Kültür-sanat, magazin-yaşam haberleri

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A SANATSEVERLERDEN “BÜYÜK ŞEHİR SANAT GALERİSİ” TEŞEKKÜRÜ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kentte hayata geçirdiği ‘Büyük Şehir Sanat Galerisi’ projesi, sanatseverler tarafından çok sevildi. Açıldığı haftadan beri vatandaşın yoğun ilgisi ile karşılaşan Büyük Şehir Sanat Galerisi için vatandaşlar Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’a teşekkürlerini ilettiler.

Kayseri’de kültürel ve sanatsal etkinliklere her zaman destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, yeni projesi ile sanatın ve sanatçının yanında olmaya devam ediyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan, şehrin, sanatseverlerin ve sanat camiasının hizmetine sunulan Büyük Şehir Sanat Galerisi, açıldığı günden beri vatandaşların ilgisiyle karşılaştı.

Yakın tarihte hizmete açılan Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi’ni gezen vatandaşlar galerinin şehre çok yakıştığını dile getirerek, Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’a bu güzel proje için teşekkürlerini ilettiler.

150 eser alma kapasitesine sahip olan galeri, sergilenecek ürünün, eserin türüne göre fonksiyonel özellikler gösteriyor.

Kırıcı: “Birbirinden Kıymetli Sanat Eserlerini Sanatseverlerimizle Buluşturabiliyoruz”

Kayseri’nin sürekli değişen ve kendini geliştiren bir şehir olduğunu ifade eden Büyük Şehir Sanat Galerisi Sorumlusu Fatma Kırıcı, bir şehrin sanatsal aktivitelerle daha çok taçlandırılmasının bu şehrin daha büyük bir perspektiften bakması için önemli bir olgu olduğunu dile getirdi.

Her yaştan insana sanatı sevdirmek için yola çıktıklarını vurgulayan Kırıcı, şöyle konuştu:

“Hepinizin bildiği gibi Kayseri Büyükşehir Belediyesi pek çok alanda yol kat ediyor. Sanat Galerisini de bu amaçla aslında hayata geçirdik. Biz KAYMEK’te birbirinden güzel eserler icra ediyoruz. Birbirinden değerli hocalarımızla çeşitli sergilere yer veriyoruz. Fakat Büyükşehir Belediyesi bu kez şöyle düşündü; Türkiye genelinde şehrimizde gerekirse Cumhurbaşkanlığımıza mal olmuş eserlerimize yer verelim. Şehrimizin de birbirinden kıymetli sanatkârları var, onların çalışmalarına da yer verelim. Hem şehrimizin gençlerine hem de her yaştan insana sanatı sevdirelim ve sanatçılarımızla buluşturalım istedik. Biz özellikle Büyük Şehir Sanat Galerisi dedik galerimizin ismine, çünkü sürekli büyümeye devam eden bir şehir. Ve bir şehrin sanatsal aktivitelerle daha çok taçlandırılması da bu şehrin daha büyük bir perspektiften bakması için önemli bir olgu. Biz hem içeride hem dışarıda misafirlerimizi ağırlayabiliyoruz. Alanın içinde birbirinden kıymetli sanat eserlerini sanatseverlerimizle buluşturabiliyoruz.”

“Sanata İlgisi Olan Biri Olarak Gerçekten Harika İşler Çıkardıklarını Söyleyebilirim”

Büyük Şehir Sanat Galerisi’ne ilk defa geldiğini ve sanata ilgisi olan biri olarak gerçekten galeride harika işler çıkardıklarını söyleyen Gülümser Karaoğlan ise “Büyük Şehir Sanat Galerisi’ne ilk defa geliyorum. Sanata ilgisi olan biri olarak gerçekten harika işler çıkardıklarını söyleyebilirim. Hocalarımız çok iyi işler çıkarmışlar. İnşallah ileriki zamanlarda bizler de kendi dalımızda burada güzel sergiler açarak hem kendimizi ifade ederiz hem de halkla iç içe oluruz. Onlar da bizim sanatımızı görmüş olurlar. Büyükşehir Belediyesi’ne böyle güzel bir mekân hazırladığı için çok çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“Burası Sanat Kokuyor. Burada Olmaktan Çok Mutluyum”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın her zaman sanatın ve sanatçının yanında yer aldığını ifade ederek, kendilerine teşekkürlerini ileten Hayriye Battal da “Memduh Başkanımız, sanatın ve sanatçının yanında yer alarak, kentimize böyle bir yer kazandırmış. Öncelikle çok teşekkür ediyoruz. Her şey çok güzel. Sanatın tam anlamıyla adı burada. Bizler de kendi eserlerimizi gösteririz. Sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Burası sanat kokuyor. Burada olmaktan çok mutluyum” şeklinde konuştu.

“Kente Kazandırılmış, Çok Özel Bir Proje Olduğunu Düşünüyorum”

Büşra Minas ise Büyük Şehir Sanat Galerisi’nin, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan çok özel bir proje olduğunu kaydederek, “Sanat Galerisi’ni gezdik. Çok hoşumuza gitti. Gerçekten devasa ve çok güzel olmuş. Böyle bir imkânı sağladığı için Memduh Büyükkılıç’a çok teşekkür ediyoruz. Çok güzel bir proje, inşallah bizler de sergimizi açarız. Kente kazandırılmış, çok özel bir proje olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Osmaniye Valiliği Yaşar Kemal’in yetiştiği Kadirli’de edebiyat festivali düzenliyor
Yaşar Kemal’in yetiştiği Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde Yaşar Kemal onuruna edebiyat festivali düzenleniyor. Festival kapsamında çok sayıda yazar okurlarıyla buluşacak. Söyleşiler ve imza günleri düzenlenecek…

Osmaniye Valiliği Yaşar Kemal’in yetiştiği Kadirli’de edebiyat festivali düzenliyor

Yaşar Kemal’in yetiştiği Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde Yaşar Kemal onuruna edebiyat festivali düzenleniyor. Festival kapsamında çok sayıda yazar okurlarıyla buluşacak. Söyleşiler ve imza günleri düzenlenecek…

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, Türk edebiyatının usta ismi Yaşar Kemal anısına düzenlenecek olan “Birinci Osmaniye-Kadirli Edebiyat Günleri”, 25 Mayıs – 9 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu önemli kültürel etkinlik, Osmaniye Valiliği ve DS Kitap işbirliği ile organize ediliyor.

