Okul Çevreleri ve Servis araçları denetlendi, UYUMA projesinde 37 bin 593 ihbar değerlendirildi

Ülke genelinde okul çevreleri ve servis araçlarında yapılan denetimlerde, çeşitli ihlalleri yaptıkları gerekçesiyle 2 bin 694 araç ve sürücüsüne idari para cezası uygulandı, 532 okul servis aracı trafikten men edildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, mevcut huzur ve güven ortamının devamını sağlamak, çocuk ve gençleri başta kumar olmak üzere her türlü suçtan uzak tutmak ve korumak, öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini daha güvenli ortamlarda sürdürmelerini sağlamak, park-bahçeler ve oyun salonlarını denetlemek, çocukların dilendirilmesini önlemek, aranan kişileri yakalamak ve suç unsurlarını ele geçirmek amacıyla dün ülke genelinde eş zamanlı olarak “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri ile Servis Araçları Denetim Uygulaması” yapıldı.

Uygulamaya, 12 bin 754 karma ekipte görevli 42 bin 902 Emniyet ve Jandarma personeli katıldı.

Denetimler, 07.30-18.00 saatleri arasında 2’şer saatlik dilimlerden oluşan 3 periyot halinde okul ve öğrenci yurtlarının yakın çevreleri ve umuma açık iş yerlerinde, 07.30-09.30, 12.30-13.30 ile 15.00-18.00 saatleri arasında da okul servis araçları ve personeline yönelik gerçekleştirildi.

Uygulama kapsamında denetlenen 64 bin 820 okul servis aracı ve şoföründen 454’üne emniyet kemeri takmamaktan, 373’üne araç muayenesi yaptırmamaktan, 250’sine Okul Servis Araçları Yönetmeliğine uymamaktan, 86’sına fazla yolcu taşımaktan ve 1531’i diğer ihlaller nedeniyle olmak üzere 2 bin 694 araç ve sürücüsüne idari para cezası uygulandı.

Eksikliği tespit edilen 532 okul servis aracı trafikten men edilirken 9 sürücünün belgesi geri alındı.

Ekiplerce 28 bin 332 okul çevresi ile 38 bin 171 umuma açık yer (kahvehane, kıraathane, kafe, internet ve oyun salonu, iddia ve ganyan bayisi, içki satılan yer gibi) park ve bahçe, metruk bina, alkol ve özellikle açık/paket olarak tütün mamulleri satılan yerler gün boyunca denetlendi. Bu iş yerlerinden 84’ü hakkında idari işlem yapıldı.

Uygulamada, Biri FETÖ/PDY, 19’u uyuşturucu suçları, 9’u cinsel suçlar, 43’ü yaralama, 50’si hırsızlık, 27’si dolandırıcılık, 31’i tehdit, 7’si hakaret, 543’ü yoklama kaçağı-bakaya ve 150’si diğer suçlardan olmak üzere 880 aranan kişi yakalandı, 18 kayıp çocuk bulundu.

Yapılan aramalarda, 10 ruhsatsız tabanca, 8 ruhsatsız av tüfeği, 87 mermi ile bir kesici/delici alet, 3 gram eroin, 259 gram esrar, 20 gram sentetik uyuşturucu, 3 sentetik hap, 478 paket kaçak sigara, 10 litre kaçak içki,17 bin 956 adet doldurulmuş makaron ve 84 bin 166 gram kıyılmış tütün ele geçirildi.

UYUMA Projesi Sayesinde 37 Bin 593 İhbara Anında Müdahale Edildi

Uyuşturucu ile mücadele sürecine toplumun desteği büyük önem taşımaktadır. Bu yönde Bakanlıkça toplumun uyuşturucu ile mücadele sürecine katılması, suçun tüm delileri ile ortaya konulması, topyekün güçlü bir mücadele oluşturulması amacıyla 2017 yılından itibaren çok önemli toplumsal projeler hayata geçirilmiştir.

Bu projelerden bir tanesi de UYUMA’dır. Dünyada bir örneği olmayan UYUMA projesi, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan tamamen yerli ve milli bir yazılımdır.
Uygulama tüm vatandaşlarımız tarafından akıllı telefonlarına kolayca indirilebilmekte ve kolayca bildirim yapılabilmektedir.
Uygulama üzerinden bildirim yapan vatandaşlarımızın kimlik bilgileri gizli kalmakta ve soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler ile paylaşılmamaktadır.
UYUMA uygulamasını bugüne kadar 473 bin 937 kişi cep telefonuna indirdi. Uygulama üzerinden gelen 37 bin 593 ihbara anında güvenlik güçlerimizce müdahale edildi. Uyuşturucu ile mücadele uygulaması UYUMA ile gözümüz olun…(Kaynak: https://www.icisleri.gov.tr/)

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri Jandarma bölgesinde Kasım ayı böyle geçti

Kayseri İl Jandarma Komutanlığı, Kasım 2021 dönemi faaliyetleri  açıklandı. Açıklama şöyle. Kasım 2021 faaliyetleri kapsamında …