Kayseri Büyükşehir’den haberler (12.10.2021)

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, E-38 SANAT SERGİSİ’Nİ KADINLARLA AÇTI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, e-ticaret sitesi E-38’de yer alan ürünlerin sergilendiği ‘E-38 Sanat Sergisi’ açılışına katıldı. Başkan Büyükkılıç, kadın kursiyerlerin hazırladığı el emeği, göz nuru eserlerin yer aldığı sergiyi yine kadınlarla açtı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi girişindeki sergi salonunda gerçekleşen açılışa Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Aygül Aykut ile AK Parti Kayseri Kadın Kolları Başkanı Emine Timuçin ve yönetimi katıldı.

EL EMEĞİ GÖZ NURU ESERLER YER ALIYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini yürüten KAYMEK, E-38’de yer alan ürünlere yönelik sergi açtı. KAYMEK E-38 Sanat Sergisi ismiyle düzenlenen sergiyle E-38 e-ticaret platformunda bulunan birçok ürün sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergide, eğitmenlerin eserlerinin yanı sıra ev ekonomilerine katkı sağlamak isteyen kadın kursiyerlerin ve el sanatları üretimi yapan tüm vatandaşların ‘Siz üretin biz E-38 ile kazanca dönüştürelim’ projesi kapsamında ürettiği el emeği göz nuru eserler de yer alıyor.

Elde Dokuma, Maraş İşi, Kâğıt Rölyef, Ebru, Tezhip, Hüsn-i Hat, El ve Makine Nakışları, Çini, Filografi, İğne Oyası, Cam Boyama, Kırkyama, Yağlı Boya Resim, Katı’, Seramik Şekillendirme, Gümüş Takı İşlemeciliği gibi birçok el sanatı ve tekniğiyle hazırlanan ürünlerin yer aldığı sergide halı ve kilimler, KAYMEK bebekleri, Soğanlı bebekleri, takı tasarım ürünleri ve tablolar da bulunan KAYMEK E-38 Sanat Sergisi’nde birçok farklı sanat tekniği ile hazırlanmış olan eserlerin yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş el sanatları ile hazırlanan eserlere de yer verildi.

“HANIM ELİ DEĞEN HER YER ALLAH’IN İZNİYLE BEREKETLENİR”

Kadınlarla birlikte serginin açılışını yapan ve el emeği göz nuru eserler hakkında bilgiler alan Başkan Büyükkılıç, burada yaptığı açıklamada, “Hanım eli değen her yer Allah’ın izniyle bereketlenir, pırıl pırıl olur,  tertemiz olur, işlerimiz de rast gidiyor. Hanımın duası önemli, doktor hanımın duasını hep almaya çalışırım” dedi.

“GELECEĞİN E-TİCARETTE OLDUĞUNU HEP SÖYLÜYORUZ”

E-38’in önemli kuruluşları arasında yer aldığının altını çizen Büyükkılıç, “İnternet üzerinden vatandaşlarımıza, kendi kurum kuruluşlarımıza hizmet ediyoruz. Aynı zamanda bunun eğitimini de veriyoruz. Hiçbir ücret almadan vatandaşlarımızın ürettiği özel ürünleri de burada pazarlıyoruz. Geleceğin de e-ticarette olduğunu hep söylüyoruz, vurguluyoruz. Nitekim pandemi sürecinde bunu çok daha iyi gördük. Pandemi denilince hemen aşı aklıma geliyor. Böyle bir hassasiyetim var. Bu vesileyle bir kez daha çok değerli hemşehrilerimize, şehrimizi, insanlarımızı seven bir doktor başkanları olarak aşınızı da ihmal etmeyin diye hatırlatıyorum, hatırlatmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Başkan Büyükkılıç, 150. Yılda 150 proje kapsamında seçim vaatlerinden birisi olan projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onun uygulamalarını, kazanımlarını sürdürmeye devam ediyoruz. Kurs verdiğimiz vatandaşların da memnuniyetlerini duyuyor, kendi ticaretlerini de geliştirdiğine de seviniyoruz, aklın yolu bir. Öyleyse e-ticareti mutlaka hayata geçirecek şekilde hatta bunun içerisine yabancı dilimizi eklemek suretiyle yurt içi, yurt dışı her yere bu konuda çalışma yapmak amacıyla gayretlerimizi sürdürelim diyorum.

“KADIN TEMELİNDE YAPTIĞINIZ TÜM ÇALIŞMALAR İÇİN SİZİ TEBRİK EDİYORUM”

Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Aygül Aykut da “Kadının el emeği ile üretilmiş olan, kadın faktörünün olduğu her yer zaten güzelleşir ve orada üretim zaten kendini bulur. Doğası ve fıtratı gereği de böyledir. Kadına ve kadının ürettiklerine bu kadar değer verdiğiniz için bir kadın ve insan olarak gurur duyuyorum. Gerek genel olarak insanlık adına yaptığınız çalışmalarda hem evrensel anlamda hem de kadın temelinde yaptığınız tüm çalışmalar için sizi tebrik ediyorum. KAYMEK’lerimiz bunun çok önemli uzanan kolu. Biz de fakülte ve Erciyes Üniversitesi olarak burada bulunmaktan çok gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

25 el sanatı branşı ile hazırlanmış 185 adet eserin yer aldığı ve davetlilerin ilgiyle izlediği sergi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Giriş Salonu’nda ziyarete açık olacak.

