Kayseri’deki Uluslararası cinayetin bir şüphelisi daha yakalandı

Kayseri’nin Kocasinan ilçesi  Mimarsinan mahallesi  Tarsus caddesi  üzerinde bulunan işyerinin bahçesinde  geçen yıl 4 Ağustos günü uğradığı silahlı saldırıda 3 milyon Euro karşılığı öldürülen Almanya, Hollanda, Belçika gibi Avrupa ülkelerini de ilgilendiren iş adamı Orhan Adıbelli (49)’un olayı ile ilgili aranan V.K. Gaziantep’in Münübpaşa mahallesi’nde bir araçta sahte kimlikle yakaladı.

Olay nasıl olmuştu…?

Uyuşturucu, kara para aklama gibi bir çok soru işaretli Almanya, Hollanda, Belçika gibi Avrupa ülkelerini de ilgilendiren  4 Ağustos’ta öldürülen Orhan Adıbelli (49)’un cinayetinde tetikçi E.Y. ile olaya adı karışan S.M., D.K. ve M.P. Gaziantep ve Kayseri’de gerçekleştirilen operasyonla yakalandı. Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve Asayiş Şube Müdürü Ergün Aras’ın  kurduğu özel ekibin başarısı suç örgütlerine en iyi mesaj oldu.

Kayseri’de 150 milyon Euroluk çimento fabrikası kurmak için milyonlarca lira para harcayan ve  4 Ağustos günü  Kocasinan ilçesi  Mimarsinan mahallesi  Tarsus caddesi  üzerinde bulunan işyerinin bahçesinde  uğradığı silahlı saldırıda öldürülen Orhan Adıbelli’nin  cinayeti aydınlandı. Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Asayiş Şube Müdürü Ergün Aras’ın  kurduğu başarılı özel ekibin titiz çalışması ile tetikçi ve yardım eden 3 kişi yakalandı.

Aslen Yozgat nüfusuna kayıtlı olan ve Avrupa’da liman ticareti yaptığı belirtilen Orhan Adıbelli, iş yerinin bahçesinde uğradığı silahlı saldırıda yaralanmış, hastanede yaşamını kaybetmişti. Cinayetin ilk gününden itibaren ‘Uluslararası boyutu var’ denilen cinayetle ilgili kurulan özel ekip, titiz bir çalışma gerçekleştirdi. Daha sonra kayseri ve Gaziantep7te gerçekleştirilen operasyonda  tetikçi E.Y. ile kendisine yardımcı olan S.M., D.K. ile M.P. yakalandı.

Cinayetin Uluslararası  uyuşturucu, kara para aklama gibi nedenlerle işlendiği iddia edildi. Kayseri’de işlenen ve diğer ucu Almanya, Hollanda, Belçika gibi Avrupa ülkelerine, ayrıca Türkiye’de de Kayseri dışında Gaziantep ve bazı illere  uzanan cinayetle ilgili geniş çaplı soruşturma ve operasyonlar devam ediyor. Emniyette sorguları tamamlanan  4 şüpheli geniş ve sıkı güvenlik önlemleri ile  Adliyeye çıkartıldı.

Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, cinayet şüphelisi Emrah Yıldırım’ın Gaziantep’te olduğunu belirledi. Yıldırım, taksi ile kaçarken polisin kovalaması sonucu yakalanarak gözaltına alındı. 5 gün önce Kayseri’ye getirilen Yıldırım, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.
‘ÖLDÜRMEDEN ÖNCE ATIŞ TALİMİ YAPTIM’

E.Y. ifadesinde cinayeti para karşılığında işlediğini ileri sürdü. 2012 yılında ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan cezaevine girip, 19 Ekim 2019’da tahliye edildiğini anlatan E.Y. İstanbul’da görüştüğü Murat adlı kişinin tetikçilik işi olduğunu, 2 milyon euro verileceğini söylemesi üzerine işe kabul edebileceğini söylediğini belirtti. Bunun üzerine S. M. adlı kişiyle görüştüğünü belirterek “Bana 45’lik fişek atan tabanca ile cep telefonu verdiler. Silahın ağır olduğunu söylemem üzerine, ismini bilmediğim bir köye giderek iki şarjör atış talimi yaptım. 150 bin TL’yi peşin olarak aldım. Kayseri’ye giderek Talas’ta bir ev kiraladım. Ben ayrıca keşif yaparken Orhan Adıbelli’nin oğlunun evinin sitesinde bir ev tuttum. 2 hafta kaldım, amacım Orhan Adıbelli’nin bu siteye gidip geldiğini takip etmekti. Daha sonra gece gündüz sürekli takip ettik” dedi.

‘AĞABEYE GELDİM DEDİM VE 5 EL SIKTIM’

E.Y., olay günü alışveriş merkezinden aldığı, maske ve şapkasını takarak bir büfede oturduğunu belirterek, “6 kişinin oturduğu yere doğru gittim, silahı elime aldım, ‘bana o silah ne’ dediklerinde ‘ağabeye geldim’ diyerek Orhan Adıbelli’yi hedef alıp, 5 el sıktım. 3’ünün isabet aldığını gördüm. Çizgili gömleğimi, şapkamı ve maskemi çöp tenekesine atarak, bir taksiye binip sakin bir şekilde Talas’a gittim. S. M., Talas’ta saklanmamı söyledi. Rezidanslarda saklandım, sonra Kahramanmaraş’a, oradan da Gaziaantep’e gittim” dedi.

S.M.’den işi aldığında Orhan Adıbelli’nin Mersin ve Hatay Limanı’ndaki işlerden dolayı C. B.’ye yanlış yaptığının söylediğini ileri süren S.Y. “İşi aldıktan sonra C.B’nın öldüğünü öğrendim. Orhan Adıbelli’yi öldürmem karşılığında 2 milyon euroya anlaştım ama 200 bin TL vermişlerdir. Ben bu olayı para karşılığı yaptım” ifadelerini kullandı.

SUÇ ÖRGÜTLERİ KORKSUN

Geçmişte bir çok başarılı operasyona imza atan ve faili meçhul olayı aydınlatan Emniyet müdürü Kamil Karabörk ile yeni atanan  Asayiş şube Müdürü Ergün Aras’ın, terör başta olmak üzere, suç ve suç örgütlerine, çetelerine karşı Kayseri’de de bu  ilk Uluslararası cinayetin aydınlatılması ile başarılı operasyonlara imza atması bekleniyor.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

Göz Atabilirsiniz.

Jandarma araçtan para hırsızlarını yakaladı

Kocasinan İlçesi Himmetdede Mahallesinde 20.09.2022 günü araç içerisinden çanta, banka kartları, kimlik belgesi ve 100.000 …

Şehit Uzm.J.VII.Kad.Çvş Hüseyin Cerit Son Yolculuğuna Uğurlandı

Kırklareli ili D-100 Karayolu Edirne İstikameti Ayvalı Kavşağında meydana gelen trafik kazasında Şehit olan Uzm.J.VII.Kad.Çvş. …