TÜRKİYE’DE İLK.. ÇÖP KAPAKLAR AKÜLÜ ARAÇ OLDU..KAPLANLAR YİNE SEVİNDİRDİ…

Tüm Dünyaya isimlerini  kışın  kar ve buzlu suda yaptıkları banyo ile duyuran  Herkes İçin Spor Federasyonuna bağı Erciyes Kar Kaplanları, Osman Ulubaş Anadolu Lisesi ile gerçekleştirdikleri projede, bedensel engelli bir çocuğu akülü  araçla  sevindirdi. Dağ ve tepelerde  spor yaparken topladıkları  plastik  kapaklarla hem çevre temizliği yapan hem de  topladıkları kapakları akülü engelli arabasına  dönüştüren Kaplanlar “Bunun ayrı bir zevki ve heyecanı var” dediler.

Herkes İçin Spor Federasyonuna bağlı Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü üyeleri, Milli Eğitim Müdürlüğü, Osman Ulubaş Anadolu Lisesi ile Kayseri Plastikçiler Odası’nın ‘Kapakları toplayalım, Engelleri kaldıralım’ kampanyasına katıldı. Daha önce  bir engelliyi  mavi kapaklarla engelli aracı ile sevindiren kaplanlar bu kez, dağ ve tepelerden sonra piknik yapılan bölgelerde çevre temizliği yaparken yine plastik kapakları topladı.

Son bir yıl içinde yaklaşık 2,5 ton kapak toplayan Osman Ulubaş Anadolu Lisesi  ile Erciyes Kar Kaplanları,  bunları Plastik Sanayiciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve  Kayseri Plastikçiler Derneği başkanı  Yusuf Özkan’a teslim ederek engelli  akülü araba aldı. Bu arabayı, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Başkanı Rifat Postacı, yardımcısı Osman Doğan ile Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği  Osman Ulubaş Anadolu Lisesi’nde eğitim gören bedensel engelli bir  öğrenciye, Okul Müdürü Abdullah Danacı aracılığıyla teslim etti. Abdullah Danacı, akülü araç konusunda emeği geçen herkesi kutladı.

Kayseri Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, her şeyin devletten beklenmemesini, artık Okul Aile Birliklerinde  görev alanlarında kağıt üzerinde değil,  ellerini taşın altına sokacak, okullarda sosyal yaşamı canlandıracak kişilerden oluşmasını istedi. Bu konuda iki yıl önce eğitime başlanan Osman Ulubaş Anadolu Lisesini örnek gösteren Bilal Yılmaz, gençlerin ufkunun açılması için eğitimin yanı sıra, okul yönetici ve aile birliklerinin önemini tekrarladı, Erciyes Kar Kaplanlarını tebrik etti.

Herkes İçin Spor Federasyonu  Kayseri il Temsilcisi, Osman Ulubaş Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Davut Güleç, doğada bilinçli spor yaparken hem temizlik yaptıklarını, kapak topladıklarını, hem de yeşillendirme çalışmalarına katıldıklarını belirterek, herkesin doğduğu ve doyduğu topraklara borcu olduğunu, atıkların geri dönüşüme katkısı ile milli servetin zenginleştiğini açıkladı.

Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Başkanı Rifat  Postacı ile yardımcısı Osman Doğan’da, yapılan bu ikinci manevi yardımla çok duygulandıklarını, bu tür kampanyalara tam destek vermeye devam edeceklerini  tekrarladı.

Plastik Sanayiciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve  Kayseri Plastikçiler Derneği başkanı  Yusuf Özkan ‘Kapakları toplayalım, engelleri kaldıralım’ kampanyası ile  bugüne kadar 50 ton kapak toplayarak  kucaklarda taşınan 300 engelliyi arabaya kavuşturduklarını belirtti.  Bunlardan 30’unun Afganistan’daki savaş mağduru engellilere gönderdiklerine de dikkat çeken Özkan, mavi kapakları fidana, kitaba da dönüştürdüklerini açıkladı. Özkan “Doğa plastikleri  100 yılda eritiyor. Üstelik bu plastiklerin hammaddesi  ithal ediliyor. Ama böyle toplanan  plastikler geri dönüşüme  kavuşuyor ve milli servet zarar görmüyor. Tüm toplum bu konuda bilinçlenmeli, mili servete katkıda bulunmalı” dedi.

 

Yazar - Onur Özgür Güleç

Teknik Destek Uzmanı, Web Master, Teknoloji Yazarı, Android Meraklısı

İlginizi Çekebilir

TALAS BELEDİYESİNDEN KAYSERİ’DE BİR İLK ANTİKA FUARI

Talas Belediyesi tarafından Kayseri’de bir ilk olarak düzenlenen ve merakla beklenen Talas Antika, Retro, Vintage …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420