KAYSO’da enerji verimliliği, Kayseri Şeker’de avans, TUİK’te konut satışları

“Enerji Verimliliği Sürdürülebilir Kalkınmanın Olmazsa Olmazıdır”

2022 Yılı Enerji Verimliliği Haftası kapsamında Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) tarafından “Sürdürülebilir Gelecek İçin Enerji Verimliliği” programı düzenlendi.

Videokonferans yöntemiyle yapılan programın açılış konuşmasını yapan KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, enerji konusunun ülkelerin stratejik gündemlerinin en öncelikli konularının başında geldiğini belirterek, “Enerji verimliliği sürdürülebilir kalkınmanın olmazsa olmazıdır” dedi.

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de enerji verimliliği konusunda birçok yasal düzenleme yapılarak önemli adımlar atılmaya başlandığını ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Büyümek ve kalkınmak isteyen Türkiye, her geçen gün daha fazla enerjiye gereksinim duymaktadır. Enerji verimliliği, uzun vadede düşük karbon ekonomisine geçiş, pahalı ve sınırlı birer kaynak olan benzin ve doğal gaz ithalatına bağımlılığın azaltılması, sürdürülebilir ve güvenli bir enerji sisteminin oluşturulması, çevre maliyetlerinin azaltılması gibi birçok noktada Türkiye için bir zorunluluk oluşturmaktadır” diye konuştu.

Kayseri Sanayi Odası olarak enerji verimliliğine katkı sağlamak amacı ile birçok projeye imza attıklarının altını çizen Büyüksimitci şunları söyledi; “2020 yılında Kayseri Ticaret Odası ortaklığında, Erciyes Üniversitesi ve Abdullah Gül Üniversitesi işbirliğinde, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı güdümlü proje desteğiyle Odamızda Verimlilik Koordinasyon Ofisi kurduk. Burada pilot uygulama ile mobilya, elektrikli ev aletleri, fabrikasyon metal ürünler ve makine imalat sektörlerinde faaliyet gösteren 50 firmamızın verimliliklerini artırmak üzere “Yalın İmalat Süreç Danışmanlığı” kurgulayarak hayata geçirdik. Yine geçen yıl “Yeşil Dönüşüm Ofisi” ve “Dijital Dönüşüm Ofisi”ni kurarak sanayicilerimizin hizmetine sunduk”

Enerji verimliliği konusunda ülke olarak kaybedecek zamanımız olmadığına dikkat çeken Büyüksimitci, “Artık dönem, elimizdeki kaynakları verimli bir şekilde kullanarak daha az enerji ve maliyetle daha fazla üretim yapma dönemidir. İşte tam da bunu sağlamanın, israfı önleyerek verimliliğe, “Sürdürülebilir Verimliliğe” ulaşabilmenin yegâne yolunun “Yalın Dönüşüm”, “Yeşil Dönüşüm” ve “Dijital Dönüşüm” den geçtiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Odamız organizasyonu ile gerçekleştirilen Sürdürülebilir Gelecek İçin Enerji Verimliliği Etkinliğine; MÜSİAD Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi Başkan Yardımcısı  M. Altuğ Karataş, Horizon Danışmanlık Kurucu Ortağı Eser Erginoğlu, Kayseri Model Fabrika Genel Müdürü Salih Yalçın, Yataş A.Ş. Fabrika Müdürü Metin Özbek, Kayseri Şeker A.Ş. Ar-Ge Merkezi Müdürü Hülya Herdem, Kayseri Ulaşım A.Ş. Otobüs İşletme Müdürü Ömer Demirbilek, Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Çallı, İTÜ Öğretim Üyesi SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Yalın Enstitü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Erol Yakut ve TEPAV Kurucu Direktörü Güven Sak konuşmacı olarak katıldı.

KAYSERİ ŞEKER PANCAR AVANS FİYATINI GÜNCELLEDİ

2022 üretim yılı için 16 polar pancar avans fiyatını 720 TL/Ton olarak açıklayan Kayseri Şeker, güncelleme yaparak avans fiyatını 800TL/Tona yükseltti.

Türkiye’deki tüm şeker fabrikalarından önce pancar avans fiyatını yaklaşık yüzde 72 oranında artırarak, 16 polar pancar avans fiyatını 720 TL/Ton olarak açıklayan Kayseri Şeker, yeni bir güncelleme ile rakamı 800 TL/Ton olarak belirledi.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, konuya ilişkin açıklamasında; Çiftçinin artan girdi fiyatlarını da dikkate alarak, daha rahat üretim yapmaları için 16 polar pancar için daha önce açıkladıkları avans fiyatında tekrar güncellemeye gittiklerini söyledi. Başkan Akay; ‘Türkiye’deki tüm şeker fabrikalarından önce pancar avans fiyatımızı 420TL/Tondan 720 TL’ Tona çıkarmıştık. Bununla da yetinmeyerek 80 TL/ton ilave bir artışla 2022 yılı için 16 polar pancar avans fiyatımızı 800TL/Tona yükselttik. Prim uygulamasını ise kesin pancar fiyatıyla birlikte açıklayacağız’ dedi.

Başkan Akay, 2021 yılında taahhüt ettikleri kotayı mücbir sebeplerden dolayı dolduramayan çiftçilere de cezai işlem yapmama kararı aldıklarını sözlerine ekledi.

Konut Satış İstatistikleri, Kayseri’de 2021 yılı Aralık ayında 4 628 adet konut satıldı
Türkiye İstatistik Kurumundan alınan verilere göre, 2021 yılı Aralık ayı itibarıyla Kayseri ilinde toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %103 artarak ve bir önceki aya göre %21,5 artarak 4 628 adet oldu. Kayseri ili 4 628 konut satışı ile Türkiye genelindeki toplam konut satışlarından %2 pay aldı.

Türkiye genelinde Aralık ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %209,3 artarak 45 260 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %20 olarak gerçekleşti.
2021 Aralık ayında Kayseri’de diğer satış türleri sonucunda 3 795 konut el değiştirdi. Türkiye genelinde 2021 yılı Aralık ayı itibarıyla toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre, %113,7 artarak ve bir önceki aya göre %26,7 artarak 226 503 adet oldu.

2021 yılı Aralık ayında Kayseri’deki ipotekli konut satışları 833 adet olarak gerçekleşti. 2021 yılı Aralık ayında Kayseri ilinde satılan konutlardan ipotekli olarak satılanların oranı %18 oldu. İpotekli satılan konutların oranı geçen yılın aynı ayına göre %244,2 artarak 833 adet olmuştur. Türkiye genelinde Aralık ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %209,3 artarak 45 260 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %20 olarak gerçekleşti. Kayseri ilinde 2021 yılı Aralık ayı itibarıyla toplam konut satışları içindeki diğer konut satış payı (%82) olurken Türkiye genelinde bu oran (%80) olarak gerçekleşti.

AKAY, DEMİRHAN’I KUTLADI

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) Genel Müdürlüğü’ne atanan Tolga Demirhan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Türkiye’deki 31 pancar kooperatifinin çatı kuruluşu Pankobirlik Genel Müdürlüğü görevine atanan Tolga Demirhan’ı, makamında ziyaret eden Başkan Akay, başarı dileklerini iletti. Ziyarette pancar çiftçisinin ve tarımının geleceğine yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Ekonomi-teknoloji haberleri, TUİK verileri (13.08.2022)

Seyahatteyken siber dünyada güvende kalma rehberi COVID-19’un yayılma oranlarının tüm dünyada artmasına karşın ülkelerin sınırlarını turizme …