Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nden hangi kooperatifin tanınmış isimlerine ceza verildi?

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasında  iddia makamı mütaalasında, sanıkların suç tarihlerinde SS Talas Anayurt Toplu Konut Yapı Kooperatifi yönetim kurulu üyesi, müştekilerinde kooperatif üyesi olduklarını, 2009’da  sanıkların üyelerden ‘tapu senedi teslim tutanağı’ adı altında aldıkları imzaların bulunduğu belgeye sonradan ‘istifa ve’ kelimelerini tahrifen  ekleyerek sahte belge oluşturduklarına dikkat çekti. Bu belgeler ile üyelerin istifa ettikleri şeklinde karar defterinde karar aldıkları, yeni üye aldıkları, kooperatifin 4936 üyesi olmasına karşın 129 üye ile genel kurul yaparak  kooperatifin ana sözleşmesine de aykırı davrandıklarını belirtti. Sanıkların, Genel kurul toplantısı için aykırı hareket ettikleri, resmi belgede sahtecilik ve görevi kötüye kullanma suçlarını işledikleri, sanıkların eylemlerini, kooperatif yönetim kurulu üyesi ve başkanı olarak gerçekleştirdikleri için kamu görevlisi olarak kabul edilerek ayrı ayrı cezalandırılmalarını talep etti.

Mahkeme heyeti Sanıklar H.G., M.T. ve O.S.’nin görevi görevi kötüye kullanmaktan ayrı ayrı önce 1’er yıl, sonra 10’ar ay hapse mahkum etti, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmamasını, kişilik özellikleri, bir daha suç işlemeyeceklerine yönelik olumlu kanaat oluşmadığından cezanın ertelenmemesini, seçenek yaptırımlarına çevrilmemesini,  karar kesinleştiğinde üç sanığın, hükmün açıklanmasının geri bırakılması yönünde karar verilen Kayseri 3. Asliye Ceza Mahkemesine ait dosyanın yeniden ele alınması için ihbarda bulunmasını kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti ayrıca, sanıklar H.G., M.T. ve O.S.’nin üzerlerine atılı kamu görevlisinin resmi belgede sahtecilikten ayrı ayrı 4’er yıl hapse mahkum ederken hafifletici nedenlerle cezayı 3’er yıl 4’er ay hapse çevirerek hükmün açıklanmasına ve ertelenmesine yer olmadığı şeklinde kararını açıkladı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri Jandarma bölgesinde Kasım ayı böyle geçti

Kayseri İl Jandarma Komutanlığı, Kasım 2021 dönemi faaliyetleri  açıklandı. Açıklama şöyle. Kasım 2021 faaliyetleri kapsamında …