“Afet” Projeleri, Beştepeler Mesire Alanı, Türkiye’nin En Büyük Biyolojik Göleti, Kültepe Ziyaretçi ve kariyer merkezleri, Sulamada Otomatik Yağmurlama, , Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Bayram Ve Sertifika Sevinci, Hayvanat bahçesi, Yaz Dönemi Rengârenk Geçecek, Web sitesi, Büyük Şehir Bülteni, Millet Bahçesi Dolup Taşıyor, Büyükşehir Çocuk Kütüphanesi

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN DİRENÇLİ BİR KENT İÇİN “AFET” PROJELERİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri’yi dirençli bir şehir yapmak için yeni dönemde Deprem Master Planı’ndan Felaket Kurtarma Merkezi’ne kadar hayati öneme sahip olası afetlere yönelik projeleri hayata geçirecek.

Türkiye, geçen yıl şubat ayında “asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerin acısıyla sarsılırken, Büyükşehir Belediyesi, Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç yönetiminde Kayseri’yi deprem başta olmak üzere afetlere karşı daha dirençli hale getirmek ve insanları tüm kuruluşlarla iş birliği halinde tutmak için çalışmalarına yeni dönemde de devam edecek.

Başkanı Büyükkılıç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bu çalışmaların yanı sıra yeni hizmet döneminde Türkiye’nin deprem gerçeği göz önüne alınarak Afet İşleri Daire Başkanlığı’nı kurduklarını hatırlattı.

Büyükkılıç, yeni dönemde Deprem Master Planı kapsamında Deprem ve Afet Eğitim Merkezi kuracaklarını ve vurguladı.

Dirençli şehirleri oluşturma bağlamında herkes üzerine düşeni yapmaya çalışırken, Deprem Bilgi Sistemi ve Jeoloji Bilgi Sistemi’ni hayata geçireceklerini ifade eden Başkan Büyükkılıç, ayrıca ‘Engelli Gruplarına Afet Bilinci Eğitimi’ vereceklerini söyledi.

Felaket Kurtarma Merkezi’nden de bahseden Büyükkılıç, “Olası afetlerde hizmetlerimizin aksamaması için Felaket Kurtarma Merkezi’ni kuracağız” dedi.

Başkan Büyükkılıç, Deprem Master Planı Çalışmaları’na devam eden Büyükşehir Belediyesi’nin, şehir merkezinde tam 200 milyon metrekare alanda mikrobölgeleme çalışmalar da yaptıklarının altını çizerek, ayrıca bölge faylarının tektonizmasının inceleneceğini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, deprem başta olmak üzere afetlerin hem bireysel hem de kurumsal düzeyde toplumsal yapı üzerinde derin izler bıraktığına vurgu yaparak, “Tedbirli olarak, bu çalışmalara daha çok önem veriyoruz. Şehrimizi depreme dirençli hale getirmek ve insanları tüm kuruluşlarla işbirliği halinde tutmak için gayretlerimiz sürecek” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN BEŞTEPELER MESİRE ALANI’NDA YENİLEME ÇALIŞMALARI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, mini hayvanat bahçesi, Büyükşehir Belediyesi Kayseri Evi, oyun alanı, piknik imkânları ve gün batımı manzaralarıyla vatandaşların uğrak yeri olan Beştepeler Mesire Alanı’nda yenileme çalışması yaptı.

Kent merkezi ve ilçelerde yeşil alanlar ile mesire alanlarına yenilerini ekleyen Büyükşehir Belediyesi, kullanımda olan mesire alanlarında da iyileştirme çalışmalarını hummalı bir şekilde sürdürüyor.

Kentin önemli turistik ve yeşil alan merkezi olarak dikkat çeken, mini hayvanat bahçesi, Büyükşehir Belediyesi Kayseri Evi, oyun alanı, piknik imkânları ve gün batımı manzaralarıyla vatandaşların uğrak yeri olan Beştepeler Mesire Alanı’nda yenileme çalışması yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı ekipleri tarafından, bakımı yapılan 307 bin metrekarelik bir alana sahip olan Beştepeler Mesire Alanında sulama, çim biçme gibi bitki bakımlarının yanı sıra temizlik faaliyetleri ile hizmete devam ediliyor.

Vatandaşlara daha güzel ve konforlu alanlarda hizmet etmek amacıyla Beştepeler Mesire Alanı’nda piknik masalarını yenileme çalışması yapan ekipler, toplam 330 adet piknik masası bulunan alanda neredeyse tamamını revize ederek hizmete sundu.

