Ekonomi-teknoloji haberleri , TUİK verileri (20.06.2022)

TÖDEB’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bilgetekin oldu Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin 2022 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısında belirlenen yeni Yönetim Kurulu Üyelerinin ilk toplantısında, Birliğin yeni yönetim kurulu başkanı ve başkan vekilinin seçimi gerçekleşti.  Genel Kurul’da seçilen yeni Yönetim Kurulu ilk toplantısında, Yönetim Kurulu Başkanlığına Ufuk Bilgetekin’i, Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine ise Serhat Dolaz’ı seçti. 2022-2024 Dönemi TÖDEB Yönetim Kurulu Üyeleri listesi şöyledir: Ufuk Bilgetekin, TÖDEB Yönetim Kurulu BaşkanıVizyon Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ Serhat Dolaz, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri AŞ Yönetim Kurulu  Aypara Ödeme Kuruluşu AŞÖdeal Ödeme Kuruluşu AŞİyzi Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri AŞPay Fix Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri AŞVizyon Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞPaytr Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu AŞElekse Elektronik Para ve Ödeme Kuruluşu AŞSender Ödeme Hizmetleri AŞBelbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞAköde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞDgPara Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu AŞOzan Elektronik Para AŞ Denetleme Kurulu Moka Ödeme ve Elektronik Para AŞOctet Express Ödeme Kuruluşu AŞTrend Ödeme Kuruluşu AŞ Disiplin Komitesi Ria Turkey Ödeme Kuruluşu AŞTURK Elektronik Para AŞNomu Pay Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri AŞ

TİM Yönetim Kurulu’nda Ege’nin temsilcisi Birol Celep oldu

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Birol Celep, Türkiye genelinde 105 bin ihracatçının çatı kuruluşu Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde 2022-26 döneminde Egeli ihracatçıların temsilcisi olarak görev yapacak.

Yapılan TİM Genel Kurulu’nda, TİM Başkanlığına seçilen Mustafa Gültepe ve TİM Sektörler Konseyi üyeleri ilk toplantılarını İstanbul’da gerçekleştirdi.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe ile birlikte TİM Yönetim Kurulu’nda görev yapacak 15 isim; “Ahmet  Güleç, Adil Pelister, Çetin Tecdelioğlu, Fikret Kileci, Kutlu Karavelioğlu, Ali Kavak, Baran Çelik, Başaran Bayrak, Birol Celep, Burak Yakın, İbrahim Pektaş, Melisa Tokgöz, Mustafa Şenocak, Selahattin Kaplan ve Zeki Poyraz” şeklinde belirlendi.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Ömer Celal Umur ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er önümüzdeki süreçte TİM Sektörler Konseyi Üyesi olarak görev yapacaklar.

2003 yılından bu yana Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi, Yönetim Kurulu Üyesi, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Başkanı, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı, TİM Sektörler Konseyi Üyesi olarak Türk ihracatına hizmet ettiğini vurgulayan TİM Yönetim Kurulu Üyesi Birol Celep, “TİM Başkanımız Mustafa Gültepe’nin tensipleriyle, Ege İhracatçı Birliklerimiz ile Türkiye İhracatçılar Meclisi arasında köprü görevi üstleneceğim için mutluyum. Tarım sektöründe Türkiye lideri olan Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 7 tarım birliğimiz ve 5 sanayi birliğimizin elçisi olarak görev yapacağım. TİM Başkanımız Mustafa Gültepe ve EİB çatısı altındaki 12 ihracatçı birliği başkanımıza bana duydukları güven için teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

NOOR TECHNOLOGIES İÇ HAVA KALİTESİNİ ÖLÇEN MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRDİ

İş birliği içerisinde olduğu uluslararası otel ve hastane zincirlerinin yanı sıra, geçtiğimiz günlerde Abu Dabi Üniversitesi’nden de tam not olan Noor Technologies, yazılım ekibi tarafından geliştirilen ve çok yakında kullanıma açılacak yeni hizmetini ilgililerine ve tüketicilerine duyurdu. Ortamlarda ve yüzeylerde bulunan, insan sağlığına zararlı mikroorganizmaların etkisiz hale getirilmesi için havalandırma sistemlerinden giyim sektörüne, ofislerden evlere kadar çeşitli çözüm yöntemlerini bünyesinde sürdüğü Ar-Ge çalışmaları ile geliştirerek üreten Noor Technologies, bu kez tüketicisine soluduğu havanın kalitesini ölçümleme fırsatı sunuyor. Uygulama, evlerden işletmelere kadar mekân fark etmeksizin iç havada bulunan zararlı mikroorganizmaların yoğunluğunu öğrenmek isteyen herkes tarafından kullanılabilecek.

İç Hava Kalitesi Artık Mobil Cihazlarda

Uygulama IOS Store ya da Google Play Store aracılığıyla mobil cihazlara indirilebiliyor. UVC LED cihazına sahip kullanıcılar uygulamayı indirdikten sonra, cihazın MAC numarası ile uygulama üzerinden kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra cihazın bulunduğu ortamın iç hava kalitesini ölçümleyebilecek. Uygulama sayesinde cihaz üzerinde açma-kapama, fan hızı ayarlama, UVC LED açma-kapama işlemleri gerçekleştirilebilecek. Uygulama, sensörlerden gelen verileri anlık olarak hem sayısal hem de grafik formunda müşteriye sunabilecek. Noor Technologies, ortaya koyduğu son teknolojisi ile tüketicilerinin bulundukları ortamdaki iç hava kalitesini mobil cihazlarındaki uygulama sayesinde gözlemleyebilmelerini ve hava temizleme cihazlarını ihtiyaca yönelik bir şekilde kullanabilmelerini hedefleyerek geliştirdiğini açıklıyor. Uygulama sayesinde tüketiciler, bilimsel literatürde sıklıkla karşımıza çıkan “iç hava kalitesini” deneyimleme imkânı bulacaklar.

Uygulama Kimler Tarafından Kullanılabilecek?

“Temiz bir dünya için temiz teknoloji” vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Noor Technologies, birincil hedefi olan çevre ve insan sağlığını korumak amacıyla geliştirdiği teknolojileri herkes için ulaşılabilir kılmaya özen gösteriyor. Ar-Ge çalışmaları sayesinde son geliştirdikleri iç hava kalitesini ölçümleyen uygulama da aynı hedef doğrultusunda UVC hava temizleme cihazına sahip olan tüm tüketiciler tarafından ücretsiz olarak kullanılabilecek. Cihaz evlerde, işletmelerde, hastanelerde ve ofislerde, kısacası insanların soluduğu tüm kapalı alanlarda kullanıma uygun olarak piyasaya sürülecek.

Ar-Ge ve Ür-Ge aşamalarını uluslararası düzeyde sürdüren Noor Technologies, geliştirdiği teknolojilerin odağına sürdürülebilir insan sağlığını koyarak çalışmalarına devam ediyor. Tüketicilerine enerji ve ekoloji dostu çözümler sunan Noor Technologies, İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa iş birliği ve alanında uzman mühendisleri ile günümüzde genelde deneysel aşamada kullanılan malzemelerin yüksek aktiflik, uzun ömürlü kullanım ve yüksek düzeyde temizleme özelliği göstermesi için optimizasyonu ve karakterizasyonu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