Fuar, Türkiye’nin önde gelen yayınevlerinin yanı sıra tanınmış yazarlarını da ağırlayacak. Etkinlik süresince, ziyaretçilere edebiyatın farklı yönlerini keşfetme ve sevdikleri yazarlarla doğrudan etkileşimde bulunma fırsatı sunulacak. Edebiyat Günleri, kitap okuma kültürünü teşvik etmek ve Yaşar Kemal’in edebi mirasını onurlandırmak amacı taşıyor.

Etkinlik, Kadirli’de edebiyatın ve kültürün coşkusunu yaşamak isteyen herkes için kaçırılmaz bir fırsat sunuyor. Ayrıca, düzenlenecek atölye çalışmaları, yazar okumaları, panel tartışmaları ve sergiler gibi çeşitli aktivitelerle zenginleştirilmiş bir program, katılımcılara edebiyat dünyasının kapılarını aralayacak.

Osmaniye Valiliği ve DS Kitap’ın işbirliğiyle hayata geçirilen bu etkinlik, Kadirli’nin kültürel ve ekonomik hayatına önemli katkılar sağlarken, bölge halkının kültürel etkinliklere erişimini de artıracak. “Birinci Osmaniye-Kadirli Edebiyat Günleri”, her yaştan ve her kesimden kitap severleri Kadirli’ye davet ediyor.

Av. Serra Taşköprü ve “Beni LİNÇ eder misiniz?”

Avukat Serra Taşköprü tarafından kaleme alınan “Beni LİNÇ eder misiniz?” isimli kitabı, Günce Yayınları aracılığıyla okurların ilgisine sunuldu.

Yazarın son kitabı; toplumsal kurallar karşısında farklı davranışlara ve düşüncelere sahip bireylere dikkat çekmektedir. Her konu ve alandaki devrim niteliğinde işler ve bu işleri gerek teoride gerek pratikte ortaya koyanlar; aykırılıklarıyla ilk başta linç edilirler. Toplumun ezberini bozan bu aykırı insanlar, özgün düşünceleriyle ve duygularıyla topluma yenilikçi bir yaklaşım sunar. Sosyolojide topluma zıt duruş sergilemek, değer yargılarının ve tabularının ötesine geçmek “Deli” cesareti ister. Her devrimci bu açıdan “Deli”dir. Önce onaylanmayıp, damgalama şiddetine maruz kalan her devrimci bir gün anlaşılacağını bildiğinden sürü zihniyetindeki lince bile kafa tutar ve şöyle der: “Beni LİNÇ eder misiniz?”

Bu cesur ve aykırı ruhuyla tanınan Serra Taşköprü, 9 Nisan 1980 İstanbul Kadıköy doğumludur. Eğitim hayatına Kadıköy’de Saint Joseph Fransız Lisesi’nde başlayan Taşköprü, Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak ardından lisansüstü eğitimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü’nde tamamlamak üzere eğitimine devam etmektedir. 2006 yılında İstanbul Barosu’na kaydolan ve aktif avukatlık yapmaya başlayan Taşköprü, aynı zamanda bale, voleybol, boks, tiyatro ve müzik gibi farklı alanlarda da kendini geliştirmiştir. Yazar ayrıca “Vizyoner Yaklaşım” ve “Serratonin” adlı programları hazırlayıp bu programların sunuculuğunu da yapmıştır. Hâlen İstanbul Üniversitesi AUZEF’de felsefe öğrencisidir.

Hayvan hakları savunuculuğu alanındaki çalışmalarıyla Türkiye Basın Birliği tarafından “En İyi Avukat” ödülüne layık görülen Taşköprü, çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır. İçerik Üreticisi ve Yazar olarak da Mimoza Global Medya tarafından ödüle layık görülmüştür.

Serra Taşköprü, serbest avukat olarak başarılı çalışmalarını sürdürmekte ve “Hesaplanmış Sessiz Manipülasyon Yoluyla İşlenen Suçlar ve Yasal Boyut” gibi önemli konuları ele alan eserleriyle de dikkat çekmektedir. Cesur ve özgün duruşuyla topluma ilham veren Taşköprü, her zaman yeni ve farklı düşüncelerle karşımıza çıkmaya devam edecek gibi görünmektedir.

Yazarın; Beni Linç Eder Misiniz? adlı son eserinin yanı sıra Hesaplanmış Sessiz Manipülasyon Yoluyla İşlenen Suçlar ve Yasal Boyut, Sessiz Şiddet ve Sessiz Aşk Terapisi adlı eserleri bulunmaktadır.

FYZoo’da Dünya Papağan Günü’ne Özel Renkli Etkinlik!

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Dünya Papağan Günü’nü renkli etkinlikle kutluyor! 1-2 Haziran 2024 tarihlerinde düzenlenecek olan “Boyalı Papağan Etkinliği” ile çocuklar, doğanın en renkli ve konuşkan dostları olan papağanlar hakkında hem eğitici hem de eğlenceli bir deneyim yaşayacaklar.

Bu özel günde, 3-5 yaş ve 6-12 yaş aralığındaki çocuklar, kendi papağanlarını yapma fırsatı bulacaklar. Etkinlikte, çocuklar çıktı olarak alacakları papağan şablonlarını diledikleri renklerde boyayacak ve keserek kendi papağanlarını oluşturacaklar. Etkinlik süresince, Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkındaki papağan türleri hakkında bilgi verilecek ve evcil hayvan ticaretinin bu kuşlar üzerindeki olumsuz etkileri anlatılacak. Çocuklar, doğanın bu renkli ve neşeli kuş türü hakkında bilinçlenirken, eğlencenin tadını çıkaracaklar.

Doğa ve canlı severlerin kaçırmaması gereken etkinlikler için FYZoo haftanın her günü saat 10.00-19.00 arası açık.

*Etkinlikler, hava koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

DİNOZOR GENÇ’İN DC SERİSİ, SEVGİLİ SÜPER VILLAINS ile BU DEFA KÖTÜLERİN MACERALARINI ANLATIYOR!

Dinozor Genç, DC evreninden muhteşem çizgi romanların oluşturduğu DC serisinde, çok beğenilen Sevgili Justice League’in ardından şimdi de Sevgili Süper Villains’ı okurlarla buluşturuyor! Anti kahramanların dünyasının perdelerini aralayan kitapta çocuklar bu defa Catwoman’dan Lex Luthor’a, Harley Quinn’den Black Manta’ya sorular soruyor ve yanıtlarını, macera dolu öykülerle alıyorlar. New York Times’ın çok satan yazarlarından Michael Northrop’un kaleme aldığı, sanatçı Gustavo Duarte’nin resimlediği Sevgili Süper Villains, çizgi roman tutkunlarını bir kez daha iyiyle kötünün, süper kahramanlarla kötü şöhretli asillerin ezeli mücadelesini yakından görmeye davet ediyor.

Ayrıntı Yayınları’nın ilk gençlik kitapları markası Dinozor Genç’in DC serisinden çıkan çizgi romanlar, DC Comics kahramanlarını takip eden geniş bir okur kitlesi tarafından çok seviliyor. Benzerlerinden farklı olarak, içinde cinsiyetçilik ve şiddet öğeleri barındırmayan, eğlenceli resimlemesiyle yumuşak, renkli ve gündelik hayat konularını ele alan Dinozor Genç logolu DC serisi, sunduğu nitelikli çizgi romanlarla bu alanda önemli bir ihtiyacı karşılıyor.

Dinozor Genç’in DC evreninden gen çokurlara taşıdığı muhteşem çizgi romanlara şimdi de, Sevgili Süper Villains ekleniyor. Tüm dünyada çok beğenilen Sevgili Justice League’in yaratıcıları Sevgili Süper Villains’ta genç okurları budefa, kötülükte oldukça iyi olan Catwoman, Lex Luthor, Harley Quinn, Goril Grood, Giganta, Sinestro,Katana ve Black Manta’nın aynı zamanda kargaşa dolu hikâyeleriyle tanıştırıyor. Bu defa kötülerin maceralarını anlatıyor. Michael Northrop’un kaleme aldığı çizgi romanın muhteşem resimleri Gustavo Duarte’nin, renklendirmesi Cris Peter’ın, kaligrafileri ise Wes Abbott’un imzasını taşıyor.

Sevgili Süper Villains’te DC’nin kötü şöhretli asilerinin hayatlarına bir giriş yapıyorsunuz. Bu kitapta çocuklar acımasız suçlulara yazıyor ve karanlık tarafta hayatın nasıl olduğunu soruyorlar. Satır aralarını okursanız kötülerimizin büyük işler çevirdiğini fark edebilirsiniz! Justice League zamanında gelip onları durdurabilecek mi?

TOKSİK İLİŞKİLERE SON!  SEVİLEN DİZİLERİN SENARİSTİ DENİZ GÖK’ÜN İLK ROMANI ÇIKMA TEKLİFİ GERİ GELSİN DÜŞBAZ KİTAPLAR’DA ÖN SİPARİŞTE!

Toksik ilişki yaşayan veya ilişki yaşadığını zanneden ama aslında bir ilişkisi olmadığını öğrenen ve bu gidişata bir dur demek için bir araya gelen tüm kadınların dileği bu kitapta gerçek oluyor: Sevilen dizilerin senaristi Deniz Gök’ün ilk romanı Çıkma Teklifi Geri Gelsin ön siparişe açıldı! Düşbaz Kitaplar’ın okurlarla buluşturmaya hazırladığı roman, sevdiğini ve sevildiğini zannettiği adamı bir gece ansızın terk eden Melodi Mermerci’nin ve onun en yakın arkadaş grubunun yaşadıklarını anlatıyor. Okurken kahkahalara boğulacağınız Çıkma Teklifi Geri Gelsin, geçmiş ve mevcut ilişkilerinizi sorgulatacak ve en nihayetinde sizi de bu eğlenceli arkadaş grubunun bir parçası yapacak.

Çocuklar Duymasın ve Seksenler gibi çok izlenen unutulmaz televizyon dizileri başta olmak üzere pek çok başarılı çalışmada yer alan senarist Deniz Gök, ilk romanı Çıkma Teklifi Geri Gelsin’i Ayrıntı Yayınları’nın renkli markası Düşbaz Kitaplar etiketiyle okurlarla buluşturmaya hazırlanıyor.

Çıkma Teklifi Geri Gelsin, bir gazetenin magazin servisinde editör olarak çalışan ve aynı zamanda yaşadığı toksik ilişkiyi, erkeklerin “erko”luklarını, ilişkilere dair çıkmazları ele aldığı ilk kitabını yazmaya çalışan Melodi Mermerci’nin birçok kadına tanıdık gelen hikâyesini anlatıyor. Melodi’nin eski sevgilisinden intikam almak için yazdığı bu kitapta hem hırs hem intikam hem de kız arkadaşlarıyla birlikte oluşturduğu mücadele ruhu bir araya geliyor. Çıkma Teklifi Geri Gelsin, hem Melodi’nin hem de arkadaşlarının yaşadıkları üzerinden farklı ilişki türlerini, çeşit çeşit erkeklik hallerini ve sonu hep çıkmaza varan ilişkileri güçlü bir mizah duygusuyla mercek altına alıyor. Okurlarını kahkahaya boğan romanda kadınlar bir araya geliyor, eski romantik günlerdeki gibi ilişkiler yaşamayan ve kendilerini manipüle eden erkeklere karşı bir parti kuruyorlar. Eğlenceli hikâyesi, testleri, “Kadınlara Hitabe”si, “İyileşme Reçetesi”yle ÇıkmaTeklifi Geri Gelsin, toksik ilişki yaşayan veya ilişki yaşadığını zanneden ama aslında bir ilişkisi olmadığını öğrenen tüm kadınlara ilham olup yol gösterecek bir roman.

Deniz Gök, Çıkma Teklifi Geri Gelsin adını verdiği ilk romanında modern zamanların telaşına ve yoğunluğuna yenik düşen romantik ilişkilerin yerini alan toksik ilişkileri, flört aşamasını bir türlü sevgililik mertebesine çıkarmayan ve hatta olan sevgilisini bile herkesten saklayan erkoları, Instagram sayfalarında fotoğraf paylaşmaktan uzak duran er kişileri masaya yatırıyor ve Allah’ın belası takılmayı kim bulduysa onun anasına babasına sövüyor.

Yok yok sövmek yok, neşeli neşeli söyleniyor diyelim. Ya da yazar takılmayı konforlu bulan erkoları anlatırken ustalıklı hiciv sanatını konuşturuyor, baş karakteri Melodi Mermerci dahil buna çanak tutan kadınlar da bundan biraz nasibini alıyor da diyebiliriz, kibarca…

Gerektiğinde hiç beklemeden ilişkisinden ayrılabilen, başka bir tabirle “çıkış yapabilen ”tüm cesur yürekli kadınların romanı Çıkma Teklifi Geri Gelsin, internet satış sitelerinde ön siparişte!

