TÜRKİYE BİSİKLET TURU’NDA HEYECAN

  1. ALAY’IN ÖNÜNDE BİTECEK OLAN ETAPTA BİRİNCİ GELEBİLME ADINA GÖZLER GÜNLERDİR HAZIRLANAN 7 AVUSTRALYALI BİSİKLETÇİYE ÇEVRİLDİ
  2. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda (Tour Of Türkiye) beşinci etap da sonuçlandı. 191.7 kilometrelik Manisa-Ayvalık etabını DSM Takımı’ndan Samuel Luke Welsford 4 saat 13 dakika 49 saniye ile kazandı. Finişe son 700 metre kala yaşanan kaza ise sprinterlerin planını alt üst etti.

HEYECAN DORUKTA 

İlk dört günde genel ferdi klasmanda Turkuaz Mayo sahiplerinin değişmesi, tırmanış etabında Drone Hopprer –Androni Takımı’ndan Eduardo Sepulveda’nın birinciliği ele geçirmesi ile gözler etabın startı ile birlikte ona çevrildi. Zira Turkuaz Mayo’nun daimi sahibi olabilme adına büyük bir çekişme yeniden başladı. Sepulveda, ikinci Israel-Premier Tech Takımı’ndan Patrick Bevin ile ikinci arasındaki 14 saniye, etabın seyri açısından çok önemliydi. Üçüncü sırada bulunan Alpecin Fenix Takımı’ndan Tristan Jan Vine’in birinci ile arasındaki zaman farkı ise 25 saniye.

MUSTAFA SAYAR’IN BAŞARISI 

Tırmanış etabında gösterdiği başarı ile 43’üncü sıradan Genel Ferdi Klasmanda ilk 10’un içine girme başarısı gösteren Sakarya Takımı’nın sporcusu Mustafa Sayar etaba 9’uncu sırada başladı.

QUINTANA SONUNDA PES ETTİ 

  1. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun (Tour Of Türkiye) favori isimlerinden Arkea Samsic Takımı’nın ünlü pedalı Nairo Quintana peş peşe yaşadığı şansızlıklar yüzünden Manisa-Ayvalık etabının startına gelmedi ve sporcunun yarıştan çekildiği açıklandı.

ORGANİZASYONA TAM NOT 

Bodrum’dan başlayıp, Ayvalık’a gelene kadar gerek sporcuların, gerek kafile başkanları ve yöneticilerin, gerekse medya mensuplarının konakladığı oteller dört dörtlüktü. Yabancı konuklar her defasında Başkan Emin Müftüoğlu’na teşekkürlerini ilettiler ve UCI adına Tur’da bulunan UCI (Dünya Bisiklet Birliği) Komiserler Kurulu Başkanı Luc Herpelinck bunu organizasyonun mükemmelliği adına raporuna yazacağını bildirdi. Bunlar şu anlama geliyordu; ileride Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u yeniden World Tour kategorisine (Bisiklette Şampiyonlar Lig’ine verilen ad) alınabileceğini gösteriyordu. Tur’da ayrıca toplamda 5 UCI komiseri daha görev yapıyor.

NÖTRÖLİZE STARTIN ARDINDAN GERÇEK STARTLA YARIŞ BAŞLADI 

İzmir Valisi Yaşar Karadeniz ile Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun damalı bayrağı sallamasıyla 160 sporcu Tur’un en uzun etaplarından biri olan Manisa-Ayvalık için mücadeleye başladılar. Nötrölize startın ardından gerçek startla birlikte tempo hızlandı.

İLK ATAK ONUR BALKAN’DAN 

Startın hemen ardından Sakarya Takımı’ndan Onur Balkan atakla birlikte ana grubun (Peloton) önünde pedal basmaya başladı. Ancak gidemedi. Keza Spor-Toto Takımı’ndan Burak Abay da bir kaçış denemesi yaptı ama muvaffak olamadı. 5. kilometre geçilirken pelotondan başka kaçış gözlenmedi. Parkurun başlarında hafif rüzgâr bisikletçileri etkileyen cinsten değildi.