TCL’in yeni tablet ailesi Türkiye’de satıştaTCL TAB 10 ve TCL TAB 10L tablet ailesi Türkiye’deki kullanıcıların beğenisine sunuldu.Teknolojiyi demokratikleştirecek adımlar atarak yeni ürünleri Türkiye’ye kazandırmaya devam eden TCL’in TCL TAB 10 ve TCL TAB 10L ürünleri raflardaki yerini aldı. Uygun fiyatlı bir tablet olan TCL TAB 10, 10,1” ekrana (800*1280 piksel çözünürlüklü, 16:10 IPS LCD) sahip olup aynı zamanda Android 10 işletim sistemini kullanıyor. 10W gücünde şarj olan 5.500 mAh pili yaklaşık 3 buçuk saatte %100 dolabiliyor. TCL TAB 10 ayrıca sekiz çekirdekli A53 işlemciye ve PowerVR GE8320 GPU’ya sahip bir MediaTek yonga seti ile de destekleniyor. 4 GB RAM ve microSD ile genişletilebilen 64 GB depolama alanına sahip olan tabletin, WI-Fi Direct ve Bluetooth 5.0 özelliği de bulunuyor.Buna ek olarak, USB-C 2.0 ve 3,5 mm kulaklık jakı ile çift hoparlör de barındırıyor. Tablet, biri önde diğeri arkada olmak üzere 1080p @ 30 fps kalitesinde video ve görüntülü arama desteği sunan iki adet 5 MP kamera ile donatıldı.TCL TAB 10L ise 10,1 inç HD ekran ve MT8167B yonga seti ile bütçe dostu bir seçenek. 2GB RAM ve microSD ile 128 GB’a kadar genişleyen 32GB dahili depolama alanına sahip bu tablette 4.080 mAh pil ve yazılım tarafını kapsayan Android 11 işletim sistemi de var. Ayrıca ön ve arkada iki adet 2MP kameranın yanı sıra bir kulaklık jakı da yer alıyor.TCL Türkiye Ülke Müdürü Serhan Tunca yaptığı açıklamada, “Türkiye’de tablet konusunda iddialı bir marka olarak bu ürünlerle daha da iddialı bir konuma geleceğiz. Tüm ürünlerimizde olduğu gibi tablet kategorisinde de kullanıcılarımızın hayatlarını kolaylaştırmak en önemli hedefimiz. Bu hedefimiz doğrultusunda yeni ürünlerimizi Türkiye’deki kullanıcılarımızın beğenesine sunmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.TCL TAB 10 3.299 ₺, TCL TAB 10L 2.299 ₺ önerilen satış fiyatlarıyla kullanıcılarla buluşuyor.

