ERVA ÖĞRENCİLERİN YANINDA

Kayseri Valiliği bünyesinde kurulan Kayseri Değerler Eğitimi Proje Koordinasyon Merkezi (KAYDEM) özgün çalışmalara imza atıyor.

6 Şubat 2023 tarihli Pazarcık ilçesi ve ardından Elbistan ilçesinde meydana gelen ve tarihe Kahramanmaraş depremi olarak geçen depremde KAYDEM hızlı bir şekilde 20 kişilik gönüllü ekibini Kahramanmaraş’a ve Elbistan’a enkaz çalışmalarında ve saha koordinasyonunda görev almak üzere gönderdi. Eş zamanlı olarak Kayseri’deki koordinasyon çalışmalarında büyük görev üstlendi. Öte yandan depremden etkilenerek ilimize gelen vatandaşlara ve öğrencilere destek için çalışmalara başladı. Ayni ve nakdi yardımların yanısıra psikososyal destek faaliyetleri de yürüttü.

KAYDEM’in projelerinden biri olan Erdemlerimizle Varız (ErVa) projesi  ekibi depremde eğitim öğretimine Kayseri’de devam edecek olan öğrencilerin yanında yer aldı.

Deprem olan 11 ilimizdeki vatandaşlarımız evlerinin zarar görmesi ve depremin artçılarının devam ediyor olması nedeniyle Türkiye’de bir çok ile göç etti. Kayseri’de bu illerin başından geliyordu. Kayseri’ye gelen çocuklar, okullarımızda misafir öğrenci olarak  devam etti.

ErVa görevli ve gönüllü ekibiyle 8500 adet kırtasiye setlerinden oluşan çantaları hazırlayarak okul idareleri aracılığıyla öğrencilere ulaştırdı. Hayırsevelerin destekleriyle finanse edilen çantalar okul öncesi, ilköğretim ve orta öğretim öğrencilerinin yaş ve ihtiyaçlarına göre kategorize edilerek hazırlandı. Her bir çantanın içinde defter, kalem, kalemlik, suluk, boya çeşitleri vb. diğer kırtasiye malzemeleri yer aldı.

KAYDEM son olarak 19 Mayıs Gençlik Haftası münasebetiyle, 1500 adet çantayı Adıyaman’a götürerek çocuklara ulaştırdı. Adıyaman’a giden ErVa projesi ekibi Beşpınar Eğitim Kampüsü’nde Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’e ziyarette bulundu. Depremin ilk günlerinden itibaren, deprem bölgesinde çalışmalar yapan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek Beşpınar Eğitim Kampsü’nde ErVa projesi ekibini misafir etti. ErVa Ekibi’ne eğitim merkezini gezdirdi. Özel üretim çadırlardan müteşekkül Eğitim Kampüsü’nün lise ve üniversite sınavlarına çalışan öğrencilere kurs desteği verdiği, burada il içi ve il dışından gelen gönüllü öğretmenlerin görev aldığını belirtti.

Vali Gökmen Çiçek Adıyamanda faaliyet gösteren gönüllü gençlerle ErVa ekibini tanıştırdı.

Gençlerin oluşturduğu gönüllü bir yapı olan “Adıyaman Çocuk Evi” ve “KAYDEM ErVa” ekibi, Adıyaman Ç3 Askeri Çadır Alanı ve Altınşehir K1 Konteyner Kent’lere ziyarette bulundu. Çadırlarda yaşayan aileler ve öğrencileri ziyaret etti. İhtiyaçlarına göre kırtasiye ve çanta hediye edildi.

KAYDEM Koordinasyon Başkanı Esra Kuşkaya konuyla ilgili: “ErVa projesi gönüllü öğretmenler projesidir. Sayın Valimizin şehirimize gelmesiyle Kayseri Valiliğimiz himayelerinde hayat bulmuştur. Depremin etkisinin yoğun olduğu o günlerde devletimizin varlığı her yeri kuşattı. Biz de öğretmen olmamız hasebiyle öğrencilere, çocuklarımıza nasıl destek veririz diye yola çıktık. Kayseri Valiliğimiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz himayelerinde hayırseverlerin desteği ile kırtasiye malzemelerinden oluşan 7000 çantayı öğrencilerimize ulaştırdık, 1500 çantayı ise Adıyaman’da görev yapan Kayseri valimiz Sayın Gökmen Çiçek’in yönlendirmesiyle çocuklara bizzat ulaştırdık. Yol güzergahında ve Adıyaman’da gördüklerimiz yarına dair umutlarımızı artırdı. Normal hayata hızlı bir şekilde dönüş var. Bizim bu çalışmamızda çocukların eğitim öğretimden kopmamaları, hayata daha güvenle bakmaları için faydalı bir çalışma oldu. Rabbim devletimize zeval vermesin.  Başta Valimiz Sayın Gökmen Çiçek bey olmak üzere, bu çalışmada maddi manevi destek veren herkese teşekkür ediyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Türk Kızılayı Kayseri şubesi Kurban bağışı alımlarına devam ediyor

Gelenekselleşen vekâletle kurban kesim kampanyasına devam eden Türk Kızılay Kayseri Şube başkanı  Cafer Beydilli, kurban …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420