Türk Sporcu Murat Öz, 7 Oceans Parkurlarındaki başarısı, 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Türk Sporcu Murat Öz, 7 Oceans Parkurlarından Yeni Zelanda’da bulunan Cook Strait kanalını yüzerek geçti

Cumhuriyet tahimizde ilkler gerçekleşti. İki Türk Sporcu, Aysu Türkoğlu (23) ve Murat Öz (42), 7 Oceans Parkurlarından Yeni Zelanda’da bulunan Cook Strait kanalını birbirlerinden iki gün ara ile yüzerek başarı ile tamamladı.

Daha önce bu parkuru geçen tek Türk olan Bengisu Avcı’nın ardından Aysu Türkoğlu bu kanalı 7 saat 22dakika sürede geçerek hem en hızlı Türk yüzücü hem de gece yüzen ilk Türk Sporcu oldu ardından Murat Öz geçisini tamamladı ve bu parkuru geçmeyi başaran ilk Erkek Türk sporcu oldu. Her iki sporcumuzun da başlangıç noktası Yeni Zelanda’nın kuzet doğusunda bulunan Arapaoa Kayalıkları oldu, yüzüşlerini ise Kuzey adanın Wellington şehrinin batı bölgesinde kalan yamaçlarına vararak karaya ayak bastılar.

Murat Öz Catalina geçişini bitirdiğinde dünya çapında Triple Crown’u 365 günün altında tamamlamış 10 kişiden biri oldu.

2023 yılı içerisinde Murat Öz Catalina kanalının geçişi ile birlikte Türkiye’de 5 dünyada ise sadece 365 kişininbaşarmış olduğu üçlü tacı elde etmiş olacak ve bunu 365 günden az bir sürede tamamlamış olarak dünyada bunu başarmış sayılı kişiden biri arasında yerini aldı.

1982 İstanbul doğumlu Murat Öz, sporculuk hayatına havuzda başlamış. Bu merak sonrasında ilk önce İYİK (İstanbul Yüzme İhtisas) kulubünde Sutopu ile spor hayatına başlamış ardından dalgıçlık ve yelken sporuyla devam etmiştir. Profesyonel hayatında ortağı olduğu TEOS Inşaat şirketinde Yüksek Mimar olarak devam etmektedir. Yoğun iş hayatının yanı sıra tutkusundan vazgeçmemiş ve bu güne kadar; Istanbul Boğazını 17 eferden fazla geçmiş, 8 senede üst üste de Çanakkale Boğazını yüzerek geçmiştir. 2023 yılında Manhattan 20 Bridges Parkurunun ardından Türkiye parkurları için de bir ilk sayılacak Gökçeada parkurunu Bengisu Avcı ile beraber 10 saat 36dk sürede tarihi Anzak Koyundan başlayıp Gökçeada’da kara çıkarak tandem yüzüş gerçekleştirmiştir. Denizci bir aileden eldiğini belirten Oz;“40 yaşım için artık hayatımda imza bir yüzüş olmasına karar erdiğimde; 2022 Eylül ayında Manş Denizini geçerek bu geçişi Solo olarak başaran yaklaşık 1800 kişi arasında, 16. Türk yüzücü oldum, 2023 Mayıs ayında Manhattan 20 Bridges parkurunu tamamladım ve Triple Crown’un üçüncü bacağı için Catalina Kanalı geçişini tamamladım. Böylece bu 3 parkuru 365 günün altından tamamlayarak Triple Crown Ünvanını kazanma hedefime ulaştım. Türkiye’de Triple Crown’a ulaşmış 5. Sporcu olmayı başardım. Bu ünvana doğru çalışırken de Türkiye Denizlerinin maviliğine borcumuzu ödemek, bu denizleri orumak ve tanıtmamız gerektiğini hep düşündük. Bunun için Bengisu Avci ile beraber tarihi Anzak Koyundan 10 saat 36 dakika sürede tandem yüzüş yaparak Gökçeadaya başarıyla yüzdük. Yasemin Altintaş Catalina kanalını geçişini başarıyla tamamlayarak Bengisu Avcı’dan sonra (Eylül 2022) Türkiye’yi temsil eden bunu başarmış ikinci kadın oldu.