KARAİSMAİLOĞLU:ADANA 15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ’NDE % 56 FİZİKİ İLERLEME KAYDETTİK
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Adana’nın kuzey bölgesindeki trafiği rahatlatacak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yüzde 56 oranında fiziki ilerleme kaydedildiğini söyledi ve “Projemizi 2023 yılının ilk yarısında hizmete açacağız. Adana’nın; Stadyum, Çukurova Üniversitesi, Alparslan Türkeş Bilim Teknoloji Üniversitesi, Şehir Hastanesi ve mevcut Adana-Mersin Otoyoluna kesintisiz bağlantısı sağlanacak. Aynı zamanda, şehir içi trafik de çok daha güvenli hale gelecek” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Adana’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Şantiyesinde incelemelerde bulundu, ardından açıklama yaptı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Türkiye’deki ulaşım ve haberleşme sistemlerini bir bütün olarak değerlendirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, kara, hava, deniz ve demiryollarını, birbirini tamamlayan, etkileyen ve bütünleyen sistemler olarak gördüklerini söyledi.
MALUM MUHALEFETİN YALAN SİYASETİNİ DİKKATE ALMADIK
“Polemiğe girmeden, eser siyasetimizden ödün vermeden milletimiz için çalışmalarımızı var gücümüzle sürdürüyoruz” diyen Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti;
“Malum muhalefetin yalan siyasetini, gayri ciddi ve kısa vadeli zihniyetlerini hiç dikkate almadık. Almayacağız da. Yolumuza devam ettik. Neticede yatırımlarımız halkımızın günlük yaşantısına hız getirdi, tasarruf getirdi, konfor getirdi. Bu çalışmalarımızın sonuçlarını da alıyor, onları milletimizle buluşturmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Sadece son birkaç ay içinde; Türk mühendisliğinin gurur projelerinden olan, dünyanın en uzun asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nü 4 yıl gibi bir kısa bir sürede tamamladık; milletimizin hizmetine sunduk. Hemen peşinden, Tokat’ı, havalimanı ile buluşturduk. 16 ile hizmet veren Malatya Çevreyolunu açtık. Antalya’da Phaselis Tüneli’ni milletimizle buluşturduk. Rize-Artvin Havalimanı’nı yalnızca Karadeniz’imizin değil, dünyanın hizmetine sunduk. Geçtiğimiz hafta Türksat 5B uydusunu uzayda hizmete aldık. Bu işler, bu hizmetler rastgele olmuyor, Ulaşım ve lojistik Ana Planı çerçevesinde, devlet aklıyla planlanıyor. Ülkemizin ticarete, ulaştırmaya, turizme, sosyal yaşama dair iç dinamikleri değerlendiriliyor. Elbette bununla da yetinilmiyor, dış ülkelerle ticari faaliyetler başta olmak üzere ülkemize fayda üretecek her türlü ilişki hesaplara katılıyor. Sonunda devlet himayesinde, bilimsel çalışmalarla şekillendirilmiş eserler ortaya çıkıyor. Onun için bu eserlerimiz dünyadaki sayılı mühendislik projelerindendir. Bizler ‘günü geçiştirmeye çalışanlardan’ hiç olmadık olmayız. Bizler çocuklarımızın geleceğini aydınlatmak, ülkemizi hak ettiği yere, dünyanın süper güçleri arasına sokmak için çabalıyoruz. Bunun altyapısını hazırlamak da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak bizim sorumluluğumuzdadır.”
ADANA BELEDİYESİ PROJEYİ DEVAM ETTİRMEDİĞİ İÇİN BAKANLIK OLARAK ÜZERİMİZE ALDIK
Başkalarının ne dediğine kulak asmadan, polemiğe girmeden, eser siyasetinden ödün vermeden çalışmaları var güçle sürdürdüklerini dile getiren Karaismailoğlu, “O nedenle hem iç hem de dış entegrasyonu sağlayan, dünyayı Türkiye’ye bağlayan eserlerimize her gün bir yenisini ekliyoruz. Bu kapsamda; 15 Temmuz Şehitler Köprüsü için 1 milyar 350 milyon liranın üzerinde bir yatırım planladık. Köprümüz, bin 669 metre uzunluğunda, 23 açıklıklıdır. Yapım çalışmalarında geçtiğimiz yıl; köprü ayağı temeli, forekazık imalatları, döşeme kiriş imalatları, temel elevasyon betonu imalatlarını gerçekleştirdik. Yapımına Ağustos 2021’de başladığımız köprüde yüzde 56 oranında fiziki gerçekleşme sağladık. Projemizi 2023 yılının ilk yarısında hizmete açacağız. 15 Temmuz Şehitler Köprümüzün hizmete girmesiyle, şehrimizin Kuzey bölgesindeki trafikte büyük bir rahatlama olacak. Adana’nın; Stadyum, Çukurova Üniversitesi, Alparslan Türkeş Bilim Teknoloji Üniversitesi, Şehir Hastanesi ve mevcut Adana-Mersin Otoyolu’na kesintisiz bağlantısı sağlanacak. Aynı zamanda, şehir içi trafik de çok daha güvenli hale gelecek. Bu köprüyü geçmiş dönemdeki Adana Belediyesi başlatmıştı. Ama maalesef şu anki mevcut Adana Belediyesi bu işi devam ettirmediği için, vatandaşımız ve milletimiz için bu proje önemli olduğundan bakanlık olarak üzerimize aldık, bitirmek için ekip arkadaşlarımızla hummalı bir çalışma içindeyiz. Türkiye’nin 6. büyük şehri olan Adana’nın yoğun yerleşim alanlarının ortasında yer alan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü projesinde mümkün olduğunca az ayakla maksimum açıklıklarla barajın su tahliyesi önünde engel oluşturmamasına gayret ettik” değerlendirmesinde bulundu.
HAYATA GEÇİRİLEN PROJELERLE BÖLGESEL KALKINMAYI SAĞLIYORUZ
Ulaşım ve Altyapı Politikaları ışığında; projeleri güçlü temellere oturtarak hayata geçirdiklerini belirten Karaismailoğlu, böylelikle hayata geçirilen projelerle bölgesel kalkınmayı sağladıklarını, vatandaşların refahını yukarılara taşıdıklarını kaydetti. “Bu uğurda Adana’nın daha önce görmediği hizmetleri milletimizin hizmetine sunmak için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, ülke genelinde yapılan tünellerle, geçit vermeyen dağların aşıldığını söyledi. Karaismailoğlu, “Viyadük ve köprülerimizle derin vadileri hızlı, güvenli ve ekonomik olarak geçiyoruz. Bunun yanında karayollarımızın şehir geçişlerinde de şehir içi trafiği rahatlatmak için çevre yollarını yapıyoruz. Bazen de şehir içindeki doğal dokularımız karşısında şehir içi trafiği rahatlatacak köklü çözümlere imza adıyoruz. 15 Temmuz Şehitler Köprümüz de yüz akı projelerimizden birisidir” dedi.
MİLLETİN DERDİ İLE DERTLENMEYEN BU YOLDA YÜRÜYEMEZ
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu Adana Baklalı Köprülü Kavşağı’nın 213 kilometrelik otoyol projesinin bir bölümünü oluşturduğunun belirterek, kavşağın açılmasıyla birlikte hem sanayi gelişiminin hızlanacağını hem de ulaşımın kolaylaşacağının altını çizdi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu Adana Baklalı Köprülü Kavşağı açılışına katıldı; “Yalnızca Adana’da değil, 81 ilimizin tamamında yatırımlar yapıyor, eserler inşa ediyor, milletimize hizmetin en kalitelisini sunmak için canla başla çalışıyoruz. Ülke genelindeki ulaşım ve haberleşme yatırımlarımızla ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’yi’ inşa etmek için hep birlikte çalışıyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda; hükümetlerimiz döneminde ülkemizin yalnızca çehresini değil, geleceğini de değiştirdik. Türkiye’nin geleceği için sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bunun da yüzde 65’ini karayollarına yatırdık. Ülkemizi dünyanın en gözde projeleriyle, teknolojileriyle donattık. Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Ankara-Niğde Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi dünyanın en gözde projelerini tamamen Türk mühendisleriyle, Türk müteahhitleriyle gerçekleştirerek Türkiye’nin ve dünyanın hizmetine sunduk” ifadelerini kullandı.
HİZMETLERİMİZİ ‘HAKKA HİZMET’ AŞKI İLE YÜRÜTÜYORUZ
Yatımların devam edeceğini aktaran Karaismailoğlu, yatırımlar sayesinde üretime tam 1 milyar dolar, milli gelire 500 milyar dolar katkı sağlandığını kaydetti. Bölünmüş yol uzunluğunun 28 bin 664 kilometreye, otoyol uzunluğunun iki katına çıkartarak 3 bin 633 kilometreye, tünellerin uzunluğunun da 13 kat artırarak 650 kilometrenin üzerine çıkarıldığını kaydeden Karaismailoğlu, 2002 yılı öncesinde sadece 50 kilometre tünel bulunduğunu anımsattı. 200 kilometrelik tünel inşaatının da devam ettiğini dile getiren Karaismailoğlu, “Köprü ve viyadüklerimizi de 2,5 kat artırarak trafikte kaybedilen zamandan ve yakıttan tasarruf ettik, bölgemizde karbon emisyonu salınımını azalttık. 20 yıldır ülkemizin kalkınması, istihdam yaratması, ekonomisinin büyümesi için projeler üretiyor, hizmetlerimizi ‘hakka hizmet’ aşkı ile yürütüyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.
22 MİLYAR 408 MİLYON DOLAR TASARRUF SAĞLADIK
Yolların işletme performansını artıran kesintisiz trafik akışıyla, seyahat süresinde yıllık 10,5 milyar saat tasarruf sağlandığını altını çizen Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti;
“Yeni yollarla mesafeleri kısaltarak ciddi tasarruflar elde ediyoruz. Yıllık zamandan 17 milyar 238 milyon dolar, akaryakıttan 908 milyon dolar, bakım onarımdan 636 milyon dolar ve çevre etkilerinden 16 milyon dolar çevre tasarrufu olmak üzere yıllık toplam 22 milyar 408 milyon dolar tasarruf sağladık. Son 20 yılda ülkemizde araç sayısı yüzde 170 ve taşıt hareketliliği de yüzde 142 oranında arttı. Buna karşın, çok kıymetli bir başarıya da imza attık. Yaptığımız yerinde yatırımlar ve yollarımız sayesinde kazalardaki can kayıplarımız yüzde 81 oranında azaldı. Bu da her yıl 12 bin can kurtarıyoruz anlamına gelmektedir.”
ADANA’NIN ULAŞIM VE İLETİŞİMİNE  15 MİLYAR 517 MİLYON TL’LİK YATIRIM
Büyük yatırım hamlelerinden Adana’nın da hak ettiği payı aldığına işaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, bugüne kadar Adana’nın ulaşım ve iletişim yatırımları için, 15 milyar 517 milyon lira harcama yapıldığının bildirdi. “Adana’daki bölünmüş yol uzunluğunu 431 kilometreye çıkardık” diyen Karaismailoğlu, yollardaki sürüş güvenliğinin de artırıldığını söyledi. AK Parti hükümetleri döneminde Adana’da; 238 kilometre tek yol yapım ve iyileştirmesinin gerçekleştirildiğini aktaran Karaismailoğlu, “Toplam uzunluğu 2 bin 482 metreyi bulan 37 adet köprüyü tamamlayarak hizmete açtık. Adana’daki karayolları için yapılan harcamayı 10 milyar 450 milyon lirayı buldu. Adana genelinde devam eden 12 ayrı karayolu projesinin maliyeti 5 milyar 334 milyon liraya ulaşmaktadır” dedi.
Projenin toplam uzunluğunun 213 kilometre olduğunu, bunun 86,5 kilometresinin Adana il sınırları içinde yer aldığını dile getiren Karaismailoğlu, “Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu Adana Baklalı Köprülü Kavşağı da 213 kilometrelik otoyol projesinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bugün açılışını yaptığımız kavşağımız, 2 adet 53 metre uzunluğundaki köprüler, 485 metre uzunluğunda dönel ada ve 2 bin 960 metre uzunluğunda iki şeritli kavşak kollarından oluşmaktadır” ifadelerini kullandı.
ADANA’YI HIZLI TRENLE GAZİANTEP’E BAĞLAYACAĞIZ
Adana’nın hızlı tren ile Mersin, Osmaniye ve Gaziantep’e bağlanacağını belirten Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, mevcut hat mesafesi 361 kilometre olan demiryolunun, projenin tamamlanmasıyla 58 kilometre kısalacağını, hattın kısalmasıyla birlikte seyahat süresinin 2 saat 15 dakikaya ineceğini söyledi.
ARAÇ TRAFİK YOĞUNLUĞU HAFİFLEYECEK
Baklalı Kavşağı’nın, bölgenin araç trafik yoğunluğunu önemli oranda hafifleteceğinin altını çizen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Adana’mızın ticaret potansiyelinin büyük bir kısmını oluşturan Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, ağırlıklı olarak doğu yönünde gelişiyor. Misis OSB Kavşağı, artan yoğunluğu karşılayamaz hale geldi. Bu nedenle OSB’nin doğu kısmında projelendirdiğimiz Baklalı Kavşağı, Adana Hacı Sabancı OSB’nin gelişimini de hızlandıracak. Baklalı Kavşağı’nın hizmete girmesiyle, Baklalı Köyü ve diğer yerleşim yerlerine ulaşımı da kolaylaştıracak” şeklinde konuştu.
MİLLETİN DERDİ İLE DERTLENMEYEN BU YOLDA YÜRÜYEMEZ
“Adana’nın denizciliğini, tarımını, sanayisini geliştirecek yatırımların önünü açacak ulaşım ve iletişim projelerini hayata geçirdik, yenilerine de devam ediyoruz” diyen Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu;
“Biz hizmet için siyaset yapıyoruz ki, şehirlerimiz gelişsin, ülkemiz gelişsin, vatandaşlarımız ekonomik refaha ersin ve geleceğe güvenle bakabilsin. Ülkesine hizmet etme aşkıyla yanıp tutuşmayan, milletin derdi ile dertlenmeyen bu yolda yürüyemez. Yaptığımız her bir kilometre yol ile halkımızın gönlüne bir kez daha ulaşıyor; birliğimizi, beraberliğimizi güçlendiriyoruz. Biz sizleri, milletimizi, vatanımızı çok seviyoruz. Görevimize sıkı sıkı sarılıyor, çocuklarımız, gençlerimiz için güçlü ve büyük Türkiye’nin tesis edilmesi için canla başla çalışıyoruz. Çalışmaya var gücümüzle devam edeceğiz.”

ALBARAKA GARAJ 6. DÖNEM BAŞVURULARI BAŞLADI!

Katılım bankacılığı alanında dünyanın ilk start-up hızlandırma merkezi olan Albaraka Garaj’ın yeni dönem başvuruları başladı. Bu yıl 6. dönemine başlayacak olan Albaraka Garaj girişimlere hibe, mentorlük, eğitim ve ofis desteği sağlıyor. 20 Temmuz tarihine kadar açık olacak başvurular Albaraka Garaj web sitesi üzerinden gerçekleşebilecek.

Albaraka Türk bünyesinde, teknoloji tabanlı ürün ya da hizmet geliştirmiş girişimcilerin hızlandırma olanakları ile desteklendiği Albaraka Garaj, 6. Dönem başvurularını almaya başladı. Girişimcilere hibe, mentorlük, eğitim, network, API ve ofis desteği gibi imkanlar sunan Albaraka Garaj, yeni girişimlerini bekliyor.

20 Temmuz tarihine kadar başvuru yapılabilecek Albaraka Garaj Hızlandırma Programı’nda geçtiğimiz dönemlerde Fintech’ten SaaS’a, AI’dan regülasyon teknolojilerine, eğitimden sağlık teknolojilerine kadar birçok alanda girişim desteklendi. Albaraka Türk bünyesindeki diğer iştiraklerin de desteklediği Albaraka Garaj Hızlandırma Programı Start-up ekosistemine değer katmaya çalışan projeleri kabul ediyor.

5 yılda 100 girişime toplam 10 Milyon TL finansal destek

Kurulduğu günden bu yana 100’den fazla girişimi destekleyen, hibe ve ürün/hizmet satın almalarıyla 10 Milyon TL’den fazla finansal destek ayıran Albaraka Garaj girişim dünyasına önemli katkılar sunuyor. Kabul ettiği girişim başına 100 Bin TL’ye kadar hibe ayıran Albaraka Garaj birçok farklı destek sağlıyor.

Girişimlere ofis imkânı, mentorlük ve eğitim programları, network ve API ayrıcalığı gibi destekler sağlayan Albaraka Garaj güçlü partnerleriyle girişim ekosistemine yatırım sağlıyor. AlbarakaTech Global, Albaraka API, APY Ventures, Albaraka Portföy Yönetimi, Insha Ventures gibi Albaraka Türk iştirakleriyle iş birliğinin yanı sıra Amazon Web Services, Microsof, Hubspot, Notion, Twilio gibi global araçlar girişimlerin kullanımına sunuluyor. Ayrıca yerel partnerliklerle de iş birliği kuran Albaraka Garaj’ın stratejik ortakları arasında Olmadık Ofis, Yaratıcı Yıkım, B2Press, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi gibi şirket ve kurumlar yer alıyor.

Bu yıl da onlarca girişime kapılarını açacak olan Albaraka Garaj’a başvurular 20 Temmuz tarihine kadar www.albarakagaraj.com adresinden yapılabilecek.

Albaraka Garaj’ın 6. Dönem başvurularıyla ilgili konuşan Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çetin, “Albaraka Garaj olarak yıllardır girişimcilik ekosistemini destekliyoruz. Bu desteklerin sonucunda kendi sektörlerinde öncü girişimlerin oluşmasında büyük faydalar sağladık. Albaraka Türk’ün iştiraklerinin de iş birliği ile sürdürdüğü Albaraka Garaj programı bu kapsamda ekosistem için önemli bir değer oluşturuyor. Start-up dünyasının potansiyeli yüksek girişimlerini desteklemek iş dünyamız için çok kıymetli. Bu yıl da 6. defa kapılarını açacak olan Albaraka Garaj’da yeni girişimleri ağırlayacağımız için heyecanlıyız. Geleceğin parlak girişimlerinin desteklenmesi noktasında Albaraka Garaj olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Ürününe, hizmetine inanan, projesiyle girişim dünyasında yerini alan girişimcileri Albaraka Garaj’a başvurmaya bekliyor ve başarılar diliyorum.” dedi.

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi, Nisan 2022
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Mayıs 2022
Satınalma Gücü Paritesi (Geçici Sonuçlar), 2021

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Ekonomi-teknoloji, magazin-yaşam haberleri (18.06.2022)

Babalar En Çok Hangi Hediyeleri İster, Neleri İstemez? Babalar Günü dolayısıyla yapılan araştırmada, erkeklerin en …