Kayseri’de büyük tefeci operasyonu, 6 gözaltı, aranan 50 kişi yakalandı

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliğince takıp edilen soruşturma kapsamında tefecilik operasyonu yapıldı. Kayseri ve Çorum’da gerçekleştirilen operasyonda, bankalardan kredi alamayan vatandaşlara para vererek mağdur eden 6 tefeci, çok sayıda senet, pos cihazı ve dijital materyaller ile yakalandı.

Şüphelilerin Kayseri ve çevre illerde zor durumda bulunan ve bankalardan kredi alamayan vatandaşlara faiz karşılığında borç para vererek borçlandırdıkları ve açık senetler almak suretiyle mağdur vatandaşların üzerlerine kayıtlı bulunan ev ve araçlarına haciz koydurarak icra takibi başlattıkları ortaya çıktı. Ayrıca vatandaşları mağdur ettikleri, borcunu ödeyemeyen vatandaşları alıkoyarak korkutup tehdit etmek suretiyle yüklü miktarda faiz aldıkları, şüpheli şahısların çok sayıda suç kayıtlarının bulunduğu belirlendi. Geçmiş dönemde de birtakım olaylarda birlikte hareket eden şüphelilerin, benzer şekilde çok sayıda vatandaşı mağdur ettikleri, tefecilik suçunun yanı sıra kişilerin içerisinde bulundukları zor durumdan faydalanarak nitelikli dolandırıcılık suçlarını da işledikleri saptandı.

Kayseri Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce iki aydır yapılan teknik ve fiziki çalışmalar sonucu tespit edilen şüpheliler Kayseri merkezli olarak Çorum’da yapılan eş zamanlı operasyonla yakalandı. Şüpheliler M.A., A.K., M. S., M.T., A T. ve İ.Ç. İsimli şahıslar tefecilik suçundan gözaltına alındı. Yapılan operasyonda şüphelilerin ikamet, işyeri ve araçlarında yapılan aramalarda ruhsatsız tabanca, mağdurlar adına düzenlenmiş senet, pos cihazı ve dijital materyaller ele geçirildi. Şüpheliler adliyeye sevk edildi.

Öte yandan, Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince İl genelinde aranan şahıslara yönelik yapılan çalışmalar neticesinde, son bir ayda şubeyi ilgilendiren suçlardan arandıkları anlaşılan 50 şahıs yakalanarak adliyeye  sevk edildi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri dahil 8 ilde ‘veri avı’ operasyonu: 12 gözaltı

Aralarında Kayseri’nin de bulunduğu  8 ilde düzenlenen ‘veri avı’ operasyonunda, vatandaşların kullanıcı bilgilerini ele geçiren …