Aysu Türkoğlu’nun destek ekibi için Yeni Zelanda’ya giden Murat ÖZ hava şartlarının izin vermesi ile doğan şansı değerlendi ve 9 saat 52 dakikalık süre ile bu parkuru başarı ile tamamladı ve Cook Strait kanalını yüzen ilk Türk erkek ünvanını aldı.

Adanmışlık gerektiren hazırlık süreci

Böyle bir parkura niyetlendiğinizde zorlu yüzüşün kendisinden önce oldukça özveri ve zaman gerektiren bir hazırlık sürecine kendinizi adamanız gerekiyor. Geçiş tarihine bir gerisayım olarak planlanan bu süreç hedefe göre farklılık gösteriyor. Öncelikle mesafeleri gereksinimini karşılamak gerekiyor bu da her ay 100km civarı bir mesafeye tekabül ediyor. Sonrasında parkur spesifik bileşenlere iklimlendirmeler geliyor.

Cook Striat Kanalının Zorlukları;

İki adanın en yakın iki noktasının arası kuş olarak 22km. Ancak akıntılar ve medcezir nedenyle yüzücüler için bu mesafe değişiklik gösterebiliyor. En optimum şartları yakalayabilmek için yüzücüler hem hava hem de deniz şartlarına göre start alıyorlar. Yüzücülere son derece yüksek gözlem teknolojisine sahip, köpek balığı ve vahşi hayata dair önlemlerin alındığı bir tekne eşlik ediyor. Karanlıkta görünür olmak ve aynı zamanda deniz canlılarının dikkatini çekmemek üzere yüzücüler kırmızı ve yeşil ışık takarak yüzüdüler.

Tekne’de destek olarak Nesli Özel, Aysu Türkolğlu ve Murat Öz değişimli olarak birbirine yardım ettiler. TÜm zorluk ve engellere ragmen birbirini yanlız bırakmayan ekip, tam anlamıyla örnek teşkil edecek sporcu ve dayanışma gösterdiler. Ekip Yüzücülerin güvenlik, beslenme ve moral olarak bütün görevleri üstlenip yüzücülere sadece kulaç atmak işini bıraktılar. Tekne’de ayrıca Kaptan Grant ve ekibinin yanı sıra NZOWF’dan gözlemciler bulundu.

Yüzüş Yeni Zelanda’nın kuzet doğusunda bulunan Arapaoa Kayalıkları oldu, yüzüşlerini ise Kuzey adanın Wellington şehrinin batı bölgesinde kalan yamaçlarına vararak karaya ayak basarak son buldu.

“7 Ocean parkurlarından olan Cook Strait Kanalı her parkurda olduğu gibi kendi zorluklarını barındırıyor. Türkiyenin mavi sularında yüzmeye alışık olan biz açık su yüzücüleri için bu parkurun en zor kısmı; yüzüş 13-16 derece sıcaklığında 1 saati gece olmak üzere 9 saat 52dk 13 saat ksürdü. Okyanusun bazı yerlerde 200 metreyi bulan derinliğinde ülkemizde hiç görmediğimiz balina, köpekbalığı ve deniz aslanı, yunuslar ve Albatroslar eşliğinde yüzdük, onların evlerine misafir olduk. Beni en zorlayan konu soğuk su oldu. Soğuk su ile mücadele ederken güneşin doğması ile beraber deniz anaları yüzeye çıktılar ve yüzüşümü zorlu hale getirdiler. Kulaçlarımı atarken deniz analarını avuçlarımla çektiğimi hissedebiliyordum. Bunun dışında bir Albatros kuşu yüzüşün yaklaşık 5 saati bana eşlik etti yanıma konup beni seyretti. Kuzey Adaya ulaştığımızda kuvvetli bir akıntıya takıldım ve karaya ulaşabilmek için tüm gücümle 2 saate yakın yüzmem gerekti. Tekneden Aysu T. ve Nesli O.’in desteği ile bu süreç karşısında direndim. Moralimin bozulduğu bir noktada ise yunuslar yanıma geldi ve altımdan geçtiler, muthiş bir duyguydu. Aysu Türkoglu gece yüzüşü yapmıştı ve kara çıktığında kendisine Türkiye Bayrağıı güvenlik nedeniyle verememiştik. Benim yüzüşümün biteceğini anlayınca Aysu Türkiye bayrağı ile denize atladı ve karaya benim yanımda geldi. Bayrağımızı beraber kaldırmanın gururunu yaşadık.”