Geniş yeşil alanları ile sıcak yaz günlerinde büyük ilgi gören Beştepeler Mesire Alanı’nda kent donatıları değişimi ve ilaveleri de yapıldı.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN KÜLTEPE ZİYARETÇİ MERKEZİ’NE DAVET

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü’ndeki çalışmalar kapsamında modern donanımlarla tasarlanan ve bölge hakkında bilgi vermek amacıyla hayata geçirilen Kültepe Ziyaretçi Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Başkan Büyükkılıç, başta Kayserililer olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin Kültepe Ziyaretçi Merkezi’ni gezmelerini ve ilginç tarihi bilgileri yerinde görmelerini tavsiye etti.

Değişik medeniyetleri bağrında barındıran kadim şehir Kayseri’de tarihe ve turizme sahip çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Anadolu’da en eski yazılı belgelerin, ticari anlaşmaların gün yüzüne çıkarıldığı Kültepe Kaniş-Karum’da hayata geçirilen Kültepe Ziyaretçi Merkezi’ni ziyaret etti.

Kültepe’nin girişindeki bir noktada yer alan Kültepe Ziyaretçi Merkezi’nde incelemelerde bulunan Başkan Büyükkılıç, Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu’ndan merkez hakkında bilgiler aldı.

Anadolu tarihinin önemli bir kısmının yazıldığı merkez olan Kültepe Kaniş-Karum’u ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin bölgeyi ve eserleri daha iyi tanımaları için gayret ettiklerini ifade eden Büyükkılıç, başta Kayserililer olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin Kültepe Ziyaretçi Merkezi’ni gezmelerini ve ilginç tarihi bilgileri yerinde görmelerini tavsiye etti.

Başkan Büyükkılıç, Kültepe Kaniş-Karum’un, Kültepe Ziyaretçi Merkezi, kayadan oyma Kültepe Müzesi ve Asurlu Tüccarlar Mahallesi ile turizm açısından daha zengin ve benzersiz bir niteliğe bürüneceğini vurguladı.

Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ise, Başkan Büyükkılıç’a desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Kültepe hakkında ilginç bilgilerin yer aldığı ve Türkiye’deki tek ve en güzel örneklerden bir tanesi olan Ziyaretçi Merkezi’nde, Kültepe’nin en çok bilinen eserlerinin en büyük grubunu oluşturan çivi yazısı tabletlerle ilgili bir pano ile binanın girişi de süslendi.

Başkan Büyükkılıç’a Kültepe Ziyaretçi Merkezi ziyaretinde, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, Genel Sekreter Yardımcıları Hamdi Elcuman ve Ali Hasdal ile daire başkanları da eşlik etti.

BÜYÜKŞEHİR’DEN 28 YÜZME HAVUZUNDA KALİTELİ HİZMET İÇİN BAKIM ONARIM ÇALIŞMASI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, yaz ayları ile birlikte ilginin arttığı 28 adet yüzme havuzunun bakım, onarımını gerçekleştirerek daha nezih ve güvenli bir şekilde vatandaşların hizmetine sundu.

Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde faaliyet gösteren yüzme havuzlarıyla vatandaşlara hizmet verirken, sporseverlerin havuzlardan daha temiz, daha güvenli ve daha etkin bir şekilde yararlanabilmesi için önemli çalışmalar yapıyor.

Bu kapsamda, Büyükşehir Belediyesi İşletmeler ve İştirakler Daire Başkanlığı’na bağlı Teknik, Bakım Onarım Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yüzme havuzlarının bakım, onarım ve günlük dezenfektasyon çalışmaları, ‘etkin ve kaliteli hizmet’ anlayışı doğrultusunda titizlikle yürütülüyor.

Ekipler, Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren 28 adet yüzme havuzunun tüm bakım, onarım işlemleri ve kimyasal analizlerini, otomasyon sistemlerinin kontrolünü ve denetimini yaparak vatandaşların havuzları daha temiz, daha güvenli ve daha etkin bir şekilde kullanmaya devam edebilmesine imkân sundu.

Aktif olarak kullanılan 28 adet havuzda ayrıca, Teknik, Bakım Onarım Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından günlük dezenfektasyon işlemleri yapılarak sıkada sistemi ile 24 saat havuzların takibi gerçekleştiriliyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, titiz ve özverili çalışmalarla yaz döneminde yüzme havuzları ile vatandaşlara hizmet etmeye devam ediyor.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BİYOLOJİK GÖLETİ, GÖRSEL ŞÖLEN SUNUYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi içerisinde yer alan Türkiye’nin en büyük biyolojik göleti özelliğine sahip olan ve 30 bin adet su bitkisi bulunan gölet, gündüz ayrı gece apayrı görsel şölen sunuyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde yapımı tamamlanan 1 milyon 260 bin metrekarelik toplam alanda 1 milyon metrekare yeşil alanıyla dikkat çeken Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında hizmete girerken, farklı fonksiyonları ile de dikkat çekiyor.

Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi, 1 milyon 260 bin metrekare alanıyla Türkiye’nin açılışı yapılmış en büyük Millet Bahçesi özelliğini taşırken, Türkiye’nin en büyük biyolojik göleti özelliğine sahip bir göleti içerisinde barındırıyor.

Biyolojik gölet ile su rezervini korumak, zenginleştirmek ve kullanılan bitkilerle birlikte biofiltrasyon sağlamak ve estetik tasarımlarla bölgede rekreasyon alanları oluşturmak hedefleniyor. Biyolojik gölet sistemlerinde önemli yer tutan bitkisel materyaller ekosistem hizmetinin temelini oluştururken, bölge iklimine uygun olarak seçilen bu bitkiler su döngüsünü besleme, bölge iklimini iyileştirme, su kaynağını temizleme gibi hizmetler sunuyor.

Toplam 30 Bin Adet Su Bitkisi Kullanıldı

Bu hedef doğrultusunda Kayseri Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi içerisinde yer alan biyolojik gölette Nymphae (Nilüfer), iris pseudocarus (İris), Cyperus alternifolius (Japon Şemsiyesi), Arundo donax (kargı), Acorus calamus variegata (Alacalı Eğir otu), Acorus grandina (Kısa eğir otu) ve pontederia cordata (pontaderya) türlerinden toplam 30 bin adet su bitkisi kullanıldı.

39 bin metrekarelik alanıyla gündüz ayrı gece ise ışıklı cihazlar ile ayrı bir görsel şölen sunan gölet,  ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

İçerinde 16 bin 500 adet su bitkisiyle biofiltrasyonu sağlayan gölet üzerinde farklı malzemelerden yapılmış, farklı tasarımlara sahip 4 adet köprü de yayaların hizmetine sunuldu.

Biyolojik gölet kenarı boyunca devam eden 1 kilometrelik iskele yolu boyunca ve gölet manzarasına hâkim 2 farklı noktada 16 adet kafe-restoran birimi de vatandaşlara hizmet veriyor.

İskele yolu üzerinde yer alan gölet manzarasına hâkim konumu ile ziyaretçilerin Kayseri lezzetlerini tatma imkânı bulabileceği Büyükşehir Belediyesi’nin işletmesinde olan Kayseri Mutfağı, vatandaşın damak tadına uygun lezzetleri sunmak için misafirlerine kapılarını açarken, hizmete devam ediyor.

BÜYÜKŞEHİR’DEN 30 BİN METREKARELİK ALANDA SON TEKNOLOJİ İLE ŞEHRİN YEŞİL DOKUSUNA KATKI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, daha yeşil ve yaşanabilir bir Kayseri için çalışmalarına ara vermeden hızla devam ediyor. Bu kapsamda şehrin muhtelif yerlerinde 30 bin metrekare alanda son teknoloji ürünü araçlarla yeşillendirme faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler ve Ağaçlandırma Daire Başkalığı tarafından gerçekleştirilen 2024 yılı ilkbahardan yaz mevsimine geçiş günlerinde çevre düzenlemeleri çalışmaları kapsamında püskürtme, çim tohumu, gübre ve doğal pigment maddelerinin özel bir formülle karıştırılması ile oluşan hydroseeding sulu yöntemle (püskürtme) çim ekimi, yağmurlama (spring) sulama, toprak tesviye, ağaçlandırma, kent donatıları değişimi ve ilaveleri son hızla devam ediyor.

30 Bin Metrekare Alanda Çim ile 25 Bin 500 Saksılı Çiçek Ekimi

Yeni park ve orta refüjlerin peyzaj çalışmaları kapsamında, Talas Kertmeler bölgesi, Sümer Yüzme Havuzu, Erkilet Erkovan Caddesi, 15 Temmuz Bulvarı, Talas askeri hastane caddesi ve Çevreyol Fuzuli Kavşağı Yakut mahalle girişi olmak üzere kavşak ve orta refüjlere 30 bin metrekare hydroseeding  (sulu yöntemle) çim ekimi gerçekleştirilirken, çalışmalara devam ediliyor. Ayrıca bu alanlar için toplam 15 bin 300 metre boru, 100 adet vana, 2 bin adet rotor sprink, 5 bin adet fittings malzemesi, 1500 metre kablo ve 1000 metreküp bitkisel toprak kullanıldı.

Öte yandan, havalimanı girişi, Cumhuriyet Meydanı, Form AVM önü gibi şehrin muhtelif yerlerinde, şelale, çiçek figürü, kule ve küre şeklinde montajlı olan modüler saksı ve portların 25 bin 500 adet saksılı çiçekleri de yeniden monte edildi.

Sulamada Otomatik Yağmurlama (Spring) Sulama Yöntemi Tasarruf Sağlıyor

Yağmurlama Sulama Yöntemi adı verilen ve suyu toprak yüzeyine belirli bir basınç altında ince damlacıklar halinde yağmur şeklinde püskürten meme veya başlıkların yer aldığı borulardan oluşan sistem ile sulama faaliyetlerini gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, bu yöntem sayesinde daha tasarruflu ve maksimum verimde sulama yapabiliyor. Çim ekiminde kaymak tabakası nedeniyle tohumun çıkmama riski de ortadan kaldırılırken, meyilli arazilerde erozyona neden olmadan sulama imkânı sağlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından tercih edilmekte olan hydroseeding sulu yöntemle püskürtme çim ekimi, içerdiği örtü sayesinde erozyona uğramış alanları hızlı bir şekilde çim ile buluşturuyor ve erozyonu kontrol etmekte fayda sağlıyor.

KAYSERİ KARİYER MERKEZİ, 1 AYDA 305 KİŞİYE İŞ İMKÂNI SAĞLADI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde iş arayan ve işvereni buluşturan Kayseri Kariyer Merkezi, sadece 1 ayda 305 kişiye istihdam sağladı.

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç yönetimindeki Kayseri Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların istihdamına katkı sağlamayı sürdürüyor.

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla, yaptığı çalışmalarla iş arayan ve işveren arasında köprü kuran Büyükşehir Belediyesi’nin kariyerden sorumlu kuruluşu Kayseri Kariyer Merkezi, en uygun kişiyi, en uygun işe yönlendirmeye gayret ediyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin istihdam ve danışmanlık kuruluşu Kayseri Kariyer Merkezi, inovatif kimliğiyle Türkiye’de güçlü bir ekonomi ve gelecek sağlayarak, istihdam piyasasına yön veren kuruluşlardan birisi olmayı hedeflerken bu kapsamda hemen her platformdan hedef kitledeki vatandaşlara ulaşmaya gayret gösteriyor.

Kayseri Kariyer Merkezi, web sitesi ve cep telefonu uygulaması aracılığı ile de hedefine ulaşmaya çalışırken, istihdamın yanı sıra fuarlar, konferanslar, doğa yürüyüşleri gibi etkinlik ve faaliyetlerle de Kayserililere ulaşıyor.

2024 yılı Mayıs ayı içerisinde 552 başvuru, 172 iş ilanı ve toplam 731 personel talebi alan Kayseri Kariyer Merkezi, 305 kişiye istihdam sağladı. Kayseri Kariyer Merkezi, sadece 1 ayda 21 bin 110 SMS ile yönlendirme yaparken, iş yeri ziyaretleri ve şehirde yapılan etkinliklerde de yer alarak istihdama yönelik olarak halkı bilgilendirmeye devam ediyor.

Kayseri Kariyer Merkezi aracılığı ile şehirde ve çevre illerde bulunan üniversite öğrencilerinin staj konusunda sıkıntı yaşamaması için de gayret gösteriliyor.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERİN BAYRAM VE SERTİFİKA SEVİNCİNE ORTAK OLDU

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı ile birlikte Medeniyetin Burçları Uluslararası Öğrenci Akademisi’nin Bayramlaşma ve Mezuniyet Töreni programına katılarak, farklı ülkelerden gelen öğrencilerle bir araya geldi.

Kayseri Medeniyetin Burçları Derneği ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın ortaklaşa organize ettiği Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi 2024 yılı faaliyetleri kapsamında Kurban Bayramı dolayısıyla Bayramlaşma, kapanış ve sertifika programı düzenlendi.

Bu kapsamda Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri Milletvekili Dr. Murat Cahid Cıngı ile birlikte Medeniyetin Burçları Uluslararası Öğrenci Akademisi’nin Bayramlaşma ve Mezuniyet Töreni programına katıldı.

Program yabancı uyruklu öğrencilerin etkinlikleri ile başladı. Programda öğrenciler hem şiir okudu, hem de türküler seslendirdiler. Öte yandan Türk Halk Müziği Sanatçısı Namık Kemal Bilgin’in bağlaması eşliğinde seslendirilen eserlere diğer öğrencilerde eşlik ettiler.

Afrika’dan, Türki Cumhuriyetlerden ve Balkanlardan çeşitli öğrencilerin seslendirdiği bu şiir ve türkülere, Namık Kemal Bilgin’de bağlaması ile katıldı.

