Otomotivde İhracatın Şampiyonları ödüllendirildi

OİB’in düzenlediği ödül töreninde 2021’in en başarılı otomotiv firmaları açıklandı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) düzenlediği “İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde otomotiv endüstrisinde 2021 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren kuruluş Ford Otomotiv oldu. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik’in ev sahipliğinde düzenlenen otomotivin gurur gecesinde, 2021 yılında en fazla ihracat yapan ilk 110 firmaya Platin, Altın, Gümüş ve Bronz kategorilerinde ödülleri dağıtıldı.

 OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik: “Türkiye’nin 16 yıldır üst üste ihracat şampiyonu olan ve toplam 70 milyar dolar dış ticaret fazlası ile ekonomiye değer katan büyük bir aileyiz. Pandeminin tetiklediği çip krizi, tedarik zincirindeki kırılmalar ve son olarak Rusya-Ukrayna savaşı, sektörü global çapta olumsuz etkiliyor. Ancak bu zorlu süreci yeni fırsatlara dönüştüreceğiz. Avrupa pazarına yakınlığımızı fırsata çevirmek için, katma değerli üretimin yanında, lojistik ağımızı güçlendirmek ve AB’nin sınırda karbon düzenlemesine uygun üretim ve taşıma yapmak büyük önem taşıyor.”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından düzenlenen “İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni”nde, 16 yıldır üst üste Türkiye ekonomisinin lider sektörü olan otomotivde 2021 yılının en çok ihracat gerçekleştiren kuruluşları ödüllendirildi. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik’in ev sahipliğinde düzenlenen gurur gecesinde, 2021 yılının şampiyon firması olarak Ford Otomotiv ödül aldı. Gecede, otomotiv endüstrisinde 2021 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 110 firmanın temsilcilerine Platin, Altın, Gümüş ve Bronz kategorilerinde olmak üzere ödülleri verildi.

İhracatın Şampiyonları Ödül Törenine TİM Başkanı İsmail Gülle ile birlikte OİB Yönetim Kurulu ve otomotiv endüstrisinin lider firmalarının yöneticileri de katıldı. Ford Otomotiv’in ödülü, TİM Başkanı İsmail Gülle ve OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik tarafından Ford Otomotiv Genel Müdürü Güven Özyurt’a takdim edildi.

Ödül törenine, Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre dünyada yer alan 193 ülkenin tamamına ihracat yapan otomotiv sektörünün kısa tanıtım filmi ile başladı. Filmde, otomotiv endüstrisinin 191 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi ve 50 bin mühendisi ile inovasyonda öncü olduğu, yılda 30 milyar dolara yakın ihracat yapan, 300 bin kişiye istihdam sağlayan, her dört dakikada 10 araç üreten, 7’sini ihraç eden ve 225 bin dolar değer yaratan dev bir sektör olduğu vurgulandı. Filmin ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, otomotiv endüstrisinin 16 yıldır üst üste Türkiye’nin ihracat şampiyonu sektörü olarak büyük bir aile olduğunu ve toplam 70 milyar dolar dış ticaret fazlası ile ekonomiye değer katan bir endüstriye ulaştığını söyledi.

Çelik: “İhracatta küçük ada ülkeleri dahil her yere ulaştık”

Otomotiv sektörünün başarısında en büyük payın otomotiv ihracatçıları olduğunu söyleyen Baran Çelik, “Bugün otomotiv endüstrisinde ihracat yapmadığımız ülke kalmadı. İhracatçılarımız küçük ada ülkeleri dahil, ulaşamadığımız ihracat pazarı bırakmadılar. Ülkemizin bayrağını tüm dünyada dalgalandıran başta otomotiv ihracatçılarımız olmak üzere, tüm ihracatçılarımızı ayakta alkışlıyoruz. Otomotiv, istihdamdan, yüksek teknolojiye, Ar-Ge yatırımlarından, yerli üretime kadar ülkemiz ekonomisine pek çok alanda katkı sağlıyor.  Yine demir-çelik, kimya, tekstil, elektrik-elektronik, makine gibi ekonominin lokomotifi olan birçok temel sektör ile iş birliği içerisinde çalışıyor. Bu sektörlerle birlikte sağlanan girdi, satış hasılatı, yaratılan katma değer, vergi gelirleri ve ücretler ile ekonominin içinde kilit bir role sahibiz. Ayrıca, endüstrimiz otomotiv ürünlerinin tüketiciye ulaşmasını sağlayan ve bunu destekleyen pazarlama, bayilik, servis, akaryakıt, finans ve sigorta sektörlerinde geniş iş hacmi ve istihdam da yaratıyor” dedi.