PELOTON TOPLU İLERLİYOR 

10’uncu kilometrede bir-iki ufak atak gözlendi ancak kaçış olmadı. 12. ve 17. kilometreyi peloton (Ana Grup) toplu geçti. Genel Ferdi Klasman birincisi Drone Hopper-Androni Giocattoli sporcusu Eduardo Sepulveda arkadaşları tarafından koruma altında ilerlemeye devam etti.

FERİTCAN’IN BİR ATAĞI VAR

36.kilometrede Spor-Toto Takımı’ndan Feritcan Şamlı ile birlikte Saris Rouvy Sauerlan Takımı’ndan Michiel Stockman atak yapıp kaçış grubu oluşturdu. Bu ikili pelotonun kaçışı fazla önemsemedikleri için önce arayı 1 dakika 45 saniye, sonrada 45.6.kilometre geçilirken 4 dakika 20 saniye kadar açtı.

TIRMANIŞ KAPISINI STOCKMAN GEÇTİ 

54.5.Kilometrede Türk Hava Yolları sponsorluğundaki Kırmızı Mayo’yu (Dağların Kralı) alabilme adına yapılan mücadeleye gözler çevrildi. Birinciliği Saris Rouvy Sauerland Takımı’ndan Michiel Stockman, ikinciliği Spor-Toto Takımı’ndan Feritcan Şamlı, üçüncülüğü de Sakarya Takımı’ndan Onur Balkan elde etti. Bu üç bisikletçinin de Kırmızı Mayo adına hiçbir iddiası bulunmuyordu. Zira dünkü etabın birincisi Eduardo Sepulveda büyük bir zaman farkıyla Kırmızı Mayo’yu alma adına büyük mesafe katetmişti. Kapı geçildikten sonra yeni zaman arkı 5 dakika 25 saniye olarak verildi. 85’inci kilometrede aynı zaman farkı ile katedildi. Bir süre sonra öndeki ikili iyice tempo düşürünce artık etabı gerektiği kadar forse ettiklerinden pelotonla (Ana Grup) birleştiler.

50 KİLOMETRE KALA İKİNCİ KAÇIŞ GRUBU 

Düz parkurda ikinci kaçış finişe 50 kilometre kala gerçekleşti. Alpecin-Fenix Takımı’ndan Maurice Ballerstedt, Sakarya Takımı’ndan Elchin Asadov ve Batuhan Özgür, Saris Rouvy Sauerland Takımı’nın ikizleri Abram Stockman ve Michiel Stockman Peloton’dan (Ana Grup) koptu.

SPRİNT PRİMİNİ FERİTCAN ALDI 

Mosso’nun sponsorluğundaki Sprint Primi (Yeşil Mayo) finişe 118 kilometre kala gerçekleşti. Spor-Toto Takımı’ndan Feritcan çizgiyi ilk geçen sporcu oldu. İkinciliği Saris Rouvy Sauerland Takımı’ndan Michiel Stockman, üçüncülüğü de etap birinciliği için çalışan Israel-Premier Tech Takımı’ndan Patrick Bevin elde etti.

BEYAZ MAYO KAPISINI BUTAHUN ÖZGÜR BİRİNCİ GEÇTİ 

Tempo yine yüksekti. Shimano’nun sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri Mayosu (Beyaz Mayo) mücadelesi klasmanı etkilemeyecek bir kapıydı. Sakarya Takımı’ndan Batuhan Özgür kapıyı ilk geçen sporcu oldu. İkinciliği aynı takımdan Elchin Asadov aldı. Böyle tüm kapılar geçildi ve artık sporcular finişe odaklanmaya başladı. Son 700 metrede yaşanan büyük bir kaza grubu ikiye bölünce beklenen favoriler birinciliğe aday olamadı.

YARINKİ EDREMİT-ECEABAT ETABI 57. ALAY ŞEHİTLİĞİ ÖNÜNDE SONA ERECEK. GÖZLER 7 AVUSTRALYALI BİSİKLETÇİYE ÇEVRİLDİ

57.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun altıncı etabı yarın koşulacak. Bisikletçiler bu etapta 1915 Çanakkale Köprüsü’nden geçerek bir ilke daha imza atmış olacaklar. 204.6 kilometrelik Edremit-Eceabat etabı 57. Alay Şehitliği’nin önünde sona erecek. Alpecin Fenix Takımı’ndan Tristan Jay Vine, Lotto Souadal Takımı’ndan Alexander Caleb Ewan, DSM Takımından Samuel Luce WELSFORD Global Cycling Takımı’ndan Conor Schunk ve Dylan Sunderland, Wildlife Generation Takımı’ndan Jonny Clarke, Bıke-Excahenge Takımı’ndan Michael Kailand O’brian birer Avustralyalı bisikletçiler olarak günlerdir bu etaba hazırlandıklarını söyledi. Sporcular dedelerinin hatırasına yarışı kazanarak muhtemel bir birinciliği onlara armağan edeceklerini söylediler.

57.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun koşulan dördüncü etabında genel ferdi klasman birincisi yine değişti. İzmir- Manisa etabını kazanan Drone Hopprer – Androni takımının Arjantinli sporcusu Eduardo Sepulveda büyük bir başarıya imza atarak hem etabı birinci bitirdi, hem de genel ferdi klasmanda birinciliği elde ederek Turkuaz mayonun sahibi oldu. Yetmedi bir de Kırmızı mayoyu sırtına geçirerek Dağların Kralı mayosunu da kazanmış oldu. Genel ferdi klasmanda şimdilik Sepulveda ile ikinci arasında fark 14 saniye olarak notlara geçti. Bakalım yarınki Manisa-Ayvalık etabı yeni bir TUR lideri getirecek mi?

“ÇOK MUTLUYUM ÇOK”

Basın toplantısında konuşan Sepulveda şunları söyledi:

“Zor bir yarış oldu. Tam zamanında kaçış yaptım. Benim birinciliğimi belki kimse tahmin etmiyordu. Bir zoru, bir de hayalimi gerçekleştirdim. Çok mutluyum etap zaferinden dolayı. Bugün benim için çok daha özeldi. Kuvvetli rakipler vardı. Erken atak yaptılar. Tırmanış ortalarından sonra ben de atak yaptım. Bazıları bilmiyordu bu alanı. Tempomu asla düşürmedim. Bu seneki tırmanış etabı geçen seneye oranla biraz daha kolaydı. Uzun bir süredir, altı yıldan beri ilk kez etap kazandım. Çok çalıştım ve çok antrenman yaptım. Giro’ya (İtalya Turu) iki hafta var. Bu TUR’u kazanmak için uğraşacağım. 4 etap daha var. Bakalım, neler olacağını göreceğiz.”

ETAP BİRİNCİLİĞİ, KIRMIZI VE TURKUAZ MAYOLARIN SAHİBİ EDUARDO SEPULVEDA OLDU

Drone Hopprer-Androni takımının Arjantinli sporcusu Eduardo Sepulveda gün içinde hem etabı kazandı, hem de Kırmızı ve Turkuaz mayoların sahibi olarak büyük bir başarıya imza attı.

Spor-Toto’nun sponsorluğundaki Turkuaz mayoyu (Genel Ferdi Klasman Birincisi) T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türk Hava Yolları’nın sponsorluğundaki Kırmızı mayosunu (Dağların Kralı) Manisa Ak Parti Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık giydirdi.

MOSSO’NUN SPONSORLUĞUNDAKİ SPRİNT MAYO’SU JASPER PHILIPSEN’İN

Mosso’nun sponsorluğundaki sprint mayosu olan (Yeşil) mayoyu Alpecin Fenix takımının Belçikalı sporcusu Jasper Philipsen’e TC Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu giydirdi.

VITALLY BUTS BEYAZ MAYOYU KORUDU

Tur’un başından beri büyük bir başarıya imza atan Sakarya BB takımının Ukraynalı sporcusu Vitally Buts, Shimano’nun sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri (Beyaz) Mayosunu korumayı başardı. Buts’a Beyaz mayosunu Manisa Valisi Yaşar Karadeniz giydirdi.