Programın ardından konuşma yapan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, öğrencilerin bayramlarını kutlayarak kendilerini Kayseri’de görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Büyükkılıç, Kayseri’de tüm vatandaşların olduğu gibi öğrencilerin de her zaman yanında olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Medeniyetin Burçları Uluslararası Öğrenci Akademisi’nin Bayramlaşma ve Mezuniyet Töreni programına AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı ile birlikte katılarak, farklı ülkelerden gelen öğrencilerimizin mezuniyetlerini ve bayram coşkusunu hep birlikte paylaştık. Farklı ülkelerden gelseler de ülkemizde olmaktan dolayı kendilerini misafir gibi değil ev sahibi gibi hissetmeleri gerekir. Gençlerimize uluslararası alanda başarılar diler, bayramlarını tebrik ederim”

Konuşmaların ardından 2024 Uluslararası Öğrenciler Akademisi kapsamında sertifika almaya hak kazanan öğrenciler arasından, 20 öğrenciye sertifikalarının takdimi yapıldı.  Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

BÜYÜKŞEHİR HAYVANAT BAHÇESİ’NİN MİSAFİRLERİNE BAYRAMDA ZİYARETÇİ AKINI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatlarıyla Kurban Bayramı’nın 2, 3 ve 4’üncü günleri ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz olarak açan Büyükşehir Belediyesi’ne ait Hayvanat Bahçesi 3 günde 30 bin kişiyi ağırladı.

Anadolu Harikalar Diyarı içerisinde yer alan ve 153 türde yaklaşık bin 600 hayvanı misafir eden Kayseri Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi her bayramda olduğu gibi bu bayramda da ziyaretçi akınına uğradı.

Özellikle bayramlarda yoğun ilgi gören Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatları doğrultusunda ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz olarak açtı.

Kurban Bayramı’nın 1’inci günü kapalı olan hayvanat bahçesi, bayramın 2, 3 ve 4’üncü günlerinde Kayserililer ve şehir dışından gelen vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Gerekli aşı uygulamaları ve hayvan sağlıkları ile ilgili koruyucu uygulamaların veteriner hekimler tarafından yapıldığı Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nin Kurban Bayramı’na özel ücretsiz olarak ziyarete açılması özellikle çocukları çok mutlu etti.

Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi 3 günde 30 bin kişiyi ağırlarken hem eğlenen hem öğrenen minikler başta olmak üzere hayvanat bahçesini ziyaret eden ve birçok türden hayvanı ilk defa yakından görme fırsatı bulan vatandaşlar, bayrama özel ücretsiz ziyaret uygulamasından dolayı Başkan Büyükkılıç’a teşekkür ettiler.

Anadolu Harikalar Diyarı içerisinde yer alan hayvanat bahçesinde 153 türde yaklaşık bin 600 hayvan, 4 mevsim en iyi şartlarda özenle korunup, besleniyor.

Büyükşehir Hayvanat Bahçesi, 10.00-19.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

BÜYÜKŞEHİR’İN RECEP TAYYİP ERDOĞAN MİLLET BAHÇESİ KURBAN BAYRAMI’NDA DA VATANDAŞLARIN İLK TERCİHİ OLDU

Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi, Kurban Bayramı’nda da vatandaşların ilk tercihi oldu. Açıldığı ilk günden bu zamana kadar adeta dolup, taşan Türkiye’nin açılışı yapılmış en büyük millet bahçesi özelliğini taşıyan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nden vatandaşlar çok memnun olduklarını ve bayramda da burayı tercih ettiklerini ifade ettiler.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde hayata geçirilen, toplam 1 milyon 260 bin metrekare alanıyla Türkiye’nin açılışı yapılmış en büyük millet bahçesi özelliğini taşıyan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi, açıldığı ilk günden bu zamana kadar adeta dolup, taşıyor.

Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi, Kurban Bayramı’nda da vatandaşların ilk tercihi oldu. Özellikle gençlerin ilgisini çeken millet bahçesi, içerisinde birçok sportif ve sosyal faaliyetleri barındırırken, gençler, spor tesislerinde futbol, voleybol, tenis ve basketbol oynarken, bazıları da parkurlarda bisiklet ve patenlerle mini gösteri yapıyorlar.

Türkiye’nin açılışı yapılmış en büyük millet bahçesi özelliğini taşıyan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nden vatandaşlar çok memnun olduklarını ifade ederken, Kayseri’ye bu kadar büyük bir parkı kazandırdıkları için Başkan Büyükkılıç’a teşekkürlerini ilettiler.

53 yaşında olan Abdülkadir Gezen, “Millet Bahçesi mükemmel bir yer. Yani çok güzel, herkese hitap ediyor. Yapanlardan Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

Ali Çolakoğlu da, “Millet Bahçesi çok güzel. Hoşumuza gidiyor. Vesile olanlardan Allah razı olsun” dedi.

10 yaşındaki Aleyna Nur ise, “ Annemle babam beni buraya getirdi. Burayı çok sevdim ve burada çok eğleniyorum” diye konuştu.

“Öncelikle Çok Büyük Ve Geniş Bir Alan”

Ferhat Tekin de, “Buraya Bayram ziyaretine geldik. Konya’dan. Öncelikle çok büyük ve geniş bir alan. Parklar 10 numara. Bana hitap eden birçok yer var” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR İLE YAZ DÖNEMİ RENGÂRENK GEÇECEK

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların eğlenceli, dolu dolu bir yaz mevsimi geçirebilmeleri adına tesisleriyle de ön plana çıkıyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi, Spor A.Ş., Büyükşehir Belediyesi KAYMEK, Büyükşehir Belediyesi Sanat Akademisi Yaz Kursları ile yaz boyunca Kayserililere hizmet verecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi Kayserililere yazın ruhunu sağlıklı, sportif ve eğitim içerikli bir şekilde sürdürmeleri için birçok tesisin ve kursların kapılarını açtı. 7’den 70’e tüm vatandaşlar yaz tatilinde Büyükşehir Belediyesi tesislerinin tadını çıkaracak.

Sanat Akademisi Kursları Dolu Dolu

Buna göre Büyükşehir Belediyesi Sanat Akademisi Yaz Kursları’nda çocuklar 9-15 yaş kategorisinde bağlama, gitar, keman, ney, piyano, resim, tiyatro, yan flüt; yetişkinler 16 yaş ver üzeri kategorisinde bağlama, bateri, gitar, halk oyunları, keman, ney, piyano, resim, tiyatro, ud ve yan flüt branşlarında eğitimlerle kültür sanat hizmeti sunulacak.

KAYMEK, Hem Eğitecek Hem Öğretecek

KAYMEK, Sanat ve Mesleki Eğitim Kurs Merkezleri’nde 2024 Yılı Yaz Dönemi’nde 9 farklı tesiste sanatsal, mesleki ve kişisel gelişim kursları devam edecek. Yabancı dillerden kişisel gelişime, el sanatlarından hobi kurslarına, bilişim alanından mesleki gelişime kadar çok geniş bir yelpazede düzenlenecek olan kurslar, 1 Temmuz 2024 tarihinde başlayacak ve kursun mahiyetine göre 2 aydan 4 aya kadar farklı sürelerde tamamlanacak.

Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Tesisleriyle Yaz Rengârenk

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Sümer Yüzme Havuzu, Belsin Yüzme Havuzu, Anadolu Harikalar Diyarı Spor Tesisleri, Sukaypark, Halısahalar, Basketbol-Voleybol saha kiralama, Tenis Kort Kiralama, Buz Pisti gibi birçok tesisiyle vatandaşlarla buluşacak.

MİNİKLERİN “BÜYÜK” SEVGİSİ: BÜYÜKŞEHİR ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin geleceğin teminatı olan çocukların öğrenerek, keyifli vakit geçirebilmeleri amacıyla hayata geçirdiği Fuat Attaroğlu Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu minik misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Çocuk Kütüphanesi’nde çocuklar gönüllerince vakit geçirirken, veliler kütüphaneden çok memnun olduklarını ifade etti.

Kocasinan ilçesi Bozantı Caddesi’nde kütüphane ve müzik okulunun yanı sıra oyun alanları, kafeterya ve sinema salonu gibi çeşitli aktivitelerin yer aldığı çok amaçlı Büyükşehir Belediyesi Fuat Attaroğlu Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu’nda her yaştan, çeşitli becerilere sahip çocukların eğitim, bilgi ve kişisel gelişim ihtiyaçları karşılanıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın ‘Ağaç yaş iken eğilir’ prensibi ile hayata geçirdiği bu özel proje, çocukların kitap okuyabilecekleri, oyun, müzik gibi farklı çalışma atölyelerine katılabilecekleri, film izleyebilecekleri kapsamlı bir kütüphane olarak adından söz ettiriyor.

2023 yılının nisan ayında hizmete açılan Büyükşehir Belediyesi Fuat Attaroğlu Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu’nda okuma salonu, masal, sinema, oyun, müzik, resim gibi atölyeler, dış oyun alanı, mini oyun alanı, bilgisayar salonu, kafeterya, grup çalışma odaları, bay-bayan mescit, bebek bakım odası, kafeterya ve bekleme solunu bulunuyor.

Çocuk Kütüphanesi’nde çocuklar rengârenk etkinliklere katılırken, veliler kütüphaneden çok memnun olduklarını dile getirdi.

“Burası Çok Güvenilir Bir Yer”

Büyükşehir Belediyesi Çocuk Kütüphanesi’ni çok sevdiklerini ifade eden Şerife Dalmaz isimli veli, “Çocuk Kütüphanesi’nde çocuğum kitap okuyor, bütün etkinliklere katılıyor. Ayrıca çocuk parkında oynuyor. Burası çok güvenilir bir yer. Çocuğumuzu burada bırakabiliyoruz. Çok memnunuz. Çok seviyoruz. Bilgisayar odasında ödevlerini de çıkarabiliyor” dedi.

