Ekonomi-teknoloji-magazin-yaşam haberleri (20.12.2020)

E-Ticaret, Yılın Son Alışveriş Festivali’ne Hazırlanıyor

Kasım ayını 11.11 Bekarlar Günü, Efsane Cuma, Siber Pazartesi adı altında düzenlenen kampanyalarla hareketli geçiren e-ticaret sektörü, şimdi de 21 Aralık’taki yılın son alışveriş festivaline hazırlanıyor.

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, son 3 ayda yüzde 60 ortalama ciro artışı gerçekleştiren e-ticaret sektörünün, Aralık ayındaki yoğun satışlarla 2020’yi de rekorla uğurlayacağını bildirdi.

Aralık ayının Kasım ve Temmuz’dan sonra internetten kredi kartıyla en fazla işlemin yapıldığı üçüncü ay olduğunu vurgulayan Kayral, şunları söyledi:

“Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) verilerine göre tatil-seyahat harcamalarının e-ticaretteki payı çok yüksek. Aralık ayında, kış turizmine ek olarak yaz aylarına yönelik erken rezervasyon satışları çok yoğun olur. Ayrıca, pandemi dolayısıyla yılbaşında 31 Aralık- 4 Ocak arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yılbaşı gecesi evde toplanmalar riskli olduğu için insanlar bir araya gelemese de sevdiklerini hediyelerle mutlu etmek istiyor. 21 Aralık’taki indirimler, uygun fiyatlı yılbaşı hediyeleri almak için bir fırsat. Dijital piyasalarda şu anda ‘Yılın En Uzun Gecesi’ adı altında kampanya hazırlıkları yapılıyor. Elektronikten, modaya, kozmetikten market ürünlerine kadar binlerce üründe yılın en uzun gecesinde süpriz indirimler yapılacak. Sektörün 21 Aralık cirosunun 1,5 milyar TL’yi bulması bekleniyor.”
Kayral, 21 Aralık’taki kampanyaların Avantajix.com üzerinden takip edilebileceğini sözlerine ekledi.

İstihdam Bilgileri

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), İran, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Venezuela tarafından 10-14 Eylül 1960 tarihlerinde Bağdat Konferansı’nda oluşturulan kalıcı bir hükümetler arası organizasyondur. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Sekreterliği Avusturya’nın Viyana şehrinde bulunmaktadır. Örgütün merkezidir. Sekreterya, öncelikle analitik araştırma ve halkla ilişkiler faaliyetleri yürütür. Petrol üretimine katılmaz.

OPEC Sekreterliği, Üye Ülkelerinin gerektirdiği standartları karşılamak için en yüksek yeterlilik ve verimlilik standartlarını sağlamak amacıyla her zaman çok uluslu ekibine katılacak yetenekli ve kalifiye kişiler aramaktadır. Şu anda dünyanın tüm ülkelerinden bilimsel, teknik, mühendislik, yönetimsel ve profesyonel geçmişlere sahip yönetici kadrosu ve yüzlerce icracı olmayan işçi olarak 139 kişiyi istihdam etmektedir. Rekabetçi istihdam paketlerine ek olarak, zengin çok kültürlü bir çalışma ortamı sunar. İngilizce resmi çalışma dili.

Sekreterya, Üye Ülkelere ayrılmış belirli pozisyonlar için yedi yıllık sınırlı hizmet politikasına sahip profesyonel olmayan bir kuruluştur. Diğer tüm açık pozisyonlar sabit süreli işlere dayanmaktadır ve OPEC eşit fırsat sunan bir işveren olduğundan, dini inançlar, etnik köken, cinsiyet veya ırktan bağımsız olarak tüm milletlere açıktırlar. Tüm çalışanları, temel hizmet koşullarını ve temel hak, görev ve yükümlülükleri içeren OPEC Personel Yönetmeliklerine tabidir.

Sekreterya personeli, Örgütün aşağıdaki temel değerlerine bağlıdır:

Profesyonellik | Dürüstlük | Kültürel duyarlılık

• İş türü: tam zamanlı

• İngilizce dili

• Konum: Uluslararası (tüm OPEC ve OPEC dışı üye ülkeler)

• İş Tanımı: Destek Hizmetleri Bölümü içinde, başarılı bir şekilde seçilen tüm çalışanlar, OPEC Genel Merkezine gitmeden önce kendi ülkelerindeki Avusturya Büyükelçiliğinde 2 haftalık eğitim ve oryantasyon için seferber edilecektir. – Avusturya.

• Maaş: 3.450 ABD Doları – 10.000 ABD Doları

Süreci devam ettirmek için yalnızca şartlarımızı karşılayan adaylarla iletişime geçilecektir.

İlgilenen adaylar, uzmanlık alanlarını belirterek açık başvurularını, son özgeçmişleriyle birlikte seçim komitesine yazılı olarak göndermelidir. Koordinatör: Bay Vijay Abhishek: vijayrecruitement@aol.com

Tekstilde girişimcilik yarışında zafer kadınların oldu

Pınar Taşdelen Engin, “Bu yıl pandemiye rağmen yüzde 66 oranında artışla 174 proje başvurusu aldık. Başvuruların 64 tanesi kadın girişimcilerimizden geldi. Birinciliği de bir kadın girişimcimizin kazanması bizi çok mutlu eden bir başka gelişme oldu”

 Şenol Şankaya : “Techxile Start Up Challenge’a katılan tüm girişimcilerimize mentörlük desteği vererek fikirlerini geliştirmelerine katkı sağladığımız bu etkinlik uzun soluklu ve yaşayan bir süreç. Biz bu çalışmamızın sonuçlarının diğer sektörlere de örnek olacağını düşünüyoruz”

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) rekor başvuru alan girişimcilik programı Techxtile Start-Up Challenge’da ödüller sahiplerini buldu. 13 projenin yarıştığı finalde bireysel kategoride birinciliği Zeytin Çekirdeği Atığı Prinadan Elde Edilen, Doğayı Koruyan Biyopolimer ile Sürdürülebilir Tekstil Ürünleri ve Bitkisel Deri Üretimi isimli projesi ile Duygu Yılmaz kazanırken, kurumsal kategoride Biyobozunur Yıkanabilir Antiviral Maske projesi ile Polyteks Ar-Ge Merkezi ipi göğüsledi. Bu yıl ilk kez kadın girişimciler için verilen ödüle ise Wearebasics isimli projeleriyle Cansu Yanık ve Ceren Danış sahip oldu.

İki gün süren etkinliğin ilk günü çeşitli oturumlara sahne oldu. İlk olarak Skype Kurucusu ve Girişim Yatırımcısı Jonas Kjellberg, “Girişimcilik ve Kazanan Bir Satış Kültürü Yaratmak” konulu sunumunda Skype’in kuruluş öyküsüyle birlikte hayatından kesitler anlattı. Ardından InStyle Genel Yayın Yönetmeni Bahar Kader’in yaptığı “Gelecek: Sürdürülebilirlik” başlıklı  panelde Görsel Sanatçı Deniz SağdıçSürdürülebilir Yaşam Bloggerı Gamze Biran Yenigün , H&M Avrupa Bölgesi Üretim Ofisleri Sürdürülebilirlik Müdürü Hülya Sevindik , Barrus Baş Tasarımcısı Neslişah Yılmaz deneyimlerini izleyicilerle paylaştılar. Daha Sonra Programın Moderatörü Fuat Sami ve Program Koordinatörü Ufuk Batum online ortamda girişimcileri jüri üyeleri ile buluşturdular.

 İkinci gün ödül yağdı

Etkinliğin ikinci günü heyecanlı anlara sahne oldu. UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin’in ve UHKİB Başkan Yardımcısı Şenol Şankaya’nın açılış konuşmasıyla başlayan programda, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, TİM Başkanı İsmail Gülle ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay dijital ortamda katılımcılara seslendiler.

Proje ile bir girişimcilik ekosistemi kazandırmayı amaçladıklarını kaydeden UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, Bursa’nın tüm dinamikleri ile bir araya gelerek başlattıkları Techxtile Start-Up Challenge’de 10 aylık maratonun sonunda sadece dereceye girenlerin değil tüm katılımcıların kazandığını söyledi.

