NGC, Göreme’de İsrail`in Filistin`e yönelik saldırılarını protesto etti, hayatını kaybeden gazeteciler andı

Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti (NGC), Göreme beldesinde İsrail`in Filistin`e yönelik saldırılarını protesto etti. Balon kalkış alanında bir araya gelen gazeteciler, ilk olarak Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde teröristlerin saldırıları sonucu şehit olan askerlerin fotoğraflarını taşıdı.
Daha sonra NGC tarafından hazırlanan ve üzerinde İngilizce “İşgalci İsrail gazetecileri öldürerek gerçekleri susturamaz” pankartı ile İsrail`in saldırılarında öldürülen gazetecilerden bazılarının fotoğraflarının yer aldığı afiş, bir sıcak hava balonunun sepetine asıldı.
Sıcak hava balonu, sepetine asılı afiş ve pankartla peribacalarıyla kaplı vadiler üzerinde bir süre uçuş gerçekleştirdi.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri ve NGC Başkanı Bayram Ekici, yaptığı açıklamada, Türkiye`nin huzur ve güveni için vatani görevlerini sürdürürken hain saldırılar sonucu şehit olan kahraman askerleri şükran ve rahmetle andıklarını söyledi.
Gazetecilerin kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla çeşitli coğrafyalarda ve şartlarda görevlerini fedakarca yaptığını anlatan Ekici, İsrail`in 7 Ekim`den beri gerçekleştirdiği saldırılarda çok sayıda gazetecinin yaşamını kaybetmesinin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti.
Gazze`de yaşananları dünyaya yansıtmaya gayret eden gazetecilerin İsrail`in katliamına maruz kaldığını dile getiren Ekici, şöyle konuştu: “Gazeteciler, bu tür ortamlarda aslında insan hakları savunucusu pozisyonundadır. Medya olmadan zulüm gösterilemez, ihlaller tespit ve teyit edilemez. Yaşanan gerçekliğin kitlelere ulaşması medya sayesinde mümkün olmaktadır. Zulmün şahidi gazetecilerin ve on binlerce masum insanın ölümüne sebep olan İsrail`i bir kez daha lanetliyoruz. Yaşanan bunca zulme seyirci kalanların tarihin kara sayfalarında anılacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.”

Filistin’de hayatını kaybeden gazeteciler anıldı
Teröristlerce düzenlenen hain saldırıda şehit olan kahraman askerlerimiz ve İsrail’in son dönemdeki saldırılarında görevlerini yaparken hayatını kaybeden 119 şehit gazeteci Nevşehir’de bir kez daha anıldı.
Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti tarafından organize edilen etkinlikte, Kapadokya bölgesinde havalanan bazı sıcak hava balonları, Filistin’de hayatını kaybeden gazetecilerin fotoğraflarının yer aldığı pankartlar ile havalandı. Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bayram Ekici yaptığı açıklamada, “Ay yıldızlı al bayrağımızın dalgalandığı kutsal vatan topraklarımızın sınırlarını müdafaa ederken tasması dışarıda teröristlerce düzenlenen hain saldırıda şehit olan kahraman askerlimizi ve tüm şehitlerimizi Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti olarak şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz. Bin yıldır bize yurt olan bu vatan, ilelebet payidar kalacak, ne düşman ne de onlara hizmet eden taşeron teröristler emellerine asla ulaşamayacaktır” dedi.
Başkan Ekici, “Geçtiğimiz hafta 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladık. Meslektaşlarımız kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla çeşitli coğrafyalarda ve zorlu şartlarda görevlerini ifa ediyor. Ancak, gazeteciler olarak her geçen hafta yeni bir hüzünle karşılaşıyoruz. Zira İsrail’in son dönemdeki saldırılarında görevlerini yaparken hayatını kaybeden şehit gazetecilerimizin sayısı 119’a ulaştı.
Filistin’de ve adeta soykırımın uygulandığı Gazze’de yaşananları dünya kamuoyuna yansıtmaya çalışan ve büyük risklere rağmen mesleğini sürdüren gazeteci arkadaşlarımız İsrail’in katliamına uğruyor. Filistin’de yaşanan zulmü belgelemek ve tarihe not düşmek adına görev yapan 119 meslektaşımız, kamuoyunu aydınlattıkları için İsrail tarafından öldürüldü. Gazeteciler, bu tür ortamlarda aslında insan hakları savunucusu pozisyonundadır. Medya olmadan zulüm gösterilemez, ihlaller tespit ve teyit edilemez. Yaşanan gerçekliğin kitlelere ulaşması medya sayesinde mümkün olmaktadır. Gerçekleri gizlemek isteyenler ise ilk olarak medya mensuplarını hedef almaktadır. Gazetecilerin, görev yaptıkları yerlerde insanlık adına ve yararına görev yaptığı unutulmamalıdır. Zulmün şahidi gazetecilerin ve on binlerce masum insanın ölümüne sebep olan İsrail’i bir kez daha lanetliyoruz. Yaşanan bunca zulme seyirci kalanların tarihin kara sayfalarında anılacağını bir kez daha hatırlatıyoruz. Görevleri başında hayatlarını kaybeden tüm meslektaşlarımızı, saygı ve rahmetle anıyoruz. Kamuoyunu aydınlatma görevini yürüten biz basın mensuplarının bayrağı hiçbir zaman yere düşürmeyeceğini bir kez daha buradan ilan ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Gazeteci Canan Bayram annesini kaybetti

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Baskanvekili-Kayseri Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, arkadaşım Canan Bayram, annesi Zeynep Bayram’ı kaybetti. …