Ekonomi-teknoloji haberleri, TUİK verileri (06.09.2022)

Kayseri e-ihracat ve e-ticaret buluşması

Türkiye’nin en büyük sanayi ve ticaret kentleri arasında yer alan Kayseri’de WORLDEF tarafından Türkiye İş Bankası ana sponsorluğunda Kayseri Ticaret Odası organizasyon partnerliği ile kentin e-ticaret ve e-ihracat potansiyelinin konuşulacağı “Kayseri Prime Konferansı” düzenleniyor. Mobilya, elektrikli ev aletleri ve tekstil gibi kategorilerde ihracat başarısıyla adından söz ettiren Kayseri’de 9 bin 700 e-ticaret firması faaliyet gösteriyor. Kayseri firmalarının uluslararası arenada
e-ticaret devleri ile rekabet edebilmesi amacıyla düzenlenen Kayseri Prime Konferansı’na e-ticarete ve e-ihracata başlamak isteyen girişimciler, operasyonlarını geliştirmek ve yeni iş birlikleri kurmak isteyen firmalar katılacak. Sınır ötesi e-ticaret yapmak isteyen firmalarda e-ihracat farkındalığı oluşturmayı hedefleyen konferansta, e-ticarette dünyadaki son uygulamalar, trendler ve pratik çözümler hakkında ekosistemin profesyonelleri çeşitli sunumlar yapacak, e-ihracat tecrübelerini paylaşacak. E-ticaret ve e-ihracat özelinde bölgesel ve global işbirlikleri geliştirmek için 7-8 Eylül 2022 tarihlerinde Kayseri Ticaret Odası’nda gerçekleşecek Kayseri Prime Konferansı’na katılımın büyük olması bekleniyor.

Yer:     Kayseri Ticaret Odası

Tarih:  7 -8 Eylül 2022 – Çarşamba- Perşembe

Saat:   9:30 – 15:30

Program hakkında detaylı bilgi için:

https://worldef.net/konferanslar/kayseri-e-ticaret-ve-e-ihracat-konferansi-2022/

Program Akış:

7 Eylül 2022 – Çarşamba

09:30 Açılış Konuşmaları

         Serkan Çakır – Worldef Etkinlikler Direktörü

         Nüket Dokuz -Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER) Kurucu Başkan Yardımcısı

         Ömer Gülsoy – Kayseri Ticaret Odası Başkanı

10:00 Keynote Sunumları

         Fatih Gökmen – ShopiverseChiefTechnologyOfficer

         Ferhat Akmermer – Prapazar Kurucu/CEO

 10:45 Kayseri E-ticaret Başarı Hikayeleri

          Kumtel

          Gültepe Yatırım

          Kayseri Kariyer

          Kare Bilgisayar

11:30- 12:00 Keynote Sunumları

          Buğra Balaban -Birebir İngilizce Genel Koordinatörü

          İbrahim Taşkın – Asset Lojistik Express Kurye Hizmetleri Müdürü

          Münir Arıkan – Kargoist Yönetim Kurulu Başkanı

13:00  PANEL: E-Ticaretin Başarı Yolculuğu

          Emre İlban – Clickmelive CCO

           Ahmet Enes Polat-  EcrouGroup Uluslararası E-Ticaret Takım Lideri

           Faruk Kurucan – Kurucan Holding Kurucu/CEO

          Göksel Aksu – Wessi CEO

          Münir Arıkan – Kargoist Yönetim Kurulu Başkanı

13:45 PANEL: E-ticarette Müşteri Sadakati

         Alper Tosun –  Hatemoğlu E-Ticaret Müdürü

         Nüket Dokuz – Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER) Kurucu Başkan Yardımcısı

         Bülent Ayan – Asset Lojistik Express Kurye Satış Müdürü

         Gonca Soyoğlu – Vartabi CEO

         Şükrü Yeğit – Pologarage  E-Ticaret Müdürü

8 Eylül 2022- Perşembe

 10:30 Keynote Sunumları

         Önder Türker- Businessup Kurucu

        Doç. Dr. Özgür Demirtaş – Kayseri Kariyer Müdürü

10:50 Pandemi Sonrası Yeni Fırsat Alanı, E-Ticaret!

             Muzaffer Çarboğa- Şahin Sucuk Genel Müdür Yardımcısı

             Bora Alp -Goodyear E-Ticaret Müdürü

              Cem Arıcanlı-Opet Müşteri İlişkileri Müdürü

13:10 E-Ticarette İnovasyon

           Serkan Çakır- Worldef Etkinlikler Direktörü

          Cansu Sever- Coca Cola E-Ticaret Grup Lideri

          Özlem Köylü Alkan – Aspilsan Strateji, Planlama ve Teknoloji Geliştirme Kısım Amiri

Otomotiv ihracatı ağustosta 2,3 milyar dolar oldu

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre otomotiv endüstrisinin ağustos ayı ihracatı % 6 düşüş ile 2 milyar 269 milyon dolar oldu. Türkiye ihracatında ikinci sırada yer alan sektörün aldığı pay da yüzde 10,6 oldu. Bu yılın ocak-ağustos döneminde otomotiv endüstrisi ihracatı % 4,3 artarak 19,6 milyar dolar olurken, ilk sekiz aydaki ortalama aylık ihracat 2,45 milyar dolar oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik: “Geçen ay yaşanan düşüşe rağmen ihracatımız ağustos ayı ortalamasının üzerinde gerçekleşti. En çok ihracat gerçekleştiren Tedarik endüstrisi ile birlikte Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda da çift haneli artış kaydettik. İspanya, ABD ve Polonya’ya ihracatımız da çift haneli arttı.”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye ihracatının 16 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinin ağustos ayı ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre % 6 düşüş ile 2 milyar 269 milyon dolar oldu. Türkiye ihracatında ikinci sırada yer alan sektörün aldığı pay da yüzde 10,6 oldu. Bu yılın ocak-ağustos döneminde otomotiv endüstrisi ihracatı % 4,3 artarak 19,6 milyar dolar olurken, ilk sekiz aydaki ortalama aylık ihracat 2,45 milyar dolar oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik “Geçen ay yaşanan düşüşe rağmen ihracatımız genellikle 2 milyar doların altında seyreden ağustos ortalamasını aştı. Ağustosta en çok ihracat gerçekleştirilen ürün grubu tedarik endüstrisi oldu. Tedarik endüstrisi ile birlikte Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda da çift haneli artış kaydettik. İspanya, ABD ve Polonya’ya ihracatımız da çift haneli arttı” dedi.

Tedarik endüstrisinde %12 artış oldu

Ağustosta en büyük ürün grubunu oluşturan Tedarik Endüstrisi %12 artışla 1 milyar 67 milyon dolar ihracata imza atarken, Binek Otomobil %4 azalışla 628 milyon dolar, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar %50 azalışla 297 milyon dolar ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubu da %13 artışla 133 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya %16 artış olurken, önemli pazarlardan ABD’ye %23, Rusya’ya %16, Fransa’ya %23, İspanya’ya %48, Polonya’ya %17 ihracat artışı, Fas’a %33, Romanya’ya %27 ihracat düşüşü görüldü.

Binek Otomobillerde önemli pazarlardan İspanya’ya %48, İtalya’ya %23, Polonya’ya %60, İsrail’e %63, Fas’a %186 ihracat artışı görülürken, Birleşik Krallık’a %27, Almanya’ya %38, Slovenya’ya %30, ABD’ye %79 ihracat düşüşü yaşandı.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda Birleşik Krallık’a %49, Slovenya’ya %80, İtalya’ya %64, Fransa’ya %47, Belçika’ya %67 ihracat düşüşü, ABD’ye %339 Avustralya’ya %465 ihracat artışı yaşandı.

Otobüs Minibüs Midibüs ürün grubunda ise Fransa’ya %17 ihracat düşüşü yaşanırken, Almanya’ya %172, İtalya’ya %850, Portekiz’e %353 ihracat artışı görüldü.

Diğer ürün grupları arasında yer alan Çekiciler ihracatı ise %54 artarak 106 milyon USD oldu.

En büyük pazar Almanya’ya %4 artış

Ağustosta en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat %4 artışla 323 milyon dolar oldu. İkinci büyük pazar olan Fransa’ya ihracat %3 azalışla 251 milyon dolar olurken, Birleşik Krallık’a %31 azalarak 204 milyon dolar oldu. Yine İspanya’ya %44, Amerika Birleşik Devletleri’ne %27,5, Polonya’ya %16, Avusturya’ya %190, Portekiz’e %26, Çekya’ya %71 ihracat artışı, İtalya’ya %10, Belçika’ya %29, Sovenya’ya %59, Fas’a %12, Romanya’ya da %14 ihracat düşüşü yaşandı.

AB’ye ihracat 1 milyar 431 milyon dolar oldu

Otomotiv ihracatından aldığı yüzde 63 pay ile en büyük ülke grubu olan Avrupa Birliği ülkelerine ağustosta 1 milyar 431 milyon dolar ihracat yapıldı. Geçen ay Diğer Avrupa Ülkelerine %26 düşüş, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi Ülkelerine %22, Ortadoğu Ülkelerine %26 ihracat artışı görüldü.

TÜRKİYE EV TEKSTİLİ TASARIM YARIŞMASI’NDA FİNAL HEYECANI

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) 12 yıldır yetenekli genç tasarımcıları sektörle buluşturduğu Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class’ta finalistler belli oldu. Üçüncü elemeyi geçen 7 tasarımcı, final sunumlarına hazırlanmak amacıyla birebir eğitimlerin verileceği son aşamada ilk üçe girmek için yarışacaklar.

AKADEMİDE TASARIM EĞİTİMİ FIRSATI

UTİB’in, 2011 yılında genç tasarımcıları sektöre kazandırmak amacıyla; Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğü ve T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile başlattığı Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması, 11 yıldır genç tasarımcıların geleceğine ışık tutuyor. Bu yıl 12’ncisi düzenlenecek olan yarışmada dereceye girenler kariyerlerini inşa etmelerine katkı sağlayan birçok ödül de kazanırken, Ticaret Bakanlığı’nca uygun görülen finalistler ise dünyanın önemli tasarım akademilerinde eğitime gönderiliyor. Üniversitelerin tasarım bölümünde eğitim gören öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği yarışmada 3’üncü elemeyi geçen Duru Dodanlı, Enise Bayar, Gizem Bağaç, Nursima Bingöl, Özge Özkan, Sevda Kanalcı ve Zeyneb Sağır finalde dereceye girmek için yarışacaklar.

ÜRETİM SÜRECİNE FABRİKA GEZİLERİ İLE DESTEK

Çevreye en az seviyede etki edecek dönüştürülebilir ürünler tasarlamak ve üretim alışkanlıklarını değiştirmeye katkıda bulunmak amacıyla bu yıl ‘eko-bilinç’ temasıyla düzenlenen yarışmada son aşamaya kalan 7 finalist hem final eleme adımına hazırlanmak hem de koleksiyonların endüstriye uyarlanması ve ticarileşmesi, pafta geliştirme ve sunum koçluğu eğitimlerine katılma imkanına sahip olacaklar. Final sunumlarına hazırlamak amacıyla birebir eğitimlerin verileceği 7 finalist, aynı zamanda UTİB üyesi ihracatçı firmalardan uygunluk alınabilmesi ve koşulların uygun olması durumunda fabrika gezileri ile endüstriyel üretim süreçlerini gözlemleyebilme şansı yakalayacak. Her aşama sonunda dereceye girmeye hak kazanan ilk 3 finalist ise 6 aylık çevrimiçi İngilizce eğitimi, tasarım tescil imkânı ve yurtdışı tasarım bursuna başvurma imkânına sahip olacak. Birinci ise 1 yıllık EAT Jakarlı Dokuma Tasarım Programı Lisansı ve Kullanıcı Eğitimine hak kazanacak.

‘NİTELİKLİ TASARIMCILARI SEKTÖRE KAZANDIRIYORUZ’

Günümüzde özellikle giyimlik kumaş ve ev tekstili konusunda Türkiye’nin küresel pazar trendlerini belirleyici konumda olduğuna dikkati çeken UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, Ar-Ge, inovasyon ve markalaşma için sektöre nitelikli tasarımcıların kazandırılması gerektiğini vurguladı. Engin, “Tekstil sektörünün dünya pazarlarında daha çok duyulması ve her türden alıcıya hitap edebilmesi adına UTİB olarak gerek eğitim programları gerekse Start-Up projelerimizle genç yeteneklerin kazandırılması noktasında desteklerimizi sürdürüyoruz. Bu düşünceden yola çıkarak 2011’de hayata geçirdiğimiz Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması sektörün dinamizmini artıracak, yaratıcı ve özgün fikirlerin ortaya çıkarılmasına katkı sunacak genç yetenekleri büyük fırsatlar sağlıyor. Dereceye giren yarışmacılarımız, aldıkları eğitimlerle kariyer planlamalarına yön verirken aynı zamanda Türk tekstiline de vizyon kazandırıyorlar” dedi.

Benetton Okula Dönüş Etkinliği Çocukları Renk ve Eğlenceyle Buluşturuyor

Çocukların en eğlenceli ve renkli markası United Colors of Benetton okula dönüş heyecanını İstinyepark AVM’de çocuklarla birlikte yaşıyor. 10 Eylül Cumartesi Günü gerçekleştirilecek Benetton Okula Dönüş Etkinliği ‘Eğlence Bizimle Renklenir’ temasıyla çocuklara renkli ve eğlenceli aktivite fırsatları sunuyor.

United Colors of Benetton, okula dönüş coşkusunu çocuklarla bir araya gelerek kutluyor. 10 Eylül 2022, Cumartesi Günü İstinyepark’ta gerçekleştirilecek etkinlikle çocukları bir araya getirmeyi hedefleyen Benetton, birlikte oynamaktan, geliştirmekten ve üretmekten keyif alan çocukları renk ve eğlenceyle buluşturuyor.

İstinyepark Ana Aktivite alanında 12:00-19:00 saatleri arasında United Colors of Benetton ev sahipliğinde gerçekleştirilecek etkinlikte çocuklar ilk okul gününe oyun ve eğlenceyle başlarken atölye ve aktiviteler Benetton ile eğlenceli sınıf derslerine dönüşüyor.

Dersimiz Resim etkinliği için dev bir yer tuvali kuruluyor ve zemindeki figürler çocukların seçtikleri renklerle buluşuyor. Dersimiz Yaratıcılık ile çocukların tabletten çekilen fotoğrafları doodle’larla yeniden yorumlanırken, profesyonel illüstrasyon sanatçısı tarafından renkli kompozisiyonlara dönüştürülerek miniklere hediye ediliyor. Serbest Tahta ile tüm Benetton Okula Dönüş Etkinliği katılımcılarıyla bir tablo hazırlanıyor, boş tahta ve renkli tebeşirler çocukların yaratıcılığına emanet ediliyor.

Günün en ilgi çekici aktivitelerinden biri de profesyonel karikatüristler tarafından yönetilen Yoklama oyunu oluyor. Boş silüetlere katılımcıların suratlarını çizen karikatüristler daha sonra çocuklarla ‘Bu Kim?’ oyunu oynuyor. Yalnızca oyunlara değil çocukların motor becerilerini geliştirmeye ve üretmeye de odaklanan Benetton, Kendin Yap konseptinde Benetton Tasarım Atölyesi de kuruluyor. Şeffaf kalem kutusu, kraft defter, bileklik ve kalemlik gibi objeleri renkli yapıştırmalarla çocuklara teslim eden Benetton, çocukların kişiselleştirilmiş eşyalarını yapmasına da katkı sağlıyor.

Günün tüm eğlencesini fotoğraflamak isteyenler için etkinlikte çocukların pozlarını yönlendiren slogan baskılı el panolarına yer veren Benetton, hep birlikte fotoğrafçektirmek isteyen minikler için ise okul servisi şeklinde bir fotoğraf çekme alanı yaratıyor.

‘Eğlence Bizimle Renklenir’ temasıyla çocukların okula renkli, heyecanlı ve eğlenceli bir başlangıç yapmasını hedefleyen Benetton, sürpriz hediyelerle de katılımcı çocukları mutlu etmeyi amaçlıyor.

United Colors of Benetton, Okula Dönüş Etkinliği ile tüm çocukları 10 Eylül 2022 tarihinde, 12:00-19:00 saatleri arasında İstinyepark Ana Aktivite Alanına davet ediyor.

Etkinlik Programı

Ev Sahibi: United Colors of Benetton

Yer: İstinyepark Ana Aktivite Alanı

Tarih: 10 Eylül 2022, Cumartesi

Saat: 12:00-19:00

Atölye ve Aktiviteler: Zemin Boyama Aktivitesi, Dijital Fotoğraf İllüstrasyonu, Tebeşirle Tahta Boyama, Karikatürist Çizimleri, Benetton Tasarım Atölyesi

Digi Gaming Fest 7 Eylül-11 Eylül Arası İzmir Enternasyonel Fuarı’nda Başlıyor!

Oyun sektörüne adım atmak isteyen genç girişimcilere destek veren Digi Game Startup Studio, bu sene Intel Vatan Bilgisayar Game Jam ve Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışmasıyla birlikte Digi Gaming Fest’i düzenliyor! 7 Eylül’den 11 Eylül’e kadar sürecek olan Digi Gaming Fest’te, bağımsız stüdyoların yer aldığı stantlarda oyunlar katılımcılara sunulacak ve oyun sektöründe yer alan uzmanların katılımıyla seminerler düzenlenecek.

Oyun Geliştirmeden Girişimciliğe İlk Adım: Next Game Startup Yarışması

Oyun geliştiricilerin bilgisayar, mobil, konsol ve diğer platformlara uygun geliştirdikleri projelerle katılabildiği Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması finali 11 Eylül’de sona eriyor. 91. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Kültürpark’ta bu yıl üst üste üçüncüsü gerçekleşecek olan finale Digi Game Startup Studio ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği yapacak.

Türkiye’de oyun sektörüne giriş yapmak isteyen geliştiricilerin hazırladıkları projeler ve projelerinin oynanabilir demolarıyla başvuru yapabildiği Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması süreci başvuru kaydından finale kadar toplam 5 aylık bir süreçten geçti. Kayıtlarını yapan yarışmacılara verilen mentor desteği ve seminerlerle katılımcılar sadece oyun geliştirme alanında değil; iş modeli oluşturma, inovasyon ve girişimciliği oyun sektörüyle birleştirme, şirketleşme ve yatırım sürecine adım atmak gibi birçok konuda eğitim aldılar.

Digi Gaming Fest 2022’de Neler Olacak?

7 Eylül’de Intel Vatan Bilgisayar Game Jam ile birlikte başlayacak olan Digi Gaming Fest’te, oyun geliştiriciler, oyun geliştirme sürecini tamamlamaya çalışırken alanda yer alacak bağımsız stüdyolar oyun demolarını katılımcılara sunacak, alandaki çeşitli eğlenceler ve girişimcilik seminerleriyle dopdolu bir festival süreci başlayacak.

10 Eylül’de Digi Gaming Fest dahilinde gerçekleşecek seminerlerde “Bağımsız Geliştiriciler için Steam Rehberi” ve “Oyun Sektöründe Yatırım Süreçleri” gibi birçok başlıkla beraber oyun girişimcilerine ve oyun sektörüne dair birçok detay meraklılara ücretsiz bir şekilde sunulacak.

11 Eylül’de gerçekleşecek Next Game Startup büyük finalinde ise ekiplerin sahnede gerçekleştirdikleri sunumların ardından dereceye giren ekiplere toplam 65.000 Lira değerinde para ödülü dağıtılmasının yanı sıra, final sonrası verilecek kokteylde sektörün uzman isimleriyle networking imkanı sağlacak.

Automechanika 2022 Schaeffler Automative Aftermarket

Sektör nihayet, bağımsız otomotiv yenileme pazarının en önemli ticari fuarı olma özelliğini koruyan Automechanika 2022’de yeniden bir araya geliyor. Schaeffler olarak bu önemli fuarda distribütörleri, tamirhaneleri ve tabii ki siz kıymetli basın mensuplarını standımızda ağırlamak için sabırsızlanıyor.

Standımızda; içten yanmalı ve hibrit motorlar için akıllı onarım çözümlerimizi, yeni LuK, INA ve FAG ürün çeşitlerini sergileyeceğiz. Bunların yanı sıra, yarının onarım ihtiyaçları ve geleceğin mobilite çözümleri için yoğun şekilde çalışıyoruz. Standımızda, öne çıkan ürünlerimizin yanı sıra şanzıman, motor ve şasi portföyümüzü sizlerle buluşturacak olmaktan mutluyuz. Hibrit araçlar için yeni LuK C0 ayırma debriyajı onarım kitiyle tanışmaya ne dersiniz? Peki ya ikinci nesil INA Termal Yönetim Modülümüz ya da piyasada tamirhanelerin elektrikli aksları tamamen değiştirmek yerine onarmalarını mümkün kılan tek ürün olan Schaeffler E-Axle RepSystem-G çözümlerimizi görmek ister misiniz?

Agora açık alan A02 bölümünde bulunan standımızda 13-17 Eylül tarihleri arasında sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyacağız!

Not: Katılmanızı önerdiğimiz bir etkinlik daha var: Schaeffler Automotive Aftermarket Advocacy & Associations Başkanı Jan Bambas, 14 Eylül günü saat 11.30’da Salon 3.0’da bulunan B98 numaralı stantta, Schaeffler Grubu’nun sürdürülebilirlik ajandası ve bağımsız otomotiv yenileme pazarındaki kullanım senaryoları üzerine bir konuşma yapacak.

Schaeffler Automotive Aftermarket

Tarih :13-17 Eylül 2022

Yer : Frankfurt, Almanya

Stand: Agora Açık Alan A02

Narenciye sezonu başlıyor 

 Sezonun ilk limon hasadı, mayer cinsi erkenci limon ile başlıyor. Narenciyenin en erken hasat edilen ürünü olan mayer limonunun 8 Eylül’de hasadı 15 Eylül’den itibaren de ihracatı bekleniyor.

Mayer limonunun limon portakal ve mandalina birleşimi olduğuna dikkat çeken Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Eylül ayından Aralık ayına kadar farklı rengi ve tadıyla, eşsiz aromasıyla sezonun olgunlaşan ilk limonu. Bundan dolayı çok kıymetli. Şeklinin elips olması ağacındaki çiçeklerin misler gibi kokması mayer limonunu diğer türlerinden ayıran en büyük özelliği. Türkiye 2021 yılında limon ihracatını yüzde 7 artışla 293 milyon dolara taşıdı. 2020 yılında 475 bin ton olan limon ihracatımızı miktar bazında yüzde 31 artırarak 2021 yılında 624 bin tona çıkardık. 2022 yılında Türkiye genelinde 350 milyon dolarlık limon ihracatına imza atacağız.” dedi.

Hayrettin Uçak, “2022-2023 narenciye sezonumuzu erkenci limonumuz olan mayer limonumuzla başlatıyoruz. Mayer limonu 75 milyon dolarlık döviz girdisiyle toplam limon ihracatımızdan yüzde 25 pay alıyor. 2020 yılında 152 bin ton mayer limonu ihraç ederken 2021 yılında 180 bin tona yükselttik. 2021 yılında toplamda 49 ülkeye ihracatımız var. Narenciye ihracatımızın yüzde 70’ine yakınını gerçekleştirdiğimiz Slav ülkeleri, Balkanlar, Avrupa ve Irak mayer limonu ihracatımızda da ilk sırada. Irak’a 35 milyon dolar, Rusya’ya 9 milyon dolar, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan’a 3 milyon dolar ihracat yaptık. 8 Eylül’de kesimine 15 Eylül’den itibaren de ihracına başlayacağımız kıymetli ürünümüzün bol, bereketli ve kazançlı olması dileğiyle, alın teri döken tüm üreticilerimize kolaylıklar dilerim. 2022-2023 sezonunda mayer limonunda 100 milyon dolar ihracat hedefliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin 2021 yılında 935 milyon dolarlık narenciye ihracatı gerçekleştirdiğini vurgulayan Uçak, “2022 yılında narenciye ihracatında hedefimiz 1 milyar doları Türkiye’ye kazandırmak. Ülkemiz narenciye üretiminde dünyada 8’inci, Avrupa’da 2’inci sırada yer alıyor. 2022 sezonunda Türkiye geneli limon rekoltesini 1 milyon 46 bin ton olarak öngörüyoruz. Dünya limon üretiminde 1 milyon ton limon üretim ile 4’üncü sıradayız. Geçen sene limonda küresel ısınmadan dolayı fiyat tutturamamıştık, Arjantin limonunun sezonu uzamıştı. Bu sezon 2021 yılına göre rekolte düşük ancak bahçelerde hastalık ve zararlı bakımından bir sorunumuz yok. 2022/23 döneminde daha iyi bir sezon geçireceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

EGİAD İşletmelerinde Dijital Dönüşüm

Günümüzde işletmeler, dijital dünyaya uyum sağlamak adına önemli bir rekabet içine girmiş bulunmaktalar. Şirketlerde dijital dönüşümün sağlanmasını teminen; mevcut durumlarının analiz edilmesi, dijital dönüşüm ihtiyaçlarının belirlenmesi, bu ihtiyaçlar doğrultusunda kendilerine özgü yol haritalarının hazırlanması büyük önem arz etmekte. Bu kapsamda işletmelerin dijital çağa uyum ya da uyumsuzluk konumunda olup olmadıklarını tam anlamıyla nasıl tespit edeceklerini belirlemek, başka bir ifade ile dijital olgunluk ölçümlerini yapmalarını sağlamak üzerine önemli bir girişim başlatıldı. Kurumların ne denli dijital dönüşüm gerçekleştirdiğini anlamak, stratejileri değerlendirmek üzere yola çıkan EGİAD 4 gönüllü üye firma ile kapsamlı bir çalışma gerçekleştirerek bölgede bir ilke imza attı. Yaşar Üniversitesi Teknoloji A.Ş Danışmanı Selçuk Karaata’nın katılımlarıyla dijitalleşme kapasitesi ve yetkinliğinin belirlenmesine yönelik önemli bir çalışma yürüten Ege Genç İş İnsanları Derneği, üyeleri Dikkan Grup, Güres, Metalif ve Erdal Etiket’in temsilcileriyle “Dijital Olgunluk Düzeyi Belirleme Çalışması” sonuçlarını üyeleriyle paylaştı.

Son yılların en önemli kavramları arasında yer alan dijitalleşme, işletme dünyasının karşılaştığı zorlu rekabet koşullarında yeni teknolojileri, yeni iş yapma modellerini ve dijital teknolojilerin kullanımı ile yeni üretim tekniklerini benimsemeyi içermekte. İşletmelerin verimliliklerini ve inovasyon yetkinlerini artırabilmeye, farklı ve yeni pazarlara girebilmeye, daha önce deneyimlenmemiş olan yeni iş modellerine uyum sağlamaya, tüm bu unsurlarla birlikte de sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamaya destek olmakta. İşletme dünyası için dijital dönüşüm bir yatırım, teknolojik ve kültürel bir inovasyon alanı olarak yerini almakta. Sonuç itibariyle dijital dönüşüm işletmeler için başarıya giden uzun bir yolculuk ve bu yolculukta şirketlerin nerede olduklarını bilmeleri en kritik konuların başında gelmekte. Günümüzde her şirket bu yolculukta kendine göre bir dijital dönüşüm uygulamaya çalışmakta. EGİAD da “Dijital Olgunluk Düzeyi Belirleme Çalışması” ile Yaşar Üniversitesi Teknoloji A.Ş Danışmanı Selçuk Karaata’nın katılımlarıyla dijitalleşme kapasitesi ve yetkinliğinin belirlenmesine yönelik önemli bir çalışma yürüttü. Buna göre firmaların dijitalleşme süreçlerinde yol gösterici olmak amacıyla dijital olgunluk modeli ve düzey belirleme aracı EGİAD girişimiyle devreye girdi. Yaşar Üniversitesi Teknoloji A.Ş Danışmanı Selçuk Karaata liderliğinde bu ölçümleme modelini EGİAD üyesi gönüllü şirketlerde uygulamaya başlayan EGİAD, çalışmanın iyi uygulama örneklerini ve sonuçlarını bir webinar ile EGİAD üyelerine aktardı. Toplantıya EGİAD Başkan Vekili Kaan Özhelvacı ev sahipliği yaparken, moderatörlüğü EGİAD Genel Sekreteri Prof. Dr. Fatih Dalkılıç gerçekleştirdi.

Dijitalleşmeyle Birlikte Yeni Dönem Başladı

EGİAD Başkan Vekili Kaan Özhelvacı toplantının açılış konuşmasında, dijital dönüşümün hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu imkanlar doğrultusunda toplumsal bir ihtiyaç olduğunu belirterek, “Dijital dönüşüm, yeni koşullara ve beklentilere uyum sağlamayı ve çevikliği gerektirdiğinden, en başarılı organizasyonlar dahi dönüşümünü tam olarak tamamlamakta zorluk çekmektedir. Dijital dönüşüm süreci kolay değildir çünkü tek ve hazır paket çözümü bulunmamaktadır. Teknoloji hızlı bir şekilde değişmektedir ancak alışkanlıkları değiştirmek oldukça zordur. Dijital dönüşüm ayrıca geçmiş, bugün ve geleceği aynı anda düşünmeyi gerektirmektedir. İster KOBİ niteliğinde ister büyük işletmeler olsun dijital dönüşümden kaçış yoktur. Her işletme, dijital dönüşüm kavramıyla faaliyetlerinde hız kazanmalı ve dönüştürücü girişimler gerçekleştirmeye başlamalıdır. Çok hızlı bir şekilde gerçekleşen ve değişiklikleri her yerde görülebilen dijital dönüşümü gerçekleştirmenin farklı nedenleri vardır. Bunlardan başlıcalarını 5 madde halinde saymak isterim. Tüketici satın alma davranışlarının hızla değişmesi, Daha küçük ve daha çevik şirketlerin işletmenizden önce bu süreçleri gerçekleştirme çabaları, Dijital olarak lider şirketlerin hızlı bir şekilde pazar payınızdan pay alması, Rekabet alanının genişlemesi, Tüketicilerin kişiselleştirilmiş deneyim beklentisi olarak sıralayabiliriz. Bu maddeleri düşününce dijital dönüşümün olası etkilerinin tüm endüstrileri kapsadığı nettir. Organizasyonların, mevcut hizmetlere devam etmesi ve analog ile dijital arası karışımdaki değişimi yönetecek stratejiler geliştirmesi gerekmektedir. Bu nedenle, işletmeler genel bir gelişim yönelimi oluşturmalı ve dijital yenilikleri hayata geçirmeli, aynı zamanda mevcut iş fırsatlarını değerlendirmede ve optimize etmede etkin kalmaya devam etmelidir. Dijital dönüşümü gerçekleştirmek için, değişimle başa çıkma ve başarılı bir şekilde yenilikler oluşturmada sürekli öğrenme yeteneklerini vazgeçilmez bir önkoşul olarak geliştirmeleri gerekmektedir. Dijital dönüşüm yatırımlarını önceden yapan ve süreçlerinde uygulayan şirketler, faaliyetlerini daha kolay uyarlama olanağı bulacaktır. Bu yatırımları yapmayanlar ise ajandalarındaki dijitalleşme yatırımlarını öne çekti. Bu noktada dünyada siyasi, ekonomik ve sosyal hayatta dengelerin değiştiği; dijital çağın tam anlamıyla başladığı, sürdürülebilirliğe yönelik çalışmaların hız kazandığı bir dönemin içindeyiz. Bu süreçte özellikle dijital dönüşüme daha erken yatırım yapmış olan şirketlerin ayrıştığı gözlemliyoruz” dedi.

Yaşar Üniversitesi Teknoloji A.Ş Danışmanı Selçuk Karaata ise, Dünyada üretim paradigmasının çok büyük ölçüde değiştiğini belirterek, “Yeniden sanayileşme akımı stratejik yaklaşım olarak benimsenmektedir. Endüstriyel internetin yürütülmesi ve sürdürülmesi uzun soluklu yıllar alan bir dönüşüm sürecini gerektirir. Sanayi 4.0 bir yolculuktur. Bu yolculuk yeni teknolojilerin ve yeni işbirlikçi yönetim modellerinin itme gücü ile tüm değer zincirinin dönüşümünü ifade eder” dedi.

KARAİSMAİLOĞLU: HIZLI TREN SEFER SAYISINI 10 EYLÜL’DEN İTİBAREN ARTIRIYORUZ
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan hızlı tren seferleriyle ilgili müjde geldi. Vatandaşlardan gelen yoğun talepler doğrultusunda hızlı tren sefer sayısını 10 Eylül’den itibaren 44’ten 56’ya çıkacaklarını duyuran Karaismailoğlu, yeni düzenleme ile yolcu kapasitesinin 5 bin 118 kişi artacağını vurguladı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, hızlı tren seferleriyle ilgili açıklama yaptı. Ak Parti hükümetleri döneminde Türkiye’nin hızlı trenle tanıştığını vurgulayan Karaismailoğlu; “Vatandaşlarımızın hızlı trene yoğun bir ilgisi bulunuyor. Vatandaşlarımızdan gelen yoğun talep doğrultusunda sefer sayılarında yeniden bir düzenlemeye gittik. Hızlı tren seferlerini 10 Eylül’den tarihinden itibaren 44’ten 56’ya çıkarıyoruz” dedi.
ESKİŞEHİR-İSTANBUL ARASINA DA İLK DEFA SEFER KONULACAK
Ankara-İstanbul arasında karşılıklı sefer sayısını toplamda 24’e çıkaracaklarını bildiren Karaismailoğlu, sefer sayılarının Konya-İstanbul arasında 10’a, Konya-Ankara arasında 14’e yükseltileceğini açıkladı. Karaismailoğlu; “Ayrıca Eskişehir-İstanbul arasına da ilk defa sefer konulacak. Sabah saat 06.00’da Eskişehir’den İstanbul’a, akşam saat 20.40’ta İstanbul’dan Eskişehir’e hızlı tren vatandaşlarımıza hizmet verecek” ifadelerini kullandı.
GÜNLÜK YOLCU KAPASİTESİ YÜZDE 31 ARTACAK
Yeni düzenlemeyle birlikte günlük koltuk kapasitesinin Ankara-İstanbul hattında 7 bin 686’dan 10 bin 584’e ulaşacağına vurgu yapan Karaismailoğlu, kapasitenin Konya-İstanbul hattında 3 bin 288’den 4 bin 542’ye, Konya-Ankara hattında 5 bin 796’dan 6 bin 762’ye çıkacağını kaydetti. Sefer sayısının artmasıyla yolcu kapasitesinin toplamda 5 bin 118 kişi artacağına işaret eden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu; “Hızlı tren hatlarımızda bir günde ortalama 20 bin vatandaşımıza hizmet veriyoruz. Kapasite artırımıyla birlikte kapasitemiz yüzde 31 artış gösterecek ve 25 binin üzerine çıkacak” dedi.
MEGA PROJELERE İMZAMIZI ATIYORUZ
Tüm ulaşım modlarında olduğu gibi demiryolu yatırım ve hedeflerinde de önümüzdeki dönemin yol haritalarını belirlediklerini belirten Karaismailoğlu, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı’na göre, hızlı tren bağlantısına sahip olan il sayısını 8’den 52’ye yükseltileceğini ifade etti. Yük ve yolcu kapasitesinde artışa gidileceğini aktaran Karaismailoğlu, demiryolunun yatırımlardaki payının da artacağını kaydetti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, açıklamasına şöyle devam etti:
“Kim ne derse desin, 20 yıldır olduğu gibi milletimizden aldığımız güçle ülkemizin kalkınmasında önemli rol oynayan mega projelere imzamızı atıyoruz. Projelerimizi eleştirenler ön saflarda yer almayı marifet sayarken, biz milletimize en iyisini sunmaya devam edeceğiz. Tek derdimiz vatan; ilkemiz, çalışmak, hedefimiz daha gelişmiş Türkiye’yi, bölgesinde lider dünyada öncü ülkelerden biri haline getirmektir.”

InvestAZ Yatırım – Araştırma Direktörü Dr. Tuğberk Çitilci faiz kararı ön derleme ve değerlendirmesi  EURUSD Çare = 75

ECB Başkanı Lagarde, son zamanların en zor ve kötü günleri geçirirken, ne yapacağını kara kara düşünmektedir. Pandemi sonrası normalleşme adımlarıyla ekonomi toparlarken, Rusya – Ukrayna savaşı kaynaklı enerji krizi tüm planları altüst etmiştir. Avrupa emin adımlarla enerji krizine giderken, yükselen enflasyona karşı tek çare faiz artışı olmaktadır. ECB’nin faiz artışı yapmak dışında başka bir çaresi bulunmamaktadır. Enerji krizi kaynaklı ekonomik aktivitenin yavaşlaması, büyüme sorunu, yükselen enflasyon, PMI verilerinde ivme kaybı, enerji maliyetlerinde artış ve tüm bunların üzerine olası faiz artışları durumu bir sarmal haline sokmaktadır.Bu noktada ECB’nin kontrolünde olmayan enerji maliyetlerine karşı yapabileceği bir hamle yokken, büyümeden feragat edip enflasyonu kontrol altına almak için faiz artışı yapmak zorunda kalacaktır. İŞ sadece enflasyon değil, piyasanın EURUSD paritesini 1 seviyesinin altında tutarak her gün yeni düşük seviye oluşturmasıdır. Piyasa net olarak ECB’den faiz artışı beklediğini söylemektedir.Peki ECB buna karşı nasıl bir tepki verecek? 8 Eylül Perşembe günü ECB faiz kararını açıklayacak (TSİ 15.15) akabinde ECB Başkanı Lagarde basın toplantısını (TSİ 15.45) yapacaktır.Çare kaçınılmaz olarak faiz artışı, .faiz artışı olacak tamam ama kaç baz puan olacak sorular peş peşe gelirken cevap önden yüklemeli 75 baz puan faiz artışı olacaktır.ECB’nin 75 baz puan önden yüklemeli faiz artışı dışında alternatifi yok mu? Evet var 75 yerine 50 baz puan yapabilir ama bu sadece geçici bir çözüm olarak EURUSD paritesini toparlamaya yarar sonra gaz tedarik/fiyat haberiyle aşağı yönlü momentum devam edebilir. 50 baz puan olası hamle, her şeyi çözebilecek bir hamle gibi durmamaktadır. Faiz artışları EURUSD paritesi için en pozitif senaryolar gibi dururken, en negatif senaryolar 50 baz puan altında gelebilecek 25 baz puan faiz artışı veya faiz artışı yapılmaması olacaktır. Negatif senaryo tarafında fiyatlamalar EURUSD paritesi için yeni düşük seviyelere kapı aralatacaktır.EURUSD paritesinde yeni normal 1 seviyesi altı mı üstü mü olurken, Perşembe günü faiz kararına kadar teknik analizin çok sağlıklı devreye girmeyeceğini hatırlatmak isteriz. EURUSD paritesini uzun dönemli (1975-2022) incelediğimizde 1985 dip seviyesinden gelen trend 1.0781 seviyesini işaret etmektedir. Paritede uzun dönemli trend değişimi için referans nokta olmaktadır. Aşağı yönde ise 0,9234 ve 0,7951 trend alt noktaları takip edilebilir. Bu noktada yine teknik değil ECB’nin 50 mi 75 mi yapacağı ve akabinde Putin’in gaz konusunda alacağı kararlar etkili olacaktır. Haber akışının en kötüsü durumunda EURUSD tarafında kötü günlerin geliyor olduğunu söylemek şaşırtıcı olmayacaktır.

Milyonlarca liralık teşvik giyim endüstrisini güçlendirecek

Giyim endüstrisi e-ihracat destekleri ile güçlenecek. Orvada Kurucusu Pınar Mercanoğlu piyasada yeni kurulan ve orta düzey şirketlerin alacağı desteklerle yükseleceğini, milyonlarca liralık teşvikin giyim endüstrisini güçlendireceğini açıkladı.

Resmi Gazete’nin geçtiğimiz hafta e-ihracat destekleri hakkındaki Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı. Buna göre; e-ticaret siteleri ve pazar yerlerinin pazara giriş stratejileri ve eylem planlarını oluşturulabilecek. e-ihracat tanıtım desteğine ilişkin giderlerde de yüzde 50 oranında ve her ülke için 3 yıl süresince desteklenecek. Bu destek miktarı B2B platformları için yıllık 4 milyon TL, e-ihracat konsorsiyumları için yıllık 15 milyon TL, perakende e-ticaret siteleri için yıllık 25 milyon TL ve pazar yerleri için yıllık 30 milyon TL ile sınırlı olacak. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan kadın girişimci Orvada markasının kurucusu Pınar Mercanoğlu kararname ile ilgili “Bu bölüm kapsamındaki giderler, şirket kademelerine göre yıllık en fazla 15 milyon TL’ye, e-ihracat konsorsiyumları, perakende e ticaret siteleri ve pazar yerleri yıllık en fazla 45 milyon TL’ye, B2B platformları yıllık en fazla 4 milyon TL’ye kadar desteklenecek” dedi ve piyasada yeni kurulan ve orta düzey şirketlerin alacağı desteklerle yükseleceğini, milyonlarca liralık teşvikin giyim endüstrisini güçlendireceğini açıkladı.

Giyim endüstrisinde üretim ve pazarlama farklı sektörler

Giyim endüstrisinde üretim, pazarlama ve satışın farklı sektörler olduğunun altını çizen Mercanoğlu, “Orvada markamızda pazarlama ve satış sektörlerinde yer alıyoruz. Bu yıl kurulan markamız gerek müşterilerimizle olan ilişkilerimizde gerek pazarlama alanında altyapı çalışmalarımızla sektörün gelişmesine katkı sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.Kârımızdan ödün vererek fiyatları makul tutmaya çalışıyoruz

Endekste yaşanan dalgalanmalardan en fazla etkilenen sektörlerden olduğunun altını çizen Mercanoğlu, “Aldığımız ürünler dolara endeksli olduğundan ürün fiyatlarında piyasada bir yükseliş yaşanıyor. Kargo dâhil satış fiyatı belirlediğimizden kârımızdan ödün vererek fiyatları makul tutmaya çalışıyoruz. Bu zor günleri el birliği ile hep birlikte aşacağımıza olan inancım tamdır” şeklinde konuştu. Kadınların alışverişte yaptığı hatalar Eksiklerinizi listeleyin

Mevsime göre alışveriş yapın

Markanın iade ve değişim olanaklarına bakın

Kargo fiyatını kontrol edin

Beden seçimine dikkat edin

Gaming İstanbul 16 Eylül 2022’de kapılarını açıyor

Gaming İstanbul 16 Eylül 2022’de kapılarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda açıyor. 18 Eylül’e kadar sürecek etkinlik, oyunun her türüyle ilgilenen amatör ve profesyonel yüzbinlerce kişiyi bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda yüzbinlerce oyuncuya ve oyun sektörü profesyoneline ev sahipliği yapan, 2019 yılında 92.000 ziyaretçiyle dünyanın en büyük sekiz oyun etkinliğinden biri haline gelen ve 33 milyon oyuncunun merakla beklediği oyun, e-spor ve dijital eğlence etkinliği Gaming İstanbul, 16 Eylül’de Prof. Dr. Kadir Toptaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde ilgilileriyle buluşuyor.

Gaming İstanbul 2022’de oyun severleri üç gün boyunca PC / konsol / mobil oyunlar, e-spor turnuvaları, yeni oyunların ilk gösterimleri, ünlü yayıncılar ve takipçi buluşmaları, donanım markalarının en yeni ürünleri, serbest geliştirici alanları ve jam’ler bekliyor.

Gaming İstanbul ziyaretçileri ayrıca etkinlik içindeki alışveriş alanı, FRP etkinlik alanı, cosplay alanı, retro oyun alanı, çocuk parkı ve serbest geliştirici alanına da giriş hakkına sahip olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen ve OGEM ve Medya AŞ. tarafından desteklenen Gaming İstanbul 2022’nin çatısı altında, oyun sektörüne yönelik iş geliştirme etkinliği ve ekosistemi Indieway de yer alacak. Oyun profesyonelleri ve serbest oyun geliştiriciler, Indieway’de Gaming İstanbul çatısı altında buluşacak, üç gün boyunca konferans ve toplantılarda bir araya gelecek, yatırımcı ve iş geliştirme toplantılarına katılacak.

Etkinliğimize katılmak için buradan başvuru formunu doldurabilirsiniz. Akabinde tarafınıza iletilecek akreditasyon kodunuzla biletinizi alabilirsiniz.

Okula dönüş başlıyor: Fortinet’ten dijital dünyada çocukları korumaya yardımcı olacak tüyolarÜlkemizde her 10 çocuktan 9’unun her gün internet kullanıyor olması siber suçluların da dikkatinden kaçmıyor. Bu nedenle, erken yaşlardan itibaren internet güvenliği konusunda eğitim yoluyla çocuklar için siber güvenlik bilincinin temelinin oluşturulması kritik önem taşıyor. Fortinet de bu gerçekten yola çıkarak çocukları sanal dünyada korumaya yardımcı olacak bazı siber güvenlik tavsiyelerini paylaştı. Günümüzde çocukların interneti kullanımı her geçen gün hızla artmaya devam ediyor. Öyle ki Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilere göre internet kullanımı, ülkemizde 6 – 15 yaş grubundaki çocuklar için 2013 yılında yüzde 50 iken 2021 yılında bu oran yüzde 82’ye kadar çıktı. 2021 yılını kapsayan verilere göre internet kullanan çocukların yüzde 90’ı hemen her gün internet kullandığını belirtiyor. Çocukların internet aracılığı ile yürüttüğü faaliyetlerde, çevrimiçi derse katılma yüzde 86 ile ilk sırayı alırken yüzde 83 ile ödev veya öğrenme amacıyla internete başvurma ikinci sırada yer alıyor. Bunu yüzde 66 ile oyun oynama veya oyun indirme, yüzde 61 ile paylaşım sitelerinden video izleme, yüzde 55 ile internet üzerinden sesli veya görüntülü arama yapma izliyor.Durum böyle olunca erken yaşlardan itibaren internet güvenliği konusunda eğitim yoluyla çocuklar için siber güvenlik bilincinin temelinin oluşturulması kritik önem taşıyor. Çünkü çocuklar, internet üzerinden video izlerken, müzik dinlerken, oyun oynarken veya sosyal ağlarda geziniyorken çevrimiçi dünyanın saldırılarına da açık hale gelebiliyor. Birbirine bağlı yeni cihazların sayısının artmasıyla birlikte siber suçlular; fidye yazılımı saldırıları yürütmek, bilgi çalmak ve hatta okulların güvenlik savunmalarını tehlikeye atmak için açık bir fırsat bulduklarında bundan faydalanmakta bir an tereddüt etmiyor. Geniş, entegre ve otomatik siber güvenlik çözümlerinde küresel liderlerden biri olan Fortinet de bu gerçekten yola çıkarak, 12 Eylül 2022 tarihinde başlayacak 2022 – 2023 eğitim ve öğretim dönemine kısa bir süre kalmışken, çocukları sanal dünyada korumaya yardımcı olacak önemli tavsiyelerde bulundu:

  1. Aileleri eğitin: Fiziksel dünyada olduğu gibi sanal dünyada da bilinçli ebeveynler çocukları savunmanın ilk hattını oluşturur. Bu nedenle ailelerin siber dünyanın tehlikelerine karşı eğitilmesi bu hattı daha da güçlendirecektir. Ebeveynlerin de internette güvenilir olmayan sitelerde gerçek adlarını, adreslerini, telefon numaralarını paylaşmamaları teşvik edilmelidir. Kişisel bilgileri çevrimiçi ortamlarda gizli tutulmalıdır.
  1. Net kurallar belirleyin: Çocukları güvende tutmak için ne yapmaları gerektiklerini anladıklarından emin olun. Bunun için ebeveynleri olarak çocuklarınızın uymaları gereken net kuralları belirleyin. Örneğin, güvenli web siteleri ve uygulamalardan oluşan listeler oluşturun ve internetteki bazı aktiviteler için onayınızın alınmasını sağlayın.
  1. Kimlerle konuştukları önemli: Çocukların sanal dünyada kimlerle konuştuklarına dikkat etmelerini söyleyin, çevrimiçi tanıştıkları biriyle asla yüz yüze görüşmemeleri gerektiklerini iletin. Çevrimiçi konuştukları biri onları rahatsız ediyorsa o kişiye yanıt vermek zorunda olmadıklarını hatırlatın.
  1. Web sitelerine karşı dikkatli olun: Çocuklar özellikle kimlik avı gibi siber tehditlere karşı savunmasız olduklarından yaygın tehditlerden haberdar olmaları da çok önemlidir. Çocuklar, ebeveynlerinin onayı olmadan şüpheli bir bağlantıya tıklamamalı, bilmedikleri eklentileri açmamalı veya bilgisayarlarına herhangi bir şey indirmemelidir.
  1. Çocukları konuşmaya teşvik edin: Çocuklar internette uygunsuz içerik gördüklerinde, bir şeyden emin olmadıklarında veya bir web sitesinden şüphelendiklerinde güvendikleri bir yetişkine gitmelidir.
  1. Güçlü parolaların önemini vurgulayın: Parolalar, herkesin olduğu gibi çocukların da bilgilerini güvende tutmaya yardımcı olur. Çocuklarınızı güçlü, ayırt edici parolalar kullanmaya teşvik edin. Örneğin 1234 veya pAssword gibi tahmin edilmesi çok kolay basit sayı veya kelime kombinasyonları kullanılmamalıdır.

Özetle sanal dünyada olmak, sosyal mühendislik saldırılarından veri ihlallerine kadar çeşitli siber tehditlere kapı açıyor. Fortinet’in uygulaması oldukça basit ama bir o kadar önemli tavsiyelerine uyarak hem çocuklarınız hem de kendiniz için güvenli bir internet oluşturabilirsiniz.

Le Méridien Istanbul Etiler’de Üst Düzey Atama

Avrupa kültüründen esinlenen sanat odaklı yaşam tarzı oteli 5 yıldızlı Le Méridien Istanbul Etiler’in yeni Satış ve Dağıtım Kanalları Direktörü Aytek Bulçum oldu. Sektörde satış ve dağıtım kanalları tarafında 18 yılı aşkın tecrübeye sahip başarılı yönetici Ağustos ayı itibariyle Le Méridien Istanbul Etiler’in Satış Ekibi’ne liderlik ediyor.

Otelcilik kariyerine 2004 yılında Marriott International bünyesinde yer alan The Ritz-Carlton, Istanbul’da başlayan Aytek Bulçum acenteler satış ve rezervasyon kanallarında görev aldıktan sonra online satış tarafında deneyim kazanmak üzere sektörün öne çıkan şirketlerinden Booking.com’da Türkiye Oteller Koordinatörü olarak görev yaptı. Online satış kanallarında edindiği eşsiz deneyimlerle tekrar aktif otelciliğe yönelen ve The Istanbul Edition’da şirketler satış alanında çalışmaya başlayan Bulçum, satış departmanında yöneticilik pozisyonuna yükseldikten sonra Wyndham Grand Istanbul Levent’e transfer oldu. Kariyer basamaklarını emin adımlarla çıkan yetenekli lider, yurtiçi ve yurtdışında elde ettiği başarıların ardından 4 yıl içinde Satış ve Pazarlama Direktörü pozisyonuna yükseldi. Le Méridien Istanbul Etiler’e Satış ve Dağıtım Kanalları Direktörü olarak atanıp Marriott International Ailesi’ne tekrar katılan Aytek Bulçum burada Le Méridien marka kültürünü yaşatarak grubun “önce insan” prensibi odağında satış ekibine liderlik edecek.

Gıda ihracatçılarına Turquality’den %50 destek

Türkiye’nin devlet destekli ilk marka programı olan Turquality, gıda ihracatının gizli kahramanı olarak konumlanıyor. Türk markalarını stratejik, fonksiyonel ve operasyonel olarak, global pazarlardaki rakiplerinin seviyesine ulaştıran destek ve iş modeli olan Turquality İş Modeli, dünya markası olmayı hedefleyen gıda sektöründeki firmaların, pazarlamadan siparişe, siparişten üretime, üretimden satışa, satıştan satış sonrası hizmete kadar uçtan uca tüm süreçleri kapsıyor ve destek veriyor.

Marka ekonomisinin gelişmesi ve ihracatın artırılması için, 5973 sayılı 17 ağustos 2022 tarihli ihracat destekleri hakkında karar ile “Turquality ve İhracat Destekleri”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gıda sektöründeki Turquality destekleri hakkında bilgiler veren Progroup Uluslararası Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salim Çam, şunları söyledi:

Ticaret Bakanlığı tarafından, gıda firmalarına, danışmanlık, bilişim, Ür-Ge, yurt dışı ve ihracata yönelik ulaşım, konaklama, fuar, katılımı, şirket ve marka, satın alma, kira, mimari ve konsept tasarım, dekorasyon araştırma, belge/ruhsat, tanıtım ve pazarlama, tescil, küresel tedarik zincire katılım gibi konulardaki giderlerinin desteklenmesi ile şirketleri geliştirme çalışmaları devam ediyor. Gıda ihracatçılarına Turquality’den %50 destek bulunuyor. Turquality, gıda ihracatının gizli kahramanıdır.” dedi.

Yenilikler nelerdir?

1-Destek hibe oranları %50-%70 oranına çıkarılmıştır.

2-Destekler, Türk Lirası cinsine çevrilmiştir.

3-Pazara giriş Projesi Hazırlama Danışmanlığı desteği eklenmiştir.

4-İhracat konsorsiyumları desteği eklenmiştir.

5-Çok kanallı zincir mağaza desteği eklenmiştir.

6-Yurt içi fuar desteği eklenmiştir.

Turquality destekleri nelerdir?

Turquality, firmaları kurumsal, finansal ve operasyonel anlamda destekleyen bir markalaşma destek platformu olarak konumlandırılıyor.

Progroup Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Dr. Salim Çam, gıda ihracatı yapan ve yapma potansiyeli bulunan firmalara pazar araştırmasından pazarlama organizasyonuna, bütçe yönetiminden satış süreçlerine kadar birçok alanda verilen Turquality destekleri hakkında şunları kaydetti:

1-İstihdam giderleri,

2-Sertifikasyon giderleri,

3-Yazılım ve bilişim giderleri,

4-Depo hizmet giderleri,

5-Gelişim yol haritası,

6-Tanıtım, reklam ve pazarlama giderleri,

7-Hedef pazarlara yönelik danışmanlık giderleri,

8-Pazar araştırması çalışması ve raporlama giderleri,

9-Mağaza ve franchise kira ve kurulum giderleri,

10-Kurulum, dekorasyon, konsept mimari giderleri,

11-Ofis, Depo, Showroom kira ve kurulum giderleri,

12-Yönetim danışmanlık giderleri,

13-Tasarım giderleri,

14-Uluslararası Hukuk Danışmanlık giderleri,

15-Marka, Patent, Faydalı Model ve Endüstriyel tasarım giderleri,

16-Ürün, Hizmet ve Marka Tescili ve Korunması ile ilgili giderler,

Dünyanın önde gelen dört yıldız futbolcusu TCL’in marka elçisi olduDünyanın en iyi futbolcuları arasında yer alan Phil Foden, Pedri, Rodrygo ve Raphaël Varane, TCL’in marka elçileri oldu. TCL , IFA Berlin’de TCL Futbol Takımı 2022’yi tanıttı. Dünyanın en iyi futbolcuları arasında yer alan dört ismin TCL’in marka elçileri olmasıyla birlikte şirket, insanlara kendi hayatlarında mükemmellik peşinde koşmaları için ilham vermeyi amaçlayan küresel bir kampanya başlatıyor.TCL’in dört kişilik kadrosunda, İngiltere’nin olağanüstü genç orta saha oyuncusu Phil Foden, İspanya’nın yükselen süper yıldızı Pedri, Brezilya milli takımının kanat oyuncusu Rodrygo ve Fransız milli takımının kilit savunma oyuncusu Raphaël Varane bulunuyor. TCL, kasım ayında başlayacak 2022 yılının en büyük futbol etkinliğine yaklaştığımız bu dönemde ve sonraki aylarda bu dört futbolcunun mesajlarını ve görüşlerini geleneksel ve sosyal medya kanalları aracılığıyla paylaşacak. TCL ayrıca fanların özel içerikler, imzalı ürünler ve yarışmalar aracılığıyla idolleriyle yepyeni yöntemlerle etkileşim kurmalarını sağlayacak çok sayıda fırsat sunacak, şanslı hayranların futbolcularla konuşma şansı da dahil olmak üzere ödüller verecek. TCL’in marka elçisi olan futbolcular da konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: Raphaël Varane: “Dünya genelindeki hayranlarla bağlantı kurma ve onları mükemmelliğe teşvik etme şansına sahip olmak harika bir fırsat. Destekçilerimiz için en yüksek kalitede deneyimler sunmaya kendisini adamış TCL gibi bir marka ile birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum.” Phil Foden: “Futbol tutkum Stockport sokaklarında arkadaşlarımla birlikte top oynamaktan ve idollerimizi televizyonda izlemekten geliyor. TCL ailesine katıldığım için heyecanlıyım ve umarım birlikte gelecek nesillere ilham verir ve onları futbola bağlarız.” Pedri: “TCL ile yeni bir ilişkiye başlama şansına sahip olduğum için çok heyecanlıyım. Hepimiz hayranlarımız için olumlu deneyimler sağlamak ve spora olan tutkumuzu yaymak istiyoruz. TCL’in marka elçisi olarak hayranlarımıza ilham olacak, pozitif spor ruhunu yayabileceğimize inanıyorum.” Rodrygo: “TCL’in marka elçisi olmaktan, ürünlerinin kalbine kaliteyi ve ilham verici bireysel mükemmelliği yerleştiren bir şirketle iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyorum.” TCL Avrupa Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Frédéric Langin ise şunları söyledi: “Bugün dünyanın en iyi oyuncuları arasında yer alan Phil Foden, Pedri, Rodrygo ve Raphaël Varane saha içinde ve dışında ilham veren nesiller boyu yetenekler olarak biliniyor. TCL olarak biz de müşterilerimize spor yoluyla ilham verme konusunda tutkuluyuz. Taraftarların bu harika futbol yıldızlarıyla bağlantı kurmalarına, kendi büyüklüklerini tanımalarına ve ilham almalarına yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.” TCL, uzun süredir sporun gücünün ve bu gücün oyunculara ve toplumlara ilham veren birleştirici ruhunun farkında. Dünya sporunun istikrarlı bir destekçisi olan TCL; Arjantin, Avustralya, Brezilya, Birleşik Krallık ve ABD’deki futbol takımlarına ve turnuvalara sponsorluk yapıyor. Şirket ayrıca spor ikonlarıyla çalışma konusunda güçlü bir geçmişe da sahip. Futbolun ötesinde, TCL 2018’den beri Uluslararası Basketbol Birliği’nin (FIBA) küresel bir ortağı ve 2022 FIBA EuroBasket’in de önemli sponsorlarından birisi.

Roche Diagnostik Türkiye’nin yeni Genel Müdürü Jordi Fernandez Capo oldu 2016’dan beri Roche Diagnostik Meksika Genel Müdürü olarak görev yapan Jordi Fernandez Capo, Roche Diagnostik Türkiye Genel Müdürü, Türkiye & Orta Asya ve Kafkas Ülkeleri Yönetim Merkezi Başkanı olarak atandı.  2016 yılından bu yana Roche Diagnostik Meksika Genel Müdürü görevini üstlenen Jordi Fernandez Capo, İstanbul merkezli olmak üzere Roche Diagnostik Türkiye Genel Müdürü, Türkiye & Orta Asya ve Kafkas Ülkeleri Yönetim Merkezi Başkanı olarak atandı. Eylül 2022 itibarıyla görevine başlayan Jordi Fernandez Capo, yeni görevinde EMEA-LATAM Bölgesi liderlik ekibinin de üyesi olacak.

  • UİB’İN AĞUSTOS AYI İHRACATI 2,3 MİLYAR DOLAR OLDU

Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci birliği olan Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), ağustos ayında 2 milyar 362 milyon dolarlık ihracata ulaştı.

UİB’in Ağustos 2022 ihracat rakamları açıklandı. Ağustos ayındaki ihracatı 2 milyar 362 milyon 201 bin dolar olan UİB’in, geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracat tutarı ise 31 milyar 468 milyon 257 bin dolar olarak gerçekleşti.

UİB Koordinatör Başkanı Baran Çelik, “İhracatçı birliklerimiz kent ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Küresel çapta yaşanan enflasyonist baskı endişelerimizi artırsa da hedefimize kilitlenmiş durumdayız. Bu doğrultuda geçen ay da başarılı bir grafik sergilemeyi başardık. Üretimden aldığımız güçle yola devam edeceğiz. Birlik çatısı altındaki tüm firmalarımıza gösterdikleri performans için teşekkür ederim” dedi.

OİB’in ihracatı ağustos ayında 1,9 milyar dolar

Ağustos ayında 1 milyar 874 milyon 214 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB), geriye dönük 12 aylık performansı ise 25 milyar 625 milyon 907 bin dolar olarak açıklandı.

 UTİB ihracatı ağustosta 99 milyon dolar

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği de (UTİB) ağustos ayında, 99 milyon 332 bin dolar ihracata imza attı. UTİB’in geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracatı ise yüzde 14 artışla 1 milyar 422 milyon 488 bin dolar seviyelerinde gerçekleşti.

UHKİB’den 99 milyon dolarlık ihracat

Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29 artışla 99 milyon 392 bin dolar ihracat gerçekleştiren Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (UHKİB), geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 25 artışla 1 milyar 127 milyon 413 bin dolar olarak açıklandı.

UMSMİB’in ihracatı 30 milyon dolar

Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32 artışla 30 milyon 743 bin dolar ihracat yapan Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), geriye dönük 12 aylık dönemde ise yüzde 16 artışla 261 milyon 733 bin dolar ihracat gerçekleştirmiş oldu.

UYMSİB’den ağustosta 16 milyon dolar ihracat

Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34 artışla 16 milyon 25 bin dolar ihracat gerçekleştiren Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), geriye dönük 12 aylık dönemdeyse 142 milyon 966 bin dolar seviyelerinde dış satışa imza attı.

Öte yandan UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve ‘diğer’ başlığı altında listelenen sektörlerin ağustos ayı ihracatı 242 milyon 492 bin dolar olurken, geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracat rakamı ise 2,8 milyar dolar olarak gerçekleşmiş oldu.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %80,21, aylık %1,46 oldu
TÜFE’deki (2003=100) değişim 2022 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,46, bir önceki yılın Aralık ayına göre %47,85, bir önceki yılın aynı ayına göre %80,21 ve on iki aylık ortalamalara göre %54,69 olarak gerçekleşti.
TÜFE yıllık değişim oranları (%), Ağustos 2022

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %27,05 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %116,87 ile ulaştırma oldu.

TÜFE ana harcama gruplarına göre yıllık değişim oranları (%), Ağustos 2022

Ana harcama grupları itibarıyla 2022 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup %-1,78 ile ulaştırma oldu. Buna karşılık, 2022 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %7,01 ile sağlık oldu (ana harcama gruplarına göre endeksler, ağırlıklar ve değişim oranları Ek Tablo-1’dedir).

TÜFE ana harcama gruplarına göre aylık değişim oranları (%), Ağustos 2022

2022 yılı Ağustos ayında, endekste kapsanan 144 temel başlıktan (Amaca Göre Bireysel Tüketim Sınıflaması-COICOP 5’li Düzey), 16 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 5 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 123 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti. Özel kapsamlı TÜFE göstergesi (B) yıllık %72,53, aylık %3,17 oldu
İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, 2022 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %3,17, bir önceki yılın Aralık ayına göre %41,95, bir önceki yılın aynı ayına göre %72,53 ve on iki aylık ortalamalara göre %47,31 olarak gerçekleşti.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

Göz Atabilirsiniz.

Türkiye’nin her yerinden 80 bin çocuk uzay eğitimi aldı

Uzayı merak eden, problem çözmeyi seven, hayal gücü geniş çocuklar ve gençlerin bir araya geldiği …

Ekonomi-teknoloji haberleri ve TUİK verileri (25.09.2022)

Yangında; Yapıyı, İnsanı ve Çevreyi Koruyan Çözüm : “Masdaf Yangın Pompası” Ülkemizde ve dünyada çeşitli …