Geçen yılın verilerine göre Türkiye otomotiv endüstrisinin dünyanın 13., Avrupa’nın ise 4.büyük motorlu araç üreticisi konumunda yer aldığını belirten Baran Çelik “Yine Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisiyiz. Ana sanayi firmalarımız yatırımlarını her geçen yıl artırarak ülkemizin dünyanın otomotiv merkezlerinden birisi konumuna ulaşmasına büyük katkı sağladılar. Otomotiv tedarik endüstrimiz de yüksek kapasitesi, geniş ürün yelpazesi ile dünyanın en kaliteli markalarının en stratejik parçalarını esnek ve hızlı bir şekilde üretebiliyor. Ana sanayi ve tedarik endüstrimiz arasındaki sinerji ihracat başarılarımızın da temelini oluşturuyor” dedi.

“Avrupa’ya yakınlığı fırsata çevireceğiz”

Konuşmasında otomotiv sektörünün 16 yıllık şampiyonluk tarihine ilişkin bilgiler veren Baran Çelik, “İlk ihracat şampiyonluğuna ulaştığımız 2006 yılına geri döndüğümüzde Türkiye ihracatı 86 milyar dolar, otomotiv ihracatı ise 15 milyar dolardı. Bugün ise ülkemizin ihracatı 225 milyar dolara, otomotiv ihracatımız da 30 milyar dolara ulaştı. Bu başarılara rağmen hep daha fazlası için çalışıyoruz. Son üç yılda küresel çapta yaşanan sorunlar otomotiv ihracatımızın daha yukarılara çıkmasını engelledi. Önce pandemi, sonrasında pandeminin tetiklediği çip krizi ve tedarik zincirindeki kırılmalar, en son olarak da Rusya-Ukrayna savaşı otomotiv endüstrisini global anlamda olumsuz etkilemeye devam ediyor. Üretimde aksamalar devam ederken, küresel otomotiv pazarı da bir türlü toparlanamıyor. Bu yılın da tam bir toparlanma yaşanmadan tamamlanacağını görüyoruz” dedi.

Bununla birlikte otomotiv sektörünün yaşanmakta olan zorlu tarihi süreci yeni fırsatlara dönüştüreceğinin altını çizen Baran Çelik, şunları söyledi: “Küresel krizleri tedarik zincirlerindeki fırsatları değerlendirmek ve Yeşil Dönüşüme ayak uydurmak için kullanabilir ve böylece otomotiv endüstrisinde yaşanmakta olan büyük dönüşüme hızla adapte olabiliriz. Pandemiden sonra Avrupa’da tedarik merkezlerini yakınlaştırma eğilimi görülüyor. Avrupa pazarına yakınlığımızı fırsata çevirmek için, katma değerli üretimin yanında, lojistik ağımızı güçlendirmek ve AB’nin sınırda karbon düzenlemesine uygun üretim ve taşıma yapmak büyük önem taşıyor.”

Gülle: “Yıl sonunda 250 milyar dolarlık ihracat hedefini geçeceğiz”

TİM Başkanı İsmail Gülle de pandemi sonrası çip krizinin de etkisiyle yeni araç bulmanın zor olduğu bir dönemden geçildiğini ancak yavaş yavaş otomotiv sektörünün dengesini bulacağını söyledi. Dünya ve Türkiye’nin uzun süredir unutmuş olduğu enflasyonlu dönemi bir süre daha yaşayacağına dikkat çeken Gülle, şunları söyledi: “Petrolün, enerji fiyatlarının inanılmaz noktalara geldiği yeni bir dünya düzenine gidiyoruz. Aynı zamanda ülkelerin kendi kendine üretmesinin de ne kadar önemli olduğunu gördük. İhracatçılar olarak pandemiden 2020 yılında kısa bir dönem etkilendik ancak şartlar ne olursa olsun 20 ayın 18’inde rekor kırdık. Türkiye’deki 103 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak 7gün 24 saat görev yaptık. Tüm parametlerin bozulduğu bir ortamda ülkemize, halkımıza gelecekle ilgili daha güzel şeyler üretme imkanı bulduk. Pandemi yılında 169 milyar dolar olan ihracatımızı geçen yıl 225 milyar dolar gibi olağanüstü bir rakama çıkardık. Bu yıl 250 milyar dolar hedefliyoruz. Geçen yıl nisan ayından bu yılki nisan sonuna kadar 240 milyar doları geçmiş durumdayız. Bu da demek oluyor ki, yıl sonunda hedefimizi de geçmiş olacağız. Türkiye olarak üretim gücümüze güveniyoruz. Yerli otomobilimizin de banttan ineceği Cumhuriyetimizin 100.yılında, 300 milyar doları aşacak bir otomotiv ailesine sahibiz. Bu rakamın oluşmasına katkı sunan ihracatçılara teşekkür ederim.”

OTOMOTİV İHRACAT ŞAMPİYONU ÖDÜLÜ

1-Ford Otomotiv San. A.Ş.

PLATİN İHRACATÇI ÖDÜLLERİ

2-Toyota Otomotiv San.Türkiye A.Ş.

3-Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş.

4-Kibar Dış Ticaret A.Ş.

5-Tofaş Türk Otomobil Fab.A.Ş.

6-Mercedes-Benz Türk A.Ş.

7-Bosch San.ve Tic.A.Ş.

8-TGS Dış Tic.A.Ş.

