Kültür-sanat, magazin-yaşam haberleri (22.05.2023)

SONER DEMİRBAŞ’IN YENİ ŞİİR KİTABI KORUDA SÖYLENEN AYRINTI YAYINLARI’NDAN ÇIKTI!

Ödüllü şair ve yazar Soner Demirbaş’ın son yıllarda yazdığı şiirlerden oluşan yeni kitabı Koruda Söylenen, Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı. Koruda Söylenen, Demirbaş’ın farklı iklimlerden, coğrafyalardan ve kültürlerden şiirlerinden geniş bir seçkiyi bir araya getiriyor.

İmgesel esnekliğini “eski yağmurların” uykusuna yatıran, kayıp zamanlar haritasının sönmeye yüz tutmuş izlerinde “yaralı ağaçlar” için kuytular biriktiren bir şiir. Koruda Söylenen’de Soner Demirbaş, uzak bozkırdaki rüzgâr tüllerinin ev ve insan içlerine taşıdığı lirik patlamaları, sonsuz ve acımasız zamanın hafıza sandıklarında gizli evrensel imâları bir kez daha aşikâr ediyor. Homeros’tan Yunus Emre’ye, Beckett’ten Celan’a, Nâzım’dan Gülten Akın’a büyük doğa ve insanlık zamanının “koruda söylenen” iz sürücüsü: Şiir: Hikâye’den epik’e, sone’den gazel’e  “geçmişin, şimdinin ve geleceğin keşkesi”; aşkın, özleyişin, yenilginin ve umudun içe çekilmiş “çalı diplerinde” yağmur damlalarıyla konuşmaktan yılmayan, “kuşların bilgisi”ne güvenen esrik kavmi! Beklenen yazlar, olası kara kışlar ve başka zamanlar için.

THINK HOUSE’TAN KENDİNİ YAŞAMA, VAR OLMA ve BAŞARMA CESARETİ ÜZERİNE FIRAT DEVECİOĞLU ile PSİKOFELSEFE ÇALIŞMASI,31 MAYIS’TA FİZİKSEL ve ÇEVRİMİÇİ ORTAMDA!

Türkiye’de ilk kez psikofelsefe atölyelerini başlatan THINK House’un “Kendini Yaşama, Var Olma ve Başarma Cesareti” başlıklı atölye çalışması 31 Mayıs Çarşamba akşamı saat 20.30’da gerçekleşecek. Fırat Devecioğlu tarafından düzenlenen atölye, problemlerden uzaklaşabilmenin ve kendini yaşama cesaretinin kökenlerini, pek çok filozof, edebiyatçı ve tarihi kişiliğin rehberliğinde inceliyor. Hem THINK House’ta fiziksel olarak hem de çevrimiçi ortamda katılımın mümkün olduğu atölyenin biletleri Biletix’te!

Yeni nesil kültür girişimi THINK House, şehrin merkezinde sahne, atölye ve co-working (ortak çalışma) alanı olmak üzere üç faaliyet alanında İstanbulluları ağırlıyor. THINK House düşünce dünyasına evrensel nitelikte katkı sunan tiyatro oyunları, gösteriler, eğitim ve seminerlerden oluşan geniş bir program meraklılarıyla buluşturuyor.

Yazar, eğitmen ve kültür girişimcisi Fırat Devecioğlu tarafından düzenlenen “Kendini Yaşama, Var Olma ve Başarma Cesareti” başlıklı psikofelsefe atölyesi, katılımcılarını hayatı anlamlı kılmaya yönelik cevapların peşinde yeni düşünceler keşfetmeye davet ediyor. Atölye çalışması, bir insanın “Yaşadım” diyebilmesinin önüne geçen düşünceleri, Marcus Aurelius, Peter Drucker, Lacan, Engin Geçtan, Dostoyevski, Mark Twain ve V.Frankl’ın rehberliğinde mercek altına alıyor.

Hayatın, birey için anlamının keşfedilmesine yönelik düşünsel bir yolculuk sunan “Kendini Yaşama, Var Olma ve Başarma Cesareti” atölyesi, “Başkalarının problemli düşüncelerinden nasıl kurtulabiliriz?, Kendini yaşama cesaretine nasıl sahip olabiliriz?, Verimli ve üretken olabilmenin detayları nelerdir?, Tutkularımız ne zaman harekete geçer?, Yaratıcı yönümüzü nasıl keşfedebiliriz?, Başarma gücü ve cesaret nerede saklanır?” gibi sorulara yanıt arıyor.

Atölye çalışması, düşünce dünyasını zenginleştirmek isteyen ya da hayat yolculuğunda yeni, derin ve ilham veren fikirlerle dönüşüm yaratmak isteyen bireyler için olduğu kadar çok yönlü bakış açısının önemini bilen şirket yöneticileri, içerik üreticileri, eğitmenler, bireysel danışmanlık hizmeti sunan uzmanlar, psikologlar, kurumsal danışmanlık hizmeti sunan profesyoneller için de yeni düşünce alanlarının kapılarını aralıyor.

31 Mayıs 2023 Çarşamba akşamı 20.30-22.30 saatleri arasında THINK House’ta düzenlenecek Fırat Devecioğlu ile Psikofelsefe Atölyesi: Kendini Yaşama, Var Olma ve Başarma Cesareti’ne hem fiziki hem de çevrimiçi ortamda katılım için biletler Biletix’ten temin edilebilir.

 

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Kültür-sanat, magazin-yaşam haberleri

Osmaniye Valiliği Yaşar Kemal’in yetiştiği Kadirli’de edebiyat festivali düzenliyorYaşar Kemal’in yetiştiği Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde Yaşar …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420