Adem Sürücü ise “Kütüphaneler aydınlanmanın bir kaynağıdır. İlim yuvasıdır. Seviniyorum. Güzel faaliyet, güzel bir çalışma. Buradaki yapılan çalışmalar çok güzel. Çocuklarımızın yeteneklerini geliştirmek için çok mantıklı” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımız Hem Eğleniyor, Hem Öğreniyor Hem de Enerjilerini Atıyorlar”

Tuğçe Aydın da “Çocuk kütüphanesi Kayseri’miz için çok iyi bir yenilik oldu. Çocuklarımız hem eğleniyorlar, hem öğreniyor hem de enerjilerini atıyorlar.  Biz veliler içinde çok iyi bir aktivite oldu. Çocuklarımızı eğlenerek görmek bizleri çok mutlu ediyor. Çok teşekkür ediyoruz yetkililere” ifadelerini kullandı.

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR WEB SİTESİ, ÖNE ÇIKAN 9 BÜYÜKŞEHİR SİTESİNDEN BİRİSİ OLDU

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, altyapı, insan odaklı sosyal belediyecilik ve imar çalışmalarının yanında dijital dünyada da faaliyetlerini sürdürerek, hizmetlerini her platformdan yüksek standartlarda gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Kayseri Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesi araştırmalarda, vatandaşlara hizmet noktasında ön sıralarda yer alan bir başarı ortaya koydu.

Büyükşehir Belediyesi’nin dijital ve sanal dünyadaki vitrini konumunda olan ve vatandaşlara söz konusu mecradan da hizmetini gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesi, tez çalışmasına konu oldu. Tez çalışmasında 30 Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesi incelenirken, Kayseri Büyükşehir’in web sitesi ise pek çok anlamda ön sıralarda yer buldu.

Büyükşehir’in Web Sitesi, Vatandaşa En İyi Hizmeti Sunuyor

Oğuzhan Ayaz tarafından hazırlanan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı Kamu Yönetimi Programı’ndaki ‘Yerel Yönetimlerde Dijitalleşme ve E-Belediyecilik: Dünya ve Türkiye Örnekleri’ konulu yüksek lisans tez çalışmasında Kayseri Büyükşehir Belediyesi web sitesi, Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Adana, Antalya, Mersin ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri ile birlikte en iyi hizmeti sunan web sitesi oldu.

‘İşlevsellik, Düzen, İçerik ve Hizmet Çeşitliliğinde’ Önlerde

Tez çalışmasına, 30 Büyükşehir Belediyesi web sitesi içerisinde 21 Büyükşehir’in web sitesini geride bırakan Kayseri Büyükşehir Belediyesi web sitesi, ‘işlevsellik, düzen, içerik ve hizmet çeşitliliği’ kriterlerinde öne çıkan web sitesi olarak kayıtlara geçti.

Çalışmada ayrıca e-belediye hizmetlerinin, demokrasi ve katılım üzerindeki etkisi de araştırılarak sonuçları ortaya konuldu.                    

RECEP TAYYİP ERDOĞAN MİLLET BAHÇESİ, DOLUP TAŞIYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi, vatandaşların uğrak mekânı oldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde hayata geçirilen, toplam 1 milyon 260 bin metrekare alanıyla Türkiye’nin açılışı yapılmış en büyük millet bahçesi özelliğini taşıyan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi, açıldığı ilk günden bu zamana kadar adeta dolup, taşıyor.

Özellikle gençlerin ilgisini çeken millet bahçesi, içerisinde birçok sportif ve sosyal faaliyetleri barındırırken, gençler, spor tesislerinde futbol, voleybol, tenis ve basketbol oynarken, bazıları da parkurlarda bisiklet ve patenlerle mini gösteri yapıyorlar.

Muhammed Karacabey isimli genç, Kayseri’de yaşadığını belirterek, “Millet Bahçesi’ni çok sevdik, cidden çok güzel eğlenceli yerleri var, vakit de çok güzel geçiyor. Spor aktiviteleri, yürüyüş yolları çok güzel, kim yaptıysa ellerine sağlık” dedi.

Yiğitcan Şahin ise her gün arkadaşlarıyla burada olduğunu, Kayseri’de ilk defa böyle bir proje olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Samet Çetin de Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde “Burada çok güzel sosyal bir toplum oluştuğunu düşünüyorum, bizim ve gençlerin uğrak yeri oldu. Sosyalleşmek için, hava almak için çok güzel bir mekân” derken, Semih Doğan ise Millet Bahçesi’nin Kayseri’nin ihtiyacı olan bir yer olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Millet Bahçesi’nin minik ziyaretçisi Mert Çavdaroğlu da “Burasının yapılması beni çok mutlu etti, buradaki göl de çok güzel, burayı yapanlara teşekkür ederiz” diye konuştu.

BÜYÜK ŞEHİR BÜLTENİ, YENİ DÖNEMDE 60’INCI SAYISI İLE OKURLARIYLA BULUŞTU

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin düzenli olarak hazırlayarak vatandaşlara dijital halde sunduğu ‘Büyük Şehir Bülteni’ yeni dönemde 60’ıncı sayısı ile okurlarının karşısına çıktı.

