Türkiye Basın Konseyi’nden İsrail’e kınama

Türkiye Basın Konseyi başkanı Pınar Türenç, İsrail’i kınarken şunları söyledi.

H.E. Benjamin Netanyahu
Başbakan
Kudüs
İsrail

Sayın Başbakan,

Yaklaşık iki aya yakın süredir, Gazze bölgesinde Filistin halkına yönelik olarak devam edegelen saldırılar ve Hamas ile çatışmalar hakkında Türk ve dünya kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Gazze’de çok sayıda gazeteci görev yapmaktadır.

Bildiğiniz üzere, gazeteciliğin evrensel kurallar içinde icra edilebilmesi ve gazetecilerin her ne şart altında olursa olsun yaşamlarının korunabilmesi asıldır.

Dünyaya bölgedeki
gelişmeleri aktarabilmek, yaşananlara tanıklık edebilmek amacıyla, üzerlerinde ”press” bantları olduğu halde görev yapan çeşitli ülkelerden olay yerine gelmiş olan gazetecilerin korunmadığı gibi, İsrail güçleri tarafından hedef alındıkları, sert müdahalelerle görevlerini yapmalarının engellendiği, kameraların kırıldığı, kendilerine doğrudan silah doğrultulduğu,hatta yaşamlarına kast edildiği görüntülerle sabittir.

Tüm dünyanın gözü önünde İsrail güçlerinin masum halkı, kadınları, çocukları, hasta ve yaşlıları hedef aldıkları görülmektedir.

Bu arada, kabul edilemez nitelikte insanlık dışı olaylara tanıklık eden gazetecilerin çalışmaları engellenirken, 7 ekim tarihinden buyana 60’ın üstünde gazetecinin de hedef alınarak öldürüldüğü bilgisinin tarafınıza rapor edildiğini öğreniyoruz.

Türkiye Basın Konseyi olarak, savaş alanında, sahada çalışan gazetecilerin can güvenliklerinin sağlanmasını talep ediyoruz.

Savaşa başlarken, ”0rtadoğu’yu değiştireceğiz” diyerek girişilen tüm dünyanın ibretle izlediği Gazze savaşında, çağın tanıklığını yapmakla görevli olan gazetecilerin, ölümü bekleyen çocukların, yaşlıların,kadınların çaresizlik içindeki dramını tüm dünyaya taşımaları beklenirken, onlarca gazetecinin katledilmiş olması tarihin kara sayfalarına geçmiştir.

Türkiye devletinin kurucusu, kurucu liderimiz ATATÜRK’ün çizdiği yolda ilerleyen ülkenin gazetecileri olarak biz de MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN vaz ettiği, “Yurtta barış, dünyada barış” mottosu ile, “Savaşa hayır” diyoruz. Bölgede barışın sağlanmasını ve insanlık adına yaşanan büyük dramın sonlandırılmasını diliyoruz ve dünya gazetecilerinin can güvenliklerinin sağlanmasını, masum halkla birlikte gazetecilerin de daha fazla öldürülmemelerini hem meslek, hem de insanlık adına acilen bekliyoruz..

Türkiye Basın Konseyi
Pınar Türenç
Başkan

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

TGF : “16 Ocak Basın Onur Günü kutlu olsun”

WrightTürkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, 16 Ocak Basın Onur Günü’nün 101’inci yıl dönümü …