Kadın girişimcilerin başarısı

TechXtile Start-Up Challenge’ın Türkiye’nin en büyük tekstil girişimcilik programı olduğuna dikkat çeken UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Bu yıl pandemiye rağmen tam 174 proje başvurusu aldık. Geçtiğimiz yıl 104 olan başvuru sayımız yüzde 66 artışla adeta bir patlama yaşadı. Kadın girişimcileri teşvik etmek amacıyla bu yıl ilk kez özel bir ödül koyduk. Bunun da etkisiyle Başvuran 174 projenin 64 tanesi kadın girişimcilerimizden geldi. Bunun sevincini yaşarken, birinciliği de bir kadın girişimcimizin kazanması yine bizi çok mutlu eden bir başka gelişme oldu” dedi.

UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, bu yılki başvurularda yaşadığımız pandeminin etkisinin fazlasıyla hissedildiğine işaret ederek, “11 adayımız, pandemiyle ilgili bir sorun ya da duruma çözüm üretmeyi amaçlayan proje sunarken, akıllı tekstillerde 10, sanal gerçeklik alanında 18, teknik tekstillerde 20, enerji verimliliğinde 5 ve ekonomide 1 başvuru aldık. Sürdürülebilirlik, yapay zekâ gibi alanlardan önemli sayıda proje sunuldu. Öte yandan 11 yılda 2.400’e yakın proje elimize ulaşırken, bunların yüzde 5’e yakınında ticarileşme aşamasına gelmesi ne kadar doğru bir iş yaptığımızın göstergesidir” diye konuştu.

 Şankaya: “Biz bu çalışmamızın diğer sektörlere de örnek olacağını düşünüyoruz”

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Şenol Şankaya’da yaptığı konuşmada “Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği olarak başta Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği UTİB olmak üzere; Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), ve Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM) gibi şehrimizin önemli kurumlarının yanı sıra sanayicilerimiz, üniversitelerimiz, teknopark ve teknokentlerimiz ile yaptığımız işbirlikleriyle girişimciliği geliştirecek bir hub oluşturmayı hedefliyoruz. Techxtile Start Up Challenge’a katılan tüm girişimcilerimize mentörlük desteği vererek fikirlerini geliştirmelerine katkı sağladığımız bu etkinlik uzun soluklu ve yaşayan bir süreç. Biz bu çalışmamızın sonuçlarının diğer sektörlere de örnek olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

 BTSO Başkanı İbrahim Burkay :

Pandeminin tüm dünyaya yayılmasının ezberleri bozan yeni bir dönemi de bizlere yaşattığını belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Özellikle köklü değişimlere tanık olduğumuz bu süreçte ABD, Çin ve Avrupa Birliği arasındaki gerilim, geleneksel tedarik zincirinde de hızlı bir değişimin ciddi sinyallerini veriyor. Bu değişim rüzgârı ülkemize de fırsatlar sunuyor. Özellikle bu programın önemi burada ortaya çıkıyor. Teknoloji ve dijitalleşmenin ışığında sadece bugünü değil bizlerin artık geleceği de takip etmemiz gereken bir süreci önümüze getirdi. TechXtile Start-Up Challenge, Türkiye’nin cesur ve inovatif girişimcilerinin ufuk açan fikirlerini sermaye ile buluşturmasını sağlarken, klasik yatırımcı profilinin de start-up lara yönlendirilmesine zemin oluşturuyor. Farklı fikirlerin ve bakış açılarının oluşturduğu zenginlikle projemizin başarı çıtası her geçen yıl daha da yükseliyor” dedi.

 TİM Başkanı İsmail Gülle :

Techxtile Start-Up Challenge’nin birlikte yaratılan sinerji olduğuna değinen TİM Başkanı İsmail Gülle ise “Başta bakanlıklarımız olmak üzere bunun altında birçok kurum var. Bir dayanışma var. Bir amaç özelinde bir araya gelip tüm konuların hepsinin koordinasyonu son derece anlamlı. Biz davaya inanmış, bu ülkenin geleceğine inanmış ve bu ülkenin insanına bir şeyler verebilmek adına tüm mesaisini harcayan insanlar olarak bu girişimci kardeşlerimizin projelerinin değer bulduğunu, sermaye ile birleştiğini, ülkemize fayda getirecek işlere vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay:

Projenin en büyük destekçisi T.C Ekonomi Bakanlığı adına konuşan Ekonomi Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, bu tür organizasyonların ekosistem açısından çok önemli olduğunu belirterek,

Teknoloji ve Ar-Ge ye yatırım yapma bilincinin geliştirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Turagay, “Türkiye’de Ar-Ge Yatırımlarının GSYH’ye oranının 2019 yüzde 1.06 oldu. 2023 hedefimiz ise yüzde 3. Başarılı olmamız için Ar-Ge’ye teknolojiye ve inovasyona kesinlikle yatırım yapmamız lazım” diye konuştu.

Tekstil İnovasyon Ligi’ni Bursalı Tekstil kazandı

Protokol konuşmalarının ardından bu yıl 7.’si düzenlenen Türkiye Tekstil İnovasyon Ligi’nde finale kalan Türkiye’nin önde gelen 9 firması jüri tarafından ödüllendirildi. Bursalı Tekstil San. ve Tic. A.Ş, 7. Türkiye Tekstil İnovasyon Ligi’nin şampiyonu oldu

 Bireysel Kategorinin galibi Duygu Yılmaz

Trend Avcısı Serdar Kuzuloğlu’nun “Corona Virüs Sonrası Dünya” başlıklı sunumunun ardından Techxtile Start-Up Challenge 2020’de finale kalan 13 proje içinde dereceye girenler açıklandı. “Zeytin Çekirdeği Atığı Prinadan Elde Edilen, Doğayı Koruyan Biyopolimer ile Sürdürülebilir Tekstil Ürünleri ve Bitkisel Deri Üretimi” isimli projesi ile Duygu Yılmaz bireysel kategoride ilk sırayı alırken, “Wearebasics” isimli projeleriyle Cansu Yanık ve Ceren Danış ikinciliği, “Modafabrik” projesi ile Sait Yılmaz ve “Smarttex360” projesi ile Selçuk Şireci üçüncülüğü elde etti.

 Kurumsal Kategoride ilk sırayı Polyteks Ar-Ge Merkezi aldı

Techxtile Start-Up Challenge Kurumsal kategorisinde ise bu kez Ar-Ge Merkezleri yarıştı. Değerlendirme Kurulu sonucunda Polyteks Ar-Ge Merkezi “Biyobozunur Yıkanabilir Antiviral Maske” projesi ile birinci olurken, ikinciliği “Evtekstilinde Koku Absorblayıcı Hava Temizleyici Teknik Tekstil Kumaşları” isimli proje Berteks Tekstil Ar-Ge Merkezi ikinci, “Ysmguard” isimli projesi ile de Yeşim Tekstil Ar-Ge Merkezi üçüncü sırada yer aldı.

 “Kadın Girişimci Ödülü”nün sahibi Cansu Yanık ve Ceren Danış oldu

Sektöre daha fazla kadın girişimcinin katılmasını teşvik etmek amacıyla Techxtile Start-Up Challenge programında bu yıl ilk kez kadın girişimciler için konulan özel bir ödülü ise “Wearebasics” isimli projeleriyle Cansu Yanık ve Ceren Danış sahip oldu.

Bireysel Kategoride ödül alan projeler

 • Birincilik Ödülü :

Duygu YılmazZeytin Çekirdeği Atığı Prinadan Elde Edilen Doğayı Koruyan Biyopolimer ile Sürdürülebilir Tekstil Ürünleri ve Bitkisel Deri Üretimi:

Zeytin çekirdeği atığından deri üretildi. Vegan deri rakiplerinden çok daha uygun maliyetli ve çok daha fazla dolgu malzemesine sahip.

 • İkincilik Ödülü :

Cansu Yanık ve Ceren Danış – Wearebasics

Ana odak noktası tekstil atıklarının geri dönüştürülmesi olan kapalı döngü sistemine sahip bir girişim. 

 • Üçüncülük Ödülü : Modafabrik – Sait Yılmaz
  Mobil versiyonunda Çek-koy özelliği de olan site kişiselleştirilebilen ürünler sunup, satışını yapıyor ve Türkiye’de bu alandaki en büyük çatı olmayı planlıyor.
 • Üçüncülük Ödülü : Smarttex360 – Selçuk Şireci

Tekstilde dijitalleşme ve sanal gerçeklik teknolojilerinin kullanımı ile numune üretiminden yüzde 80 kâr gereksiz zaman kaybı ve maliyeti en aza indirmeyi planlıyor.

 Kurumsal Kategoride ödül alan projeler

 • Birincilik Ödülü : Polyteks Ar-Ge Merkezi
  Biyobozunur Yıkanabilir Antiviral Maske Projesi

İkincilik Ödülü : Berteks Tekstil Ar-Ge Merkezi

Evtekstilinde Koku Absorblayıcı Hava Temizleyici Teknik Tekstil Kumaşları Projesi 

Üçüncülük Ödülü : Yeşim Tekstil – Ar-Ge Merkezi

Ysmguard Projesi

 • Kadın Girişimci Özel Ödülü:

Cansu Yanık ve Ceren Danış – Wearebasics

Ana odak noktası tekstil atıklarının geri dönüştürülmesi olan kapalı döngü sistemine sahip bir girişim. 

 • Tekstil İnovasyon Ligi Ödülü :

Bursalı Tekstil San. Ve Tic. A.Ş

Dereceye Girenlerin Kazandığı Ödüller :

Girişimci kategorisinde birinci olan proje sahibi, iş dünyası ve potansiyel yatırımcıların takip ettiği ulusal mecralarda görünürlük imkanı sağlayacak medya iletişim paketinin sahibi olacak.

Dereceye giren ilk 6 girişimciye;

Bursa Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinden eğitim, mentorluk ve kuluçka hizmetleri ile birlikte 200.000 TL Hibe desteği sunan BİGG Ulukoza hızlandırma programına katılım imkânı,

1 yıllık muhasebe desteği ve ofis kirası ile şirket kurma desteği

Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinden Online Eğitim ve Mentorluk Desteği sağlanacak.

Bursa Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği-BUSİAD;

Girişimcileri sanayiciler ile bir araya getirme, projelerinin ticarileşebilmesi için konuları ile ilgili Ar-Ge Merkezindeki imkanlar ile buluşturma, Endüstri 4.0/ Dijital dönüşüm mentörlüğü sağlanması imkanları sunacak.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği-BOSİAD ise;

Türkiye geneli yayın yapan Sinerji dergisi ile projelerin tanıtımına imkân sağlayacak. Girişimcileri sanayiciler ile birebir tanıştırma fırsatı sunacak. Bursa Organize Sanayi Bölgesindeki firmaların ar-ge merkezleri ve laboratuvarlarında ürünlerin geliştirilmesine ve ticarileştirilmesine yönelik destek verecek.

Dereceye giren ilk 3 girişimciye ayrıca;

Bursa Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinden Patent Başvuru Desteği,

Pen Yazılım’ın katkısıyla 1 yıllık cloud desteği verilecek.

Orbis Vista’dan Patent Başvuru Desteği,

Finale kalan tüm girişimcilere ise;

1 yıl süresince Program Koordinatörü ve Ventures & Mentors League CEO’su Ufuk Batum  tarafından profesyonel mentorluk desteği sağlanacak

Belirlenen 3 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi’ne ya da kurumsal şirkete BUTEKOM’dan teknik donanımlarını geliştirmeye yönelik eğitimler ve Ventures & Mentors League CEO’su Ufuk Batum tarafından “Ar-Ge Merkezleri Kapasite Geliştirme Desteği (mini-MBA programı) verilecek.

Tasarımlar talebe şekil veriyor TİM Başkanı İsmail Gülle: “Tasarımlar talebe şekil veriyor. Müşterinin isteği tasarımla şekilleniyor”

Türk moda endüstrisinin tasarımcı ihtiyacına cevap vermek, genç, yenilikçi tasarımcıların önünü açma amacıyla Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle bu yıl 15. kez düzenlenen EİB Moda Tasarım Yarışmasının kazananı Zülal Açar oldu. İkinciliği Selen Tavtın kazanırken, üçüncülüğü Ayşe Kaya elde etti.

EİB 15.Moda Tasarım Yarışması’nın ödül töreni pandemi nedeniyle online ortamda gerçekleştirildi. EHKİB Sosyal Organizasyonlar ve Yarışma Komitesi Başkanı Tuğba Hazar’ın moderatörlük yaptığı online ödül töreninde 10 finalistin tasarımları arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle tanıtıldı.

Gülle: “Tasarımlar talebe şekil veriyor”

Ödül töreninde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, tasarımların talebe şekil vereceğine inandıklarını, müşterinin bir sonraki isteğinin bu tasarımlarla şekilleneceğini düşündüklerini, genç tasarımcıların sektörde bir adım öne geçmeleri için tasarım yarışmalarının öneminin büyük olduğunu vurguladı.

Paris, Milano, Londra, New York gibi moda endüstrisinin dışa açıldığı kentlerde değil, Sao Paulo, Tokyo gibi şehirlerde de moda tasarımı ve etkinlikleri giderek önem kazandığının altını çizen Gülle, “Konfeksiyon ve hazır giyimde güçlü bir geleneğe ve üretim altyapısına sahip olan ülkemizin de, dünya moda akımlarının oluşumunda artık daha aktif rol aldığını görüyoruz. Ülkemiz dünyanın “Moda Tasarım Havzası” olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. “İstanbul Moda Haftası” ile Türkiye, Dünyanın önemli moda başkentleri ile yarışıyor.  Biz bu nokta da, hem insan kaynakları hem de altyapı ve doğal kaynakları ile öne çıkan İzmir’de, Ege İhracatçı Birliklerimiz tarafından düzenlenen bu yarışmaya özel bir önem veriyoruz” diye konuştu.

“Yaratıcı Marka” olmak isteyen “Sanayi” ile “Özgün ve Yenilikçi” olmak isteyen “Tasarımcıyı” buluşturuyoruz. Tüm bu çabalarımız sektörümüzün ihracat rakamlarına da yansıyor” diyen TİM Başkanı Gülle, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün, “Hazır giyim ve konfeksiyon” sektörümüz 18 milyar dolara yaklaşan ihracatıyla Türkiye’nin en fazla ihracat yapan üçüncü sektörü. Sektörümüz 2020 yılında pandemiye rağmen sergilediği olumlu performansla, yalnızca ülkemizde değil dünyada da dikkatleri üzerine çekiyor. Temmuz ayında aylık bazda ihracat rekoru kıran Hazırgiyim sektörümüz, Ekim ayında bu rekorunu 1 milyar 858 milyon dolara çıkardı. Sektörümüzün bu yılın tamamı için 17,7 milyar, Önümüzdeki dönemde ise 33 milyar dolarlık ihracat hedefi var. Biz bu hedeflere ulaşılacağından eminiz. Başta hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz olmak üzere, tüm sektörlerimizin 2023 yılında ulaşmayı hedeflediği yüksek katma değerli ihracat için inovasyona ve tasarıma daha fazla odaklanması gerektiğini görüyoruz.”

Eskinazi: “Tasarım yarışmalarımız 2021 yılında 4’e çıkıyor”

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki her sektörün tasarımın gücünü kendi sektörleri ile harmanlayarak birçok projeye imza attıklarını dillendiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, EİB olarak öncü sektörleriyle tasarım yarışmaları düzenleyerek, ülkemizin ekonomik kalkınmasında ve uluslararası rekabet gücünün arttırılmasında önemli bir rol oynadıklarının altını çizdi.

EİB bünyesinde EİB Moda Tasarım Yarışma dışında, Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması ve AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışmasının Ege Bölgesi’nin ihracattaki rekabetçiliğini ve katma değerli ürün ihracatına güçlü kaktı sağladığını dile getiren Eskinazi, şöyle konuştu: “Tasarıma yapılan yatırım gelecek için umutlarımızı yeşertiyor. EİB’nin tasarım yarışmalarının dördüncüsü olacak mobilya, tekstil ve doğal taşın bir arada kullanılacağı Ezberbozan Tasarım Yarışmamızı düzenlemek için de çalışmalarımız hızla devam ediyor ve 2021 yılında dördüncü tasarım yarışmamızı da hayata geçirmiş olacağız.”

Sertbaş: “Genç tasarımcılara kariyer imkânı sunuyoruz”

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş ise; Ege Bölgesi’nin tasarım kültürünü geliştirmek, genç tasarımcılara kariyer imkanları sunabilmek, “Designed in Turkey” algısının geliştirilmesine katlı sağlamak amacıyla 2004 yılından beri düzenledikleri EİB Moda Tasarım Yarışmasıyla Türk moda endüstrisine yüzlerce tasarımcı kazandırdıkları bilgisini paylaştı.

Dünya’nın geldiği noktada 2020 yılında sürdürülebilirlik eksenli TECH-TILITY temalı tasarımların yarıştığı bilgisini veren Sertbaş, “Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği olarak 2019 yılında 1,3 milyar dolarlık ihracat yaptık. Bu yılın ilk 11 aylık döneminde de EHKİB olarak geçtiğimiz yıl performansımızı yakaladık. Pandemiye rağmen sektörümüzün oldukça iyi bir performans gösterdiğini düşünüyorum. Türkiye’nin en büyük ihracatçı sektörlerinden biri olmamızda ve yine katma değeri yüksek ihracat gerçekleştirmemizde yıllardır tasarıma yaptığımız yatırımın büyük payı olduğunu düşünüyorum. Pandemiyle birlikte fuar/ticaret heyeti/seminer etkinliklerimizi dijital platfomlara taşıdık. Yeni yılda da dijital faaliyetlerimize devam edeceğiz” diye konuştu.

Jüride kimler yer aldı?

Moda Tasarımcısı Özlem Erkan’ın koçluğunu yaptığı EİB 15. Moda Tasarım Yarışması’nın Jürisinde EİB Moda Tasarım Yarışması Komite Başkanı ve Jüri Başkanı Tuğba Hazar, Moda Tasarımcısı Dilek Süslüer, Moda Tasarımcısı Ece Gözen Akın, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Esin Özyiğit, Global Compact Türkiye Genel Sekreter Yardımcısı Gaye Sarıoğlu, Moda Tasarımcısı Gül Ağış, Spot Tekstil Firma Sahibi İzak Eskinazi, STYLIST Kaner Kıvanç, Moda Tasarımcısı Murat Acar, Moda Tasarımcısı Özlem Kaya ve Moda Fotoğrafçısı Tolga Yurdaer görev yaptı.

Tasarımcıların kıyafetleri dikim aşamasından başlanarak, fitting süreci, kıyafetlerin mankenler üzerinde 360 derece fotoğraf çekimiyle zenginleştirilmiş finalist videoları seçim öncesi jüri üyelerine gösterildi.

Dereceye girenlerin ödülleri ne oldu?

Yarışmanın birincisi Zülal Açar 18 bin TL’lik ödülün sahibi olurken, ikinci olan Selen Tavtın 13 bin TL, ve üçüncülüğü kazanan Ayşe Kaya 8 bin TL para ödülünün sahibi oldu. Para ödülün yanı sıra, üç finalist yurtdışında iki yıllık yüksek lisans eğitimi hakkı kazandı.

Beşiktaş taraftarı artık geleceğin Kartalları için yürüyecek! 

Ağustos ayında Beşiktaş JK ile adımları bağışa çeviren sağlık uygulaması Help Steps arasında imzalanan anlaşmanın tüm geliri Beşiktaş Futbol Akdemisi’ne aktarılacak ve Geleceğin Kartallarının yetişmesinde harcanacak. Beşiktaş taraftarlarının yoğun bir ilgi gösterdiği bu anlaşmanın artarak devam eden gelirlerinin sadece BJK Futbol Akademisi’ne yönlendirilmesiyle geleceğin Beşiktaş ve Milli Takım sporcularına daha fazla kaynak aktarılması sağlanabilecek.

Beşiktaş JK, Akademi bünyesinde eğitim alansporcularının daha iyi tesislerde daha iyi şartlarda eğitimlerini alabilmeleri için uzun zamandır çalışıyordu, HelpSteps anlaşmasının gelirlerinin tamamının altyapıya aktarılmasıyla bir anlamda yeni tesisleri değerli Beşiktaş taraftarları yürüyerek inşa edecekler.

Çebi: Taraftarı Beşiktaş’ın gençlerinin daha iyi yetişebilmesi için herkesi yürümeye davet ediyorum.

Beşiktaş JK Başkanı Ahmet Nur Çebi, imzalamış oldukları anlaşmanın gelirini altyapıdaki oyuncularımızın ihtiyaçlarını karşılamak, onlara yeni tesisler inşa etmek için harcama kararı aldıklarını söyledi. Beşiktaş taraftarlarının sağlıklı bir yaşam ve güzel bir gelecek için yürümelerini ve HelpSteps ile adımlarından oluşacak gelirin Beşiktaş Futbol Akademisi’ne yönlendirilmesini istedi. Beşiktaş’ın ilklerin kulübü olduğunu söyleyen Beşiktaş JK Başkanı Ahmet Nur Çebi, “Taraftarlarımızın bir ile daha imza atmalarını ve Akademi’nin yeni tesislerini Büyük Beşiktaş Taraftarının adım adım yürüyerek yapmasını istiyorum” dedi.

 ‘Geleceğin milli yıldızları yetişecek’

Help Steps Proje Yöneticisi Gözde Venedik şunları söyledi: “Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK) ile yaptığımız adımları desteğe dönüştüren anlaşma, beklentilerimizin üzerinde ilgi gördü. Artık taraftarların attığı her adım, geleceğin Beşiktaş ve Milli Takım sporcularına kaynak sağlayacak. Taraftarlar daha sağlıklı yaşarken kulüplerini ve genç sporcuları da desteklemiş olacak. Bu vizyonları nedeniyle BJK Başkanı Sayın Ahmet Nur Çebi ve Futbol Akademisi’nden Sorumlu Yönetici Sayın Fırat Fidan’a teşekkürlerimizi sunuyoruz. En en kısa sürede genç sporcuların daha iyi şartlarda çalışabileceği tesisleri hep birlikte adım adım hayata geçireceğiz. Birlikten güç doğacağına inanıyor ve Beşiktaş taraftarlarını dünyanın neresinde olursa olsun takımlarını desteklemeye davet ediyoruz.”

Spor Okullarımız ve Derneklerimizi Beşiktaş Futbol Akademisi için yarışacak.

Futbol Akademisi, Spor Okulları ve Kadın Futboldan Sorumlu Yönetici Fırat Fidan; “Başkanımız Sayın Ahmet Nur Çebi’ye bize verdiği destekten ötürü çok teşekkür ediyorum. Bizler daha iyisini yapmak için çabaladıkça sağ olsun kendisi de bize desteğini artırmaya devam ediyor. Bu projeyle hedefledikleri tesisleşmeyi daha hızlı yapabileceğimizi düşünüyoruz. Bu nedenle tüm taraftarları ama özellikle spor okullarımızı ve derneklrimizi tatlı bir rekabet içinde Beşiktaş için yarışmaya davet ediyorum. Help Step anlaşmasıyla en çok adım atan spor okulu ve derneklerimizi bazı özel ödüllerle ödüllendireceğiz. Detaylarını arkadaşlarımız hem spor okullarına hem de derneklerimize en kısa zamanda iletecekler. Atılan her adım değerli, geleceğe adım adım yürüyoruz taraftarımız bizi takip etmeye ve destek olmaya devam etsin.” dedi.

 Uygulama nasıl çalışıyor: 

Kullanıcılarını hem sağlıklı yaşama teşvik eden uygulama, aynı zamanda hesap sahiplerinin gün içerisinde attıkları adımları günün sonunda bağışlama fırsatı da sunuyor. Bağış ekranında ise farklı kategoriler yer alıyor. Uygulamayı akıllı telefonlarına ücretsiz olarak indiren kullanıcılar, kolayca kayıt oluşturup hesabı aktif hale getirebiliyor. Uygulama, kullanıcının günlük rutin olarak attığı adımları sayıyor ve gün sonunda kısa bir reklam izleterek adımlarını Help Steps adımına çeviriyor. Reklamlardan elde edilen gelirin belirlenen kısmı kullanıcının adımlarına geri aktarılıyor. Kullanıcı da bu adımları dilediği STK veya projeye bağış olarak aktarabiliyor.

Destek alan kurum / projeler

Ana Yardım Dernekleri: KIZILAY, AHBAP Platformu, KANSERSİZ YAŞAM DERNEĞİ, AKUT, İHTİYAÇ HARİTASI, TOHUM OTİZM VAKFI, HAÇİKO, TEGV, TOG, TOFD, SMA-Derneği

Gönül Verdiklerim: UCİM, Dilsiz Dostlar, Melekler Şehri,  Çocuklar, Beytümder, Toçev, Çocuk Eğitim Derneği, Gönüllü Hareketi, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı, ALS- MNH Derneği Atılım-MED, Genç Hayat vakfı,

Kulüp: Beşiktaş JK, Fenerbahçe SK

Sağ Duyu ekranı: Burada mutlaka bireysel bir yararlanıcı yerini alıyor. Bu yararlanıcılar için belli bir adım bağışı hedefi konuluyor ve bu hedefe ulaşıldığında ihtiyacına göre belirlenen yardım işlemi gerçekleştiriliyor. Amaca ulaşıldığında Sağ Duyu ekranında bir sonraki fayda bekleyen yararlanıcı için yeni adım bağışı hedefi konuluyor.

E-Ticaretin Ustaları ECHO Summit Sahnesinde Buluşuyor

Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı e-ticaret zirvesi ECHO Summit, bu yıl üçüncü kez online olarak düzenleniyor. 20-21 Ocak 2021’de “Rapid Commerce” temasıyla gerçekleşecek zirve; alanındaki son gelişmeleri, ilham veren çalışmaları ve profesyonelleri 11 başlık altında sahneye taşıyacak.

 Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı e-ticaret zirvesi olma özelliği taşıyan ECHO (e-Commerce Head Or­ganization) Summit, pandemi nedeniyle bu yıl ilk kez online olarak düzenleniyor. Deloitte’un küresel çapta edindiği deneyim ve bilgi birikimiyle desteklediği zirvede altyapı hizmetle­rinden trendlere, pazarlama stratejilerinden kişisel verilerin korunmasına kadar iki gün boyunca sektörün kapsamlı bir biçimde ele alınması hedefleniyor. 20-21 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek etkinliğin ana teması “Rapid Commerce” yani “Hızlı Ticaret” olarak belirlendi. Sebebiyse pandemiyle birlikte hayatımıza giren “hız” kavramı.

 Zirvenin sonunda; halk oylamasıyla belirlenen, müşterilerine değer veren ve onlara en iyi alışveriş deneyimini yaşatan e-ticaret platformları açıklanarak, ECHO Awards’de ödüllerine kavuşacak. Jürisinin halk olduğu oylamada, 38 kategoride en başarılı e-ticaret siteleri belirlenecek. Süreç bazlı değerlendirmedeyse; kullanım kolaylığı, estetik tasarım, ürün çeşitliliği gibi sü­reçlerdeki başarılarıyla öne çıkan marka ve platformlar ödüllendirilecek.

Marketing Türkiye ve Deloitte iş birliğiyle düzenlenen zirvede, Yapı Kredi Bankası ana sponsorluğunda Boyner, Burger King, Papara, Vestel, Sephora, Sertrans, Shopi ve Tchibo gibi markalar ağırlanacak. ECHO Summit, Marketing Türkiye web sitesi ile YouTube, Twitter ve Facebook hesaplarından canlı olarak yayınlanacak. Yayına Marketing Türkiye’nin Linkedin ve Instagram hesaplarından da ulaşılabilecek.

ECHO SUMMIT’İN BAŞLIKLARI          

 • Rapid Commerce
 • Consumer Shift
 • Customer Acquisition
 • Content Marketing
 • Customer Retention
 • Innovation
 • Dijitalleşmede Öncü Olanlar
 • Yeni Nesil Perakende
 • Güncel Lojistik Çözümleri
 • Veri Güvenliği
 • E-ihracat

UHKİB, FİRMALARA YOL HARİTASI OLACAK RAPORLARI SUNUYOR

 UHKİB UR-GE Projesi kapsamında, Bosch Endüstri 4.0 uzmanları tarafından, projeye katılan firmaların danışmanlık final raporları sunulmaya başlandı.

Ticaret Bakanlığı’nın 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında UHKİB tarafından yürütülen hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe Endüstri 4.0 entegrasyonu proje kümesinde yer alan Miya Tekstil’in raporu, Bosch Endüstri 4.0 uzmanları tarafından sunuldu.

Miya Tekstil ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Bosch Endüstri 4.0 Projeleri Direktörü Murat Kutlar, proke ekibi Guruduth Marur, Pınar Doğan, Hasan Erbay ile birlikte Miya Tekstil’in yöneticileri katıldı.

“Bu dönüşüm uluslararası rekabetimizi artıracak”

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir, Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektöründeki Endüstri 4.0 entegrasyonu programı ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Çalışmalarımız, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün Endüstri 4.0’a adapte edilmesi noktasında sürüyor. Biz Birlik olarak da göreve geldiğimiz günden bu yana bu konuya çok önem veriyoruz. Bu dijital dönüşümün, firmalarımızın, uluslararası alandaki rekabetçiliğine katkı vereceğine, ihracattan aldığı payı artıracağına ve dünyayla uyumunu daha kolay sağlayacağına inanıyoruz. Bu çalışmada yer alan tüm firmalara teşekkür ediyorum.”

Programın açılışında konuşan Bosch Endüstri 4.0 Projeleri Direktörü Murat Kurtlar, saha çalışmaları neticesinde firmaların odak noktalarını tespit ettiklerini ve bunları da; teslim süresini düşürme, kalite iyileştirmesi, işletme maliyetlerini azaltma, değerlendirme ve önceliklendirme olarak belirlediklerini ifade etti. Bunların neredeyse çoğu firmanın sorunu olduğunu belirten Kurtlar, dolayısıyla dijital dönüşümün kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Kurtlar’ın ardından Bosch Endüstri 4.0 proke ekibi Guruduth Marur, Pınar Doğan ve Hasan Erbay tarafından sunumlar yapıldı.

Sunumlarda, Endüstri 4.0 entegrasyonunun bir dijital dönüşüm süreci olduğu; fakat en iyi makinelerin bile yetkin bir organizasyon olmaksızın bir anlam ifade etmeyeceği vurgulandı. İnsan faktörü olmadan endüstriyel devrimin tamamlanmasının söz konusu olmadığının da altının çizildiği sunumlarda, Endüstri 4.0’ın gidişatı ve firmaların bu süreçteki yol haritası da detaylı bir şekilde ele alındı. Toplantı, soru cevap bölümü ile sona erdi.

Yaris Üretimi 4 Milyon Adete Ulaştı

Toyota’nın Fransa’daki fabrikası, dört milyonuncu Yaris üretimini gerçekleştirdi. 4 milyonuncu model kırmızı ve siyah bi-tone renkler ile dördüncü nesil hibrit motor sistemine sahip. Bu otomobilde aynı zamanda segmentinin lider aktif ve pasif güvenlik özellikleri standart olarak bulunuyor.

1999’da tanıtılan 2000 senesinde Yılın Otomobili seçilen Yaris, Toyota için satış ve marka profilini yükseltme açısından büyük bir başarı hikayesine dönüştü. Her geçen yıl satışlarını artıran Yaris’in, 2019’da üçüncü jenerasyonu, Avrupa’da 224 bin civarında satış elde ederek Toyota’nın Avrupa satışlarının yüzde 22’sini temsil etti ve segmentinde ise yüzde 8 pay aldı.

Avrupa’da üretilen dört milyonuncu Yaris ise dördüncü nesil model oldu. Dördüncü nesil Toyota Hibrit Sistemiyle donatılan ve 116 HP güç üreten Yaris, 3.7 lt/100 km ve 85 g/km CO2 emisyonu ile segmentinin en düşük tüketimi ile CO2 emisyonunu sunuyor.

Yaris, DNA’sı korunarak geliştirilen güvenlik donanımları ile segmentinin en güvenli aracı oldu. Avrupa’da B segmentinde sınıfında bir ilk olarak ön orta hava yastığının adapte edilmesiyle birlikte 2020 SAFETYBEST ödülünün de sahibi olan Yaris, en son versiyon Toyota Safety Sense ile donatıldı.

Lexus RX “En İyi Premium Hibrit” Seçildi

Premium otomobil üreticisi Lexus, yeni bir ödülün daha sahibi oldu. Lexus, otomobillerinin güvenilirliği ve sorunsuzluğunun yanı sıra konfor özellikleriyle de öne çıkmaya devam ediyor.

Son olarak İngiltere’nin en önde gelen tüketici araştırmalarından biri olan DrivingElectric  Ödülleri’nde “En İyi Premium Hibrit Otomobil” unvanı, Lexus RX 450h SUV modeline verildi.

Özellikle hibrit teknolojisinin getirdiği rafinelik ve sessizlik büyük bir beğeni topladı. Dünyanın ilk lüks hibrit aracı olarak lanse edilen RX, 2004 yılında premium segmenti hibrit teknolojisiyle tanıştırmıştı. RX, “En İyi Premium Hibrit Otomobil” seçilmesinin yanı sıra “En Güvenilir Otomobil”, “En Güvenilir Premium SUV” ve yüksek konforuyla “En Konforlu Koltuklara Sahip Otomobil” Ödülü gibi birçok unvana da sahip.

Şu anda dördüncü nesliyle satışa sunulan RX; konfor seviyesini, rafineliğini ve el yapımı lüksünü her geçen nesil ileriye taşıdı. Bunu, kendi kendini şarj eden hibrit teknolojisinin yüksek verimliliği ve keyifli sürüşüyle de birleştiriyor. Ayrıca kullanıcılar, daha fazla pratiklik sunan yedi kişilik ve her koltuğunda VIP koltuk konforu sunan 6 kişilik versiyonlarıyla da 3 sıralı koltuğa sahip RX-L modelini tercih edebiliyorlar.

Lexus 131 bini Avrupa’da olmak üzere global olarak 500 bin adetlik hibrit RX satışı gerçekleştirerek modelin başarısını kanıtladı. RX, Türkiye’de de en çok tercih edilen Lexus modeli olarak öne çıkıyor.

İzocam, hem su sayaçları ve su borularını donmaktan koruyor hem de tasarruf sağlıyor

Kış aylarında hava sıcaklığının eksilere düşmesiyle birlikte sıkça yaşanan donma kaynaklı boru ve su sayacı patlamaları her yıl yüzlerce su sayacının bozulmasına neden olurken patlayan su boruları da hasara ve su kayıplarına neden oluyor. Açıkta olan su boruları ve sayaçlar donuyor, borular hasar görüyor ve sayaçlar patlıyor.

İzocam su borularının ve sayaçların yalıtılması ile donma sonucu patlamaların önüne geçilebileceği konusunda herkesi uyarıyor. Boru çapı, dış ortam sıcaklığı ve yalıtım kalınlığı boru ve sayaçlar üzerinde doğrudan etkili oluyor. Yalıtım kalınlığı arttıkça, donmaya karşı direnç de artıyor ve hareketsiz suyun donma süresi uzuyor.

Kolay uygulanabilen, İzocam Vana Ceketi su sayaçlarının patlamasını önlüyor. Vanalar için özel üretilen, dış yüzeyi silikonlu cam kumaşı kaplı özel yalıtım ceketi, kapalı ya da açık ortamlardaki DIN, ANSI, API standartlarında üretilmiş bütün vana (pistonlu, küresel, kelebek vana vb.) ve pislik tutucuların ısı yalıtımında çözüm sunuyor ve donmayı engelliyor.

İçinde hareketsiz suyun donduğu her türlü tesisat elemanında yaşanabilecek bu soruna çözüm getirmek ise İzocam Peflex Boru ile kolaylıkla mümkün. Kaplamasız veya alüminyum folyo kaplı, polietilenden imal edilen İzocam Peflex Boru, boruların terlemeye veya donmaya karşı yalıtımında çözüm sağlıyor.

Tesisat yalıtımı enerjide yüzde 50’yi aşan oranda tasarruf sağlıyor

Türkiye’de yalıtım sektörünün öncüsü İzocam, binalardaki ısıtma ve soğutma tesisatlarının yalıtılmasının, istenen sıcaklığa ve konfor şartlarına hızlı ulaşılmasınının yanında sıcaklığın uzun süre korunmasını mümkün kılarak enerjide yüzde 50’yi aşan oranda tasarruf sağladığını da vurguluyor.

Tesisat yalıtımı yapılmış olan binalarda, örneğin kış aylarında yanan kalorifer kazanından binaya dağılan borulardaki sıcak su, dairelere ulaşana kadar sıcaklığını ve dolayısıyla enerjisini koruyor. Aksi durumda ise, daireye ulaşana kadar borulardaki sıcaklık düşüyor, daire geç ısınıyor ve dönüş borusundaki su daha fazla soğuduğu için kazanın bunu tekrar ısıtması için daha fazla yakıt (enerji) harcaması gerekiyor. Borulardaki sıcaklığın belli bir derecenin altına düşmesi de kazanın verimliliğini düşürüyor. Borulardan geçen su sıcaklığının korunması ise ancak yalıtım sayesinde sağlanıyor. Sıcak su tesisatında ve iç ortam kullanımlarında camyününden imal edilen İzocam Prefabrik Camyünü Boru ile istenilen enerji verimliliğine erişme imkanı sağlanıyor. İzocam Camyünü Şilte ve levhaları da benzer şekilde kazan ve boruların ısı kaybetmesine karşı önlem alınmasında yardımcı oluyor.

Club & Hotel Letoonia’nın iletişim ajansı Marjinal Porter Novelli oldu
Marjinal Porter Novelli, Türkiye’de “her şey dahil” konseptindeki ilk 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri arasında yer alan Club & Hotel Letoonia’nın 2021 yılında misafirlerine sunacağı yeni hizmet ve deneyimlerin tanıtımını üstlenecek.
1989 yılında adını Fethiye’deki Letoon antik kentinden alarak kurulan ve misafirlerine 165 bin m2’lik bir yarımada üzerine doğayla iç içe tatil deneyimi yaşatan Club Hotel & Letoonia iletişim faaliyetlerini yürütmek için 360 derece iletişim hizmetleri sunan Marjinal Porter Novelli ile anlaştı. Koşulsuz misafir memnuniyeti, sürdürülebilir turizm ve otelcilik vizyonuyla hareket eden Club & Hotel Letoonia, misafirlerine sunduğu eşsiz deneyimin yanı sıra Fethiye bölgesinin gelişmesine yönelik katkıları ve turizm sektörüne kazandırdığı istihdamla da tanınıyor. Marjinal Porter Novelli, Club & Hotel Letoonia’nın 2021 yılında misafirlerine sunacağı yeni hizmet ve deneyimlerinin tanıtımı olmak üzere tüm iletişim faaliyetlerinin yönetimini üstlenecek.

Deri ihracatçılarına e-ticaret eğitimi

Deri ihracatçıları e-ticareti sevdi. Pandemi döneminde 1-4 Haziran 2020 tarihlerinde Türkiye’nin ilk sanal fuarı Shoedex2020 Ayakkabı ve Saraciye Fuarı’nı düzenleyerek Türk ihracatçısının dijital pazarlama yolculuğunda yeni bir dönemi başlatan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, şimdi de “Deri Sektöründe E-Ticaret Yönetimi” isimli eğitim programını başlatıyor.

“Deri Sektöründe E-Ticaret Yönetimi Eğitim Programı”yla deri sektörünün dijitalleşmesinde yeni bir adım atmayı hedeflediklerini dillendiren Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, 8 ayrı başlıkta eğitim programı planladıklarını, online yapılacak eğitimlerle deri sektörüne özel terzi işi bir eğitim programı planladıklarını kaydetti.

Shoedex Fuarları sürecinde deri sektörünün dijitalleşme konusunda büyük bir gelişim gösterdiğini anlatan Zandar, “Pandemi sonrasında Mart-Nisan-Mayıs aylarında deri sektörünün ihracat rakamlarında yüzde 60-70’lere varan düşüşler yaşadık. Haziran ve Ekim aylarında gerçekleştirdiğimiz Shoedex Sanal Fuarları sayesinde bugüne kadar ihracat yapamadığımız yeni pazarlara giriş yaptık. Bazı ihraç pazarlarımızda büyük artışlar yakaladık. Kasım ayı sonunda ihracattaki düşüşü yüzde 14 seviyesine kadar indirdik ve 117,5 milyon dolar ihracat rakamına ulaştık” diye konuştu.

Gündoğdu: “Konteynırla ihracat dönemi bitiyor”

E-ticaretin son yıllarda büyük gelişim gösterdiğini, pandemiyle birlikte e-ticaretteki artışın başdöndürücü bir hıza ulaştığını ifade eden Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil Gündoğdu, tüketicinin e-ticaret konforuna alıştığını telefondan, bilgisayardan kısa sürede alışverişini yaptığını, üretici ihracatçı firmaların ayakta kalabilmek için bu değişime uyum sağlamaları gerektiğini vurguladı. Gündoğdu, “Konteynerlerle ayakkabı, çanta, deri ceket satma devri bitiyor, dünya genelinde tüketiciye tek tek ürün satabilecek konuma gelmemiz gerekiyor. Bu eğitim programı sonunda ihracatçı firmalarımızın internetten dünyanın dört bir tarafına e-ticaret aracılığıyla ihracat yapabilecek donanıma kavuşmasını hedefliyoruz” dedi.

Onay: “2022 yılında e-ticaret 6.5 trilyon dolara ulaşacak”

Tüketici tercihlerinin e-ticarete yatırım yapmayı zorunlu hale getirdiğini vurgulayan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Onay ise; “Tüketici bizleri e-ticaret konusunda donanımlarımızı güçlendirmeye zorluyor. Dünya genelinde e-ticaret 2022 yılında 6.5 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşacak. Bizim bu gelişmeye sırtımızı dönme lüksümüz yok. “Deri Sektöründe E-Ticaret Yönetimi” başlıklı eğitim programımızda, “E-Ticarete Giriş, Deri Sektörüne Uygun Pazaryerlerinde Satış, E-Ticarette Lojistik ve Tedarik Yönetimi, Deri Sektöründe Dijital Pazarlama ve Satış, Deri Sektöründe Müşteri Hizmetleri Yönetimi, E-Ticaret Sitesinin Kurulumu, E-İhracat Temel Bilgiler ve E-Ticaret Girişimciliği- Başarı Hikayesi” başlıklarında 8 gün süren eğitimlerimiz olacak. Eğitim sonrasında firmalarımızda e-ticaret konusunda donanımlı insan kaynağı oluşacak” şeklinde konuştu.

“Deri Sektöründe E-Ticaret Yönetimi” isimli eğitim programında Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil Gündoğdu ve Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Onay tecrübelerini eğitime katılacak isimlerle paylaşacak.

AdColony, MMA Smarties EMEA da 8 Ödül Kazandı

AdColony, yenilikçi mobil kampanyalarıyla Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’nun en öne çıkan kampanyalarının seçildiği, sektörün en prestijli ödüllerinden MMA Smarties EMEA’dan 8 ödülle döndü.

Kazananlar, EMEA bölgesindeki yüzlerce başvuru arasından seçildi ve ilk olarak, kısa listeyi belirlemek için dünya çapında önde gelen markalar, ajanslar ve teknoloji geliştiricilerinden oluşan 100’den fazla pazarlama uzmanının yer aldığı SMARTİES Jüri Konseyi tarafından değerlendirildi. Kısa listeye alınan bu kampanyalar daha sonra MMA’nın bağımsız jürisi tarafından sanal jüri oturumlarında incelendi.

Ülke özelinde de düzenlenen MMA Smarties Türkiye’den de 5 farklı ödülü kucaklayan AdColony, ayrıca gecenin en prestijli ödüllerinden Yılın Network’ü ödülünün de sahibi oldu.
Güney Afrika özelinde ise yenilikçi mobil kampanyalarıyla, Güney Afrika’da sektörün en prestijli ödül kuruluşlarından biri olan MMA Smarties tarafından ödüllendirildi. Güney Afrika’dan da bir ödülle dönen AdColony, kendi sektöründe hizmet verdiği tüm bölgelerde farkını bir kez daha ortaya koydu.

MMA Smarties EMEA

Cheetos Mustache – AdColony Instant Play ™ HD Video Mobil Reklam Kampanyası

Marka Farkındalığı – Altın

Mobil Sosyal – Gümüş

Mobil Video – Gümüş

McDonald’s Hygiene – AdColony Instant Play ™ HD Video Mobil Reklam Kampanyası

Mobil Ses – Altın

Dimes – Obsesso – AdColony Spotify Reklam Kampanyası

Promosyon – Gümüş

Mobil Ses – Bronz

Kapsayıcılık (Pandemi sırasında) – Bronz

Magnum’s Legendary Crack Sound – AdColony Spotify 3d Audio Reklam Kampanyası

Mobil Ses – Gümüş

Diğer kazananları görmek için, 2020 Smarties EMEA Winners Gallery!

MMA Smarties Türkiye

Cheetos Mustache – AdColony Instant Play ™ HD Video Mobil Reklam Kampanyası

Marka Farkındalığı – Gümüş

Mobil Sosyal – Bronz

Mobil Video – Bronz

Teknoloji İnovasyonu – Bronz

Magnum’s Legendary Crack Sound – AdColony Spotify 3d Audio Reklam Kampanyası

Mobil Ses – Altın

Diğer kazananları görmek için, 2020 Smarties Turkey Winners Gallery!

MMA Smarties Güney Afrika

Otrivin – AdColony Instant Play ™ HD Video Mobil Reklam Kampanyası

Mobil Oyun, Oyunlaştırma ve E-Spor – Gümüş

Yeni yıl hediyesi seçmenin en kolay adresi Morhipo.com
Yeni yıla girerken sevdiklerini mutlu etmek isteyenler için  giyimden dekorasyona, çantadan ayakkabıya, teknolojik ürünlerden kozmetiğe kadar her tarza ve bütçeye uygun on binlerce hediye seçeneği Morhipo.com’da!
Hem yeni sezon ürünleri hem de çok avantajlı kampanyalarıyla moda dünyasına yön veren Morhipo.com, yeni bir yıla daha girmeye sayılı günler kala, hediye arayışında olanlara en özel seçenekleri sunuyor. Kadın, erkek ve çocuk kategorilerinde; giyimden ayakkabıya, çantadan spor giyime, kozmetikten aksesuara kadar pek çok trend ürün ve marka, en uygun fiyatlarla modanın e-ticaretteki adresinde yer alıyor.
Klasikten şaşmayanlara
Hediye seçiminde klasikten şaşmak istemeyenler için pek çok alternatif Morhipo.com’da bulunuyor. Kadınlar için parfüm, çanta, aksesuar; erkekler için saat, kravat, kemer; çocuklar için çeşit çeşit oyuncaklar güzel birer hediye seçeneği olarak öne çıkıyor. Yılbaşı konseptli terlik ve panduflar, pijama takımları, battaniyeler ve ev dekorasyon ürünleri de hem yeni yıl ruhuna uygun hem de uygun fiyatlı seçenekleri ile vazgeçilmez yeni yıl hediyeleri arasında yer alıyor. Kendine bakmayı sevenler için ise cilt bakım ürünleri, aromaterapi yağlar ve kozmetik ürünler bulunuyor.
Macera düşkünlerine hediyeler
Sadece giyim değil, yaşam tarzına göre hediyeler de modanın e-ticaretteki adresinde yer alıyor. Macera düşkünleri için kayak ve kamp malzemeleri, Victorinox marka çakılar ve Stanley marka matara ve pusulaların yanı sıra kahve makineleri, mug’lar, başta olmak üzere pek çok hediye seçeneği moda tutkunlarını bekliyor.
Teknoloji tutkunlarına özel seçenekler
Modanın e-ticaretteki adresinde teknoloji tutkunları için de yüzlerce seçenek yer alıyor. Cep telefonu, kulaklık, tablet, akıllı bileklik, Playstation gibi hediye alternatifleri teknoloji tutkunları için seçilecek en güzel hediyeler olarak öne çıkıyor.
Gift Card ile sevdiklerinizi mutlu edin
Yeni yılda hediye seçimini sevdiklerine bırakmak isteyenler için ise Morhipo Gift Card en güzel çözümü sunuyor. E-Gift Card ile sevdikleriniz istediği kategoride dilediği ürünü seçebiliyor. E-Gif Card’lar 50, 100, 250 ve 500 TL’lik seçenekleriyle modanın e-ticaretteki adresinde!

Türkiye İyilikte De Dünyanın Dört Bir Yanında Savaşıyor

Türkiye salgın döneminde de dünyanın dört bir yanına insani yardımda bulunmaya devam ediyor.

Gerek devlet gerekse sivil toplum kuruluşları aracılığıyla mazlum ve mağdur coğrafyalara el uzatmayı yıl boyu aralıksız sürdürüyor.

Bunun en son örneği Etiyopya’da yaşayan Müslümanlar oldu.

Deniz Feneri Derneği Eğitimden Mescite, Su Kuyularından Katarakta, Gıda Kolisinden adak bağışına kadar Habeşli Müslümanlara bir dizi vefa yardım projesi götürdü.

Zor şartlara rağmen kırsalda hayatta kalma mücadelesi veren Etiyopya’lı müslümanlara yönelik yardım götüren Deniz Feneri Derneği “Katarakt, Su Kuyusu, Mescit, Eğitim külliyesi ve çekirge istilası sebebiyle mahsül alamayan ve açlıkla karı karşıya kalan Şaşamenni’li ihtiyaç sahibi Müslüman halka gıda kolisi dağıtımı yaparak yüzleri güldürdü.

Katarakt Projesi

Sıcak hava, beslenme ve iklim koşulları nedeniyle birçok kişinin görme yetisini kaybettiği, Etiyopya’nın Warabe bölgesinde Göz doktorlarının olmaması ve tedavi imkanlarının yetersizliği nedeniyle özellikle kırsal kesimde yaşayan ve ameliyat olamayanlara “Katarakt Projesi” kapsamında, 420 kişinin ameliyatı yapıldı.

Yapılan bu ameliyatlarla ışığa kavuşan kişiler tekrar evlerinin geçimini sağlamak için önemli bir sağlık sorununu da halletmiş oluyor.

Yetim Eğitim Külliyesi Açıldı

Lisana bölgesinde yeni okul açarak eğitimlerini ve şartlarını daha iyi seviyeye getirme amacıyla Yunus ve Satı Uslu bağışıyla Yetim Eğitim Külliyesi açıldı.

