SULTAN SAZLIĞI’NIN DOĞAL VE EKONOMİK ZENGİNLİKLERİNDEN KAMIŞLAR

Tatlı ve tuzlu ekosistemi aynı anda bünyesinde barındıran Sultan Sazlığı Milli Parkı ve Ramsar Alanı’nda yetişen kamışlar son yıllarda, hem yöre halkına geçim kaynağı hem de ülke ekonomisine ciddi oranda gelir sağlayan bir ürün olarak öne çıkıyor.

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünden alınan izinle hasat edilen kamışlar kullanım alanlarına göre ayrıştırılıyor. İşlenmesi ve şekillendirilmesi ise el işçiliği ve makine yardımıyla yapılıyor.

Budanan ve kurutulan kamışlar kulübe yapımında, bahçe çitlerinde, sal yapımında, çatı yapımında, baraka duvarı, kumsal şemsiyesi, dekorasyon ürünleri ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

  Avrupa ülkelerine başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilen kamışlar yöre halkına önemli bir iş istihdamı sağlarken, ülkemize de sağladığı ekonomik değer açısından son derece önemlidir.

Yalnızca insanlar için değil alanda yaşayan canlılar için de son derece hayati bir değer olan bu bitkinin korunması ve sürdürülebilir şekilde kullanılması için Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz tarafından çalışmalar sürdürülmektedir.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

TIMBERLAND, 50’NCİ YILINI TOM GOULD’UN YÖNETTİĞİ BELGESEL FİLMLE KUTLUYOR

“SADECE BİR BOT DEĞİL: BİR İKONUN HİKAYESİ” BELGESELİ, ORİJİNAL TIMBERLAND® BOTUN ZENGİN ARŞİV GÖRÜNTÜLERİNİ VE …