Ünlü mimar-siyasetçi Ahmet Vefik Alp yaşamını kaybetti

Şimdiki MHP Genel Merkez binasının Mimarı, bir dönem MHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı  ve Türkiye’de dikkat çeken bazı mimari projelerin sahibi  olan 73 yaşındaki Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp yaşama veda etti. Ancak ölüm nedeni hakkında bilgi verilmedi.
Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Kızıltoprak doğumlu. 1967’de İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesini, 1971’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirerek mimar, 1973’te Yüksek Mühendis Mimar oldu. İstanbul Teknik Üniversitesine asistan olarak atandı. Amerika’da yüksek lisans ve doktora yaptı. Tez çalışmaları ve makaleleri birçok dilde yayınlandı. 1982’de Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesine davet edildi ve burada 7 yıl boyunca dersler verdi; birçok mimarlık projesine imza attı. 1984’de doçent, 1989’da Birleşmiş Milletler Teşkilatının himayesindeki “Uluslararası Mimarlık Akademisi” profesörlüğüne getirildi. Amerika ve Suudi Arabistan’a ilaveten İsviçre ve Japonya’da birçok çalışma yaptı. 1996 yılında “T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Müdürlüğüne” getirilen Alp, aynı yıl “Amerikan Mimarlar Enstitüsü Türkiye Temsilciliği”ne ve bunu takiben “Güney Avrupa Direktörlüğü”ne oybirliği ile getirilmiştir. 2000 yılında Yüksek Bilim Konseyinin teklifi üzerine “Uluslararası Mimarlık Akademisi” tarafından 16 ülkeden 21 üyenin oybirliği ile “Büyük Usta” mertebesine yükseltilmiştir. Çağımızın Dede Korkut’u Ozan Arif in anıt mezarının da mimarı olan Ahmet Vefik Alp’e Cenab-ı Allah tan Rahmet ailesi yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Halil Demir’in acı günü.. Anne-oğulda covid kurbanı oldu

Muay Thai Fedarasyonu As başkanı Halil Demir’in analığı  Cemile Demir’de covid kurbanı oldu. Halil Demir …