İşletmelerin e-posta trafiği..(Köşe yazısı 12.06.2020 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Küresel salgına neden olan covid 19 ile ilgili Dünyadaki ve Türkiye’deki ‘yeni dönem,  önlemlere uyum, dijitalleşme’ gibi bir çok konudaki değişim hızla devam ediyor.

***

Mart ayından bu yana #EvdeKal çağrısı ile uzaktan çalışma düzenine geçen şirketlere, tüketicilerine ulaşmak için dijital kanal kullanımlarına hız veren yeni şirketlerin de eklenmesiyle elektronik veri iletişiminden kaynaklı trafik %30 arttı.

Bu dönemde, şirket içi yazışmaların dışında tüketici ve iş ortaklarından gelen e-posta trafiğindeki artışların da hatırı sayılır boyutlara ulaştığını belirten Uzman Posta Genel Müdürü Gökalp Çakıcı, ilgili periyotta gönderilen elektronik postaların sıklığındaki yükselişe paralel e-posta içerik ve boyutlarının da büyüdüğüne dikkat çekti.

***

2009 yılından beri 300 binden fazla e-posta hesabına hizmet verdiklerini belirten Çakıcı; Covid dönemini işaret eden geride bıraktığımız 3 ay boyunca, küçük ve orta ölçekli işletmelerden gelen yeni e-posta hesabı talebindeki artışın %50’yi bulduğunu söyledi. Bununla birlikte yoğunlaşan yazışma trafiğine ek, paylaşılan dosya boyutlarının da büyümesi ile şirketlerin e-posta hesapları üzerinde 4 kat daha fazla veri saklamaya ihtiyaç duyduğunun altını çizdi.

***

Pandemi Fırsatçılarına Dikkat

Türkiye’de yaklaşık 80 milyon e-posta hesabına aylık ortalama 700 milyon pazarlama içerikli gönderi yapıldığını belirten Çakıcı, KVKK düzenlemeleri yapılmamış olsaydı bu rakamın 1.5 Milyarı bulabileceğini dile getirdi. Covid sebebiyle bazı fırsatçıların ise tüketicilere yanıltıcı ve karşılığı olmayan teklifler ile uluslararası literatürde SPAM olarak adlandırılan, istenmeyen gönderiler yapmaya çalıştığını, servislerinin sadece bu nitelikte olan 1.8 milyon gönderiyi engelleyerek, kendilerinden servis alan e-posta hesaplarını art niyetli saldırılara karşı da düzenli olarak korumaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

***

Kobi’leri Destekleyen Ücretsiz e-posta Servisi

Yüzde yüz yerli mühendislik ve altyapı ile Türkiye’de doğan ve Türkiye’de hizmet üreten Uzman Posta’nın halihazırda 1.200’den fazla marka ve işletme için e-posta çözümleri sunduğunu belirten Çakıcı, Covid döneminde Türk kobi’lerini desteklemek için e-posta servislerini 30 gün ücretsiz sunduklarını, değişen ve çeşitlenen işletme ihtiyaçlarına göre yeniledikleri uzmanposta.com web sitesi üzerinden profesyonel e-posta çözümlerine ihtiyaç duyan her ölçekte işletmeye aynı kalitede hizmet üretmeye devam edeceklerini belirtti.

***

Yenilenen web sitesi üzerinden herkese 30 gün ücretsiz e-posta hesabı sunarak, Covid sürecinde kobilerin dijitalleşmesini hızlandırmayı ve yeni normale adaptasyonu kolaylaştırmayı amaçladıklarını belirten Çakıcı, Kurumsal e-posta servis sağlayıcısı olarak 10 yılı aşkın süredir işletmelerin ihtiyaçlarını yakından takip ettiklerini, her şeyden önce kendilerinin de kesintisiz e-posta iletişimine ihtiyaç duyan bir işletme olduğunu ve bu sebeple Türkiye’de ilk kez “Esnek Kota” özelliğini geliştirerek “Kotası dolsa bile kapanmayan” E-Posta servisini tüm müşterilerine sunduklarını, bu sayede Uzman Posta ile çalışan hiçbir işletmenin e-posta trafiğinin hiçbir zaman durmadığını özellikle vurguladı.

***

“Esnek Kota” özelliği sayesinde işletmelerin e-posta hesaplarını sürekli kontrol altında tutmak zorunda olmadığını belirten Çakıcı; “Uzman Posta ile işletmeler gerçekten ihtiyaçları olmayan hiçbir servis için ödeme yapmak zorunda kalmıyor. Bizimle çalışıyorsanız, E-posta trafiğim aksar mı? kaygısı ile ihtiyaç duymayacağınız boyutlarda kotalar satın almanıza gerek yok. E-postalarınızın kesintisiz olması bizim işimiz. Bunun için sizin kaygılanmanız gerekmiyor.” diyerek tüm kobileri yenilenen uzmanposta.com web sitesinden 30 gün ücretsiz e-posta hesabı açmaya davet etti.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Gelir, yaşam, girişim üzerine (2) (Köşe yazısı 10.09.2020)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Köşe yazıma kaldığım yerden devam ediyorum. Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması …