Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun (KPK) 80. Toplantısı 20-21 Eylül’de Kayseri’de

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun (KPK) 80. Toplantısı 20-21 Eylül 2022 tarihlerinde Kayseri Radisson Blu Otelde  gerçekleştirilecek. Söz konusu toplantıya TBMM Uluslararası Komisyon Başkanları, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun TBMM ve Avrupa Parlamentosu kanadı üyeleri, AB üyesi ülkelerin Büyükelçileri, Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri ve bürokratlar katılacak.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun hukuki dayanağı 12 Eylül 1963 tarihinde Ankara’da imzalanan “Türkiye ve AET Arasında Bir Ortaklık Yaratan Anlaşma’nın 27. maddesi. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu, Türkiye-AB ortaklığının demokratik denetim organı olarak düşünülmüştür ve Ankara Anlaşması’nın 27. maddesi uyarınca oluşturuldu.

Söz konusu 27. madde; “… bir yandan Avrupa Parlamenter Asamblesi, topluluğun Ekonomik ve Sosyal Komitesi ve öteki organları ile öte yandan, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Türkiye’nin yukarıdaki maddeleri karşılayan organları arasında işbirliğini ve temasları kolaylaştırmak için her türlü tedbiri alma” görevini veriyor.

KPK İç Tüzüğünün birinci maddesinde de belirtildiği üzere, 14 Mayıs 1965 tarihli Avrupa Parlamentosu Kararı, 22 Haziran ve 14 Temmuz 1965 tarihli, sırasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu kararları 27 Temmuz 1965 tarihli Türkiye-AET Ortaklık Konseyi kararı ile faaliyetine başladı.

KPK, TBMM ve Avrupa Parlamentosunun eşit sayıdaki 25’er Milletvekilinden oluşuyor. Komisyonun Başkanlık Divanı, KPK iç tüzüğünün dördüncü maddesi uyarınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi Heyeti Başkanı ile Avrupa Parlamentosu Heyeti Başkanı ve birden çok Başkan Yardımcısından meydana geliyor. Hâlihazırda KPK TBMM Kanadı; Başkanlık Divanı, Eş Başkan ve iki Eşbaşkan Yardımcısından oluşuyor.

Komisyonun resmi dilleri, Avrupa Parlamentosu resmi dilleri ve Türkçe. Türkiye Büyük Millet Meclisi KPK’da 25 Milletvekili ile temsil ediliyor. TBMM 27. Yasama Döneminde KPK Türk Grubu Eş Başkanlığını Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel yürütüyor.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

Göz Atabilirsiniz.

TÜRKİYE’DEKİ BELEDİYELER AHH KUTLAMAYA HAZIR!

TÜRKİYE’DEKİ BELEDİYELER  AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASINI (AHH) KUTLAMAYA HAZIR! 2022 yılı Avrupa Hareketlilik Haftası tanıtım toplantısı …

TÜRK İŞADAMLARININ HOLLANDA İÇİN VİZE ÇİLESİ BNR RADYOSUNDA TARTIŞILACAK

İlhan KARAÇAY’ın haberi: Yarın sabah saat 06.00’da başlayacak olan programın konuğu Ethem Emre Vize işlemini …