Aysu Türkoğlu ve Murat Öz bu geçişi başarıyla tamamlayarak dünyada bu parkuru solo yüzmüş 170 kişinin arasında yerlerini aldı.

59. CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU TOUR OF TÜRKİYE – TUR 2024 DÜNYA BİSİKLETİNİN PARLAYAN YILDIZLARINA MASALSI PARKURUNDA EV SAHİPLİĞİ YAPMAK İÇİN HAZIR! 

21-28 NİSAN 2024

Antalya’dan Kemer ve Kaş’a, Fethiye’den, Marmaris’e, Bodrum’dan Kuşadası’na, Manisa ve İzmir ardından Istanbul’a dev organizasyonu ile Türkiye’nin en büyük projelerinden birisi olan 59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu dünyaca ünlü bisikletçilere masalsı parkurunda ev sahipliği yapmak için hazır… 

Profesyonel bisiklet sporunun en prestijli yarışlarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 59. yılında, ülkemizin eşsiz güzelliklerine, büyüleyici mavisine, huzur veren yeşiline, muhteşem kültürüne ve kadim tarihine uzanan parkurunda profesyonel bisikletçileri ağırlamak için gün sayıyor.  

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Türkiye güzellikleri içinde nefes kesen mücadelesi 2024 yılında da her yıl olduğu gibi Eurosport ve TRT Spor’dan canlı yayınlanacak. Ülkemizde ve dünyada yüzlerce televizyon kanalı ve medya kuruluşunun yakından takip edeceği yarış, yayınlanacak özel içeriklerle birlikte en uzak coğrafyalarda bile milyonlarca kişi tarafından yakından takip edilecek. 

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 59.yılında 21-28 Nisan 2024 tarihleri arasında düzenlenecek.

Uluslararası Bisiklet Birliği’nin (UCI) Avrupa Turları takviminde yer alan ve Türkiye’nin “ProSeries” kategorisindeki tek bisiklet yarışı olan 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, dünyaca ünlü profesyonel takım ve sporcuların katılımıyla 21 Nisan 2024 Pazar günü Antalya’dan başlayıp 28 Nisan 2024 Pazar günü İstanbul’da sona erecek.

1963 yılında Marmara Turu olarak başlayan, 1965 yılında uluslararası nitelik kazanarak 1966 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınan, Türk bisikletinin gelişimine katkı sağlayan ve dünya bisikletinde önemli bir yeri ve marka değeri olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (TUR), dünyaca ünlü bisiklet takımlarını Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellikleri içinde ağırlamaya devam ediyor.

TUR 2024 Parkuru

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu; 8 gün, 8 etapta; Antalya’dan Kemer ve Kaş’a, Fethiye’den, Marmaris’e, Bodrum’dan Kuşadası’na, Manisa ve İzmir ardından Istanbul’a uzanacak. Güzergâh boyunca dünyaca ünlü pedalların mücadelesine sahne olurken, 7. Etap sonunda takımların İzmir’den İstanbul’a havayolu ile transferinin ardından İstanbul Etabı ile sona erecek.

Dünya yıldızlarının parladığı TUR olarak bilinen, sprint ve tırmanış ustası bisikletçilerin üst düzey rekabetinin nefesleri keseceği 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 2024 parkuru şu şekilde olacak:

1.Etap : Antalya-Antalya (21 Nisan, 2024 – Pazar)

2.Etap : Kemer-Kaş (22 Nisan, 2024)

3.Etap : Fethiye-Marmaris (23 Nisan, 2024)

4.Etap : Marmaris-Bodrum (24 Nisan, 2024)

5.Etap : Bodrum-Kuşadası (25 Nisan, 2024)

6.Etap : Kuşadası-Manisa (Spil Dağı) (26 Nisan, 2024)

7.Etap : İzmir-İzmir  (27 Nisan, 2024)

8.Etap : Istanbul-Istanbul (28 Nisan, 2024 – Pazar)

TUR 2024 Katılan Takımlar

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na katılacak takımlar:

Takımın Adı                                                                           

Kategorisi                               

    Ülkesi

1. BORA – HANSGROHE                                                        

World Tour Team                          

Almanya

2. DSM-FİRMENİCH                                                                 

World Tour Team                          

Hollanda

3. ALPECIN-DECEUNINCK                                                  

World Tour Team       

Belçika

4. ASTANA QAZAQSTAN TEAM                                          

World Tour Team                        

Kazakistan

5. Q36.5 PRO CYCLING TEAM                                           

ProTeam     

İsviçre

6. CAJA RURAL-SEGUROS RGA                                        

ProTeam 

İspanya

7. TEAM POLTI KOMETA                                                        

ProTeam                                          

  İtalya

8. VF GROUP-BARDIANI CSF- FAIZANE                        

ProTeam  

İtalya

9. BINGOAL WB                                                                                                                 

ProTeam  

Belçika

10. CORRATEC VINI FANTINI                                                                                         

ProTeam   

İtalya

11. TDT-UNIBET                                                                                                                      

ProTeam 

Hollanda

12. TEAM NOVO NORDISK                                                                                              

ProTeam   

Amerika

13. TERENGGANU POLYGON                                                                      

 Continental Team 

Malezya

14. CHINA GLORY – MENTECH                                                                  

Continental Team   

Çin

15. TARTELETTO – ISOREX                                                                             

Continental Team  

Belçika

16. BIKE AID                                                                                                          

Continental Team  

Almanya

17. BEYKOZ BELEDİYESİ SPOR KULÜBÜ                                                 

Continental Team 

Türkiye

18. REMBE PRO CYCLING TEAM SAUERLAND                                    

Continental Team 

Almanya

19. SAKARYA BB PRO TEAM                                                                           

 Continental Team

Türkiye

20. KINAN RACİNG TEAM                                                                            

Continental Team  

Japonya

21. ADRİA MOBİL                                                                                              

Continental Team   

Slovenya

22. MAZOWSZE SERCE POLSKİ                                           

Continental Team                        

Polonya

23. SPOR TOTO CYCLING TEAM                                                              

Continental Team     

Türkiye

24. KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SPOR                     

Continental Team                        

Türkiye

TUR 2024 TV Yayınları

Hem karadan hem de uçak ve helikopterlerle havadan çekimi yapılarak takip edilen, 8 gün boyunca 2 saatin üzerinde süreyle ulusal ve uluslararası kanallarda canlı yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, canlı ve banttan yayınlar ile dünya genelinde geniş bir erişim ağına ulaşmakta, bisiklet sporunun gelişmesine ve televizyon yayınları yoluyla Türkiye’nin turizm tanıtımına ve Türkiye markasına katkı sağlıyor.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2024 yılında da her yıl olduğu gibi Eurosport ve TRT Spor’dan canlı yayınlanacak. Ayrıca yüzlerce televizyon kanalı ve medya kuruluşunun yakından takip edeceği yarış, yayınlanacak özel içeriklerle birlikte en uzak coğrafyalarda bile yakından takip edilecek. Ülkemizin en önemli spor tanıtım güçlerinden biri olan 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, böylece 8 gün boyunca dünya bisikletinin gündeminde en üst sıralarda yer alacak.

Dev Organizasyon Kurumsal Destekçilerinden Büyük Güç Alacak

Türkiye Yüzyılı’nda T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından gerçekleştirilecek 59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun kurumsal destekçileri: Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ve Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) olarak dev organizasyona güç verecek. Parkurun geçtiği illerdeki Valilikler, Kaymakamlıklar, Belediyeler, Emniyet Birimleri, Jandarma Birimleri, Karayolları, İl Kültür ve  Sağlık Birimleri ve pek çok kurum ekipleri ile dev organizasyona destek ve güç katacak.

Dünyaca ünlü yıldız bisikletçilerin üst düzey rekabeti ve heyecanı ile geçtiği illerde ve bölgelerde dev konvoyun ilham veren etkisi ile ülkemizde bisiklet sporunu ve kültürünü geliştirmeye destek olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 21-28 Nisan 2024 tarihleri arasında Antalya’dan İstanbul’a göz kamaştıran parkurda Türkiye’nin doğal ve tarihi güzelliklerini Eurosport ve TRT Spor ekranlarında dünyaya tanıtacak. 