“LION KING”, TÜRKİYE’DE İLK KEZ İSTANBUL FİLM ORKESTRASI EŞLİĞİNDE İZLENECEK

Tüm zamanların en sevilen filmlerinden The Lion King (Aslan Kral), Piu Entertainment organizasyonuyla, 30. Yılını İstanbul Film Orkestrası eşliğinde, 8 Haziran’da Cemil Topuzlu Harbiye Açık Hava Sahnesi’nde canlı aksiyon filminin orkestra eşliğindeki gösterimi ile kutlayacak. ABD’de yaşayan Grammy adayı besteci ve orkestra şefi Esin Aydıngöz tarafından yönetilecek olan 85 kişilik İstanbul Film Orkestrası ve 16 kişilik koro, besteci Hans Zimmer’in müziklerini canlı olarak seslendirecek.

Film müziği dünyasının en iyisi olarak kabul edilen Oscar ve Grammy Ödüllü eşsiz besteci Hans Zimmer’ın eserleri Türkiye’de ilk defa senfonik orkestra eşliğinde Jon Favreu’nun yönettiği klasik animasyonun canlı aksiyon versiyonu olarak sahneye taşınacak.

Jon Favreau’nun yönettiği film, orijinal 1994 versiyonu gibi, Oscar ve GRAMMY ödüllü süperstar Elton John ile Oscar ve GRAMMY ödüllü söz yazarı Tim Rice’ın unutulmaz müziğini içeriyor. Ödüllü ikilinin yazdığı heyecan verici yeni jenerik şarkısı “Never Too Late” Elton John tarafından seslendiriliyor. Beyoncé, filmde yer alan yeni ve güçlü “Spirit” şarkısını yazdı ve seslendirdi.

“Lion King”, Elton John ve Tim Rice tarafından yazılan orijinal şarkıların yeni kayıtlarının yanı sıra, Oscar ve GRAMMY ödüllü besteci Hans Zimmer’ın müzik ve düzenlemeleri ile GRAMMY ödüllü Güney Afrikalı yapımcı ve besteci Lebo M’nin Afrika vokal ve koro düzenlemelerini içeriyor.

Disney’in “Lion King”i, geleceğin kralının doğduğu Afrika savanasına doğru yolculuğu konu alıyor. Simba, babası Kral Mufasa’ya hayranlık duyar ve gelecekteki kendi kraliyeti için onu idolü olarak benimser. Ancak krallıktaki herkes yeni yavrunun gelişini kutlamıyor. Mufasa’nın kardeşi ve tahtın eski varisi Scar’ın da kendi planları var. Pride Rock savaşı ihanet, trajedi ve dramla perişan olur ve sonuçta Simba’nın sürgüne gönderilmesiyle sonuçlanır. Yeni edindiği bir çift meraklı arkadaşın yardımıyla Simba, büyümeyi ve hakkı olanı nasıl geri alacağını öğrenecektir. Yıldızlardan oluşan kadroda Simba rolünde Donald Glover, Nala rolünde Beyoncé Knowles-Carter, Mufasa rolünde James Earl Jones, Scar rolünde Chiwetel Ejiofor, Pumbaa rolünde Seth Rogen ve Timon rolünde Billy Eichner yer alıyor.Elton John ve Tim Rice’ın ödüllü müziklerinin de yer aldığı The Lion King efsanesi, etkileyici hikayesi ve muhteşem müzikleriyle 8 Haziran’da sevenlerine unutulmaz bir gece yaşatacak. Yaklaşık 120 dakika olan konserde filmin seslendirmesi orijinal dilinde ingilizce olacak, Türkçe altyazı ile gösterilecek. Biletler biletix.com; passo.com.tr, biletinial.com ve bubilet.com.tr’de satışta.

Prof. Dr. Bengi Başer, Gazeteci Rıza Zelyut, Gazeteci Hande Karacasu’dan dil bayramı çağrısı

İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç öncülüğünde kurulan Toplumsal Esenlik Derneği, ilk etkinliğini 12 Mayıs’ta Dil Bayramı’nı kutlayarak yapacak. Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi’nde düzenlenecek, Anneler Günü’ne denk gelen etkinlikte Türkçe türküler ve şiirler seslendirilecek, dil bilincini güçlendirmeye yönelik konuşmalar yapılacak. Aralarında Profesör Doktor Bengi Başer, Gazeteci Rıza Zelyut, Gazeteci Hande Karacasu ve Gazeteci Ali Avcu, Ayşe Uçar gibi isimlerden de etkinliğe çağrı geldi.

Toplumsal Esenlik Derneği Başkanı Cemil Kılıç, Türk dilinin varsıllığını ve önemini vurgulamak amacıyla 12 Mayıs’ta Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Türk Dil Bayramı Kutlama Töreni’ne herkesi çağırıyor. Etkinlik, saat 19:00’da başlayacak ve Türkçenin tarih boyunca ulaştığı başarıları kutlamak üzere düzenleniyor.

KARAMANOĞLU MEHMET BEY’İN SÖZLERİ İLE ÇAĞIRDI

Kılıç, “Türkçe, toplumsal yaşamın her alanında birleştirici bir güç olmuştur. Bu dil, yalnızca bir iletişim aracı değil, aynı zamanda bir ‘sevinç, acı ve direniş aracıdır,” diyerek Türk dilinin salt bir iletişim aracı olmadığını, aynı zamanda bir duygu ifade etme aracı olduğunu belirtti. Türkçenin 747 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından resmi dil olarak ilan edilmesinin dilin tarihi açısından dönüm noktası olduğunu vurgulayan Kılıç, “Şimden gerü hiç kimesne divanda, mecliste ve seyranda Türk dilinden gayrı söz söylemeye…” buyruğunu anımsattı.

Derneğin sosyal medya hesaplarında ise vatan şairi Nazım Hikmet’in Türkçe’ye ilişkin “Dünyanın en iyi insanlarından olan Türk halkının ve dünyanın en güzel dillerinden biri ve belki de en başta gelenlerinden olan Türk dilinin yabancı diyarlarda tanınmasına vesile olabilmek ömrümün en büyük sevinci ve şerefi olur.” sözleri ile duyuru yapıldı.

Aynı zamanda ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ulusal duygu ile dil arasındaki bağ çok güçlüdür. Dilin ulusal ve zengin olması, ulusal duygunun gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil, bilinçle işlensin.” sözleri de Toplumsal Esenlik Derneği’nin sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarda dikkat çekti.

TÜRK DİLİNİN ÖNEMİ YENİDEN SAPTANACAK

Etkinlik kapsamında, anneler gününe özel olarak türküler ve şiirler seslendirilecek, dil bilincini güçlendirmeye yönelik içerikli konuşmalar yapılacak. Toplumsal Esenlik Derneği’nin bu etkinliği, Türk diline olan bağlılığı pekiştirmeyi ve dil bilincini artırmayı erekliyor.