TUR’A YARIN 191.7 KİLOMETRELİK MANİSA-AYVALIK ETABI İLE DEVAM EDİLECEK

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun (Tour of Türkiye) 4’üncü etabı da koşuldu. TUR’un 152.1 kilometrelik İzmir-Manisa tırmanış etabını Drone Hopper – Androni takımından Eduardo Sepulveda  3 saat 48 dakika 38 saniye ile kazandı. Arjantinli bisikletçi finişe 4 kilometre kala müthiş bir atak yaptı ve çizgiye tek başına geldi. Tırmanış etabının favorisi Arkea Samsic takımının Kolombiyalı sporcusu Nairo Quintana ise öndeki rakibini yakalamak için büyük bir çaba sarf ettiyse de başarılı olamadı. Bisikletçiler Kraliçe Etabı olarak adlandırılan Manisa’nın Spil Dağ’ına 14 kilometrelik bir tırmanışla geldi. Sprinterlerin hayli zorlandığı tırmanış etabı, yokuşçu sporcuların öne çıktığı bir yarış oldu.

STARTI T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANI DR. MEHMET MUHARREM KASAPOĞLU VERDİ

T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun damalı bayrağı sallamasıyla 161 sporcu İzmir’den, Manisa etabına pedal çevirmeye başladı. DSM takımından Jonas Hvideberg, start noktasına gelmeyince yarış dışı kaldı. İlk 4 kilometre toplu geçildi. Grupta temponun hayli yüksek olduğu gözlenirken 16’ncı kilometrede ilk kaçış grubu oluştu.

NICOLAS EDET, “BİR BİLİNMEZLİK İÇİNDEYİZ”

Arkea Samsic takımının başarılı sporcusu Nicolas Edet, “Bugün takım arkadaşımız Qiuntana’nın geçirdiği kaza, etaptaki varlığını etkileyecek gibi gözüküyor. Çok büyük şansızlıklar yaşıyoruz. Açıkçası bir bilinmezlik içerisindeyiz” dedi.

PHILIPSEN TURKUAZ MAYOYU ÇOK BEĞENDİ

Alpecin Fenix takımının başarılı sporcusu Jasper Philipsen etap öncesi Turkuaz mayoyu çok beğendiğini, ancak bu mayoyu ancak bir gün taşıyabileceğini ifade ederek fazla iddialı olmadığını söyledi.

RAIELANU HEDEFİM İLK 10

Sakarya takımının çalışkan sporcusu Moldovalı Cristian Raielanu tırmanış etabının ilk 10 sporcusu arasında yer almayı hedeflediğini belirtti. Raielanu kazadan sonraki durumunu da test etme imkânı bulacağını sözlerine ekledi.

JOHANNESSEN, “GEÇEN YIL 9’UNCU OLMUŞTUM”

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unda genel ferdi klasmanda dokuzuncu olan Uno X takımının Norveçli sporcusu Anders Johannessen, “Yarış öncesi hastalanan Anton Chirmig’in yerine geldim. Organizasyon, etaplar ve ülke çok güzel” dedi.

KAÇIŞ GRUBUNDA İKİ DE TÜRK SPORCU VAR

Eola takımından Simone Bevilacqua, Euskatel-Euskadi takımından Goiogana Goiketxea, Wildlife Generation takımından Serghei Tvetcov, Sakarya takımından Elchin Asadov, Spor-Toto takımından Feritcan Şamlı ve Oğuzhan Tiryaki, Saris Rouvy Sauer takımından Jon Knolle, China Glory takımından Reiner Honig kaçış grubunu oluşturdu. İlerleyen kilometrelerde ara epey açıldı. 30’uncu kilometre geçilirken fark, pelotonla (Ana Grup) 2 dakika 50 saniyeye ulaştı.

QUINTANA’NIN BAŞINA GELMEDİK KALMADI

Tırmanış etabının favori ismi Nairo Qintana nötral startın verildiği alanda bisiklet değişikliği yaptı. Sonra yeniden grupla buluştu. Bu değişiklikler Tur’un başında bu yana yaşadığı talihsizlerin bir başkasıydı.

