Op. Dr. Emre Yurdakul: mutfak yaralanmaları ciddiye alınmalı

Kayseri System Hospital doktorlarından Op. Dr. Emre Yurdakul, el-bilek kesilerinde ilk müdahalenin büyük önem taşıdığını vurgulayarak ameliyathane ortamında yapılacak mikrocerrahi uygulamanın hastanın ileriki zamanlarda elini eskisi kadar güçlü kullanabilmesi açısından büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Kesici mutfak aletlerinin sıklıkla kullanıldığı Kurban Bayramı gibi zamanlarda çok sayıda kazanın meydana geldiğini dile getiren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Emre Yurdakul, “Hastanelerimizin acil servislerinde elbette ilk müdahale yapılıyor ancak el-bilek kesilerine imkan dahilinde el ve mikrocerrahi merkezlerinde müdahale edilmesi gerekir; tendon ve sinirlerdeki kesiler, mikrocerrahi yöntemle dikilmezse hastada kalıcı rahatsızlıklar oluşabilir.” dedi.

Kesi esnasındaki ilk müdahaleye de dikkat çeken Yurdakul, “Parmaklarda bir kesi oluşmuşsa parmakların her iki tarafından gelen ince damarlar ve sinirler zarar görmüştür, temiz bir bez ve  çok küçük bir basınç uygulayarak bu kanama durdurulur; önemli ve riskli olan bileğimizdeki iki ana damardan birinin ya da her ikisinin zarar görmesidir, böylesi bir durumda kesilen bölgenin yaklaşık 2 santim öncesinden başparmakla güçlü bir basınç uygulamalı ardından da el ve mikrocerrahi merkezlerine ulaşılmalıdır. Bizler mikrocerrahi servisi olarak Kurban Bayramı süresince işimizin başında olacağız.” şeklinde konuştu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Türkiye’nin ve Kayseri’nin yeni covid 19 harita ve rakamları

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Türkiye’nin ve illerin covid 19 vaka sayıları ile haritasını açıkladı. …