Kültür ve dil meraklılarının yoğun ilgi göstermesi beklenen bu etkinlik, dilimizin tarihsel ve kültürel önemini vurgulayacak biçimde tasarlanmış. Katılımcılar, dilimizin güzelliklerini keşfetme ve kutlama olanağı bulacak. Demokrat Parti İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt da etkinlikte konuşma yapacak.

AYDINLARDAN ÇAĞRI

Kılıç’ın kurucu olarak yaptığı çağrıya derneğin üyesi ve izleyicisi aydınlardan da olumlu yanıtlar gelmeye başladı.

Toplumsal yazarı, gazeteci Rıza Zelyut konuya ilişkin şunları söyledi:

Türk kimliğini belirleyen en önemli etmen, Türk dilidir. Son dönemlerde Türkçe’ye sahip çıkmak için atılan en önemli adımlardan birisini Toplumsal Esenlik Derneği düzenliyor. Katılıp destekleyelim.

Toplumsal yazarı Ali Avcu, “Toplumsal Esenlik Derneği’nin ilk etkinliğine davet ediyoruz. 12 Mayıs’ta Gaziosmanpaşa’dayız. Bekleriz” dedi.

Profesör Doktor Bengi Başer’se “Arapçanın dayatılmaya çalışıldığı şu süreçte, kültürümüzün en önemli unsuru olan ana dilimize sahip çıkmak ve Türkçenin resmi dil oluşunun 747. yıl dönümünü kutlamak üzere 12 Mayıs Pazar günü bir araya geliyoruz. Bekleriz…” diye konuştu.

Siyasi iletişimci Hande Karacasu, “Devrim karşıtı uygulamalarla Arapça’yı etkin dil yapma çabalarına karşın ana dilimize sahip çıkmak ve Türkçe’nin resmi dil olmasının 747. yıl dönümünü kutlamak üzere 12 Mayıs Pazar günü bir araya geliyoruz. Bekleriz…” dedi.

Radyo programcısı Ayşe Uçar, “Toplumsal esenlik. Türkçe dilimize sahip çıkıyoruz. Değerli hocam Cemil Kılıç’ın hazırladığı etkinliğe davet var. Buyurun dostlar. 12 Mayıs Gaziosmanpaşa’dayız” çağrısında bulundu.

BERAT ÇOKAL,1 HAZİRAN’DA MİNOA AKARETLER’DE,2 HAZİRAN’DA PENGUEN KİTABEVİ SUADİYE’DE MÖSYÖ ŞOKOLA’NIN RESİMLİ YEMEK KİTABI’NI İMZALAYACAK!

Çocukluk günlerinden bu yana ev mutfaklarında kazandığı tecrübelerini ve yıllardır bu alanda yaptığı araştırmalarını kitabında bir araya getiren Berat Çokal, Düşbaz Kitaplar’dan çıkan Mösyö Şokola’nın Resimli Yemek Kitabı’nı imzalayacak! Çokal’ın, namı diğer Mösyö Şokola’nın bir ev aşçısı olarak, ev mutfakları için hazırladığı kitabında, hepsi kendi imzasını taşıyan 99 tarifi vegan ve/veya glutensiz alternatifleriyle birlikte yer alıyor. Mösyö Şokola’nın Resimli Yemek Kitabı ile ev mutfağında yaratıcı ve lezzetli tarifler arayan herkese mutfakta yeni bir soluk sunan Çokal’ın imza günleri 1 Haziran Cumartesi günü saat 15.00’teMinoa Akaretler’de, 2 Haziran Pazar günü 17.00’de ise Penguen Kitabevi Suadiye’de gerçekleşecek.

Düşbaz Kitaplar’ın geçtiğimiz günlerde okurlarla buluşturduğu Mösyö Şokola’nın Resimli Yemek Kitabı, Mösyö Şokola ismi ve Instagram sayfasıyla tanınan Berat Çokal’ın 99 tarifinden oluşuyor. Kitaptaki çoğu tarifin vegan, vejetaryen ve glutensiz alternatiflerini de sunarak farklı beslenme modellerini de destekleyen Mösyö Şokola, kitabında yumurtalardan salatalara ve makarnalara, hamur işlerinden sebzelere, etlerden reçellere ve turşulara kadar zorluk dereceleri de belirtilmiş çeşitli tariflerini mutfak sevdalılarıyla buluşturuyor.

Çocukluk günlerinden bu yana ev mutfaklarında kazandığı tecrübelerini ve yıllardır bu alanda yaptığı araştırmalarını kitabında bir araya getiren Berat Çokal, dünya mutfağında kullanılan teknikleri ev mutfağına taşıyarak herkesin iyi yemek yapabileceğini göstermeyi ve mutfağa girmeye çekinen herkese mutfağı sevdirmeyi amaçlıyor. Daha ilk denemede tariflerin kusursuzca yapılmasını mümkün kılan açıklayıcı anlatımı ve detaylı tarifleriyle Mösyö Şokola’nın Resimli Yemek Kitabı, tecrübe gerektirmeksizin tezgâh başına geçen herkesin ev mutfağındaki başarısını üst düzeye çıkaracak.

Berat Çokal, 1 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 15.00’te Minoa Akaretler’de, 2 Haziran 2024 Pazar günü 17.00’de ise Penguen Kitabevi Suadiye’de Mösyö Şokola’nın Resimli Yemek Kitabı’nı imzalamak üzere sevenleriyle bir araya gelecek.

ERSUN YANAL VAKFI VEFA ÖDÜLLERİ’NDE BAŞVURU TARİHİ 22 MAYIS’A KADAR UZATILDI
Spor, sanat, bilim, teknoloji ve eğitim odaklı projeler üreten sivil toplum ve özel sektör kuruluşları, sosyal girişimler ile kurum profesyonellerinin ödüllendirileceği Ersun Yanal Vakfı Vefa Ödülleri’ne başvurular tüm hızıyla devam ederken son başvuru tarihi 22 Mayıs’a kadar uzatıldı.  Vefa Ödülleri kapsamında elde edilecek tüm gelir, sporcu gençler için oluşturulacak Gelişim Destek Bursu fonuna aktarılacak.
Çocukların ve gençlerin spor, sanat, bilim-teknoloji ve eğitim alanlarında gelişimlerine destek vermek, ihtiyaç duyacakları alanlarda eşit fırsatlara erişimlerine yönelik çalışmalar yapmak, iş hayatına donanımlı bir şekilde katılmalarına katkı sunmak, gençlere sporu sevdirmek ve teşvik etmek, onların sağlıklı yaşama yönelmelerini sağlamak amacıyla çalışan Ersun Yanal Vakfı Vefa Ödülleri için geri sayım başladı.
Toplumun ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yaparak katma değer sağlayan sivil toplum ve özel sektör kuruluşları, sosyal girişimler ile kurum profesyonellerinin ödüllendirileceği Ersun Yanal Vakfı Vefa Ödülleri, toplumda farkındalık yaratarak sivil toplum alanında gerçekleştirilecek çalışmalar için gerekli olan ilhamı ve motivasyonu sağlamayı amaçlıyor.
Kurumlar kendi profesyonellerini de aday gösterebilecek
Vefa Ödülleri’ne sivil toplum ve özel sektör kuruluşları ile sosyal girişimler, devam eden veya tamamlanmış, etkisi verilerle gösterilebilen projeleriyle başvuru yapabilecek. Ayrıca kurumlar ve bireyler, kurum profesyonellerini de “İlham Veren Profesyonel” kategorisinde aday olarak gösterebilecekler.
Her biri alanında uzman 18 kişiden oluşan değerlendirme kurulu üyelerinin, başvuruları titizlikle inceleyerek kazananları belirleyeceği Ersun Yanal Vakfı Vefa Ödülleri’nin değerlendirme sürecinde Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri göz önünde bulundurulacak.
Spor, sanat, bilim-teknoloji, eğitim, sürdürülebilirlik, sosyal girişim, kurumsal gönüllülük, ilham veren profesyonel ve özel ödül temaları altında toplam 27 ödülün sahiplerini bulacağı ödül töreni ise 5 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilecek.
Başvurulardan elde edilen tüm gelir, sporcu gençler için bursa dönüşecek
Coğrafyanın kader olmadığına inanan, bu topraklardaki çocukların fırsat eşitliği yaratılması durumunda kendilerini ispatlayacağını savunan Ersun Yanal Vakfı, Vefa Ödülleri kapsamında da elde edilecek tüm geliri, eğitimine devam eden ve amatör/profesyonel olarak sporla ilgilenen gençlerin spor ve eğitim alanında desteklenmesi için oluşturulan Gelişim Destek Burs Fonu’na aktaracak.
Her yıl düzenli olarak verilecek olan ve Gelişim Destek Bursu kapsamında, düzenli mentorluk, kişisel spor eğitmeni, diyetisyen, psikolojik destek, akademik eğitim desteği, 21. yüzyıl becerileri eğitimleri, sosyal etkinlikler, kültür ve sanat faaliyetleri, malzeme ve takviye gibi alanlarda destek sağlayarak başarılı gençler için fırsat eşitliği yaratılması amaçlanıyor.
Son başvuru tarihi 22 Mayıs olarak güncellenen Vefa Ödülleri’ne başvurmak için https://ersunyanalvakfi.org/vefa-odulleri/ adresindeki başvuru adımları takip edilebilir.

Marmara Belediyeler Birliğinin Yeni Başkanı Mustafa Bozbey Oldu

Marmara Belediyeler Birliğinin 2024 Yerel Seçimleri sonrasında 8 Mayıs 2024’te İstanbul’da düzenlenen 2024 Yılı 1. Olağan Meclis Toplantısı’nda meclis üyelerinin oylarıyla başkanlık görevine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey seçildi.

8 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenen Marmara Belediyeler Birliği (MBB) 2024 Yılı I. Meclis Toplantısı’nda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey MBB başkanı seçildi.
Toplantının ev sahipliğini üstlenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açılış konuşmalarını yaptığı toplantıda, 2019-2024 Dönemi MBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlık görevini Başkan Bozbey’e devretti.

Toplantının açılışında 2019-2024 Dönemi MBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın konuşma yaptı. Başkan Büyükakın MBB’nin birlik ruhunu ve iş birliğine zemin hazırlayan yapısını vurgulayarak “Marmara Belediyeler Birliği olarak geçtiğimiz 5 yılda pandemi, 6 Şubat depremleri ve müsilaj gibi gündemlerle zorlu bir dönemden geçtik. Ama gerçekten birlik ve beraberlik içinde çok güzel bir iş birliği gerçekleştirerek birlik ruhuna uygun bir şekilde hareket etmeyi de başararak kurumsal kapasitemizi artırarak devam ettik.” dedi.  Büyükakın “Şimdiye kadar çok güzel çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalara katkı sağlayan başta belediye başkanlarımıza, meclis üyelerimize ve tabii ki başta genel sekreterimiz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Bundan sonraki dönemde aynı hassasiyetle arkadaşlarımızın çalışmalar yapacağını yürekten inanarak söylüyorum. Biz üzerimize düşen görevi tamamladık. Şimdiden yeni görev alacak arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Kendilerini tebrik ediyoruz. Her birinizi saygıyla, muhabbette selamlıyorum. Ev sahibi belediye başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum. Sizleri Allah’a emanet ediyorum.” cümleleriyle konuşmasını tamamladı.

Toplantıya ev sahipliği yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu açılışta yaptığı konuşmada “MBB çatısı altında geçmişten bugüne gelen iş birliği sürecinin ivmesinin gelecekte daha da güçlü bir seviyeye ulaşacağını düşünüyorum.” dedi. İmamoğlu ayrıca “Ülkelerin toplumlarının, şehirlerin kurumsallaşması bu tür kurumların varlığıyla kökleşiyor ve daha kadim bir hal alıyor. Daha dün gibi düşündüğümüz, atılan bir temelin önümüzdeki sene 50. yılını kutlayacak olması çok özel bir durum. 50 yıllık bir emek. Türkiyemizin çok asil kurumları var. Osmanlı döneminden başlayan yerel yönetimi güçlendiren kurumlarımızı tırnak içinde ‘kadim’ diye tanımlamamızı sağlayan çok asil kuruluşlar.” diyerek köklü kurumların önemini vurguladı.

Seçim sonucu MBB başkanı seçilen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey teşekkür konuşmasında: “Hep beraber Marmara Belediyeler Birliğinin geldiği süreci yukarıya taşıyarak şehirlerimize katkı sunan, destek veren ve dayanışan bir kurum olmasını sağlamaya devam edeceğiz.” dedi. MBB’nin dayanışma kültürünü vurgulayarak “Marmara Bölgesi’ndeki belediyelerin ortak çalışmalarda bulunması ve dayanışması için ortak bir zemin olan MBB birbirini destekleyen ve besleyen kent yönetimlerinin yaratılmasına bölgenin güçlenmesine de vesile olacaktır.” dedi.

Başkan Bozbey çevresel sorunlara yol açan Marmara Bölgesi’ni tehdit altında bırakan unsurların altını çizerek “Marmara Denizi hepimizin ortak değeridir. Bölgemizde iklim değişikliği ve çevre sorunları fazlasıyla yaşanıyor ve bedeli de ağır oluyor. Bölgemizdeki insanlarımızın yaşamsal sorunlarında Marmara Belediyeler Birliği bilimsel çözüm yaklaşımları getirmeli ve belediyelerimizle dayanışma içerisinde olmalıyız.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda: “Ev sahipliğini üstlenen Sayın İBB Başkanımıza, önceki dönem MBB Başkanımıza ve yönetimlerine yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Ve sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.” diyerek teşekkürlerini sundu.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli MBB Encümen Üyesi olarak seçildi.

Yüzyılın İyilik Hareketi Güneydoğu Anadolu’nun İncisi Gaziantep’te

Daha önce Kastamonu, Antalya, İzmir, Kocaeli, Erzurum, Şanlıurfa, Bursa, Ankara, İstanbul Şube ve son olarak Gaziantep’te Güney Doğu Anadolu Temsilciliği açan Deniz Feneri Derneği böylece 11’inci ili hizmet kervanına eklemiş oldu.

Temsilciliğin açılışı dolayısıyla düzenlenen tören, Kuran-ı Kerim Tilavetiyle başladı.

Ardından dualarla açılış yapıldı. Çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi gönüllüler ve Gaziantep’li vatandaşlar törende hazır bulundu

Törende konuşan Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz;

“12 yıldır Suriye ile yatıp kalkıyoruz Türkiye’nin insani yardım kuruluşları olarak Suriye yardımlarımızı bu açmış olduğumuz lojistik merkezi üzerinden yürüteceğiz. Filistin hepimizin içinde kanayan yarası, ancak 7 Ekim’den bu yana artık dayanılmaz noktada. Bütün Müslümanları bırakın bütün insanlar için bir onur bir haysiyet meselesine dönüştü. İnşallah Filistin yardımlarımızın organizasyon merkezi bu temsilciliğimiz olacak. Gaziantep çok büyük bir şehir, ekonomisi çok büyük bir şehir, Gaziantepliler çok cömert dedik ve biz Güneydoğu Anadolu Lojistik Merkezi’ni buraya açmaya karar verdik. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Güneydoğu Anadolu Temsilciliği’nde giyim, gıda ve nakdi yardımların yanı sıra; “Afet ve acil” durumlarda destek verebilmek için de altyapı hazırlandı.

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya deprem bölgesindeki yardım faaliyetleri buradaki lojistik merkezi sayesinde daha hızlı ilerleyecek.

ÜCRETSİZ GİYİM MAĞAZASI

Temsilci Mustafa Saraç ise yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Bir çok yerde temsilcilik açtıklarını belirterek, temsilciliklerin sadece idari ofis değil aynı zamanda bir giyim mağazası olarak ta değerlendiriyoruz ifadesini kullandı.”

Saraç konuşmasına şöyle devam etti;

“Gaziantep’li ihtiyaç sahibi yoksulların imdadına Deniz Feneri Derneği cevap verecek. Mağazada, her gün desteğe muhtaç kişileri tepeden tırnağa giydirilecek.” Dedi.

9 Mayıs Avrupa Günü Kültürel Etkinliklerle Kutlandı

Avrupa Birliği’nin (AB) temellerinin atıldığı 9 Mayıs Avrupa Günü “Ortak Değerlerimiz, Ortak Geçmişimiz” ve “Birlikte İnşa Ettiğimiz Barış ve Refah” sloganıyla İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nin ardından dün (9 Mayıs) Ankara Cermodern’de kutlandı. Resepsiyona Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Mehmet Kemal Bozay, Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı (ABB) Mansur Yavaş ve siyaset, sanat, spor, sivil toplum ve medyadan çok sayıda davetli katıldı.

AB Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenen resepsiyonda AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Mehmet Kemal Bozay, “Yarattığımız, Paylaştığımız Ortak Miras” temalı dijital fotoğraf sergisini açtı. Sergi, AB ve Türkiye’nin birlikte desteklediği ortak kültürel miras projelerinin fotoğraflarından oluşuyor.

Meyer-Landrut: “Bizi birbirimize bağlayan değerleri kucaklayalım”

Açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa Günü, AB’nin kurucu değerlerine bir övgüdür. Aynı zamanda insan haklarına saygı, özgürlükler, hukukun üstünlüğü ve demokrasidir. Türkiye’den değerli anıların yanı sıra, son yıllarda karşılaştığımız birçok zorluğun ardından Türk halkının dayanışma ve dayanıklılığına da tanık oldum. Yıkıcı orman yangınlarından geçen yılın trajik depremlerine kadar, AB ve üye ülkeleri Türkiye’nin yardım çağrısına her zaman yanıt verdi. Burada geçirdiğim süre boyunca, büyüleyici ve karmaşık bir ülkeyi daha iyi kavrama şansım oldu.

Barışı korumak için çalışmamız gerektiğini hatırlayalım

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik haksız savaşı hala tüm şiddetiyle devam ediyor. Gazze’deki savaş ve Ortadoğu’daki geniş çaplı istikrarsızlık, bölgede ve ötesinde bir güvensizlik ve çatışma dönemine işaret ediyor. Barış ve birlik kutlaması olan Avrupa Günü vesilesiyle bir araya geldiğimizde, barış ve güvenliğin ne kadar kırılgan olabileceğini ve bunu kıtamızda ve ötesinde korumak, geliştirmek ve savunmak için nasıl çalışmamız gerektiğini hatırlatalım.

Dört yılın sonunda şunu söyleyebilirim ki Türkiye-AB ilişkileri elbette istediğimiz aşamada değil. Bu karmaşık ve çok yönlü bir ilişkidir. Ancak Türkiye aday bir ülke, ilişkilerimiz onlarca yıl öncesine dayanıyor ve sayısız ve benzeri görülmemiş krizlere karşı dayanıklılığını kanıtladı. Geçtiğimiz dört yılda dış politika, ticaret, yatırımlar, göç, bağlantı, yeşil ve dijital geçiş gibi ortak çıkarlarımızı ilgilendiren pek çok alanda çalışmaya yorulmadan devam ettik.”

Bozay: “AB’nin atacağı somut adımları yakından takip edeceğiz”

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Mehmet Kemal Bozay, açılış konuşmasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın Avrupa Günü kutlama mesajını paylaştı. Bozay, “Türkiye AB’ye aday ülke. Avrupa ile coğrafi, kültürel, tarihi, ticari ve siyasi ilişkilerimiz bulunuyor. Türkiye, Avrupa’daki tüm organizasyonlara üye. Biz, Avrupa Birliği’nin somut adımlar atmasını bekliyoruz ve önümüzdeki dönemde de Avrupa Birliği’nin attığı adımların hızını, düzeyini, kapsamını yakından takip edeceğiz” dedi.

Yavaş: “Atatürk’ün hedeflediği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma idealinin göstergesi”

“Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik girişimi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize hedef olarak gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma idealinin bir göstergesidir” diyen ABB Başkanı Mansur Yavaş ise “Ortak Avrupa ruhunun temeli olan demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü sağlamada Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik hedefi çok önemli katkılar sunmaktadır. Bu nedenle Türkiye, uzun zamandır bu yolda attığı adımlarla Avrupa Birliği’ne üyelik için hazır olduğunu göstermiştir. Önyargıları aşarak bir an önce Türkiye’nin tam üyeliğinin gerçekleşmesi için gerekli iradeyi göstermelerini bekliyoruz” İfadelerini kullandı.

Resepsiyon müzik dinletileri ile devam etti. 9 Mayıs Avrupa Günü nedeniyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleleri Avrupa Birliği renkleriyle ışıklandırıldı.
İstanbul’daki resepsiyon İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ortak ev sahipliğinde Haliç Kongre Merkezi’nde 7 Mayıs’ta düzenlenmişti.

Haïdouti Orkestrası Konserlerine Devam Ediyor

Haïdouti Orkestrası 9 Mayıs Avrupa günü kapsamındaki konserlerine devam ediyor. Balkanlar, Türkiye ve Orta Doğu ezgilerini içeren çok kültürlü repertuarıyla birlik ve dayanışma mesajları veren Haïdouti Orkestrası, 10 Mayıs Cuma günü Gaziantep Şehit Kamil Sanat Merkezi’nde ve 11 Mayıs Cumartesi günü Kadir Has Kültür ve Sanat Merkezinde ücretsiz olarak müzikseverlerle buluşacak.

Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’un Avrupa Günü Mesajı

“Sevgili Dostlar,
Avrupa Günü kutlu olsun! Bugün Avrupa Günü’nü kutlarken, AB içinde bizi birbirimize bağlayan değerleri kucaklayalım: barış, demokrasi ve insan hakları. Bugün, ortak yolculuğumuz ve ortak değerlerimiz üzerine düşünmemiz açısından büyük önem taşıyor.
Ortak değerlerimizin ve daha iyi bir yarına olan inancımızın rehberliğinde Avrupa’nın ruhunu kutlayalım.
Sevgilerimle,
Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı”

Niloya, Anneler Gününe Özel Bir Bölümle Geliyor!

Ekranların sevilen çizgi kahramanı Niloya, anneler gününe özel bir bölüm ile ekranlara geliyor. Bu özel bölümde çizgi kahraman ve annesi arasındaki sevgi dolu ilişki ön plana çıkarken, izleyiciler de unutulmaz bir anneler günü kutlaması yaşayacak. Anneler gününün sadece bir gün olmasına şaşıran ve üzülen çizgi kahraman, bugüne özel şarkısıyla anne sevgisini en güzel şekilde dile getirecek. Bu kapsamda 12 Mayıs Pazar günü saat 10.00’da TRT Çocuk ve Niloya Youtube kanalında eş zamanlı olarak yayınlanacak “Anneler Günü” bölümü sıcacık bir hikâyeyi izleyiciler ile paylaşacak.

Türkiye’nin sevilen çizgi film kahramanı ‘Niloya’; TRT Çocuk ekranlarında ve mutluluk dünyasının kapılarını açtığı 5 buçuk milyon aboneyi aşan YouTube kanalında yepyeni bölümleri ile miniklerle buluşmaya devam ediyor. Her bölümünde bambaşka bir hikâyeyi minik dostları ile buluşturan çizgi film, 7’den 70’e herkesin büyük beğenisini kazanıyor. Senaryoları psikologlar, pedagoglar ve içerik danışmaları ile hazırlanan çizgi film, çocukların hayal dünyasını da olumlu etkiliyor.

Kişisel gelişim, doğa sevgisi, hayvan sevgisi ve çevre koruma gibi eğitici ve öğretici mesajlar içeren yeni bölümlerde tasarruflu olma, olaylara farklı bakış açıları kazanma, dayanışma ve yeni arkadaşlıklar kurma gibi önemi konular da ele alınıyor.

Çizgi kahraman bu haftaki yepyeni bölümünde anne sevgisinin en saf ve dokunaklı halini ekranlara taşıyor. Bu özel bölüm sadece kahramanımızın maceralarıyla sınırlı kalmıyor aynı zamanda, anne ve çocuk arasındaki o eşsiz bağı da gözler önüne seriyor. Çizgi Kahraman ve arkadaşları, minikleri o güne özel şarkısı ile en güzel Anneler Günü kutlaması için 12 Mayıs Pazar günü saat 10:00’da TRT Çocuk ve Niloya YouTube kanalında eş zamanlı olarak yayınlanacak “Anneler Günü” bölümünü izlemeye davet ediyor.

Bahçedeki Gizemli Çalışmalar: Niloya ve Mete’nin Sürprizleri!

Niloya ve Mete anneler gününü kutlamak üzere tüm aile ile bir araya gelmişlerdir. Hatta Ayşecik ve Tospik de vardır. Yapılan sevgi gösterilerinden anne ve Fatoş Teyze duygulanmış, çok mutlu olmuşlardır. Niloya abisi Murat’a bir daha ki anneler gününün ne zaman olduğunu sorar. Hiç beklemediği şekilde “seneye bu zamanlar” cevabını alan Niloya hem şaşırır, hem de üzülür. Senede sadece bir gün anneler günü olur mu? Niloya bahçede annesi için sürpriz bir hediye hazırlamaya başlar. Bunu gören Mete durur mu hiç? Hemen o da Niloya’ya katılarak hediyelerini tamamlar. Bakalım bu iki arkadaş sürpriz hediyeleri ile annelerini şaşırtabilecek mi?

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGELERİ GÜVENCE ALTINDA

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ: “GÖZ BEBEĞİMİZ ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGELERİNİN SAYILARINI …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420