59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun resmi sosyal medya hesapları ve web sitesinde güncel içerikler ile TUR haberleri kitlelere erişecek

Bisiklet tutkusunun, kültürünün, kullanımının artması, performans bisikletlerimizin başarıları, uluslararası organizasyonların verdiği motivasyon ve medyanın katkıları ile erişimi yükselen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, resmi sosyal medya hesapları ve web sitesi ile üst düzey mücadelenin heyecanını; TUR öncesinde, sırasında ve sonrasında güncel içeriklerle takipçilerine sunacak.  

TUR 2024 Resmi Hesapları:

Web Sitesi       : www.tourofturkiye.org.tr

Instagram        : https://www.instagram.com/tour_of_turkiye/

X – Twitter         : https://twitter.com/tourofturkiye

Facebook         : https://www.facebook.com/tourofturkiye 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Dev Organizasyonu İle Türkiye’nin En Büyük Projelerinden Birisi…

Hem karadan hem de uçak ve helikopterlerle havadan çekimi yapılarak takip edilen, 8 gün boyunca 2 saatin üzerinde süreyle ulusal ve uluslararası kanallarda canlı yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, her gün yaklaşık 2.000 kişinin bir etaptan diğerine hareket ettiği dev organizasyonu ile dünyanın yegâne “Kıtalararası Bisiklet Turu” olarak konumlanıyor. Ulusal ve uluslararası prestijli kanallar aracılığıyla canlı ve banttan yayınlar ile dünya genelinde geniş bir erişim ağına ulaşan, bisiklet sporunun gelişmesine ve televizyon yayınları yoluyla Türkiye’nin turizm tanıtımına katkı sağlayan organizasyon, köklü geçmişi ile yükselen bir değer olmayı sürdürüyor.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ayrıca T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bisiklet odaklı spor turizmi vizyonuna da destek oluyor. Tour of Türkiye, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın “Bisiklet Dostu Otel” politikası, uluslararası bisiklet kampları, bisiklet taşıma konusunda yapılan destekler, ülkemizin eşsiz doğasını ve tarihini bisiklet ile keşfetme olanağı sunan bisiklet rotalarını kapsayan cycling.goturkiye deneyimi ile dünyanın pek çok ülkesinde Türkiye’nin tanıtımı için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Profesyonel bisikletçiler 8 etap boyunca Türkiye’nin büyüleyici atmosferinde kıyasıya mücadele edecek.

Profesyonel bisiklet sporunun en prestijli yarışlarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 59. yılında, ülkemizin eşsiz güzelliklerine, büyüleyici mavisine, huzur veren yeşiline, muhteşem kültürüne ve kadim tarihine uzanan bu parkurda profesyonel bisikletçileri ağırlıyor.

Türkiye rivierasında bisikletin masalsı yolculuğunda geçen nefes kesici mücadeleye coğrafyadaki tüm kültürlerin kıymetli dokusu, denizin vazgeçilmez kokusu ve tarihin eşsiz dokunuşları eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, spor turizmi vesilesiyle Türkiye güzelliklerini tüm dünyaya ulaştırırken iklim kriziyle mücadele, trafikte bisikletliye saygı ve bisiklet sporunun gelişimi gibi konuları da sahiplenerek TUR’u bir yarıştan daha fazlası haline getiriyor.

Türkiye markasının gelişmesinde büyük rol oynayan ve bisiklet sporunun kalbi TUR, Antalya’dan İstanbul’a kıtaları aşan, dağların zirvesine uzanan muhteşem parkuruyla dünyaca ünlü sporcular ve uluslararası takımları ağırlayacak. 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Antalya’dan Kemer’e, Kaş’tan Fethiye’ye, Marmaris’ten Bodrum’a, Kuşadası’ndan Manisa’ya ve Ege’nin İncisi İzmir’e uzanarak Istanbul’a ulaşıp Tarihi Yarımada’da finiş heyecanı yaşatacak.

8 gün 8 etap boyunca çevrilen her pedalda bisiklet sporunun ve Türkiye’nin değerlerini dünyaya ulaştırmaya hazırlanan TUR 24, 21-28 Nisan tarihleri arasında olağanüstü bir parkurda, kültürler arası etkileşime tanıklık edecek

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Özben Şimşek’ten, şampiyon Beril Yeşil’e kutlama

Kayseri Taekwon do İl Temsilcisi Özben Şimşek, Beril Yeşil’i şampiyon olması nedeniyle kutlarken ‘Avrupa multi …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420