Eğitimin sekteye uğradığı, imkânların ihtiyacı karşılayamadığı bölgelerde okul, medrese, enstitü gibi eğitim kurumlarının inşa ve tamir edilmesi, araç-gereç yönünden desteklenmesi, kriz bölgelerindeki öğrencilerin Türkiye’de veya başka ülkelerde eğitim almalarının sağlanması ve eğitimciler için mesleki gelişim programlarının hazırlanması için derneğin çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Çoğu kıtlık ve hastalık yüzünden babasını kaybetmiş yetim çocuklar için açılan okulda her türlü kolaylık düşünülmüş durumda.

Deniz Feneri yetimhaneleri yetimlerin barındığı yapılar olmanın ötesinde bir vazife görüyor.

Çoğu zaman stratejik öneme sahip yetimhaneler bölgenin gerektirdiği şartlar doğrultusunda inşa ediliyor.

Mescitler

Uzmanlar eşliğinde bölge şartlarına uygun bir şekilde inşa edilen mescitlerin çatıları sıcaktan ve güneşten korunacak şekilde yapıldı.

Ayrıca zaman içerisinde çevre düzenlemesi kapsamında camilerin dört köşesine ağaçlar dikilecek.”

Bölge halkının camii ve mescit sıkıntısını giderecek olan camiiler insanlar için bir toplanma ve ilmi hizmet merkezi haline gelecek.

Halaba Budekesa ve Tiya Bölgesinde 4 mescit açarak daha iyi şartlarda ibadetlerini yapmayı hedefleyen açılışlarla yerel halkın sevinci görülmeye değerdi.

Mahmut Esad Coşan vefa Mescidi Halaba Bölgesi,

Şehit Sami Çitfçi Vefa Mescidi Tiya Bölgesi,

Hazreti Fatıma Vefa Mescidi Tiya Bölgesi ve

Ali ve Hacer Yıldız Vefa Mescidi Budekesa mescitleriyle bölge halkının önemli bir sorunu çözülmüş oldu.

Su Kuyusu

Afrika’da birçok ülkede uzun süredir su kuyuları projesi yürüten Deniz Feneri, Afrika kıtasında ciddi içme suyu sorunu yaşayan Etiyopya’da bu yılın başından itibaren 12 su kuyusu açtı.

Derneğin su kuyusu açtığı bölgelerde yaşayan halk daha önce içme su ihtiyacını yağmur sularından ya da sağlıksız göletlerden sağlıyordu. Daha kurak dönemlerde ise insanlar kilometrelerce yürüyerek temiz içme suyuna ulaşabiliyordu.

Gıda Kolisi

Deniz Feneri, Çekirge istilası sebebiyle mahsül alamayan ve açlıkla karı karşıya kalan Şaşamenni’li ihtiyaç sahibi müslüman halka gıda kolisi dağıtımı yaparak yüzleri güldürdü.Bölgenin Şaşamennili 1300 aileya 1 aylık erzak dağıtımı yapıldı.Türkiye’ye ve bağışçılara dua edildi.

AB, Suriyelileri ve Ev Sahibi Toplumu Desteklemek Üzere, Güneydoğu Anadolu’da Yürütülen Atık ve Su Sistemi Projesini Büyütüyor

AB Türkiye Delegasyonu bugün, AFD (Fransa Kalkınma Ajansı) tarafından uygulanmakta olan atık ve su projesini büyütüyor. Bu proje güneydoğu Anadolu bölgesindeki farklı kentlerin katı atık, su tedarik ve atık su sistemlerinin inşasını ve rehabilitasyonunu amaçlıyor. Bu yeni taahhütle birlikte projenin toplam maliyeti 278 milyon Avroya ulaşıyor. Projenin imza törenine AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, AFD Türkiye Ofisi Başkanı Serge Snrech ve Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hervé Magro katılıyor.

Projenin amacı

Proje Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep, Mersin, Mardin, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da katı atık, su tedarik ve atık su sistemlerinin inşasını ve rehabilitasyonunu; mülteci sayısının yüksek olması dolayısıyla durumdan etkilenen kentlerde yaşayan nüfusun tamamına temiz su ve temiz bir çevre sağlamayı amaçlıyor. Proje kapsamında:

• 900,000 kişi güvenli yönetilen sudan faydalanacak;

• 2,3 milyon kişiye verilen katı atık hizmetleri iyileştirilecek;

• Yılda yaklaşık 22 milyon metre küp içme suyu tasarrufu sağlanacak (sızıntı vs. sorunların giderilmesi yoluyla);

• Yılda yaklaşık 4.5 milyon metre küplük arıtılmamış suyun çevreye akıtılması engellenecek.

Toplamda 8 belediye ve il, 19 alt proje uygulayacak.

Fiziki yatırımlara paralel olarak sağlanacak teknik destek ve kapasite geliştirme yararlanıcıların uzmanlığını geliştirecek olup inşaat işleri, ekipman ve operasyonda optimal kalitenin garantisi haline gelebilecektir.

AFD, ILBANK (İller Bankası) ve tüm yararlanıcı belediyelerle bunların atık ve atıksu İdareleriyle yakın şekilde çalışacak. AFD aynı zamanda 63 M Avro tutarında krediyle ve ilave tutarın yaklaşık %50’si ile projeye katkıda bulunuyor. Bu anlamda proje yenilikçi bir yaklaşımı benimsiyor.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, tören münasebetiyle şunları ifade etti: “AB’nin, pandemiden dolayı zorlu koşullar altında da olsa bu sözleşmenin imzaya hazırlanması sürecinde Türkiye’deki tüm muhataplarıyla (Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı Ofisi, İLBANK ve tüm yararlanıcılar) ve AFD ile ciddi bir kararlılık ve yüksek bir  işbirliği anlayışı içerisinde çalıştığını vurgulamak isterim. Türkiye’nin mülteciler ve ev sahibi toplumlara destek olma çabalarına katkıda bulunmak amacıyla 6 milyar Avro bütçeli Türkiye’deki Mültecilere Yardım Programı kapsamındaki projelere ilişkin tüm sözleşmelerin bu yıl sonuna kadar imzalanmasını sağlamak üzere yoğun bir tempoyla çalışıyoruz.”

Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT):

Avrupa Birliği, 2011 yılından bu yana mülteci krizine müdahale sürecinde Türkiye’ye destek olmaktadır. Bu destek başlangıçta Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardım ve Sivil Koruma Genel Müdürlüğü (ECHO) tarafından sağlanmış, ancak uzayan kriz karşısında söz konusu yardımlara sonradan AB’nin orta ve uzun vadeli desteğe yönelik diğer mali araçları da eklenmiştir. Ocak 2016’da Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı-FRIT’in hayata geçirilmesiyle birlikte sağlanan yardımlar önemli ölçüde arttırılmıştır.

Program aracılığıyla, eğitim, sağlık, altyapı, göç yönetimi, sosyo-ekonomik kalkınma ve insani yardım gibi temel alanlarda destek sağlamak suretiyle hem mültecilere hem de ev sahibi toplumlara yardım amacıyla 6 milyar Avro taahhüt edilmiştir.

AB’nin belediye hizmetleri alanında Suriyelilere ve ev sahibi toplumlara desteği

Bu sözleşme, AB’nin FRIT kapsamında belediye altyapısı alanında yaptığı toplam 380 milyon Avroluk taahhüt için imzalanacak dördüncü ve son sözleşmedir.

Mülteci akını nedeniyle meydana gelen ciddi nüfus artışı, bilhassa Türkiye’nin güneydoğusundaki illerde belediye altyapısı üzerinde önemli bir baskı oluşturmuştur. Bu küresel projenin amacı, söz konusu illerde belediye altyapısı yapımını ve/veya rehabilitasyonunu desteklemektir. Su temini ve atık su sistemleri, katı atık tesisleri ve kapsayıcı rekreasyon altyapısı alanlarında kapasitenin arttırılması ile gereken hallerde, bunlara eşlik edecek yumuşak önlemlerin (soft measures) hayata geçirilmesi (yatırımların kalitesi ve sürdürülebilirliği, belediyelerin ve Türk ortakların kapasitelerinin arttırılması) proje öncelikleri arasında yer almaktadır.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Gazeteci Mehmet Aydoğan’ın acı günü

Kayseri’nin  tanınmış gazetecilerinden Mehmet Aydoğan ağabeyini kaybetti. 87 yaşındaki Halil Sami Aydoğan, Hulusi Akar Camiinde …