E-TİCARETİN YENİ ADRESİ, WWW.E38.COM.TR

“150. Yılda 150 Proje” kapsamında e-ihracat başlığı altında yer alan e-ticaret sitesi, 2019 yılı Aralık ayında www.e38.com.tr adresiyle sanal pazardaki yerini aldı. Gittigidiyor.com, n11.com, hepsiburada.com ve trendyol.com gibi ulusal ve uluslararası diğer sanal pazar yerlerinde de site ile eş zamanlı olarak yerini alan E-38’de 5 ana kategori, 32 alt kategoride KAYMEK tarafından üretilen bin 221 adet ürün satışa sunuldu. “Bir alışverişten daha fazlası” sloganıyla hizmetlerini yürüten E-38, eğitmenlerin, kursiyerlerin ve el sanatı üretimi yapan herkesin eserlerini satışa sunuyor.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN SANAT VE MESLEKİ EĞİTİM KURSLARI’NA ZİYARET

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 21 alanda 95 farklı kurs branşıyla 2021-2022 Eğitim-Öğretim dönemine başlayan KAYMEK Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları’nda eğitim görmeye başlayan kursiyerleri yalnız bırakmadı. Büyükkılıç, KAYMEK bünyesindeki Göznuru Tesisleri’ni ziyaret ederek, “Öğretmenlerimizin her biri fedakârca sizlerin daha donanımlı, daha eğitimli, daha bilgili olmanıza yönelik gösteriyorlar” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren KAYMEK Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları 2021-2022 Eğitim-Öğretim dönemine 21 alanda 95 farklı kurs branşıyla eğitimine başladı. Eğitim kurs merkezleri bu başvurulardan asil kayıtla 3 bin 835 kursiyere bir dönem boyunca hizmet verecek. Yediden yetmişe hizmet veren KAYMEK Sanat ve Mesleki Eğitim Kurs faaliyetleri 12 tesiste alanında uzman 119 eğitmenle hizmetlerini yürütürken, www.kaymekonline.com internet adresi üzerinden toplam 5 bin 643 başvuru alan KAYMEK Sanat ve Mesleki Eğitim Kurs merkezleri, bu başvurulardan asil kayıtla 3 bin 835 kursiyere bir dönem boyunca hizmet verecek. Kovid 19 tedbirlerine uygun olarak yürütülecek faaliyetlere KAYMEK Göz Nuru tesisinde asil listeden alınan 416 kursiyerin 82’si sabah grubunda eğitime başladı.

KAYMEK Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları 2021-2022 Eğitim-Öğretim döneminde kursiyerleri yalnız bırakmayan Başkan Büyükkılıç, KAYMEK Göznuru Tesisleri’ni ziyaret ederek, yeni başlayan eğitim-öğretim yılının herkese hayırlı olmasını temenni etti.

Büyükkılıç, burada yaptığı konuşmada, “Ay yıldızlı Türk Bayrağımıza, vatanımıza, milletimize, dinimize layık nesiller yetiştirmeyi nasip eylesin. Onlar bizim geleceğimiz. Bizler de onlara layık olma yolunda gayret göstermeye çalışıyoruz” dedi.

Üreten, katkıda bulunan, çalışkan gayretli kursiyerler gözlemlediğini ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Yaş grubu olarak her yaş grubundan kursiyerimiz var. Demek ki öğrenmenin yaşı olmazmış. Bunu da burada tespit etmiş olduk. Öğretmenlerimizin her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Aldığımız bilgiler doğrultusunda 12 tesiste 119 alanında uzman olan öğretmenlerimizin bu hizmeti verdiğini biliyorum. Verdiğimiz hizmet 21 alanda 95 farklı kurs branşında size eğitim veriliyor. Oldukça yüksek bir talep mevcut” diye konuştu.

“PANDEMİ SÜRECİNİ DE GÖZ ARDI ETMİYORUZ”

Kursların korona virüs tedbirleri kapsamında gerçekleştiğini ifade eden Başkan Büyükkılıç, aşı konusunda da uyarılar bulunarak, şunları söyledi:

“Doktor başkan olarak, aşı yaptırmamanın büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyorum.  Sosyal, kültürel, ticari, eğitim, turizm hayatının devam etmesini ülkemizde arzuluyorsak, ki arzuluyoruz. 3 ay önce hepimiz bunalımdaydık. Evlerimizden çıkamıyorduk. Bir araya gelemiyorduk. Yüz yüze eğitim diye bir şey yoktu. Şimdi Cumhurbaşkanımız çırpınıyor. Eğitim müesselerimizi kapatmamak için ama bunun yolu bir doktor olarak söylüyorum. Ya aşınızı yaptıracaksınız, bağışıklık kazanacaksınız. Ya da hastalığı geçirip bağışıklık kazanacaksınız.”

“SAĞLIKLI HUZURLU DAHA NİCE YILLARA GÜNLERE, EĞİTİMLERE”

KAYMEK bünyesindeki Göznuru Tesisleri’nde kursiyerlerin kurslara başladığını dile getiren Büyükkılıç, “Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Eminim ve inanıyorum ki öğretmenlerimizin her biri fedakârca sizlerin daha donanımlı, daha eğitimli, daha bilgili özgüven içerisinde ailesine, bilgisine, çevresine faydalı olacak şekilde yetişmesi için gayret gösteriyorlar.  Sağlıklı huzurlu daha nice yıllara günlere, eğitimlere. Sağ olun, var olun” şeklinde konuştu.

Büyükkılıç, burada derslikleri gezerek, eğitmenlerden kurslar hakkında bilgiler alıp, kursiyerlerle bir süre sohbet etti.

Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk’ün de eşlik ettiği ziyarette Başkan Büyükkılıç, kursiyerlerle hatıra fotoğrafı çekinmeyi de ihmal etmedi.

BÜYÜKKILIÇ FİDANLIK DENETLEDİ, DİKİLEN ÇİÇEK SAYISI 10 MİLYONA ULAŞTI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi fidanlığını denetleyerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Büyükkılıç, daha yeşil bir Kayseri için proje ve çalışmalarını sürdürürken, verdiği talimatlarla son 3 yılda yeşil alanlarda 70 bin adet boylu ağaç, 1 milyon 500 bin adet çalı ve yaklaşık 10 milyon adet mevsimlik çiçek dikimi gerçekleştirildi.

Başkan Büyükkılıç’ın talimatları doğrultusunda Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen fidanlıkta, yeni fidan yetiştirme faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Fidanlıkta incelemelerde bulunan Büyükkılıç, fidanlık ve yapılan çalışmalar hakkında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Ağaçlandırma Daire Başkanı Ayşe Önder’den bilgi aldı.

“KAYSERİ’MİZİ BİR AN EVVEL DAHA YEŞİL KONUMA GETİRMEK AMACINDAYIZ”

Kayseri’yi bir an evvel daha yeşil konuma getirme amacında olduklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Büyükşehir Belediyemizin fidanlığında hem kendi yetiştirdiğimiz fidanları hem getirdiğimiz ağaçları korumak suretiyle projelerimize uyarlamak amacıyla değerlendirmekteyiz. Gördüğümüz kadarıyla hakikaten Kayseri’nin iklimine uygun ve çeşitlendirilmiş, güzel ve yaş gurubu olarak da önemli bir yaşa sahip olan ağaçlarımız. Küçük yaşta ağaçlarımızı ekip gözüne bakmak yerine, büyümüş ağaçları korumak, değerlendirmek suretiyle bir an evvel Kayseri’mizi daha yeşil konuma getirmek amacındayız” dedi.

“OTOMATİK SULAMADA YÜZDE 80’LERE VARAN TASARRUF SAĞLADIK”

Başkan Büyükkılıç, orta refüjlerde otomatik sulama sistemine geçtiklerini dile getirerek, bu sayede hem refüjlerde sürekli canlı yeşillik sağladıklarını hem de tasarrufta bulunduklarını belirtti. Büyükkılıç konuşmasında şunlara yer verdi:

“Orta refüjlerde hatırlanacağı üzere çayırlara ilgi bir uygulama konusunda değişiklik yaptık. Hem gereksiz yere ekonomik olarak masraf etmeme hem de orta refüjün sürekli canlı kalmasını sağlamak adına bitki örtüsünü değiştirdik. Ayrıca buralarda sulama konusunda da otomatik sulamaya geçmiş olduk. Ve su tasarrufu da böylece yüzde 80’lere kadar ulaştı. Önümüzdeki dönemde tabi ki çevreci bir anlayışla ve suya olan havaya olan katkımızı sağlama adına bu tür çalışmaları yapmaya devam edeceğiz.”

“KAYSERİ’Yİ YEŞİLLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Açıklamasında Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Ağaçlandırma birimini tebrik edip, onlara teşekkür eden Başkan Büyükkılıç, daha yeşil, yeşil daha donanımlı bir Kayseri için faaliyetlerini sürdüreceklerini kaydederek, “İnşallah daha yeşil bir Kayseri, daha yeşili donanımlı olan bir Kayseri, herkesin içerisine sinen bir Kayseri anlayışı içerisinde Kayseri’mizi yeşillendireceğimize devam edeceğimizi de buradan paylaşmak istiyorum” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ON BİNLERCE AĞAÇ, MİLYONLARCA ÇALI VE ÇİÇEK

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı tarafından yapılan yeni fidanlığın da katkıda bulunduğu yeşil ve çiçeklerle süslenmiş bir Kayseri çalışmalarında, sonbaharın gelişi ile birlikte, Millet Bahçeleri, parklar, orta refüjler ve mesire alanlarında kullanılmak üzere 4 bin boylu ağaç fidanı, 200 bin süs bitkisi getirtildi. Çalışmalar kapsamında 2021 yılı içeresinde tamamlanması hedeflenen Talas Viyadük Yolu köprülü kavşak yamaçlar, Bekir Yıldız Bulvarı, Şehir Hastanesi yonca kavşağı, millet bahçeleri, İldem mezarlık yamaçların ağaçlandırılması, Beyazşehir Parkı ve İldem Parkı gibi peyzaj proje ve uygulama faaliyetleri de sürerken, yeşil alanlarda bulunan çim örtücü yerine yüzde 80’e kadar su tasarrufu ve insan hayatında daha fazla olumlu etkiler sağlamak amacı ile yeşil alanlara berberis, lavantin, lavanta, ardıç, kızılcık, taflan, şimşir, kül çiçeği, kartopu gibi çalı fidanları dikimleri yapılıyor. Söz konusu bitkiler manuel sulamadan otomatik sulama sistemine bağlı 180 bin metre damlama sulama altyapısı ile 65 bin metrekare yeşil alan da revize edildi. Alanlar içeresinde son 3 yılda Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Malatya yolu, Erciyes Bulvarı, Ankara yolu, Hulusi Akar Bulvarı, Talas Viyadük Yolu gibi yeşil alanlarda 70 bin adet boylu ağaç, 1 milyon 500 bin adet çalı ve 8 milyon adet mevsimlik çiçek dikimi de gerçekleştirildi.

KAYSERİ’NİN KIRMIZI ALTINI GİLABURU’DA HASAT BAŞLADI

Türkiye gilaburu üretiminin yüzde 65’ini tek başına karşılayan Kayseri’nin kırmızı altını Gilaburu’da hasat zamanı başladı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, doktor bir belediye başkanı olarak Gilaburu’nun kalp sağlığından, böbrek taşlarına kadar vücuda sağladığı şifaların saymakla bitmeyeceğini dile getirdi.

Pek çok güzelliği ve özelliği ile Anadolu’nun yıldızı olan Kayseri’de meyveleriyle ve eşsiz sağlık değeriyle “Kırmızı Altın” diye nitelendirilen Gilaburu şifa kaynağı olarak dikkat çekiyor. Kayseri’nin Bünyan ve Akkışla ilçeleri ile çevre ilçelerde yetişen Gilaburu meyvesinin ekim ayının ilk haftasında hasadı yapılıyor. Yüksek miktarda C vitamini içeren Gilaburu suyu birçok hastalığa iyi geliyor.

“GİLABURU SUYU TÜKETMENİZİ TAVSİYE EDİYORUM”

Medeniyetlerin beşiği Kayseri’nin “turizm kenti” olarak her zaman öncü olduğunu ifade eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kış turizmi ile birlikte, kültür, sağlık, doğa ve gastronomi turizmini de harekete geçirmek gerektiğini dile getirdi. Başkan Büyükkılıç, lezzetler diyarı Kayseri’nin birçok lezzetiyle dünyanın tanıması gereken bir mutfağı olduğunu kaydederek, yoğunlukla Kayseri’nin Akkışla ve Bünyan ilçesi ile civarında yetişen ve bu mevsimde hasadı yapılan gilaburu meyvesinin sağlık açısından büyük faydaları olduğunu söyledi.

