Tapu ve Kadastro 175. yaşında ve ziyaret

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A, TAPU KADASTRO BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN 175. YIL ZİYARETİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 175. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Tapu ve Kadastro 11. Kayseri Bölge Müdürü Mustafa Çetinkaya ve heyetini kabul etti. Başkan Büyükkılıç, “Amacımız vatandaşa hizmeti zamanında ve kısa sürede iletmektir” dedi.

Başkanlık Toplantı Salonu’nda gerçekleşen ziyarette, Tapu ve Kadastro 11. Kayseri Bölge Müdürü Mustafa Çetinkaya ve heyeti tarafından Başkan Büyükkılıç’a günün anısına çiçek ve hediye takdim edildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, daha nice 175’li yıllara temennisinde bulunduğu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kuruluş yıldönümüne ilişkin yaptığı açıklamasında, “Devletimizin kurum ve kuruluşları elbette ki bizim için çok önemli” diyerek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“KAYSERİ’DEKİ DAYANIŞMA TAKDİRE ŞAYAN, DİLLERE DESTAN”

Kayseri’deki kurum ve kuruluşlar ile yerel yönetimler arasındaki dayanışmanın takdire şayan ve dillere destan olduğunu vurgulayarak sözlerini sürdüren Büyükkılıç, şunları söyledi:

“Kayseri kamuoyunda da takdir edilir ki kamu kurum ve kuruluşlar ile yerel yönetimlerin dayanışması adeta herkes tarafından takdire şayan, dillere destan konum ve durumda. Fiziki olarak da çok iyi imkânlarının olduğunu bildiğimiz Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğümüz ve Tapu Müdürlüklerimizin dijitalizasyon bağlamında da en üst düzeyde yer almaya başlamış olması bizleri sevindirmekte, memnuniyetimizi burada belirtmeyi görev bilirim. Amacımız vatandaşa hizmeti zamanında ve kısa sürede iletmek. Bu anlayışta da elektronik çağın en güzel ortamını, imkânlarını kullanacak seviyeye gelmiş durum arz ediyor. Gayretlerinden dolayı, ekibine ve kendilerine teşekkür ediyor, bu arada Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza da bu konudaki bizlere vermiş olduğu imkânlardan, şehrimize vermiş olduğu desteklerden dolayı Bakanımızın şahsında, ekibine ayrıca teşekkür ediyor, saygılar sunuyor, daha nice 175’li yıllara diye bir kez daha burada yineliyorum.”

“DESTEKLERİNİZİ ESİRGEMİYORSUNUZ, TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Kayseri’deki çalışmaları hakkında bilgiler aktaran Tapu ve Kadastro 11. Bölge Müdürlüğü Bölge Müdürü Çetinkaya ise, mülkiyetin teminatı olan genel müdürlüğün yılda 15 milyon işlem hacmiyle yaklaşık 20-25 milyon vatandaşa doğrudan ve dolaylı olarak hizmet sunmakta olduğunu ifade etti.

Başkan Büyükkılıç’a desteklerinden dolayı teşekkür eden Çetinkaya, Kayseri’de de 276 bin işlem gerçekleştirilerek hazineye 383 milyon lira gelir kazandırıldığını, Türkiye’de ise 24 milyar 319 milyon 2021 yılında hazineye gelir kazandırıldığı bilgisini vererek, günlük iş bitirme oranında en seri biçimde işlemlerin gerçekleştirildiğini dile getirdi. Çetinkaya, halkın nezdine, memnuniyet oranının yüzde 83 düzeyinde olduğunu da söyledi.

TAPU ve KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 175 YAŞINDA…

 İki asra yakın bir zamandan bu yana mülkiyetin teminatı olan Genel Müdürlüğümüz, 23 Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü, 973 Tapu Müdürlüğü ve 81 Kadastro Müdürlüğü ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde yılda 15 milyon civarında işlem hacmi ile 25-30 milyon kişinin  doğrudan yada dolaylı olarak işlem yaptığı (Devletin vatandaşa bakan yüzü olarak tanımlayabileceğimiz 175. Kuruluş yıl dönümünü kutlayan) köklü bir kurumdur.

Taşınmazlara ilişkin mülkiyet bilgilerini devlet güvencesi altında muhafaza etme, güncelleme, taşınmazlara yönelik politikalar belirleme ve yönetme konularında lider Kurum olma vizyonumuzla tam 175 yıldır siz vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bilgi teknolojilerini en iyi kullanan kurum ödülüne sahip Genel Müdürlüğümüz, Webtapu, Tapu Takas, E-Haciz, E-terkin, Parsel Sorgulama, E-Randevu, Türkiye Tapu,  3 Boyutlu Kadastro, MEGSİS, Yetki Alanı Dışı Tapu İşlemi gibi projelerle vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet sunmak için altyapısını geliştirmeye devam etmektedir.

