Talas, Yahyalı, Melikgazi, Eyüp belediye haberleri (12.04.2022)

BAŞKAN YALÇIN “TARIM ANNELERİ EV’LENİYOR” PROJESİNİ İNCELEDİ

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Alaybeyli Mahallesi’nde yapımı devam Tarım Anneleri konteyner bölgesi ile mahallenin Malatya yolu bağlantısındaki genişletme çalışmalarını inceledi.

Başkan Yardımcıları ve ilgili müdürlerin yanı sıra Alaybeyli Muhtarı Ender Şahin’in de eşlik ettiği inceleme gezisine Başkan Yalçın, Şehit Yüksel Turgut Ortaokulu’nu ziyaret ederek başladı. Burada okul yöneticileri ve öğrencilerle bir araya gelerek sıcak ve samimi bir ortamda sohbet eden Başkan Yalçın, daha sonra mahallenin Malatya yolu bağlantısını sağlayan yoldaki genişletme, dolgu ve kot çalışmalarını yerinde gördü.

4 kilometre uzunluğundaki yolda yapılan çalışmalarla sürücüler için zorlu, keskin ve dik virajlar ortadan kaldırılarak, yer yer de dolgularla kot farkı gideriliyor. Ayrıca 6 metrelik genişlik 12 metreye çıkartılarak Alaybeyli ile Çevlik mahallelerinin Malatya yolu bağlantısı kullanışlı ve güvenli hale getiriliyor.

Başkan Yalçın daha sonra Talas Belediyesi tarafından kırsal mahallelerde çalışan mevsimlik işçilerin barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla hazırlanan “Tarım Anneleri Ev’leniyor” projesinin konteyner alanına geçti.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ile birlikte gerçekleştirilen 1 milyon 500 bin lira bedelli projede yer alacak 30 yaşam konteynerinin kurulacağı bölgede incelemelerde bulunan Başkan Yalçın, eğitim ve çamaşır konteynerinin yanı sıra çocuk oyun alanı, buzdolabı, set üstü ocak, tuvalet ve duş gibi temel ihtiyaçların yer alacağı projenin örnek uygulama olacağına dikkat çekti.

ÖNCÜLÜK EDECEK PROJE

İncelemenin sonunda kısa bir değerlendirmede bulunan Başkan Yalçın, ilçedeki mevsimlik işçilerin aileleriyle barınma ve sosyal hayata uyumunun sağlanmasını amaçladıklarını belirterek, “Talas’ın kırsal mahallelerine çalışmak için gelenlerin daha iyi şartlarda konaklayacağı mekânlar oluşturuyoruz. Böylece başta anneler olmak üzere zor şartlarda barınmak zorunda kalan ailelerin yüklerini hafifletmiş olacağız. Bu proje ile ayrıca tarım işçilerinin daha sağlıklı ve yaşanabilir bir ortamda kalmalarını sağlayarak ülke çapında örnek bir yaşam alanı oluşturmayı hedefliyoruz. Ayrıca bölgedeki yaptığımız yol genişletme, dolgu ve kot giderme çalışmalarıyla Alaybeyli ve Çevlik mahallelerimizin giriş yolları daha güvenli ve konforlu hale gelecek. Şimdiden hayırlı olsun.” dedi.

Başkan Yalçın, mevsimlik işçiler için yılda birkaç ay kullanılacak olan konteynerlerin, geri kalan zaman diliminde şehir merkezinde uygun yerlerde Acil Yardım Konteyneri olarak yerleştirileceğini de sözlerine ekledi.

Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu: “TEMİZLİK MALİYETLERİ İLE DAHA ÇOK YATIRIM VE HİZMET YAPABİLİRİZ”

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, şehrin günlük temizliği için yüksek maliyetler ödendiğini ve en pahalı hizmetin çöp toplama, kaldırım ve parkların temizliği, yol kenarların ve kaldırımların süpürülmesi gibi hizmetler olduğunu söyledi.

En iyi temizliğin kirletmemek olduğunu bir kez daha hatırlatan Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Melikgazi ilçesinde doğu ile batı arası 62 kilometredir ve 58 mahallesi bulunmaktadır. Her gün düzenli çöp toplama, geri dönüşüm toplama ve yol süpürme hizmeti verilmektedir. Belediyemizde 1400 işçi saha da çalışmaktadır. Sadece 448 işçi ise temizlik hizmetlerinde çalışmaktadır. Yani çalışan işçilerin üçte biri temizlik birimindedir. Geri kalan 952 işçi ise park bahçe, fen işleri, ulaşım, destek, makina ikmal, mezarlık, kültür, sosyal işler gibi birimlerde istihdam edilmektedir. Yani temizlik çalışmaları maliyetli bir hizmettir. Bunu en aza indirmek gerekir. Bunun için önce kirletmemeye çapa sarf etmeliyiz. Geçen yıl 570 milyon TL belediye bütçesinin 61 milyonu temizlik hizmetleri için harcanıldı.  Buda genel bütçenin yüzde 11’i demektir. Ne kadar az kirletirsek o kadar çok park, yol, sosyal tesis inşa edebiliriz.”  dedi.

Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, yollara, parklara, cadde ve sokaklara çöp atılmaması konusunda uyarıda bulunarak şehrinde bir ev düşünülmesi ve evdeki temizlik hassasiyetinin şehir temizliğinde de gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

BAŞKAN ÖZTÜRK ENCÜMEN ÜYELERİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Yahyalı Belediyesi’nde 6 Nisan 2021 ile 4 Nisan 2022 tarihleri arasında Encümen Üyesi olarak görev yapan meclis üyelerine teşekkür plaketi verildi.

Başkan Esat Öztürk ’ün makamında yapılan encümen toplantısının ardınsan görev süreleri dolan Meral Koşar ve Adem Sarıçiçek’ e teşekkür plaketleri Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk tarafından verildi.

Plaket takdiminde konuşan Başkan Esat Öztürk; “Encümen belediyelerin karar organlarından biridir. Nisan 2021 meclisinde encümen üyeliğine seçilerek 1 yıl boyunca görevlerini başarıya ile yürüten meclis üyelerimiz Meral Koşar ve Adem Sarıçiçek’ e teşekkür ediyorum. Nisan 2022 meclisinde encümen üyeleri olarak seçilen meclis üyelerimiz Abdi Dağcı ve Hacı Baba Lale’yi tebrik ediyorum. Bugüne kadar aldığımız ve alacağımız kararlar ilçemizde yaşayan vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum. İmza atmak bir risktir. Attığımız imzaların hesabı hem Allah’a hem de kullarına vermek durumundayız. Bugüne kadar kul hakkını yiyecek bir kararın altına imza atmadık, bundan sonra da atmayız. Aldığımız tüm kararlar bu güzel ilçe için menfaatine yönelik oldu. 1 yıl boyunca beraber çalıştığımı Meral Koşar’a ve Adem Sarıçiçek’e şükranlarımı sunuyor, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum. ” diye konuştu.

Ramazan Çarşısı gece gündüz ziyaretçilerini ağırlıyor

Eyüpsultan Belediyesi tarafından Osmanlı Park’ta kurulan Ramazan Çarşısı Eyüpsultanlıların ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Çarşıda, her yaştan vatandaşa hitap eden standlar yer alıyor. Dileyen vatandaşlar, iftar için birbirinden lezzetli yöresel gıda ürünleri satın alabiliyor, dileyen vatandaşlar ise el emeği ürünler, çok farklı türde kıyafetler bulabiliyor.

Eyüpsultanlılar çarşıda İftar vaktine kadar hem alışveriş yapma imkanı buluyorlar hem de keyifli dakikalar geçiriyorlar.

Çocuklar için de rengarenk balonlar, şekerleme, meşrubat gibi ürünler de tezgahlarda yer alıyor.

Ramazan Çarşısı iftar sonrası da Eyüpsultanlıların akınına uğruyor. Orucunu açan Eyüpsultanlılar Ramazan Çarşısına gelerek, akşam serinliğinde alışveriş yapmanın keyfini yaşıyorlar.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken de Ramazan Çarşısı’nı ziyaret ederek vatandaşların hatırlarını soruyor, onlarla sohbet ediyor. Ayrıca çarşıda bulunan dernek stantlarına da konuk oluyor.

Eyüpsultan’da Ramazan’a özel gezi

Yıl içinde düzenlediği kültür turları ile Eyüpsultanlıları İstanbul’un tarihi ve turistik ve manevi mekanlarıyla buluşturan Eyüpsultan Belediyesi, Ramazan ayında da gezilerine devam ediyor.

Eyüpsultanlıların Ramazan’ın manevi iklimini her yönden yaşamaları için çeşitli etkinlikler gerçekleştiren Eyüpsultan Belediyesi, Ramazan ayına özel düzenlediği cami ve türbe gezileri ile de vatandaşların takdirini kazanıyor.

Sadece Eyüpsultan ilçesinde ikamet eden vatandaşların katılabildiği, İstanbul’un kalbi ve manevi atmosferinin en yoğun yaşandığı yerler olan Beykoz Yuşa Hz. Kabri, Çamlıca Cami, Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri Türbesi ziyaretlerinin yapıldığı semt dışı turlarıyla Eyüpsultanlılar İstanbul’un manevi mekanlarını gezme fırsatı buluyorlar.

Hafta içi her gün farklı bir mahalleden 100 kişilik gruplar halinde düzenlenen geziler profesyonel rehber eşliğinde gerçekleştiriliyor.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

Göz Atabilirsiniz.

Varol: Bugün sayısı gittikçe artan kadına şiddet olayları hepimizi derinden üzmektedir

MMO Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü …

BAŞKAN ESAT ÖZTÜRK 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI

Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, 24 Kasım Öğretmenler Gününü pasta ikramı yaparak kutladı. Başkan Esat …