Şeffaf ve halka açık olarak hizmetlerini sürdüren Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 2010 yılından bu yana yayımladığı süreli yayını Büyükşehir Belediyesi Şehir Bülteni’nin 60’ıncı sayısını dijital platformda, resmi web sitesinde yayınladı.

Vatandaşlar, cep telefonu, tablet ve bilgisayarlarından ulaşabileceği Şehir Bülteni sayesinde, Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği hizmetleri ve hayata geçirdiği projeleri kolaylıkla ve hızlı bir şekilde takip edebiliyor.

60’ıncı sayısıyla dijital platformdan vatandaşlara ulaşan Büyükşehir Belediyesi Şehir Bülteni, bu sayısında ‘Başkan Büyükkılıç’tan Yüksek Hızlı Tren İncelemesi’ manşetiyle okurlarıyla buluştu.

Bültende, Büyükşehir Belediyesi’nin birbirinden faydalı ve önemli yatırımlarının yanı sıra yeni 5 yılda yapılacak projeler ve güncel gelişmeler yer aldı.

“Emin Adımlarla Yürüyeceğiz”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyük Şehir Bülteni’nin başyazısında yeni dönemde yine uyum kültürü içerisinde Kayseri’ye hizmet edeceklerinin altını çizerek şu ifadelere yer verdi:

“Kayseri’mizde tüm Türkiye’de olduğu gibi bir Mahalli İdareler Seçimleri’ni daha geride bıraktık. Vatandaşlarımızın tercihinin tecelli ettiği seçimlerin şehrimize hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını temenni ederken, yeni dönemde uyum kültürü içerisindeki anlayışımız ile gayretli çalışmalarımıza 16 ilçe belediyemiz beraberinde devam edeceğimizi vurgulamak istiyorum. Kadim tarihinden gelen zengin ve çeşitli kültürü ile Kayseri’miz, uyumlu, müteşebbis, kadirşinas ve üretken tavrını her dönem olduğu gibi bu dönemde de göstermiş, göstermeye de devam edecektir. İyilik gayretle, kötülük ihmalle yayılır anlayışı ile iyi niyetli gayretimizi sürdüreceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Yeni 5 yıllık dönemde ulaşımdan turizme, insan odaklı sosyal projelerden dirençli kent olma ve çevreye duyarlılık gösteren şehir olma hedeflerine emin adımlarla yürüyeceğiz.”

“Kayseri, Daha Güvenli, Pratik ve Konforlu Bir Kent Olma Yolunda Hızla İlerlemekte”

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin daha güvenli, pratik ve konforlu bir kent olma yolunda hızla ilerlemekte olduğuna dikkat çekerek, “Hükumetimizin girişimleri ile şehrimizi 2027-2028 yıllarında, Yüksek Hızlı Tren Hattı ile başta Ankara olmak üzere İstanbul ve diğer illere entegre edecek çalışmalar ciddi bir hızla başladı, büyük bir ivme ile sürmektedir. Öte yandan bizler de Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızdan aldığımız yetki ve yine onlardan edindiğimiz talepler doğrultusunda kent içi ulaşım noktasında adeta bir dönüm noktası niteliğindeki Kartal Katlı Kavşağı projesinin değerlendirme toplantısını şehrimizdeki tüm paydaşlarla yaptık ve projeyi hayata geçirmek için kolları sıvadık. Ulaşılabilir bir şehir olma vizyonu ile hem kent içi hem de kent dışı ulaşım altyapımızı güçlendirmekte, çeşitlendirmekteyiz. Kayseri artık ülkesine YHT ile daha iyi entegre olan, şehir içinde daha güvenli, pratik ve konforlu bir kent olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu niyet, gayret ve hedeflerle daha güzel bir Kayseri için durmak yok, koşmaya devam diyoruz” paylaşımında bulundu.

Şehir Bülteni’nin 60’ıncı sayısında, ulaşım başta olmak üzere insan odaklı pek çok proje ve çalışmaya yer verildi.

Büyük Şehir Bülteni’ne vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi Şehir Bülteni’nin dijital yayınına www.kayseri.bel.tr adresinde Hizmetler > Online Hizmetler > Şehir Bülteni bölümünden yani https://www.kayseri.bel.tr/e-bulten adresinden ulaşım sağlayabiliyor.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Matematik kampı, Bilim Merkezi’nde Lösemili Çocuklara Özel Program, Çocuklar Yaz Tatilini Dolu Dolu, E 38’den El Emeği Göz Nuru Ürünlerde Yaz Kampanyası ,

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, MATEMATİK KAMPI TÖRENİ’NE KATILDI, ÖĞRENCİLERE BELGELERİNİ VERDİ Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427