Büyükkılıç, sağlık dostu gilaburu ile ilgili şu önemli bilgileri verdi:

“Gilaburu meyvesinin vücudumuza sağladığı şifalar saymakla bitmez. Doktor bir belediye başkanı olarak katkı maddeli içeceklerden uzak durmanızı ve gilaburu suyu tüketmenizi tavsiye ediyorum. Sağlık açısından çok büyük faydaları vardır. En büyük faydası böbrek taşı konusunda, böbrek taşını oynattığı ve düşürdüğü bilim insanları tarafından kesinleşmiş görünüyor. Kalp sağlığı, şeker hastalığı, antidepresan olarak bütün hastalıklarda kullanılabiliyor.”

“KAYSERİ’NİN LEZZETLERİNİ HEM ÜLKEMİZE, HEM DE DÜNYAYA TANITACAĞIZ”

Kayseri’nin pek çok lezzetiyle dünyanın tanıması gereken bir mutfağı olduğunu söyleyen Büyükkılıç “Kayseri pastırması, sucuğu, mantısının yanı sıra Kayseri tiridi, Soğan dolması, cıvıklısı, eriştesi, asidesi, nevzinesi, kedi bacağı ve daha pek çok lezzetiyle dünyanın tanıması gereken bir mutfağımız var.  Bu lezzetleri hem ülkemize, hem de dünyaya tanıtacağız” dedi.

GİLABURU İŞLEME VE PAKETLEME TESİSİ PROJESİ

Öte yandan Türkiye gilaburu üretiminin yüzde 65’ini tek başına karşılayan Kayseri’de her geçen gün tanınırlığı artan şifanın az bilinen adı olan Gilaburu İşleme ve Paketleme Tesisi’nin kurulması için ORAN Kalkınma Ajansına sunulmak üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan projeye, Kayseri Büyükşehir Belediyesi projenin en büyük paydaşı rolünü üstlenmişti.

KASKİ’DEN BÜNYAN VE SARIOĞLAN’A 3 MİLYON 864 BİN TL YATIRIM

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, yeterli miktarda içme suyu temini için Bünyan ve Sarıoğlan ilçelerinde 3 milyon 864 bin TL yatırım bedeli ile 11 kilometrelik terfi hattı imalatı gerçekleştiriyor.

KASKİ Genel Müdürlüğü, Bünyan Karacaören ile Sarıoğlan Yıldırım Mahallelerinde içme suyu terfi hattı imalatı işine başladı. Yatırım bedeli 3 milyon 864 bin 181 TL olan iş kapsamında, yaklaşık 11 bin metrelik hat çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.  Çalışmalar kapsamında ayrıca bölgeye 1 adet 200 metreküp hacminde içme suyu deposu ve 1 adet terfi merkezi de inşa edilecek.

Kısa bir süre sonra tamamlanması planlanan proje ile her iki mahallede ikamet eden vatandaşlar kesintisiz ve yeterli miktarda içme suyuna kavuşmuş olacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri’de içme suyuna yönelik çalışmaların titizlikle devam edeceğini belirterek “Gelecek nesillere daha yaşanabilir ortamlar bırakmak için sorumluluğumuzun farkındayız” dedi.

Kamu hizmetlerini istenilen düzeyde ve kalitede sunabilmek için projelerin özenle belirlendiğini ve özellikle içmesuyu projelerini çok daha önemsediklerinin altını çizen Başkan Büyükkılıç şunları söyledi:

“Medeni toplumlar ancak sağlıklı ve yeterli suya kavuşarak meydana gelir. Bu bilinçle gerçekleştirdiğimiz proje ve faaliyetlerle, gelecek nesillere daha yaşanılır ortamlar bırakmak için uzun vadeli programlar yapıyoruz.  Kentimizde yaşayan hemşehrilerimizin yaşam kalitelerine daha yüksek değer katacak yeni projeleri hayata geçiren KASKİ Genel Müdürlüğümüz, çalışmalarına titizlikle devam etme gayreti içerisinde. En iyi ve eşit şekilde değerli halkımıza hizmet sunmayı kendisine misyon edinerek, yaptığı çalışma ve projeler ile Türkiye’deki su ve kanalizasyon idareleri arasında en iyi yerde olmayı kendisine vizyon edinmiştir. Kayseri’miz için tüm yerleşim alanlarının kaliteli ve sağlıklı bir yapıya kavuşturulması adına yapacağımız faaliyetlerimizi azim ve kararlılıkla sürdürüyoruz. Günübirlik projelerin yerine, geleceği detaylandıran ve anlamlandıran projeleri hayata geçiriyoruz. Yapılan her şey halkımıza daha yaşanabilir bir zemin hazırlamak için.”

Büyükkılıç, kent merkezine ne yapıldıysa ilçelere de aynı hizmeti götürmek için hassasiyetle gayret gösterdiklerinin altını çizerek, “Bünyan’ımıza bağlı Karacaören ile Sarıoğlan’ımıza bağlı Yıldırım Mahallelerimizde içme suyu ile ilgili yaşanan problemi çözmek için gerekli çalışmaları başlattık. İnşallah en kısa zamanda bölgede gerçekleştirilen hat imalatımızı tamamlayarak vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.

Yıldırım Mahallesi Muhtarı Osman Güler ve Karacaören Mahallesi Muhtarı Hüseyin Öztürk de mahallelerinde yeterli miktarda su olmadığını belirterek, “Yapılan çalışma ile bu sıkıntımız giderilecek. Emeği geçenlerden Allah razı olsun” ifadelerini kullandılar.

BÜYÜKŞEHİR, EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI’NI GERÇEKLEŞTİRDİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı, Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 49 maddelik gündem karara bağlandı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi 2021 Yılı Ekim Ayı Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığında, korona virüs tedbirleri kapsamında Kadir Has Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

20 asıl, 29 ek olmak üzere 49 gündem maddesi meclis üyelerince müzakere edilerek, karara bağlandı.