Sıraİhracatçı ID – Uzun metin
1FORD OTOMOTIV SAN. A.S.
2TOYOTA OTOMOTIV SAN. TURKIYE A.S.
3OYAK-RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI ANONİM ŞİRKETİ
4KİBAR DIŞ TİCARET A.Ş
5TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FAB. A.Ş.
6MERCEDES-BENZ TÜRK A.Ş.
7BOSCH SAN. VE TİC. A.Ş
8TGS DIŞ TİC. A.Ş.
9MAN TRUCK&BUS SE DAR MÜKELLEF TEM.MAN.TÜRKİYE A.Ş.
10PETLAS LASTİK SAN.TİC.A.Ş.
11BRİSA BRIDGESTONE SABANCI LASTİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
12TOYOTA MOTOR EUROPE ADAPAZARI ŞUBESİ
13FEDERAL MOGUL DIŞ TİC.A.Ş.
14TIRSAN TREYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
15GOODYEAR LASTİKLERİ T.A.Ş.
16ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
17SUMİTOMO RUBBER AKO LASTİK SAN. VE TİC. A. Ş.
18MAXİON İNCİ JANT SANAYİ A.Ş.
19S.S.P. OTOMOTİV SANAYİ VE DIŞ TİC. A.Ş.
20PROMETEON TURKEY ENDÜSTRİYEL VE TİCARİ LASTİKLER ANONİM ŞİRKETİ
21DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş.
22CMS JANT VE MAKİNA SANAYİİ  ANONİM ŞİRKETİ
23SAMPA OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
24LİM OTOMOTİV TİC. A.Ş.
25VALEO OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
26ANADOLU ISUZU OTOMOTİV SAN. VE TİC. A.Ş.
27YİĞİT AKÜ MALZEMELERİ NAK.TUR.İNŞ.SAN.VE TİC.A.Ş.
28İNCİ GS YUASA AKÜ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
29AUTOLİV CANKOR OTO.EMNİYET SİS. SAN. VE TİC. A.Ş
30JANTSA JANT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
31MAXİON JANTAŞ JANT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
32MURAT TICARET KABLO SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
33BMC OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
34TEMSA SKODA SABANCI ULAŞIM ARAÇLARI A.Ş.
35ÖZKA LASTİK VE KAUÇUK SANAYİ TİCARET A.Ş.
36ERKUNT SANAYİ A.Ş.
37ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
38KOLSAN İTHALAT İHRACAT VE PAZARLAMA LİMİTED ŞİRKETİ
39HEMA EXİM TİCARET A.Ş.
40ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
41ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
42OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
43YARIŞ KABİN SAN. VE TİC. A.Ş.
44ŞİŞECAM DIŞ TİC.A.Ş.
45KRONE TRAILER INTERNATIONAL TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
46ABDULKADİR ÖZCAN OTOMOTİV LASTİK SAN.TİC.A.Ş.
47TİRSAN KARDAN SAN. VE TİC. A. Ş.
48MARELLI MAKO TURKEY ELEKTRİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
49EGE ENDÜSTRİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
50MARTUR SÜNGER VE KOLTUK TESİSLERİ TİC. VE SAN. A.Ş.
51ARFESAN ARKAN FREN ELEMANLARI SAN.TİC.A.Ş.
52GRAMMER KOLTUK SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. A.Ş
53AKD DÖKÜM TİCARET A.Ş.
54ACCELL DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ.
55ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
56ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
57BEYÇELİK GESTAMP OTOMOTİV SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
58CENGİZ MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş.
59BELTAN VIBRACOUSTIC TITRESIM ELEMANL.SAN.VE TIC.A.S.
60RAM DIŞ TİCARET A.Ş.
61HEKİMOĞLU DÖKÜM SANAYİ NAKLİYAT VE TİCARET A.Ş.
62NEMAK İZMİR DÖKÜM SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
63FERRO DÖKÜM SANAYİ VE DIŞ TİCARET A.Ş.
64PİRELLİ LASTİKLERİ DIŞ TİC.A.Ş.
65SIO AUTOMOTIVE  PAZARLAMA VE TICARET A.Ş.
66ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
67TİRYAKİLER OTO MAKİNA TİCARET VE SANAYİ A.Ş.
68KARSAN İÇ VE DIŞ TİÇARET A.Ş
69UPK İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş.
70MİKROPOR MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş.
71PİRELLİ OTOMOBİL LASTİKLERİ A.Ş.
72ODELO OTOMOTİV AYDINLATMA A.Ş.
73HITACHI ASTEMO TURKEY OTOMOTİV A.Ş.
74ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
75KOLUMAN OTOMOTİV ENDÜSTRİ A.Ş.
76RKS OTOMOTİV SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
77TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAK.A.Ş.
78ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
79OLGUN ÇELİK SANAYİ VE TİC.A.Ş.
80RC ENDÜSTRİ ULAŞIM ARAÇLARI A.Ş.
81AROBUS ARAÇ İMALAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
82GÖK YAPI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
83MAYSAN MANDO OTOMOTİV PARÇALARI SAN.VE TİC.A.Ş.
84MAPA İNŞAAT VE TİCARET A.Ş.
85ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
86ESAN AKÜMÜLATÖR  VE MALZEMELERİ SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
87ZF LEMFÖRDER TLM DIŞ TİC.LTD.Ş
88MİTA KALIP VE DÖKÜM SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
89DINEX EGZOZ VE EMİSYON TEKNOLOJİLERİ SAN.TİC. A. Ş.
90SEHA MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK TİCARET MAKİNA SAN.A.Ş.
91ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
92BEYÇELİK GESTAMP ŞASİ OTOMOTİV SANAYİ A.Ş.
93ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
94ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
95ZF LEMFÖRDER AKS MODÜLLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
96ELİT WHEELS OTOMOTİV ÜRÜNLERİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
97FICOSA INTERNATIONAL OTOMOTİV SAN. VE TİC. A.Ş.
98PARSAN MAKINA PARCALARI SAN. A.S.
99ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
100ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
101ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
102MAN KAMYON VE OTOBÜS TICARET A.Ş.
103T.K.G. OTOMOTİV SAN.VE TİC. A.Ş.
104ÜMİT BİSİKLET SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
105EEFZ DIŞ TİCARET A.Ş.
106ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR
107RAN SINAİ MAMÜLLER OTOMOTİV PAZARLAMA LTD.ŞTİ.
108YAZAKİ WİRING TECHNOLOGIES TÜRKİYE ELEKTRİK SİSTEMLERİ SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.
109AKWEL BURSA TURKEY OTOMOTİV A.Ş.
110KARSAN OTOMOTİV SAN. VE TİC. A.Ş.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

KORSAN TAŞIMACILIK VE FAHİŞ FİYATA 23 MİLYON 453 BİN LİRA CEZA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kurban Bayramı tatili öncesi ve tatil süresince Bakanlık olarak …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420