Kahve fiyatları anormal arttı ama satıcısı tepkiden istediği zammı yapamadı

Kayseri’nin Cumhuriyet mahallesinde 60 yıldır kendi yöntemleri ile kavurarak kahve üretimi yaparak satan Billur Kahvecisi Mehmet Tohumcu, hem doların hem de kahve fiyatlarının artması karşısındaki şaşkınlığını ‘Piyasa allak-bullak oldu’ diyerek açıkladı. Toptan değil perakende satış yaptıklarını belirten Tohumcu, tepkiden 20-30 lira yerine 10 lira zam yaptıklarını, kısa süre önce 5 bin 800 dolara aldıkları kahvenin şimdi 6 bin 500 dolara çıkmasınında şaşkınlığını yaşadıklarına dikkat çekti.

Mehmet Tohumcu piyasaların ve kahvenin durumunu şöyle anlattı.

HEM DOLAR ARTIYOR HEM FİYAT ARTIYOR

“Daha evvel 5 bin 800-6 bin dolara aldığımız kahveyi şimdi 6 bin 200, 6 bin 500’e kadar fiyat istiyorlar. Ama belirli bir istikrar yok. Hem dolar artıyor hem fiyat artıyor. Yani ne olacak bilemiyorum sonumuz Allah sonunu hayır getirsin. Piyasa allak bullak oldu. Dolar anormal çıktı. Brezilya’da bu sene kahveler soğuk almış, onun için mahsul yok, fiyatlar anormal arttı. Şu an için herkes zam gelecek diye mal almaya uğraşıyor. Yani piyasada çok anormal bir istikrarsızlık var yani.

ZAM GELDİKÇE SATIŞLARIMIZ ARTIYOR

Normal perakendemiz hiç eksilmedi aynen devam ediyor. Fiyatlara zam geldikçe samimi söylüyorum kahve satışı biraz daha artıyor. Niye, yine zam gelecek diye millet fazla almak istiyor ama biz vermek istemiyoruz. Kahve çabuk bayatlayan bir madde olduğu için. Fazla vermek istemiyoruz. Her zaman ne kadar alıyorsa o kadar vermek istiyoruz.

TEPKİDEN FAZLA ZAM YAPAMIYORLAR

20-30 lira daha zam gelir diye ama anormal bir tepki var. Şu an için 10 lira zam yapabildik kahveye. İlerleyen günlerde yine de zam gelecek öyle tahmin ediyoruz. Zaten İstanbul’da en büyük bir firma var şu anda toptan satış yapmıyor. Sırf perakende satıyor. Tüm Türkiye çapında bir firma. Bakalım Allah sonunu hayır getirsin, iyi olacak inşallah. Satışlarımız gayet normal iyi. Toptanda satıyoruz ama eski istenilen seviyede değil yani. Mecburen kısıtlıyoruz toptanı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

KTO’de iklim değişikliği, e ticaret ve e ihracat zirvesi

Kayseri Ticaret Odası’nda e-ticaret ve e-ihracat zirvesi E-ticaret ve e-ihracat profesyonelleri KTO’da iş çevreleri ile …