ASAF MEHMETBEYOĞLU’NUN ADI YAŞATILACAK

Mecliste, Kayseri Ticaret Odası eski başkanlarından Asaf Mehmetbeyoğlu’nun adını yaşatmak adına Melikgazi İlçesi, Erenköy Mahallesi Paşabağları Sokağı isminin ‘Paşabağları Asaf Mehmetbeyoğlu Sokağı’ olarak değiştirilmesi talebi hususunda hazırlanan Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyon Raporu görüşüldü. Karar oy birliği ile kabul edilirken, Başkan Büyükkılıç, Asaf Mehmetbeyoğlu’na rahmet diledi.

4 İLÇEYE EK BÜTÇE

Mecliste ayrıca Yahyalı Belediyesi’ne 3 milyon 500 bin TL, Hacılar Belediyesi’ne 7 milyon TL, Sarız Belediyesi’ne 2 milyon 500 bin TL ve İncesu Belediyesi’ne 7 milyon TL’lik ek bütçe verilmesi talebi görüşüldü. Talepler, meclis üyelerince oy birliği ile kabul edildi.

Gündem maddeleri ile ilgili meclis üyelerinin görüşlerinin alındığı meclis toplantısının ardından, Büyükkılıç, mecliste alınan kararların hayırlı olması temennisinde bulundu.

Başkan Büyükkılıç, toplantı sonunda Suriye’nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekât Bölgesi’nde şehit olan 2 özel harekât polisine Allah’tan rahmet ve ailelerine sabırlar dileyerek, “Türk milletinin başı sağ olsun” dedi. Meclis sonunda Yahyalı Belediyesi, belediye başkanları ve meclis üyelerine Yahyalı elması ikram etti.

BÜYÜKKILIÇ’TAN ‘KENTSEL DÖNÜŞÜM’ STRATEJİSİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ilçe belediye başkanları ve bürokratları ile bir araya gelerek, yol haritası da denilen Kayseri Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ni oluşturdu.  Büyükkılıç, “Yaşanılabilir şehirler inşa etmenin yolu kentsel dönüşümlerden geçiyor. Biz de projelerimizi ve çalışmalarımızı bu alanda geliştiriyoruz” dedi.

Kayseri Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin ortak çalışma sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulmak üzere tamamlandı.

Bu kapsamda Kadir Has Kongre Merkezi’nde gerçekleşen bilgilendirme toplantısına Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra, AK Parti Kayseri İl Başkan Başkan Vekili Fatih Üzüm, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Felahiye Belediye Başkanı Vural Coşkun, Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan, Tomarza Belediye Başkanı Davut Şahin, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Akkışla Belediye Başkanı Ayhan Arslan, Sarız Belediye Başkanı Baki Bayrak, Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu, Özvatan Belediye Başkanı Halit Demir, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sibel Livdumlu, Genel Sekreter Hüseyin Beyhan, Genel Sekreter Yardımcıları Hamdi Elcuman, Serdar Öztürk, Bayar Özsoy ve daire başkanları katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda konuşan Başkan Büyükkılıç, AFAD verilerine göre Türkiye’de 2020 yılında irili ufaklı tam 33 bin 821 deprem meydana geldiğini, ülkenin deprem kuşağı üzerinde olduğunu göstermesi bakımından bu depremlerin önemini vurguladı.

Büyükkılıç, depreme dayanıklılık bağlamında gerek Kayseri’nin gerekse Türkiye’nin yapması gereken çalışmalar konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili birimlerinin yaptığı fedakârca çalışmaları takip ettiklerini belirterek, “Sihirli kelime olarak nitelendirdiğimiz ‘kentsel dönüşüm’ kelimesinin asıl amacının depreme dayanıklılık açısından önem arz eden yapı stokunun sağlanması, depreme dayanıklı olmayan yapıların da yok edilmesi, yenilenmesi konusunda yapılacak çalışmalardır. O açıdan şehir merkezi ya da taşra ilçesi gibi bir ayrım söz konusu olmaz” diyerek, Kayseri’nin 16 ilçesi ile tamamını bir bütün olarak nerede, hangi çalışmalar yapılması gerekiyorsa çalışmalar yaptıklarının altını çizdi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARIMIZI MUTLAKA YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Türkiye’nin dünyanın en aktif deprem bölgelerinden birisi üzerinde olduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Yapılan çalışmalara göre, yaklaşık 15 bin kilometresi ana aks olmak üzere, toplam 24 bin 500 kilometre uzunluğunda canlı fay hattı bulunmakta. 1900’lü yılların başından günümüze, topraklarımızda hasar doğuran 130 depremde 100 bin civarında can kaybı ve yaklaşık 2 milyon konut kaybı söz konusu olmuştur. Bu duruma tekrar düşmemek ve depremi göz ardı etmeden depreme dayanıklılık açısından kentsel dönüşüm çalışmalarımızı mutlaka yapmamız gerektiğini bilmekteyiz. Ayrıca fiziki açıdan konutların hem teknik olarak ömrünü yitirdiği, hem de insani yaklaşım açısından daha yaşanabilir konut haline dönüştürülmesinin gerektiğini paylaşmak istiyoruz” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE 7 HEDEF

Kentsel dönüşümde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 7 temel hedef belirlendiğini belirten Büyükkılıç, bu hedefleri şöyle sıraladı:

“Afet risklerinin etkin bir şekilde bertaraf edilmesi, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin kesin olarak sağlanması. Ana esas bu. Çevresel, tarihi ve kültürel değerlerimizin korunması ve yaşatılması ikinci önemli konu. Üçüncü önemli konumuz, ülke çapında sürdürülebilir kentsel dönüşümün benimsenmesi. Dördüncüsü yerinde dönüşümün, yatay mimarinin ve mahalle kültürünün esas alınması. Yerinde dönüşüm yapmadığınız zaman sıcak bakılmıyor ve zorluklar çıkarılıyor.  Beşinci esasımız sosyal ve teknik altyapı yetersizliğinin giderilmesi. Eğer alt yapı yetersizliği varsa, sosyal yönden de camisi, okulu, yeşil alanıydı, bunların sağlanması kentsel dönüşüm sırasında gidermek bizim görevimiz olmalı. Aynı zamanda engelli dostu şehirlerin hayata geçirilmesi. Bu da bizim olmazsa olmazımız, insani bir görev olarak, şehircilik açısından önemli ama bir kişi de olsa mağduriyet varsa ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ felsefesiyle gerekli çalışmaları yapmak. Yedinci konumuz yapılaşma sonrası oluşacak değer artışının adil ve dengeli olarak paylaştırılması. Yenilenmenin getirdiği bir kazanım söz konusu, bunu da adil bir şekilde paylaşmanın doğru olacağını Bakanlığımız hatırlatmakta.”

Büyükşehir Belediyesi olarak Kayseri Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nde dönüşüm alanları, risk durumu, halkın beklentisi, finansal analizler, konut ve işyeri ihtiyacı ve çevresel etkiler göz önünde bulundurularak öncelik sırası oluşturulduğunu söyleyen Büyükkılıç, bina ve parsel bazlı uygulamaların yerini; teknik ve sosyal altyapı ihtiyacını gideren, okulları, ibadethaneleri, yeşil alanları, geniş yolları ile planlandığını, üst ölçekli plan kararları ile uyumlu alan bazlı dönüşümleri öngören stratejilerin ortaya konulduğunu anlattı.

KAYSERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ İLE İLGİLİ BİLGİLER VERDİ

Başkan Büyükkılıç, öncelikli belirlenen dönüşüm alanlarında, sosyal ve teknik altyapı ihtiyacı, engelsiz yaşam, çevresel değerlerin korunması, sürdürülebilirlik ile tarihi ve kültürel mirasın korunmasının da göz ardı edilmediğini vurgulayarak, Kayseri Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Kayseri Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nde 16 ilçede bulunan tüm mahalleler iki grupta değerlendirilirken, birinci grup mahalleler olarak nitelendirilenler, mevcut imar plan ve yapılaşma tarihleri, yapı stoğu dikkate alındığında, ilgili ilçe belediyesi ile birlikte afet riski dikkate alınarak incelemeler yapılmıştır.

KAYSERİ İLİ SINIRLARI İÇİNDE KALAN 714 MAHALLEDE HAZIRLANDI

6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 73. maddesi kentsel dönüşüm ve gelişim alanları, 5366 sayılı yıpranan tarihi ve kültürel taşınmaz varlıkların yenilenerek korunması ve yaşatılarak kullanması hakkındaki kanun kapsamında, Kayseri ili sınırları içinde kalan 714 mahallede, sağlıksız ve güvensiz yapılaşma süreci, ekonomik ömrünü tamamlamış yapı stoğu, plansız kentleşme, sosyal ve teknik altyapı yetersizliği gibi hususlar dikkate alınarak, planlı, sağlıklı ve güvenli yaşam alanları oluşturulması, kentsel çevrenin ve yaşam kalitesinin arttırılması, mevcut kaynakların planlı ve sistematik bir dönüşüm süreci kapsamında kullanılması amacıyla, Kayseri Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanmıştır. Kentsel dönüşümde, sağlıklı, çevreye duyarlı, güvenli, tarihi ve kültürel dokuya uygun şehirlerimizi hep birlikte inşa ve ihya etmiş olacağız. İşlevselliğini kaybetmiş, maddi değerini yitirmiş, güvenlik sorunları yaşayan, yol ve otopark yetersizliğinin yanında ağır alt yapı sorunlarıyla karşı karşıya kalan, eskiyen yapıların da nefes alınamayan, deprem ve afet riski taşıyan mahallelerimiz hak ettiği değere, ‘Kentsel Dönüşüm Projelerimiz’ ile kavuştu ve kavuşacaktır.”

Sahabiye Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini ve Oruçreis Mahallesi’nde 572 konut ihalesinin yapıldığını ve 200 milyon TL’lik bir projenin hayata geçeceğini hatırlatan Büyükkılıç, “Allah devlete, millete zeval vermesin. Böyle bir devletimiz, böyle bir gücümüz var.  Diğer mahallelerimiz, çalışmalarımı var, yaptıklarımız ve yapacaklarımız var. Şu bir gerçek ki Kayseri imarlı, planlı gelişiyor, güzelleşiyor. Cenab-ı Allah’a şükürler olsun, insanımızı da seviyoruz, şehrimizi de seviyoruz. Örnek bir şehir olduğunu dost, düşman herkes takdir ediyor. Hacılar Belediyemiz ve Talas Belediyemiz ile çalışmalar yapıldı, Develi’de Fenese Aşağı, Fenese Yukarı, İzmirli, Everek ve Camikebir mahalleleri ile ilgili projelendirme çalışmaları yapıldı, biraz onları hızlandıralım” şeklinde konuştu.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Başkan Büyükkılıç, desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlara teşekkürlerini ileterek, “Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki vizyon ve talimatları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleri sayesinde tüm Türkiye’de olduğu gibi şehrimiz Kayseri’de de kentsel dönüşüm faaliyetleri belli bir seviyeye gelmiştir. Daha da iyi seviyelere gelmesi için gece-gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu çalışmalarda hep yanımızda olan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve yol arkadaşları bakanlarımıza desteklerinden dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.

Yaşanılabilir şehirler inşa etmenin yolunun kentsel dönüşümlerden geçtiğini söyleyen Büyükkılıç, “Projelerimizi ve çalışmalarımızı bu alanda geliştiriyoruz. Kentsel dönüşüm projelerimiz ile Kayseri’nin kimliğine ve gelecek vizyonuna uygun olacak şekilde hizmet etmeyi ve kentsel mimari çerçevesinde yeniden düzenlemeyi amaçlıyoruz” diyerek, Kentsel Dönüşüm Strateji Bilgilendirme Toplantısı’nda yapılacak çalışmaların, alınacak kararların hayırlara vesile olmasını diledi.

Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Hakkı Alp de Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi ile ilgili bilgiler verdikten sonra, ilçe ilçe kentsel dönüşüm alanları hakkında detayları anlattı.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, YANGIN ÇIKAN FABRİKADA İNCELEMELERDE BULUNDU

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Organize Sanayi Bölgesi’nde yangın çıkan kâğıt fabrikasında incelemelerde bulunarak, fabrika sahibi ve çalışanlarının üzüntüsünü paylaşıp, geçmiş olsun temennisinde bulundu.