İLK PRİM KAPISINI OĞUZHAN TİRYAKİ GEÇTİ

VITALLY BUTS MAYO ŞANSINI SÜRDÜRÜYOR

Etabın 40.5’inci kilometresi geçilirken Shimano’nun sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri olarak adlandırılan Beyaz mayo mücadelesi vardı. Prim kapısını Spor-Toto takımından Oğuzhan Tiryaki birinci olarak geçti. İkinciliği Saris Rouvy Sauer takımından Jon Knolle, üçüncülüğü de yine Spor-Toto takımından Feritcan Şamlı elde etti. Bu sonuçlara rağmen Sakarya takımından Ukraynalı Vitally Buts’un Beyaz mayoyu koruma şansı sürüyor.

FARK 2 DAKİKA

50’inci kilometre geçilirken ana grup, kaçan 8 sporcu ile arasındaki zaman farkını 2 dakikaya indirdi. Temponun yine yüksek olduğu gözlenirken, sprintçiler ve yokuşçular arasındaki mücadele zaman zaman doruğa çıktı.

SPRİNT PRİMİ KAPISINI FERİTCAN ŞAMLI ALDI

Etabın 97.7’nci kilometresinde Mosso’nun sponsorluğundaki Sprint Prim Kapısı geçildi. Yeşil Mayo mücadelesinde Spor-Toto Takımı’ndan Feritcan Şamlı kapıyı birinci geçti. İkinciliği Sakarya Takımı’ndan Elchin Asadov, üçüncülüğü de Eola takımından Simone Bevilacqua elde etti.

GRUBU ALPECİN VE UNO X ÇEKİYOR

Tırmanma başlangıç noktasına kadar zaman zaman Peloton’u Alpecin Fenix ve Uno x takımının sporcuları tarafından tempo verdiği gözlendi. Buna bazen Arkea Samsic takımı da destek verdi.

TIRMANIŞ BAŞLADI

Finişe 13 kilometre kala kaçış sona erdi. Pelotonun önünde Nairo Quintana, Jay Vine ve Anders Johannessen bulunuyordu. Spil Dağı tırmanışı müthiş bir mücadeleye sahne oldu. Bisikletçiler 14 kilometre boyunca tırmanış yaptı ve 1.200 metre yüksekliğe çıktı. Finişe 5 kilometre kala daha sert bir eğime sahip olduğundan bisikletçiler epey zorlandı. Ortalama eğim yüzde 7 olarak hesaplandı.

LOTTO SOUDAL ÇEKİYOR

Son 10 kilometrede Lotto-Soudal takımı sayıca azalan pelotonu çekmeye devam etti. Her geçen dakika tırmanış daha da zorlu hâle geldi.

4 KİLOMETRE KALA ATAK YAPTI

Drone Hopprer – Androni takımının Arjantinli sporcusu Eduardo Sepulveda atak yapıp gruptan kaçtı. Kısa bir süre sonra Arkea Samsic takımının Kolombiyalı tırmanıcısı Naira Quintana peşine takıldı. Bu ikili finişe kadar amansız bir mücadeleye girişti. Arkadaki 10’lu grupta bu ikiliye yetişmek için büyük bir mücadele verdi.

BAKAN KASAPOĞLU SON 25 KİLOMETREYİ YARIŞ İÇİNDEN İZLEDİ, MEDYA TIRINI ZİYARET ETTİ

T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Muharrem Kasapoğlu damalı bayrağı salladıktan sonra Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’ndan TUR’la ilgili bilgi aldı. Kasapoğlu daha sonra üstü açık bir araçla İzmir-Manisa etabının bitimine 25 kilometre kala yarışın içine dâhil oldu ve dünyaca ünlü sporcuları zaman zaman alkışlayarak destek verdi. Bakan, finiş noktasında bulunan iki medya tırını da ziyaret ederek basın mensuplarının çalışması hakkında bilgi aldı ve kısa bir süre kendileriyle sohbet etti.

TUR’A YARIN 191.7 KİLOMETRELİK MANİSA-AYVALIK ETABI İLE DEVAM EDİLECEK

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na (Tour of Türkiye) yarın 191. 7 kilometrelik Manisa-Ayvalık etabı ile devam edilecek.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Cezaevinde voleybol turnuvası

Kayseri Cumhuriyet Başsavcığılı ile Kayseri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde Bünyan Ceza İnfaz Kurumlarında …