – 19 Haziran 10.00 – 18.00 Institut français Istanbul

  • Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri Salonu

Sergi açıklamalı panolar ile Türkiye’de arkeoloji dünyasının önde gelen aktörlerini, Avrupa ve Türk fonları ile desteklenen arkeolojik projeleri tanıtmayı amaçlıyor.

  • Arkeolojik Yayınlar Köşesi – Institut français Istanbul bahçesinde

Türkiye’de arkeoloji ve kültürel miras alanında yayın yapan başlıca yayınevleri, etkinlik boyunca İstanbul Fransız Kültür Merkezi bahçesinde kurulacak stantlarda yetişkin ve çocuklara yönelik yayınlarını satışa sunacaktır.

  • Çocuklar için atölyeler – Institut français Istanbul bahçesinde

Çocuklara yönelik arkeolojiyi tanıtan eğlenceli aktiviteler gerçekleştirilecektir. Küçük arkeolog adayları topraktan kaba, seramik bilimini öğrenme imkânı bulacaklardır.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

BAKAN MEHMET ÖZHASEKİ: “TARİHİN KADİM TANIĞI 884 PARÇA MÜHRÜ İNCELEDİK, LİTERATÜRDEKİ YERİNİ BELİRLEDİK” 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü beş yıl süren bir …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427