Melikgazi ilçesi Organize Sanayi Bölgesi 39. Sokak’ta faaliyet gösteren Sinan Çapar’a ait Parteks Kâğıt Fabrikası’nda gece çıkan yangın kısa sürede büyürken, Kayseri Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri yangına anında müdahalede bulundu.

12 ARAÇ, 47 PERSONELLE 6 SAATTE YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

12 araç, 47 personel ile yangına müdahale eden Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, kısa sürede alevlerin yükseldiği yangını 6 saatte kontrol altına aldı.

Fabrikada yangının boyutu gün ağarınca ortaya çıkarken, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, olay yerine giderek, hem geçmiş olsun dileklerinde bulundu hem de yangın çıkan fabrikada incelemelerde bulundu.

Başkan Büyükkılıç, yangın hakkında Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Metin Kızılkan ve Parteks Kâğıt Fabrikası sahibi Sinan Çapar’dan bilgiler aldı.

Burada açıklamalarda bulunan ve fabrikanın sahibi Sinan Çapar’a geçmiş olsun dilekleri ile sözlerine başlayan Başkan Büyükkılıç,  yangının 13 bin dönümlük bir alanda çıktığı, yangının söndürülmesi için gerek Büyükşehir Belediyesi, gerek Organize Sanayi itfaiyesi, gerekse de belediyelerin her konuda destek sağladığını, kâğıt fabrikası olduğu için yangının kontrol altına alınmasının uzun sürdüğünü belirtti.

“SÖYLEYECEK SÖZ BULAMIYORUZ”

Büyükkılıç, yangının soğutma aşamalarının devam ettiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Tamamı yanmış ve zarar görmüş durumda. Büyük geçmiş olsun. Söndürme ve soğutma aşamaları devam ediyor. Üzerimize ne düşüyorsa yapma konusunda, gerek daire başkanımız ile geceden beri irtibat halindeyiz, devamlı takip ettik gerekse çevre birimimizdeki kardeşlerimize talimat verdik, gerekeni yapacağız. Söyleyecek söz bulamıyoruz, sözün bittiği yer. Gerekli çalışmaların bundan sonraki süreçte yapılması gereken boyutunu ilgilendirdiği anlayışıyla geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.”

Parteks Kâğıt Fabrikası sahibi Sinan Çapar da, yangının çıktığı ilk andan itibaren gece boyunca ilgilenen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç başta olmak üzere destek veren herkese teşekkürlerini iletti. Büyükşehir İtfaiyesi’nin 12 araç, 47 personel ile müdahale ettiği yangına, Kayseri OSB itfaiyesinden ise 11 araç ve 26 personel destek verdi.

BÜYÜKŞEHİR’İN KONAKLAMA HİZMETİ ÖĞRENCİLERİN TAKDİRİNİ KAZANDI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatıyla,  KYK yurtlarına ilk etapta yerleşemeyen üniversite öğrencilerine yurt, misafirhane ve otellerde konaklama imkanı sunuyor. Kayseri’de dayanışma içerisinde yurt sorunu yaşanmasını engelleyen uygulamadan memnun kalan öğrenciler de Başkan Büyükkılıç’a teşekkürlerini iletiyor.

Büyükşehir Belediyesi, 2021-2022 eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitime geçilmesinin ardından kente gelen üniversite öğrencilerinden yurt çıkmayan öğrencilere yurda ya da eve yerleşene kadar barınma imkânı sunuyor. İl dışında ikamet edip Kayseri’deki üniversiteleri kazanan ve halen öğrenime devam eden üniversite öğrencileri, barınma sorunu ile ilgili Alo 153, Whatsapp Hattı, kurum maili yoluyla müracaat etti.

Görüşmeler sonucunda Büyükşehir Belediyesi tarafından öğrenciler, kentte bulunan yurtlara, kamu misafirhanelerine ve otellere yerleştirilirken, üniversite öğrencileri de Büyükşehir Belediyesi’nin bu hizmetinden dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.

“AİLEM DUALARINI EKSİK ETMİYOR”

Büyükşehir Belediyesi tarafından bir otele yerleştirilen Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi Diyar Altınmakas, kalacak yer bulamadığı anda Büyükşehir Belediyesi’nin desteğini aldığını belirterek, şunları söyledi:

“Ben KYK’ya başvurdum, kesin gözüyle bakıyordum, evlere de bakmadım. Daha sonra yedekler açıklandı. Çok az düşünce, öyle olunca ben kalacak yer bulamadım. Okulu donduracağımı bile düşünüyordum, tek başıma da ev tutamazdım. Sonra öğrendim ki Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle sosyal hizmetlerde yer bulamayan öğrencilere misafirhanelerde yer veriliyor, buraya geldim. Hatta öğrencilere bir kolaylık sağlandığını da öğrendik. Eve çıkan öğrenciler buraya başvurursa eğer mutfak araç gereçlerinin de karşılanacağını öğrendik, bu bize gerçekten destek sağladı. Ailemin de bu durumdan haberi var, onlar da belediyen in bize sağladığı desteği çok olumlu karşılıyor ve dualarını da eksik etmiyorlar.”

“KOŞA KOŞA GELDİK”

Abdullah Gül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi Kazım Murat Koç ise “İstanbul’dan geldim, ailemle bir akşam televizyon izlerken öğrencilerin yer bulamadığına dair orada denk geldi. Belediyelerin buna yardım edeceğini duydum. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin bununla ilgili çalışması varmış. Bir arayalım dedik, beyaz masayı tıkladık, 153’ü aradık, aradıktan sonra bize bilgi verdiler. Gelip görebilirsiniz, size yardımcı olacağız dediler. Biz de koşa koşa geldik, çünkü yer bulamamıştık, bizim için zor olacaktı” diye konuştu.

