Kayseri basını olarak, Bakan Akar, Vali Çiçek, başkan Büyükkılıç, CEO Ertekin’e sorduk, yanıt aldık

Kayseri basın mensupları olarak, Erciyes Anadolu Holding’de gerçekleştirilen basınla sohbet ve iftar proğramında, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye başkanı Memduh Büyükkılıç, Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan baki Ertekin’e güncel ve toplumun merak ettiği soruları sorduk, yanıtları aldık.

‘Siyaset zor, elbise-üniforma pahalı’ diyen  bakan Akar, yerli ve milli savunma sanayinin önemini tekrarladı, terörle mücadelede ‘girilmez’ denilen yerlere girdiklerini  açıkladı.  Ukrayna’dan halen Türkiye’nin garantörlüğünde buğday sevkiyatı yapıldığını belirten Akar, S-400 hava savunma sisteminin neden kurulmadığını ‘ Tehditin nereden ne zaman geleceğini bilmediğimizden. Tehdit görürsek kurarız’ dedi ve satmayacaklarını açıkladı. Terörle mücadelede başarı elde ettiklerini, ancak dış güçlerin teröre destek vermesini ‘ittifaklığa yakışmıyor’ diyerek dile getiren Akar, aday tanıtım toplantısında atılan ‘öl de ölelim, vur de vuralım’ şeklindeki slogana ‘zamanı gelince vururuz’ sözünün kışlalarda daha çok terörle mücadeleye karşı söylendiğini, başka maksadının olmadığını açıkladı.

‘Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatı olmasaydı bugün işimiz dahada zordu’ diyen Akar, F-35 projesi için Türkiye’nin verdiği 1.4 milyar dolar parayı almak için mücadele ettiklerini, 79 adet  F-16’nın modernizasyonu içinde anlaşma sağlandığını  tekrarladı. Akar ‘Şimdi kendi üretimimiz tüm hafif silahları, helikopterler, İHA/SİHA/TİHA’larımızı yapıyor, ihraç ediyoruz. Gemiyi tasarlıyoruz, inşa ediyor ve ihraç ediyoruz. Yakın zamanda tankımızı da yapacak Kızılelma’yı da uçuracağız’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı öven Hulusi Akar, adının camiye ve  bulvara vermesinin sorulması üzerine ‘Zaman zaman beni arayıp, camide şu kadar kişi var’ deniyor, diyerek espri yaptı. Kayseri’nin sorunlarının çözümü için girişimde bulunduğunu belirten başkan Büyükkılıç’ta ‘Sayın Bakanımız yaptıklarını anlatmak istemiyor ve anlatmıyor. Ama biz her sıkıştığımızda sorunun çözümü ve hızlandırılması için kapısını çalıyoruz. Erkilet havalimanı ek binası en iyi örneği. Yüksek hızlı Tren öylesine. Sayın Bakanımızın Kayseri’ye çok hizmetleri ve yararlı işleri oldu. Bundan sonra dahada olacak’ diyerek destek verdi.

Akar’a, 6 Şubat depremlerinde Haarp silahı, uydudan  elektrik direği büyüklüğünde  füze ya da petrol araması adı altında varil bombası kullanılarak  depremlerin tetiklenmesinin yurtdışında Üniversiteler tarafından ilk olma özelliği nedeniyle araştırma konusu olmasını sorduğumda ‘Bunlar tamamen hayal ürünü. Depremin yaşandığı bölgelerde fay hatları belli. Bilim adamları yıllardır bunu söylüyor. Yok ABD gemisi, savaş gemisi, donanmasından sonra deprem olmuş tamamen hayal mahsülü. Biz müttefiklerimizde dostluğumuzu geliştirmek istiyoruz. O Günde en güvenli yer Gölcük olması nedeniyle oraya ziyarete gittiler. Eğer ABD’nin böyle güçleri varsa neden Rusya’yı, İran’ı, Çin’i vurmuyor. Bunlar tamamen uydurma ve hayal’ dedi.

İftar sonrası  gazeteciler  Erciyes Anadolu Holding CEO’su  Alpaslan Baki Ertekin’e güncel sorular yönetti. Şirketlerin  içinde 4 tanesinin Türkiye’de tek ve Dünyada sayılı olduğunu belirten Ertekin, Holding’e bağlı  şirketlerin TMSF tarafından satılacağını, ihale aşamasında olduğunu belirterek ‘6 ayda bir toplantı yaparken son 1,5 yıldır  neden susuyorsunuz. Susun talimatımı geldi’ şeklindeki soruma ‘Kimseden talimat gelmedi. Şartlar bunu gerektirdi. Ben adaylık teklifi almadım. Siyasetçi değilim. Seçim sonrası  iktidar değişimi olursa buradan tek gidecek adam benim. Zaten bende durmam’ dedi.

Ertekin, EYT konusundaki sorunla ilgili, Holding’in  bundan önce emekli olanı çalıştırmama gibi böyle bir kararı olduğunu, ancak başvuran sayının fazla olması ile işlerin aksamaması için bazı kişilerle ilgili çalışma kararı alındığını açıkladı. ‘Keşkeniz, acabalarınız varmı? Yastığa kafanızı rahat koyuyormusunuz. Vicdanen rahatsız olduğunuz bir şey yaptınız mı?’ şeklindeki soruma ‘Elbette olmuştur. Ama bu bilerek, isteyerek olmamıştır’ dedi ‘5,5 yıllık sürenizde holdinge ve şahsınıza yönelik suçlamalardan hiç davacı oldunuz mu?’ şeklindeki soruma ‘Kimseden olmadım. Ama Çetin Arık’tan olacağım. İftira ve hakaret davası açacağım. Artık vekilliği, dokunulmazlığı bitiyor. Hep benim üzerime oynayarak vekilliğini devam ettirmek istemiş. Oysa bugün partisi listeye bile almadı’ diyerek karşılık verdi.

Ertekin, daha önce holdingi kardeşlerin yönettiğini, TMSF’de ise sadece kendisinin yönettiğinede dikkat çekti.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

DURSUN ATAŞ:SURİYELİLERİ BU KANUN KAPSAMINDA EVLENDİRECEK MİSİNİZ?

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, gençlerin ve ailelerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. İktidar tarafından …