Talas, Melikgazi, Kocasinan belediye haberleri, Vali Köşk medrese inceleme, ilk meclis toplantıları

TALAS’TA YENİ DÖNEM İLK MECLİS TOPLANTISI

Talas Belediye Meclisi, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından yeni dönem ilk toplantısını yeniden seçilen Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın başkanlığında gerçekleştirdi.

Meclis salonundaki toplantıda Başkan Yalçın yeni meclis üyeleriyle tek tek tokalaşarak hayırlı olsun dileğinde bulundu.

Ardından konuşan Başkan Yalçın, seçimin artık geride kaldığını şimdi icraat zamanı olduğunu belirterek, “Yapılan seçimler Talasımız, şehrimiz için hayırlı olsun. İnşallah önümüzdeki beş yıllık dönemde güzel hizmetlere ve projelere imza atacağız.  Önceki dönem görev yapan meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Ortalama yüzde 85-90 bandında oy birliğiyle karar almıştık. Çünkü her şey Talas için dedik. Huzurlu bir çalışma yaptık. Şüphem yok ki aynı huzur ve birliktelik Talasımız için devam edecektir. Seçilen meclis üyelerimize tebrik ediyorum.” dedi.

Yönetmelik gereği en genç meclis üyesi olan Alaattin Can Akkılınç ve Mücahit Kısmet katipliğe getirildi. Ardından Nisan ayı meclis toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunuşuyla başladı. Toplantıda gündemdeki 18 madde görüşülerek karara bağlandı.

Karara bağlanan maddelerdeki seçimlere göre komisyonlar ve encümen üyelikleri şu şekilde oluştu:

Meclis Başkanvekilliği: Kemalettin Cengiz Tekinsoy, İbrahim Ata; Meclis Katibi: Osman Kutay Altuntaş, Murat İlhan; Encümen Üyeliği: Ahmet Tural, Osman Kutay Altuntaş, Selim Gümüz; İmar Bayındırlık Komisyonu: Hami Türkyar, Murat İlhan, Nafiye Aydın Akyüz; Plan Bütçe Komisyonu: Alaaddin Canıpek, Selim Gümüş, Yaşar Tuğrul Ercan; Çevre Kültür ve Turizm Komisyonu: Duygu İnce, Müjdat Yılmaz, Turan Bulgurcu, Alaattin Can Akkılınç, Elif Çomuk Turaç;  Gençlik Kadın ve Aile Komisyonu: Emine Timuçin, Müjdat Yılmaz, Hadiye Hakkomaz Şahin, Hülya Yüksel, Elif Çomuk Turaç; Ticaret ve Sanayi Komisyonu: Harun Ünal, Mehmet Akbulut, Kerem Ekici, Ramazan Bülbül, Murat Özdemir; Eğitim Spor ve Sağlık Komisyonu: Kerem Ekici, Mehmet Akbulut, Taner Afşar, Mücahit Kısmet, Alaattin Can Akkılınç; Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyeliğine: İbrahim Ata; Tarihi Kentler Birliği Üyeliğine: Murat İlhan; Tarım Şehirleri Birliği Üyeliğine Alaaddin Canıpek, Selim Gümüş.

Ayrıca mecliste 2023 yılı faaliyet raporu ve Sosyal Denge Sözleşmesi için yetki verilmesi onaylandı.

MELİKGAZİ’DE YENİ DÖNEMİN İLK MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Melikgazi Belediyesi yeni dönem ilk Meclis Toplantısı, Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu Başkanlığında gerçekleştirildi.

Meclis’te  1. ve 2. meclis başkan vekillikleri, katip üyeleri, encümen üyeleri, komisyonlar olmak üzere seçimler yapıldı. Melikgazi Belediyesi 2023 yılı Faaliyet Raporu da Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi.

2019-2024 yılları arasında Melikgazi Meclisinde uyum içinde çalıştıklarını söyleyen Başkan Palancıoğlu, “31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonucu önümüzdeki 5 yıl birlikte görev yapacağımız meclis üyesi arkadaşlarımız belirlendi. Son derece uyumlu çalıştığımız hizmet dolu 5 yılımızı geride bıraktık. Tüm meclis üyelerimize emeklerinden ve alınan kararlarda gösterdikleri uyumlu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir Meclis olacağımızı temenni ediyorum. 2024-2029 döneminin ilk meclis toplantısında alınan kararların Melikgazi’miz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah yine el ele Melikgazi’mize güzel ve nitelikli hizmetler kazandırmak için canla başla çalışacağız. Tüm meclis üyesi arkadaşlarıma yeni görevlerinin hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Toplantı, meclis üyelerinin kendilerini tanıtmasıyla sona erdi.

VALİ GÖKMEN ÇİÇEK, KISA SÜREDE RESTORASYONU TAMAMLANAN KÖŞK MEDRESE’YE HAYRAN KALDI

Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, asırlara tanıklık etmiş olan Tarihi Köşk Medrese’nin restorasyon çalışmalarını Vali Gökmen Çiçek ile birlikte inceledi.

Vali Gökmen Çiçek, Başkan Palancıoğlu’nun sözünü tutarak kısa sürede restorasyonu tamamlanan tarihi eser için Başkan Palancıoğlu’na teşekkür ederek, medreseyi hayranlıkla gezdi.

Yaklaşık 700 yıllık Köşk Medrese’nin restorasyonu bittikten sonra kültür ve sanat merkezi olarak hizmet vereceğini söyleyen Başkan Palancıoğlu, “Kayseri’de ismi bilinmeyen belki unutulmuş gibi düşünülen ancak en önemli eserlerden bir tanesi bu yapı. Mahalleye de ismini veren Köşk Medrese’yi Melikgazi Belediyesi olarak restore ettik. Burası kışla, hapishane, aşevi olarak kullanılmış. Yapının her tarafı kapalı, sadece üstü açık. İki aşağıda, iki de yukarıda olmak üzere 4 odası var. Taş işçiliğinin de çok güzel şekilde uygulandığı kıymetli bir yapı. Restorasyonumuz bitti, burada çok kısa zaman sonra kültürel ve sosyal faaliyetler yapacağız. Dinletilerimiz, söyleşilerimiz olacak. Aynı zamanda çay kahve içip kitaplar okuyacağımız çok nezih, güzel, huzur veren bir mekan olacak. Bizi motive etmesi buranın ayağa kaldırılması ile ilgili görev vermesinden dolayı Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Eretnalı Beyliğine bir borcumuz vardı onu kısmen de olsa ödemeye çalıştık. İlçemize ve Kayseri’mize hayırlı olsun.” dedi.

Vali Gökmen Çiçek, “Başkan Palancıoğlu’na Sözünde Durduğu İçin Teşekkür Ederim”

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek de medresenin kısa zamanda restorasyonunun tamamlanmasına ve bu güzel tarihi eserin yeniden hayat bulmasına çok sevindiğini söyleyerek, “Kayseri’de Türk tarihinin en önemli eserlerinden birisi olan ve özellikle Kayseri’de Moğol hâkimiyetine son vererek Türk hakimiyetini yeniden kuran Eretna Beyliğinin kurucusu Alaaddin Erertna’nın eşi, çocukları ve torununun yattığı önemli bir yer burası. Buraya bir sene önce Melikgazi Belediye Başkanımız beni getirmişti. Dışarıdan yeni gözüküyordu ancak içerisine girdiğimde üzülmüştüm. Çok bakımsızdı, bir an önce ayağa kaldırılması gerekiyordu. Mustafa Palancıoğlu Başkanım bana burayı çok kısa zamanda ilk günkü haline getireceğinin sözünü vermişti. Şimdi geldik yine birlikte inceliyoruz. Özellikle zeminden başlayarak bütün odalarda çok güzel bir çalışma yapılmış, ecdadımıza layık bir yer olmuş. Ben bundan dolayı Melikgazi Belediye Başkanımız Mustafa Palancıoğlu’na sözünde durduğu için ve burayı yaptırdığı için çok teşekkür ediyorum. Çok kısa bir zaman sonra açılışı yapılacak. Ben de heyecanla bekliyorum. Hayırlı olsun.” diye konuştu.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN TARİHİ KAYSERİ MAHALLESİ’NDE 2’İNCİ ETAP ÇALIŞMALARINA İNCELEME

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, tarihi Kayseri Mahallesi kentsel sit alanı içerisinde yer alan 2’nci etap kentsel tasarım proje çalışmalarını yerinde inceledi.

Ev sahipliği yaptığı çeşitli medeniyetlerin eşsiz bir miras hazinesine sahip Kayseri’nin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkarak geleceğe taşımak adına önemli projelere imza atan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç yönetimindeki Kayseri Büyükşehir Belediyesi kentin kültür turizmine de katkı sunacak çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kadim kentin tarih kokan sivil mimari örneklerinin yer aldığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalar ile yeniden ayağa kaldırılan tarihi Kayseri Mahallesi’nde incelemelerde bulundu.

Büyükkılıç’a, incelemeleri esnasında Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanı Gürcan Senem ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı İbrahim Özçekiç eşlik etti.

Yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Büyükkılıç, burada yaptığı açıklamada, “Etap etap yaptığımız çalışmalar hızla devam ediyor. Yap işlet, devret modeliyle otelcilik hizmeti verecek olan etabın çalışmalarının yürüdüğünü görmekteyiz. Aynı zamanda bu bölgede hem tarihi dokuya önem veren hem de kültürümüzü yansıtan çalışmalara ortam sağlamaktayız” dedi.

Büyükkılıç, Kara Ağaç Destanı dizi çekimlerinin de yine tarihi Kayseri Mahallesi’nde yürütüldüğünü ve dizi setini ziyaret etmek suretiyle TRT’nin değerli ekibiyle görüştüklerini belirterek dizi ekibine kolaylıklar diledi.

Tarihi dokuya sahip çıkmak amacıyla çalışmaların süreceğini ifade eden Büyükkılıç, “Tarihi dokuya sahip çıkma duygusuyla gerek ticari mekânlar gerekse tarihi dokular, camilerimiz olmak üzere bu bölgemizdeki çalışmaları sürdüreceğiz. Tasmakıran Camii diye bilinen Necip Fazıl Bulvarı’mızın üzerindeki önemli bir tarihi eserimizi de Vakıflar Bölge Müdürlüğü’müzle protokol imzalamak üzere inşallah önümüzdeki dönem içerisinde ayağa kaldırma, hem de asli hüviyetine kavuşturma çalışmalarımızı yapacağımızı paylaşmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’yi kültür turizminin merkezi haline getirmekten keyif alacaklarını belirterek, ”Kayseri’yi sanayi ve ticaretin yanında turizmin de önemli merkezlerinden özellikle de kültürel turizmin bir merkezi haline getirmekten, bu yönüyle geliştirmekten keyif alacağımıza inanıyorum. Yapılan çalışmalar hayırlı olsun” diye konuştu.

Projede Neler Var?

Yap işlet devret modeli ile alana ilişkin inşai uygulamalar sürerken, proje alanında en fazla 2 katlı müstakil yapılardan oluşan 78 odalı bir otel kompleksi restoran ve kafeteryalarıyla beraber projelendirildi.

Bu proje ile tarihi bir mahalle içerisinde dokuya uygun, tarihi alana saygılı butik otel alanları oluşturulması hedeflenirken, bu doğrultuda başlayan inşai çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Projenin restoran ve kafeterya kısımlarıyla otel dışındaki vatandaşlara da hizmet vermesi planlandı. Proje tamamlandığında kadim kente tarihi doku içerisinde butik nezih bir yaşam alanı da kazandırmış olacak.

KOCASİNAN’DA SEÇİMLERDEN SONRAKİ İLK MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, “Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri’de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz” dedi.

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası oluşan Kocasinan Belediyesi’nin yeni meclisi 5393 Sayılı Belediye Kanunu’na istinaden Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar yönetiminde toplanarak gündemde bulunan konuları görüşüp karara bağladı. Yeni meclis üyelerini ‘Hoş geldiniz’ diyerek, selamlayan ve yeni dönemin hayırlı olması dileğinde bulunan Başkan Çolakbayrakdar, “Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum” diye konuştu.

Başkan Çolakbayrakdar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kocasinan’a ve Kayseri’ye hizmet etmek için bizleri seçen hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. 2024-2029 tarihleri arasında 5 yıl süreyle Kayseri’miz için hizmet edecek yeni bir meclis oluştu. Oluşan bu meclis ile birlikte şehrimize ve Kocasinan’ımıza yakışır hizmetleri ortak karar alarak buradan çıkmasını ve şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrasında da uyumlu ve huzurlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Yaşamak ve yaşatmak için sloganıyla Çözüm, Proje ve İnsan odaklı belediyecilik faaliyetlerle çıktığımız bu yolda vatandaşlarımızın daha huzurlu, daha konforlu ve daha mutlu yaşayabileceği bir Kocasinan’a meclis üyelerimizle beraber birinci adımı atmış oluyoruz. Rabbim güzel hizmetler yapmayı nasip etsin” .

Konuşmaların ardından meclis gündeminde bulunan maddeler görüşüldü. Meclis içi seçimlerinde; Meclis Divan Katipliğine; Filiz Ertürk, Muammer Topsakal seçilirken Meclis 1.Başkan Vekilliğine Muammer Kılıç Meclis 2. Başkan Vekilliğine Kadir Selim Sepici seçildi. Gizli oylamayla yapılan seçimde, Encümen Üyeliğine; Filiz Ertürk, Muammer Kılıç ve Ramazan Eren seçildi. Diğer komisyon üyeleri ise: Plan, Bütçe Komisyon Üyeliği, İmar Komisyonu Üyeliği, Eğitim, Kültür, Spor Ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği, Hukuk Komisyon Üyeliği ve Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Üyeliği’nin seçimi yapıldı.

Daha sonra gündemde yer alan başkanlık faaliyet raporu da oylanarak, oy çokluğuyla kabul edildi. Ayrıca memur ve sözleşmeli personeller adına yetkili memur sendikası ile sosyal denge sözleşmesi yapılmasına izin verilmesi ve yapılacak sözleşmeyi imzalamak üzere Belediye Başkanına yetki verilmesi kararı oybirliğiyle kabul edildi. Diğer gündem de bulunan maddeler ise ilgili komisyonlara havale edildi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ Paneli, “Müzeler Haftası” ve ücretsiz müzelere ziyaret, TBB Meclis Üyesi Seçimleri, Değerlendirme Toplantısı, Arıcılığa destek, Enerji tasarrufu, Sanat Galerisi’ne tam not

BÜYÜKŞEHİR’DEN ‘ASIRLIK TARİFLERLE TÜRK MUTFAĞI’ PANELİ Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası dolayısıyla …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420