Kayseri’de “İller ve Destinasyonlar tanıtım çalışması” ve Rektör Karamustafa’dan değerlendirme

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın katılımlarıyla Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından “Kayseri Toplantısı” gerçekleştirildi.

BÜYÜKKILIÇ: ŞEHRİMİZİ TANITMAYI, DEĞERLERİMİZİ PAYLAŞMAYI ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından “İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması” kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Kayseri’nin turizmde tanıtımını nasıl yapar ve turizm gelirlerini daha fazla nasıl arttırabiliriz üzerinde turizm paydaşlarıyla birlikte bir toplantı gerçekleştirdik. Şehrimizi tanıtmayı, değerlerimizi paylaşmayı çok önemsiyoruz” dedi.

Erciyes’te, turizm adına faaliyet gösteren paydaşlarla iş birliği modeli geliştirilmesi ve her ilin kendini çok daha güçlü bir şekilde tanıtmasının sağlanması amacıyla düzenlenen toplantıya Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Dr. M.H.Nail Anlar, İl Kültür Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen, Erciyes Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı ve turizm paydaşları katıldı.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın Erciyes’te düzenlediği toplantıda konuşan Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin turizmde tanınma boyutunu ve şehrin değerlerinin öneminden bahsetti.

Toplantıda Kayseri’nin turizm değerlerini anlatan ve bu değerlerin tanıtımının çok önemli olduğunu kaydeden Başkan Büyükkılıç, şunları söyledi: “Şehrimizi tanıtmayı, değerlerimizi paylaşmayı çok çok önemsiyoruz. Kayseri’yi turizmde hak ettiği yere getirmek için gayret gösteriyoruz. Toplantımızda da ‘Kayseri’nin turizmde tanıtımını nasıl yapar’ ve ‘Turizm gelirlerini daha fazla nasıl arttırabiliriz’ konuları üzerinde turizm paydaşlarıyla birlikte bir toplantı gerçekleştirdik. Şehrimizin turizm geleceği adına önemli bir toplantı oldu, faydalı sonuçlara ulaşıldı. Turizm faaliyetlerine yönelik verdiğimiz destek düzeyini hep aynı tutacağız hatta daha fazla güzel işlere imza atacağız. Pandemi sürecinde her alanda tabii zorlu süreçlerden geçiyoruz. Ancak bugünleri de beraber aşacağız.”

Kayseri’yi ön plana çıkartmak için Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile de dayanışma içerisinde olacaklarını ifade eden Büyükkılıç, “Birlikte olursak, güçlü oluruz. Bu şehri tanıtmak benim asli görevim. Bulunduğumuz yerleri hizmet yerleridir. Bizlerde hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

Program sonunda Başkan Büyükkılıç’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Rektör Karamustafa, Kayseri ve Bölge Turizmini Değerlendirdi

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kayseri Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleştirilen toplantıda Kayseri ve bölge turizm potansiyelini değerlendirdi.

Turizm ürünü ve destinasyon yönetimi ile turizm pazarlama karma elemanları çerçevesinde bölgemiz turizmine yönelik değerlendirmeler yapan Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, turizm ürünü bileşenleri, marka değerleri ve pazarlanmasına ilişkin Kayseri turizminde geçmişten günümüze elde edilen başarı hikayesini kısaca özetledi.

Turizm ürünü denildiğinde sadece doğal, sosyal ve kültürel cazibe unsurlarının ürün olarak algılanmaması gerektiğini ifade eden Rektör Karamustafa; bir coğrafik bölgede sunulan çekiciliklerin ticari değere sahip nitelikteki bir turizm ürününe dönüşebilmesi için ulaşılabilirlik, sahip olunan tesisler, yapılan etkinlikler, düzenlenen paket turlar ve ziyaretçi konforuna yönelik kolaylaştırıcı ve destek niteliğindeki diğer hizmetler ile imaj dahil tüm pazarlama faaliyetlerinin de önemli olduğunu belirtti. Bu manada Kayseri’nin, Erciyes Dağı ve eteklerindeki cazibe unsurlarının yanı sıra Kaniş-Karum gibi kadim bir yerleşim ve ticaret merkezi olarak Kapadokya Bölgesi’nin sınırları içerisinde bulunduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, gerek ülke içerisinde gerekse ana turist pazarları ile olan ulaşım bağlantıları ile Kayseri’nin bugün sadece ülke çapında değil aynı zamanda uluslararası boyutta da nitelikli ulaşım altyapı ve imkânlarına sahip olduğunu vurguladı.

Kayseri denildiğinde akla ilk gelenin Erciyes Kış Sporları Merkezi olduğuna dikkat çeken Rektör Karamustafa, başta Nevşehir ve çevresi olmak üzere bölgedeki diğer iller ile birlikte önemli tarih, kültür, tabiat ve diğer turizm unsurlarının akla geldiğini ifade etti.

Rektör Karamustafa, “Gerek Kayseri şehir merkezinde, gerekse Erciyes Dağı’nda 2000’li yıllardan itibaren başlayarak yapılan başta nitelikli konaklama arzına yönelik uluslararası standartlardaki yatırımlara ek olarak özellikle Erciyes Dağı’nda 2005 yılı sonrasında başta kayak olmak üzere kış sporlarının gerçekleştirilebilmesine yönelik nitelikli alt ve üst yapı yatırımlarının günümüzde Kayseri’yi, yerel gastronomisi ve sağlık turizmi unsurları, alışveriş imkânları, sosyo-kültürel çekicilikleri, tabiat harikası ve diğer cazibe unsurları ile Kapadokya Bölgesi’nin önemli bir kesiti konumundaki turizm destinasyonu haline getirmiştir. Diğer taraftan, Erciyes Dağı’nda nitelikli konaklama arzının artırılmasına yönelik hala önemli ölçüde ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çerçevede Kayseri ve Erciyes turizminin gelişiminin dönüm noktalarından bir diğeri de 2011 yılında kurulan destinasyon yönetim örgütü konumundaki Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki Erciyes Kayak Merkezi’ndeki Kayseri Erciyes A.Ş.’dir. Kayseri ilinde yaygın olarak gözlenen ‘uyum kültürüne’ bağlı olarak başta gerek şehrin mülki idaresi olan Valiliğimiz, gerekse Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri, meslek ve sivil toplum örgütleri ve biz akademik müesseseler olmak üzere, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının işbirliği, koordinasyonu ile birlikte iş yapabilme ve sinerji oluşturabilme kültürü de Kayseri ve bölgemiz turizminin gelişimine olumlu bir şekilde yansımaktadır” diye konuştu.

Erciyes Dağı’nın sadece kış sporları ile değil yapılan birçok diğer etkinlikler ile önemli bir cazibe merkezine dönüşmekte olduğunu da ifade eden ve bu manada destinasyon yönetim örgütü konumundaki Kayseri Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Kayseri Erciyes A.Ş.’nin işlevi ile yürüttüğü çalışmaların önemini ve katkısını değerlendiren Rektör Karamustafa, Erciyes Kayak Merkezi’nin dünyanın önemli kayak merkezleri arasında yer almasında iyi bir destinasyon yönetimi ile şehirde sahip olunan uyum kültürünün etkili olduğunu vurguladı.

Diğer turizm pazarlama karması elemanları olan tutundurma, dağıtım ve insan unsurlarının da ihmal edilmeden işbirliği içerisinde geliştirilmesinin gerekliliğinin de altını çizen Rektör Karamustafa, nihai olarak, 6 bin yıllık tarihe sahip Kayseri ilinin Kapadokya Bölgesi’nin önemli bir parçası olma niteliği ile gerek sahip olduğu tarihi ve kültürel imkânları gerek tabiat zenginlikleri ve güzellikleri, gerekse yerel yemek kültürü, ticareti, sanayisi, eğitim ve sağlık imkânları ve dinamik vizyonu çerçevesinde Kapadokya Bölgesi’nin turizm çeşitliliğinin artırılmasına, uluslararası turizmden hak ettiği payı almasına katkı sağlaması ile gelecekte ülkemiz turizmi kapsamında daha da ileriye gitmesi hususunda yön vereceğini sözlerine ekledi.

Erciyes’te “İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması” kapsamında toplantı gerçekleştirildi.

İl Kültür ve Turizm Bakanlığı “İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması” kapsamında, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda, Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı yetkililerinden oluşan bir heyet ile ilimizde turizm tanıtımı kapsamında faaliyetler gerçekleştiren paydaşlarla toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Yardımcısı Dr. M. H. Nail ANLAR, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh BÜYÜKKILIÇ, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş KARAMUSTAFA, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Genel Müdür Yardımcısı Ertan TÜRKMEN, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Şükrü Dursun, Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid CINGI ve sektör temsilcileri ile diğer paydaşlar katıldı.

Turizm tanıtımı kapsamında yapılmış ve yapılması planlanan faaliyetler konusunda bilgileri almak ve sinerji sağlayan bir tanıtım strateji üzerinden çalışmaları sürdürmek için gerçekleştirilen toplantının ana hedefi “Destinasyon Markalaşması”dır. İl Müdürü Dr. Şükrü Dursun’un açılış konuşması sonrasında, TGA Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen, paydaşlara iş birliği modelinin geliştirilmesi ve ilimizin uluslararası ölçekli tanıtımının yapılması amacıyla atılacak adımlar hakkında bilgiler verdi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Üniversitesi Rektörü Kurtuluş Karamustafa ve Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı’nın da konuşma gerçekleştirdiği toplantıda, bütün paydaşların da görüşleri alındı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

451 Özel tiyatroya 14,5 milyon destek, müzik sektörü unutulmadı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen tiyatrolara destek miktarını …