Kayseri Emniyet bölgesinde son bir ay böyle geçti

1 Aralık 2021-31 Aralık 2021 Tarihleri Arasında

Asayiş Şube Müdürlüğü Faaliyetleri

Cinayet Büro Amirliği: (5)’i kasten öldürme, (1)’si kasten öldürmeye teşebbüs olayı olmak üzere işlem yapılan (6) olayda yakalanan (6) şüpheliden (5)’i tutuklanmıştır. Meydana gelen olaylar ile ilgili (1) adet tabanca, (1) adet tüfek, (4) adet bıçak ele geçirilmiştir.

Gasp Büro Amirliği: (1)’i tehdit, (1)’i kasten öldürmeye teşebbüs olayı olmak üzere işlem yapılan (2) olayda yakalanan (5) şüpheliden (4)’ü hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.

Ahlak Büro Amirliği: (3)’ü cinsel içerikli suç, (1)’i kumar olayı olmak üzere adli işlem yapılan (4) olayda yakalanan (11) şüpheliden (1)’i tutuklanmıştır, (10)’u hakkında ise adli kontrol kararı verilmiştir. Ayrıca fuhuş, kumar ve Kabahatler Kanunu kapsamında toplam (33) şahsa idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmiştir. Fuhuş yapıldığı tespit edilen (4) ev ilgili komisyon kararı ile kapatılmıştır.

Hırsızlık Büro Amirliği: (30)’u evden, (23)’ü işyerinden ve kurumdan, (26)’sı otodan, (14)’ü açıktan, (6)’sı bisiklet hırsızlığı, (2)’si mabetten hırsızlık, (1)’i hayvan hırsızlığı olmak üzere işlem yapılan (102) hırsızlık olayında yakalanan (125) şahıstan (42)’si tutuklanmıştır. Yakalanan şüpheli şahıslardan elde edilen yaklaşık 34 bin 750 TL değerinde malzeme müştekilerine teslim edilmiştir.

Oto Hırsızlık Büro Amirliği: (47)’si oto, (17)’si motosiklet hırsızlığı olmak üzere meydana gelen (64) olayda, çalıntı olan (39) adet oto ile (11) adet motosiklet bulunarak müştekilerine teslim edilmiştir. Olaylarla ilgili yakalanan (37) şahıstan (11)’i tutuklanmıştır.

Aranan Şahıslar Büro Amirliği: İlimizde haklarında çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan (594) şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş olup, yakalanan şahıslardan (243)’ü tutuklanmıştır.

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği: İşlem yapılan (4) ayrı dolandırıcılık olayında (1) şüpheli yakalanmıştır. Güven timlerince yapılan çalışmalarda; (11) aranan şahıs yakalanmıştır. 14 gram metamfetamin ele geçirilmiştir. Vatandaşlarımızın, kendisini kamu görevlisi olarak tanıtan ve dolandırmaya çalışan şüpheli şahıslara 245 bin TL, 500 Dolar, 5 tam altın,10 çeyrek altın göndermesi engellenmiştir.

Motosikletli Polis Timler Büro Amirliği: Yapılan uygulama ve çalışmalarda; (15) aranan şahıs, (3) yakalama/hacizli araç yakalanarak ilgili birimlere teslim edilmiştir. (5) ruhsatsız tabanca, (38) adet fişek ile (115,02 gram) çeşitli narkotik madde ele geçirilmiştir. Meydana gelen asayiş olaylarına karışan (44) şüpheli yakalanarak ilgili birimlere teslim edilmiştir.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği: Kayıp müracaatı alınan (110) şahıstan (92)’si bulunmuş olup, (9) kayıp şahsın arama çalışmalarına devam edilmektedir.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Faaliyetleri

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda; “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak”, “Uyuşturucu Madde Bulundurmak-Kullanmak” ve “Uyuşturucu Madde Kullanımı Kolaylaştırma veya Özendirme” suçlarından (130) olayda (226) şahsa yasal işlem yapılmıştır. Haklarında işlem yapılan şahıslardan (40)’ı tutuklanmış olup, (26)’sı adli kontrol neticesinde serbest bırakılmıştır.

“Uyuşturucu Madde Ticareti yapmak, Uyuşturucu Madde Bulundurmak ve Kullanmak” suçlarından yakalama müzekkeresi ile aranırken yakalanan (33) şahıstan (15)’i tutuklanmıştır. Yapılan operasyonlarda; (9.445) gram metamfetamin, (1.437) gram sentetik cannobinoid, (8.546) gram) esrar, (31,41) gram eroin, (1) adet uyarıcı hap, (73) adet kırmızı reçeteye tabi sentetik hap, (13) adet tabanca, (6) adet tüfek, (61) adet dolu fişek ve (16) adet uyuşturucu madde tartımında kullanılan hassas terazi ele geçirilmiştir.

Çocuk Şube Müdürlüğü Faaliyetleri

İlimizde ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kağıt toplayan çocuklara yönelik tespit edilen (3) aileye, Türk Ceza Kanununun 233. maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” suçundan, (2) şahsa Kabahatler Kanunun ilgili maddesinden işlem yapılmıştır. Toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla kamuoyunu rahatsız eden dilenciliği önleme çalışmaları devam etmektedir.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü Faaliyetleri

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü genel faaliyet ve çalışmalarında; öğrencilere yönelik (6) bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Hane, işyeri, okul, resmi kurum, özel kurum, umuma açık yerler ile yüz yüze yapılan vatandaş görüşmelerinde (1.340) bilgilendirme faaliyetinde bulunulmuştur. (20) Sosyal yardım faaliyeti ve (1) taziye ziyareti ve (11) suç mağduru vatandaşımıza destek ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Toplum Destekli Polislik çalışmaları kapsamında asayiş ve güvenlik konularında emniyet birimlerine (6) bildirim, güvenlik açısından risk oluşturan metruk yapıların yıkılması veya güvenlik tedbiri alınması hakkında ilgili kurumlara (3) metruk yapı bildirimi olmak üzere (9) bildirimde bulunulmuştur. Hırsızlık olaylarının önlenmesinde güvenlik kamerası taktırılması konusunda (36) işyerine bilgilendirme faaliyeti yapılmıştır.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce yürütülen İpeksi Dokunuş ile Sokaktan Madalyaya Uzanan Eller Projesi kapsamında; 10-12 Aralık 2021 tarihleri arasında Karaman İlinde düzenlenen Çevre İller Taekvondo Şampiyonasına Kayseri Emniyet Spor Kulübü olarak (11) sporcu ve (2) antrenör ile katılım sağlanmıştır. Minikler kategorisinde (2) altın, (4) gümüş ve (1) bronz madalya ve yıldızlar kategorisinde (1) altın ve (1) bronz madalya olmak üzere (9) madalya kazanılmıştır. Kadınlarda ve genel klasmanda müsabakalar birincilik ile tamamlanmıştır.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü proje, genel faaliyet ve çalışmalarında; 01 Aralık 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında (5.420) vatandaşımıza ulaşılmıştır. Genel güvenlik ve asayiş, hırsızlık, dolandırıcılık, “Kadın Acil Destek” (KADES) konuları ile ilgili (3.560) adet broşür, afiş, sticker vb. bilgilendirme ve bilinçlendirme materyali dağıtılmıştır.

01 Aralık 2021 –31 Aralık 2021 Tarihleri Arasında Trafik Faaliyetleri

TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce yapılan trafik denetimlerinde kontrol edilen (43.526) araçtan eksikliği veya kural ihlali tespit edilen (14.745) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Alkollü araç kullanmaktan ve 100 ceza puanını doldurmaktan (336) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup, (450) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde; (1)’i ölümlü (213)’ü yaralamalı ve (360)’ı maddi hasarlı olmak üzere toplam (574) trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (1) vatandaşımız hayatını kaybetmiş, (313) vatandaşımız ise yaralanmıştır.

BÖLGE TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce yapılan trafik denetimlerinde kontrol edilen (33.859) araçtan eksiği veya kural ihlali tespit edilen (8.197) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Alkollü araç kullanmaktan ve 100 ceza puanını doldurmaktan (11) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup, (218) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde; (1)’i ölümlü (26)’sı yaralamalı ve (36)’sı maddi hasarlı olmak üzere toplam (63) trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (2) vatandaşımız hayatını kaybetmiş, (56) vatandaşımız ise yaralanmıştır.

 İLÇE MERKEZLERİ

İlçe merkezlerinde yapılan trafik denetimlerinde kontrol edilen (5.872) araçtan eksiği ve kural ihlali tespit edilen (1.310) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Alkollü araç kullanmaktan ve 100 ceza puanını doldurmaktan (22) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup, (58) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında, belirtilen dönem içerisinde (12)’si yaralamalı ve (24)’ü maddi hasarlı olmak üzere (36) trafik kazası meydana gelmiş olup, bu kazalarda (27) vatandaşımız ise yaralanmıştır.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri dahil 8 ilde ‘veri avı’ operasyonu: 12 gözaltı

Aralarında Kayseri’nin de bulunduğu  8 ilde düzenlenen ‘veri avı’ operasyonunda, vatandaşların kullanıcı bilgilerini ele geçiren …