Kültür-sanat, magazin-yaşam haberleri (13.09.2023)

AYRINTI YAYINLARI’NDAN POPÜLİZMİN ÇEŞİTLİ ALANLARDAKİ ETKİLERİ ÜZERİNE NİTELİKLİ BİR DERLEME: POPÜLİZM ve MEDYA

Akademisyen Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu ve bağımsız araştırmacı Savaş Çoban’ın Popülizm ve Medya adlı derleme eseri, Ayrıntı Yayınları’ndan çıktı. Son zamanlarda gündemimizde epeyce yer eden “popülizmin” çeşitli alanlardaki etkilerinin ve hayatımıza yansımalarının ele alındığı çalışmada, bu alanda çalışan önemli akademisyenlerin makaleleri yer alıyor. ScholaAyrıntı Dizisi kapsamında okurlarla buluşan Popülizm ve Medya, ülkemizin yakın tarihinde yaşananlar göz önüne alındığında popülist politikalar sonucu ortaya çıkan “otoriterleşme” özelinde medyanın durumunu tüm açılardan ele alıyor.

Dünyada ve ülkemizde otoriterleşme konusu uzun zamandır tartışılmaktadır. Otoriterleşen popülist liderler medyayı etkili biçimde kullanırlar, halk adına konuşurlar ve onlar için en iyisini yaptıklarını iddia ederler. Faşizm ve popülizmin ayrıştığı nokta seçimlerdir. “Faşistlerin aksine popülistler ekseriyetle demokrasi oyununun parçasıdır, bir seçim kaybedip günün birinde iktidardan çekilirler” (Finchelstein. 2021). Faşizm ve popülizmin en çok kesiştiği nokta muhalefete alan bırakmamalarıdır. Medyanın özgür olmadığı ülkelerde toplumun bilgi almak için özel olarak çabalaması gerekir ki bu eğitim seviyeleri, okuldaki ve ailedeki ideolojik şekillenme düşünüldüğünde pek de olası bir durum değildir. Bu anlamda muhaliflerin hem alternatif mecraları kullanmaları hem de karşı-propaganda yapmaları gerekmektedir. Bunları yapmaya çalışanlar da ülkelerin yapılarına göre çeşitli şekillerde devletin adli ve zor güçleri tarafından susturulmaya çalışılır… 

Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu ve Savaş Çoban tarafından hazırlanan Popülizm ve Medya, raflarda ve internet satış sitelerinde!

BİR ANNE-KIZIN DOKUNAKLI, KOMİK ve GERÇEK HAYAT HİKÂYESİ NERESİ BİZİM EVİMİZ, DÜŞBAZ KİTAPLAR’DAN ÇIKTI!

 Katy Massey’nin otobiyografik romanı Neresi Bizim Evimiz? bir kız çocuğuyla annesinin dokunaklı olduğu kadar komik ama bir o kadar da gerçek hayat hikâyesini okurlarla buluşturuyor. Düşbaz Kitaplar’dan çıkan kitap, Katy’nin ve seks işçisi olduğunu öğrendiği annesinin hikâyesini, mültecilik, ötekilik, sınıf önyargısı, kadın düşmanlığı, kuşak çatışması ve anne-kızın birbirini anlama çabası etrafında ele alıyor. Katy Massey, Neresi Bizim Evimiz?’de zorlu bir konuyu zeki ve eğlenceli anlatımıyla kaleme alarak yaşam öyküsünü güçlü bir edebiyat eserine dönüştürüyor.

 Ayrıntı Yayınları’nın renkli markası Düşbaz Kitaplar, Katy Massey’nin Newcastle Üniversitesi tarafından 2010 yılında ödüle layık görülen Neresi Bizim Evimiz? adlı otobiyografik romanını Türkiye’deki okurlarla buluşturdu. Booker Edebiyat Ödülü sahibi Bernardine Evaristo’nun “Bayıldım! Bir cevher,” yorumunu yaptığı romanı dilimize Özlem Uygun çevirdi.

Katy, genç bir kızken, annesinin seks işçiliği yaparak para kazandığını keşfeder ve aralarındaki bağ bozulur. Yetişkinliğinde, annesiyle ilişkilerini iyileştirmeye çalışmadan önce, keder ve akıl sağlığı sorunlarıyla mücadele eder. 1935’ten 2010’a, Kanada’dan Leeds ve Jamaika’ya uzanan bu hikâyede, utanç, göçmenlik ve sosyal sınıflarının güçlüklerini keşfeden anne ve kız, hızla değişen bir dünyada birbirlerinin seçimlerini anlamakta zorlanır.

 Acaba kendi gerçeklerini bulmaya çalışan bu iki güçlü kadın, geçmişin zalim hayaletlerini alt edip aralarındaki düşmanlıkta ateşkes ilan edebilecekler midir?

Katy Massey imzalı Neresi Bizim Evimiz?, raflarda ve internet satış sitelerinde!

Gipsy Kings by Andre Reyes 19 Eylül’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde

Latin müziğin dünya çapında bilinen efsane grubu Gipsy Kings, Piu Entertainment ve Zorlu PSM ortaklığıyla Türkiye’deki müzikseverlerle buluşmaya geliyor! Gipsy Kings by Andre Reyes, 19 Eylül’de Zorlu PSM’de latin müzik rüzgarı estirecek.

Gipsy Kings by Andre Reyes Piu Entertainment ve Zorlu PSM organizasyonuyla aralarında ‘Djobi Djoba’, ‘Bamboleo’, ‘Baila Baila’, ‘La Dona’, ‘No Volvere’, ‘Bem, Bem, Maria’, ‘Volare’ ve ‘Un Amor’ adlı eserlerin de yer aldığı şarkılardan oluşan bir repertuvar ile hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Batı pop ve Latin ritimleri ile geleneksel flamenko stillerini harmanlayan ve dünyanın dört bir yanında unutulmaz konserlere imza atan Gipsy Kings, kurucu üyelerinden dünyaca ünlü Andre Reyes’ın yönetiminde ailenin diğer müzisyen üyelerinin de yer aldığı kadroyla 19 Eylül akşamı Piu Entertainment’ın 10. yıl konserleri kapsamında Zorlu PSM’de hayranlarına latin ezgileriyle dolu unutulmaz bir gece yaşatacak.

Andre Reyes yönetimindeki Grammy ödüllü efsanevi grup Gipsy Kings’in en sevilen şarkılarını canlı canlı dinlemek, latin ezgileri ile coşkulu bir akşam yaşamak için biletinizi hemen alın.

BENİM GÜZEL AİLEM” DE BU HAFTA ‘EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMAZ’

Fabrika Yapım’ın yapımcılığını yaptığı, TRT 1 ‘de yayınlanan, güçlü oyuncu kadrosuyla ekranları dolduran “Benim Güzel Ailem” 13 Eylül Çarşamba akşamı on birinci bölümüyle saat 20.00’de izleyiciyle buluşacak.

Her hafta birinciliği kimseye kaptırmayan “Benim Güzel Ailem” dizisinin on birinci bölümü yine heyecan dolu olacak.

Benim Güzel Ailem”in 11. bölümünün konusu ise şöyle:

Rasim Canan ve Adnan arasında buzlar şimdilik erir.Mahmut Feryal’e Canan ve Adnan’ın hayat hikayesini yumurtlarken, Nedim şehir dışındaki yeni bir iş hikayesi için kolları sıvar. Damla ve Sina gizli gizli buluşur. Damla ailesine yakalanmaktan çok korkar. Ancak evdeki hesap çarşıya uymaz.Feryal Kaan’ın başına gelen talihsiz olaydan dolayı büyük panik halindedir.Oğuz Damla’ya karşı hissettiği her şeyi tek tek anlatır. Damla duydukları karşısında Oğuz’la arasına mesafe koymak ister.

Yapımcılığını Fabrika Yapım, yönetmenliğini Sadullah Celen’in, senaryosunu ise Baykut Badem’in kaleme aldığı “Benim Güzel Ailem” dizisinin oyuncu kadrosunda; Erdal Özyağcılar, Onur Buldu, Seray Gözler, Ufuk Özkan, Melis Babadağ, Aycan Koptur, Nergis Kumbasar, Erdem Akakçe, Barış Yıldız, Meltem Pamirtan, Serra Pirinç, Münire Apaydın, Emre Akkuş, Toprak Can Adıgüzel, Utku Çoskun, Ebrar Karabakan, Mina Sinenden, Ahmet Hakan Ünal , Özlem Kaplan ve Halil İbrahim Kalaycıoğlu yer alıyor.