Son olarak İlham Veren Kamu Yönetimi Proje Ödülüne, Webtapu Sistemi Projesi ile layık görülen Genel Müdürlüğümüz, teknolojik gelişmelerde en önlerde yer alan Devlet Kurumlarından biridir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olarak tüm imkanlarımızla, hem çalışanlarımızın isteklerini hem de vatandaşımızın işlemlerini en kısa sürede tamamlamaları için yoğun çaba harcamaktayız. Bu yoğunluğun yansıması olarak saniyede ortalama bir işlem gerçekleştiriyoruz.

Bu işlemler neticesinde “Türkiye’de 2021 yılında yapılan işlemler ile Devletimize 24 milyar 319 milyon lira harç geliri aktarılmıştır.

2021 yılında fedakarca çalışan mesai arkadaşlarımız sayesinde önemli projeler hayata geçti.

Bunlardan bazılarını sıralarsak;

Tapu Başvuru Sorgulama ile Tapu Müdürlüğüne gitmeden, yapılan başvuruya bağlı işleminizin aşamalarının durumu internet üzerinden görülebilmekte,

Güvenilir Hesap; Alım satım işlemlerinde Takasbank ve diğer bankalar aracılığı ile para transferi güvenli bir şekilde yapılabilmekte,

Sanal Müze; (Kültür Hazinelerimiz bir tık ötede.) Yüzlerce yıllık arşivimiz, oluşturduğumuz “Sanal Müze”de halkımız ile paylaşılmakta,

3B Şehir Modelleri Üretimi ve 3B Kadastro Altlıklarının Oluşturulması Projesi ile vatandaşlarımız gayrimenkul alım satım süreçlerinde gayrimenkulün alan büyüklüğü, cephesi, oda sayısı gibi yapı ve bağımsız bölümlere web ve mobil uygulamalar üzerinden ulaşabilmektedir.

Değer Bilgi Bankası ve Toplu Değerleme Sistemi sayesinde Uluslararası standartlara ve bilimsel normlara uygun bir şekilde, taşınmazların değerleri toplu değerleme yöntemleriyle belirlenerek, çeşitli ölçeklerde değer haritaları üretilip güncelliğinin korunması sağlanacaktır.

(Hizmetin Ortak Noktası) Türkiye Tapu; Mekana ve kişiye bağlı kalmadan personelimizin bilgisinden etkin biçimde faydalanarak, minimum zamanda maksimum verimlilikle işlemleriniz gerçekleştirilmektedir.

(Tek Sistem Tek Koordinat) Tüm Türkiye’de tek koordinat sistemine geçmekteyiz.

TKGM Kalite Yönetim Sistemi ile TS EN ISO 9001:2015 Kalite Belgesi alarak kamu kurumları içerisinde tüm birimleri ile kalite yönetim sistemine geçen “İlk Yaygın Kamu Kurumu” olma unvanına eriştik.

Tusaga-Aktif (CORS) Projesi ile Harita ve Kadastro çalışmalarında Coğrafi konum bilgileri hassas ve güvenilir biçimde toplanarak, Türkiye ve K.K.T.C. genelinde 24 saat gerçek zamanda Coğrafi Konumu 3-4 cm duyarlılığında belirleyen bir sistem kurulmuştur. Toplamda 158 adet istasyon ile 10 binin üzerinde kamu ve özel sektör kullanıcısına hizmet verilmektedir.

Kurumumuz bünyesinde son teknoloji ile donatılmış Dijital Hava Kamerası olan iki adet uçağımız ile fotogrametrik haritalar üretilmektedir.

Ayrıca Ortofoto haritalar coğrafi bilgi sistemleri, kentsel dönüşüm, afet yönetimi, kent bilgi sistemleri gibi mühendislik projeleri için önemli bir altlık oluşturmaktadır.

Harita Bilgi Bankası Sistemi sayesinde, meta verilere, ilgili kurumlarca internet üzerinden erişim sağlanarak, mükerrer harita üretiminin önüne geçilmektedir.

Tarbis Projesi ile; Kurumumuz arşivinde bulunan tarihi değere sahip olan belgelerin mikrofilm ve dijital kopyaları alınarak asırlarca yaşatılması amaçlanmaktadır.

Belgelerin asılları yerine dijital kopyaları üzerinde çalışmak mümkün hale gelmiş, yıpranmaların önüne geçilmiş, bilgiye erişim hızlanmış ve kolaylaşmıştır.

Diğer kurumlarla yapılan bilgi ve belge paylaşımı sayısal ortamda sağlanmakta, raporlama fonksiyonları sayesinde istatistiki bilgilere daha kolay ulaşılmaktadır.

Bugün, kuruluşunun 175. Yıl dönümünü kutlayan Tapu ve Kadastro Teşkilatımızın gelişimine ve büyümesine katkı sunan tüm çalışanlarımıza ve halkımıza şükranlarımızı sunarız.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Valilikte Üç Protokol Birden İmzalandı

Valilikte üç Aile Sağlığı Merkezi protokolü imzalandı Develi İlçesi İzmirli Mahallesi’nde bulunan taşınmaz üzerine hayırsever …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420