Orman köylüsüne temiz enerji

Kayseri ili Develi ilçesi Yaylacık ve Köseler köylerinde sürdürülebilir enerji finans mekanizması (ORKÖY PV) kapsamında %46 hibe çatı tipi PV projesi uygulanarak güneş enerjisinden elektrik üretimi için çalışmalar devam ediyor.

Ormanların korunması, işletilmesi ve devamlılığı için Orman Genel Müdürlüğü yüzün üzerinde proje yürütüyor. Bu projelerden bir tanesi de Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliği ile hayata geçirilen orman köylerinde güneş enerjisinden elektrik üretimi projesi. Bu proje kapsamında Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Kayseri ili Develi ilçesi Yaylacık’ta 7 aileye ve Köseler köyünde ise 26 aileye köylerinde güneş enerjisinden elektrik üretimi için sürdürülebilir enerji finans mekanizması (ORKÖY PV) kapsamında toplamda 33 aileye %46 hibe geri kalan faizsiz kredi şeklinde proje uygulanıyor. Hane başına 23.000 TL tahsis edilmekte 10.672 TL hibe, geri kalan 12.328 TL’si ise faizsiz kredi şeklinde olup her yıl bir taksit olmak üzere 7 yılda ödenecek.

ORKÖY PV projesi ile elektrik ihtiyacının tamamının güneş enerjisinden karşılanarak Orman köylülerinin, sosyal ve ekonomik destekler ile gelirlerini ve yaşam kalitelerini arttırmak, göçü önlemek, ormancılık faaliyetlerini desteklemek, Sera gazları salınımının azaltılmasına, iklim değişikliğinin önlenmesine katkıda bulunmak hedefleniyor.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Ekonomi, teknoloji, kültür-sanat, eğitim, magazin-yaşam haberleri

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı Başvuruları Bugün Sona Eriyor!  Sabancı Vakfı olarak, 2009 yılından bu …