Erciyes’te jeotermal sondaj incelemesi, KASKİ’den su kayıp kaçağını önleme

Jeotermal sondaj çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Büyükkılıç, kayak ve yüksek irtifa kamp merkezine termal turizmin de eklenmesiyle Erciyes’in 4 mevsim hizmet verir hale geleceğini söyledi.

BÜYÜKKILIÇ’TAN ERCİYES’TE JEOTERMAL SONDAJ İNCELEMESİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Erciyes’te sıcak su bulunmasına yönelik sürdürülen jeotermal sondaj çalışmalarını yerinde inceleyerek, kayak ve dağ turizmi ile yüksek irtifa kamp merkezleriyle dünya çapında bir merkez olan Erciyes’in termal turizm ile birlikte yılın 4 mevsimi hizmet veren bir konuma ulaşacağını söyledi.

Erciyes’in potansiyelini arttırmak ve 12 ay kullanılabilir bir cazibe merkezi haline getirmek isteyen Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği başlatılan jeotermal sondaj çalışmalarını inceleyerek, son durum hakkında bilgi aldı. Erciyes ile alakalı tüm konuların öncelikli olduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, jeotermal sondaj çalışmalarının şehre hayırlı hizmetlere vesile olacağını söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Erciyes’imizde Yüksek İrtifa Kamp Merkezi mantığındaki çalışmalarımızı sürdürürken, Enerji Bakanlığımızın termalle ilgili MTA birimi ile yaptığımız protokol gereği çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Şu an itibariyle 400 metrelik seviyeye ulaşılmış bulunmakta. 2 bin 200 metreye kadar da 4 aylık süre içerisinde ulaşma yönünde gayret gösterilmekte. Cenabı Allah bizi mahçup etmez inşallah. Temennimiz dostlarımızın gayretli çalışmalarıyla sıcak suya erişirsek, Erciyes’imizde dört mevsimi yaşayacağız. Charter seferlerimiz de başladı. Yurt dışından birçok misafirimiz kayak merkezimize gelecek. Termal imkanlarıyla, Kayak Merkeziyle ve buradaki Yüksek İrtifa Spor Merkeziyle şehrimize imkanlar sağlayan, insanlara da dört mevsim hizmet eden konum ve duruma gelmiş olacak. 24 saat çalışan bu dostlarımıza fedakarlıklarından dolayı teşekkür ediyoruz. MTA zaten bu konularda uzman. Yüz akımız kuruluşumuz. Bu çalışmalarda bizleri yalnız bırakmayan Enerji Bakanımıza, Haseki Bakanımıza ve MTA’nın Genel Müdürüne ve kıymetli ekibine teşekkür ediyor, Rabbim kaza bela vermesin. Daha kısa zamanda sıcak suyla buluşmayı nasip eylesin diyoruz. Allah utandırmasın”

KASKİ 5 MİLYON LİRALIK SU KAYIP KAÇAĞINI ÖNLEDİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KASKİ’nin 2020 yılında 23 bin kişinin bir yıllık su ihtiyacı olan 1 milyon 261 bin metreküp su kaçağını önlediğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KASKİ Genel Müdürlüğünün, fiziki su kayıp kaçaklarını önlemek için aralıksız çalıştığını ifade etti. Başkan Büyükkılıç,  “KASKİ’miz tüm ilçelerimizde 233 alt bölgenin, 32’sinde saha çalışmalarını tamamladı. Bu bölgelerimizde SCADA sistemi ile takip edilmeye başlanmış olup, son teknolojik cihazlarla arızalar tespit edilmektedir. Yapılan bu çalışmalar ile birlikte 40 adet arıza giderilerek 23 bin kişinin 1 yıllık su ihtiyacı olan 5 milyon TL değerindeki 1 Milyon 261 bin metreküp su kaçağı önlenmiş oldu” dedi.

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç,  kayıp suları sisteme kazandırdıklarını belirterek, “Kayseri genelinde şebekeden kaynaklı fiziki kayıp kaçak suları dünya standartlarına indirmek için akustik yer mikrofonu cihazları ile tarama faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Ekiplerimiz çeşitli nedenlerle oluşan kaçakları tespit ederek yerini işaretliyor. Bulunan kaçaklar, ekiplerimiz tarafından çalışma yapılarak gideriliyor. Yapılan bu çalışmalar ile su kaybının önüne geçilerek sisteme kazandırıyoruz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kayıp kaçakları önlemek için bundan sonra da KASKİ ekiplerinin çalışmalarını aralıksız sürdüreceğini sözlerine belirterek şöyle devam etti: “2020 yılında 23 bin kişinin 1 yıllık su ihtiyacı olan 5 milyon TL değerindeki 1 Milyon 261 bin metreküp su kaçağını, yaptığımız titiz çalışmalar sonucunda önledik.  Kayıp kaçaklarda; su tesisatındaki boruların zamanla yıpranması, bağlantı yerlerinin deforme olması, şebeke borularının ekonomik ömrünü yitirmesi gibi pek çok neden var. Su kaçaklarının önüne geçmek amacıyla kayıp kaçak ekiplerimiz şehrimizin tüm caddelerinde, sokaklarında 2021 yılında da arama tarama ve dinleme faaliyetlerine 7/24 devam edecektir. Başarılı çalışmalarıyla kayıp ve kaçak oranını minimuma indiren KASKİ Genel Müdürümüz Doç. Dr. Özgür Özdemir ve ekibine özverili çalışanlarından dolayı teşekkür ederim.”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Büyükşehir’de Özhasekili toplantı, sergi, Kayseri tarihi açık hava müzesi, Kaymek yayınları

Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde hayırseverlerin de katılımıyla kapsamlı bir toplantı yapıldı. ÖZHASEKİ’DEN BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A ZİYARET AK …