TEB’den online satış kanallarına ihtar

Türk Eczacıları Birliği, online mecralarda ilaç satışının pandemi döneminde pik yapmasıyla beraber harekete geçti ve yaptıkları tespitler sonucunda ilgili birimlere şikâyette bulundu. Halk sağlığını temel aldıklarını, pek çok alanda kamu kurumu ve özel sektör ile iş birliği yaptıklarını vurgulayan Türk Eczacıları Birliği, Türkiye’de ilaçların tek yasal satış ve temin kanalının eczaneler olduğunu hatırlattı. Birlik tarafından hazırlanan ihtar metninde, ilgili platformların internetten ilaç satışına karşı daha güvenli hale getirilmesi istendi ve bu mecralarda ilaç satışının devam etmesi halinde hukuki yollara başvurulacağı ifade edildi.

TEB’den yapılan açıklamada,İlaçlar ve ilaç kategorisinde değerlendirilmesi gereken ürünler; üretim, saklama koşulları, dağıtım, imha gibi tüm aşamalarda sağlık profesyonellerinin gözetiminde olmalıdır. Bu ürünlerin yeri eczaneler; bu ürünlerle ilgili söz söyleyebilecek kişiler yalnız ve yalnızca hekimler ve eczacılardır” ifadelerine yer verildi. Satıcılara yer sağlayan online platformların denetimlerinin yetersiz olduğunun tespit edildiğinin belirtildiği açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Bu konuda yapılan sözel geri dönüşlerin “bizler yer sağlayıcıyız bunu satıcılar yapıyor” gibi savunmalar olması sebebiyle halk sağlığını tehlikeye atanlara karşı ciddi bir önlem alınmayacağından endişeliyiz.”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Yeni covid haritası: Kayseri ve Türkiye Kıpkırmızı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin yeni covid 19 haritasını paylaştı. Koca ‘İllerimizin risk durumunu gösteren …