Benim Güzel Ailem 13 Eylül Çarşamba saat 20.00’de TRT 1’de…

AYNI BEN DEĞİLİM: DAMLA KUNÇ KOÇMAN, YENİ KİTABINDA BİR YAŞTAN SONRA DEĞİŞEN HAYATLARI ANLATIYOR!

Yazar, eğitmen ve profesyonel koç Damla Kunç Koçman’ın Aynı Ben Değilim adlı yeni kitabı okurlarla buluştu! Yaşadığımız hayata mahkûm olmadığımızı, büyük ya da küçük hayat değişikliklerinin her yaşta mümkün olduğunu düşünen Damla Kunç Koçman, bunun kanıtı niteliğindeki 12 gerçek değişim hikâyesini bir araya getiriyor. Toplumun farklı kesimlerden gelen ve ileri yaşında hayatını değiştiren kişilerin çarpıcı ve ilham veren hayat hikâyelerini anlatan Aynı Ben Değilim, Eksik Parça Yayınları’ndan çıktı.

Daha önce çocuklar için kaleme aldığı bilim kurgu türündeki Bilim Okulu serisiyle tanınan Damla Kunç Koçman’ın yetişkinliklere yönelik ilk kitabı Aynı Ben Değilim, raflarda yerini aldı. Aynı Ben Değilim’de Damla Kunç Koçman, çok çeşitli olmasına ve toplumun farklı kesimlerinden örneklerin yer almasına özen gösterdiği 12 gerçek hikâye üzerinden, bir yaştan sonra değişen hayatları kaleme alıyor.

Yaşadığımız hayata mahkûm muyuz? Alışkanlıkların, rutinin, tekrarların esiri haline mi geldik? Aynı çevre, aynı iş, aynı sıkıntılar ve aynı tatminsizlikler… Hep böyle mi devam edecek? Yoksa küçük bir adım atmak ve tatmin olduğun hayatı yaşamak bir hayal değil mi? Yeni bir meslek, yeni beceriler edinmek ve yeniden başlamak mümkün mü? Mesleğini genç yaşta, kendini tanımadan seçip sonrasında hayal kırıklığı, küskünlük içinde yaşayan kim bilir kaç kişi vardır? Yahut içine doğduğu muhitin, göreneklerin esiri olduğunu düşünen; toplumun, ailenin, çevrenin, işyerinin ve hatta kendi kendisinin koyduğu sınırlar içinde kalıp sıkıntı ve depresyon batağında tükenen kaç kişiyiz kim bilir?

Herkesin başka seçenekleri de olduğunu düşünen Damla Kunç Koçman, Aynı Ben Değilim’de bu düşüncesini farklı kesimlerden gelen ve ileri yaşında hayatını değiştiren on iki kişinin çarpıcı hayat hikâyesiyle kanıtlıyor. Kaç yaşında olursa olsun düşe kalka bisiklete binmeyi öğrenenleri anlatan Aynı Ben Değilim, mutluluk, arayış, iç huzuru ve yaratıcılık peşinde daima değişime açık olan cesur insanları konu alıyor. Mesleğinden tatmin olmayıp yeni yetenekler edinenlerin; her defasında yeniden başlayanların; ağır hastalıkların, büyük talihsizliklerin ardından yaşamı kucaklayıp paylaşmayı keşfedenlerin; ait olmadığını hissettiği çevresini, işini terk edip yeni yollara koyulan ve kendini bulanların ilginç, çarpıcı ve ilham veren öykülerini aktarıyor.

Eksik Parça Yayınları’ndan çıkan Aynı Ben Değilim – Bir Yaştan Sonra Değişen Hayatlar, raflarda ve internet satış sitelerinde!

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

ŞİŞLİ BELEDİYESİ “BARIŞ YÜZYILI” SERGİSİ’Nİ DÜNYAYLA BULUŞTURDU

Şişli Belediyesi Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılına özel olarak hayata geçirdiği “100. Yılında Lozan Antlaşması: …