İstanbul’dan geldiğini ifade eden Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi Melih Yalçınkaya da “Büyükşehir Belediyesi’nin twitini görmüştüm. Kalacak yer sıkıntım vardı, böyle bir hizmet olduğunu duydum, başvurdum ve şu an buradayım” derken, Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencisi Mustafa Akbalık, Dikey Geçiş Sınavı ile geldiğini konaklama ile ilgili sıkıntı yaşadığını vurgulayarak, “Büyükşehir Belediyesi’nin başlatmış olduğu kampanyayı sosyal medya üzerinden gördüm. Sağ olsunlar 3-4 gün içerisinde dönüş yapıldı, şimdi otelde konaklıyoruz” dedi.

Bilecik’in Söğüt ilçesinden Kayseri’ye gelen ve yurt sorunu yaşadığını dile getiren Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi Ertuğrul Buray Çalışan ise “Yurt mağdurlarındanım, yurt arıyorduk. Yedek olduğumuz ve kalacak yerimiz olmadığı için kalacak yer arıyorduk. Arkadaşlarımın tavsiyesi ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştık. Sosyal hizmetlerin yer bulamayan öğrencilere hizmeti var, biz de onlardan yararlandık” şeklinde konuştu.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN 1 AYDA 8 TEMEL ATMA 4 AÇILIŞ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, gastronomi, ticaret, endüstri, eğitim, turizm, sağlık ve tarihin merkezi Kayseri’de gerçekleştirdiği 8 temel atma ve 4 açılış ile bu alanlarda şehrin ufkunu genişletecek yeni hamleler yaptı.

Başkan Büyükkılıç, 6 bin yıllık tarihi ve doğa geçmişiyle bilinen Kayseri’de, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan ve yaklaşık maliyeti 17 milyon TL olan, dünyada eşi benzeri bulunmayan 7.5 milyon yıllık fosillerin sergileneceği Paleontoloji Müzesi ile Millet Kıraathanesi projesinin temelini 21 Ağustos’ta atarken, yine sağlığın üssü olan Kayseri’de, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği ile hayırsever Saffet Arslan’ın destekleriyle Türkiye’ye örnek olacak Kanser Hastalarına Tedavi Sonrası Bakım Merkezi’nin temelini 23 Ağustos’ta attı.

GASTRONOMİNİN MERKEZİ KENTTE ÖNEMLİ YATIRIMLAR

Gastronominin merkezi kentte, Başkan Büyükkılıç’ın insan ve sağlık odaklı çölyak rahatsızlığı ve glüten duyarlılığı bulunan kişiler ile sağlıklı yaşam için glütensiz beslenmeyi tercih edeceklere yönelik kafe projesi Glütensiz Kafe 2 Eylül’de resmen hayata geçti. Kafe, dışarıya bağımlı kalmadan glütensiz tüm ürünlerin kendi üretimi olduğu ve İç Anadolu Bölgesi’nde ilk ve tek kafe oldu. Ayrıca Kayseri Büyükşehir Belediyesi, değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Koramaz Vadisi’nde, Kayseri’nin zengin gastronomi kültürünü konuklara yansıtan yeme-içme mekânını 5 Eylül’de hizmete açtı.

ERCİYES DAĞI’NA TEMEL ATILAN 5 AYRI PROJE İLE BÜYÜK HİZMET

Erciyes Dağı’nı 12 ay sporun merkezi haline getirmeyi amaçlayan Başkan Büyükkılıç, Erciyes Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’nde altı futbol sahası başta olmak üzere Olimpik Yüzme Havuzu, Spor Salonu, Atletizm Pisti ve Fitness Merkezi’nin temelini 7 Eylül’de attı. Buradaki çalışmalar tamamlandığında tüm tesislerinin tamamı toplam 75 milyon TL’ye mal olacak.

HEM EĞİTİME HEM DE SAĞLIĞA ANLAMLI YATIRIM

10 Eylül’de ise Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Çocuk Kütüphanesi ile Müzik Okulu’nun temeli atılırken, belediye ve hayırsever işbirliğiyle yapımı tamamlanan Eczacı Cem Seyhan 112 Acil İstasyonu’nun açılışı da yapıldı.

BU PROJE İLE ATA SPORU KAYSERİ’DE YENİDEN HAYAT BULUYOR

Türkiye’nin en modern tesisini kurmayı ve örnek teşkil etmeyi amaçlayan Başkan Büyükkılıç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Spor Toto işbirliğiyle yapımı tamamlanan Geleneksel Sporlar, Binicilik ve Okçuluk Tesisi’ni 18 Eylül’de muhteşem şampiyona açılışı ile şehre kazandırdı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın özel önem verdiği Ahi ahlakı ile ahlaklanmış esnaflar için Kayseri’nin ticari dokusunun önemli merkezlerinden olan Yeraltı Çarşısı’na dönüşüm ve teknik yenileme çalışmaları kapsamında 10 milyon TL yatırım yaptı.

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliği halinde yapılacak olan Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 572 konut ihalesinin yapılırken, proje yaklaşık 200 milyon TL’ye mal olacak.

“150. Yılda 150 Proje” kapsamında bir bir yatırımlarını sürdüren Başkan Büyükkılıç, eğitim projeleri kapsamında öğrenci yurdu projesini de hayata geçirirken, öğrenci ve genç dostu şehirde Kredi Yurtlar Kurumu öncülüğünde Kayseri’ye 140 milyon TL değerinde 5 bin kişilik yurt kazandırılacak.

BÜYÜKKILIÇ’IN YARI MARATONU PROJESİ İLE KAYSERİ ŞAMPİYONLARIN ADRESİ OLDU

Öte yandan birbirinden önemli ve vizyon projeleri kente kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın “150. Yılda 150 Proje” kapsamında yer alan ve 21 kilometre ile 10 kilometre etaplarına 5 bin 220 kayıtlı yarışçı ile halk koşusuna yaklaşık 10 bin sporseverin katıldığı Kültepe temalı İstikbal Kayseri Yarı Maratonu da 12 Eylül’de gerçekleşti. Avrupa ve Balkan şampiyonlarına ev sahipliği yapan, 6 bin yıllık tarihi geçmişiyle bilinen Kültepe temalı İstikbal Kayseri Yarı Maratonu, sadece Kayseri’de değil, tüm Türkiye’de büyük yankı uyandırdı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri Serbest bölgede büyüme sinyali

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel …