Eğitim, kültür-sanat, magazin-yaşam haberleri (13.12.2023)

Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi’nde Osman Hamdi Bey Projesi Açılıyor.

Tarihi Yapıların Araladığı Kapılarda: Osman Hamdi Bey Projesi 15 Aralık’ta sanat izleyicisiyle buluşacak.

Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi’nde Türkiye’ye müzeciliği getiren isim Osman Hamdi Bey’in Odası’nın büyük açılışı 15 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirilecek.

Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi’nde; Osman Hamdi Bey Odası “Kemahlıoğlu Özel Koleksiyonu” adı altında, Caner Kemahlıoğlu Müze bünyesinde “Türkiye’ye Müzeciliği Getiren İsim” aynı zamanda ressam ve arkeolog olan Osman Hamdi Bey ile ilgili lansman açılışı tek eserle 6 Haziran 2023’te gerçekleştirilmişti.

Küratörlüğü Caner Kemahlıoğlu tarafından yürütülen proje Sivas kentinin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Valiliği tarafından da desteklenmektedir.

6 Haziran’da ki açılışta Osman Hamdi Bey’in en önemli ve ünlü tablolarından “Kaplumbağalı Adam yani Kaplumbağa Terbiyecisi” ismini de taşıyan eserine yeni bir yorumda bulunarak eserin ve panoların müzeye yerleşimlerini de tamamlamıştır. 15 Aralık 2023 tarihinde, Kemahlıoğlu Özel Koleksiyonu bünyesinde sanat izleyicisiyle buluşacak sanatçılar ve eserleri:

Muhammet Hızır Yüksel -“İlahiyatçı’ya Yeni Yorum”, Metin Aykanat – “Silah Taciri’ne Yeni Yorum”, Ali Rıza Kanaç – “Şehzade Türbesinde Derviş’e Yeni Yorum”, Özgür Boran Gültekin – “İlahiyatçı’nın Rahlesi”, Şerife Meral Eşmeler – “Yeşil Cami’de Kur’an Dersi” & “Şehzade Türbesinde Derviş” Eserlerine “Kalsedon Taşı Üzerine Yeni Yorum”, Onur Kavas – “Kaplumbağa Terbiyecisi”, “İzzettin Keykavus” ve “Kur’an Okuyan Kız” Çinileri, Dilara Nur Kahraman – “Özel Tasarımı”, Buse Akdoğan – Sivas’ın İlk Müzesi Buruciye Medresesi, Büşra Meydan – “Kur’an Okuyan Kız”, Deniz Serkan Özcan – “Pembe Başlıklı Kız”, Günsu Saraçoğlu – “Deve Kuşu Yumurtası Üzerine İki Müzisyen Kız”, Fadime Yıldırım – “Özgün Posta Pulları”, Erdoğan Paksoy – “Geleceği Terbiyecisi”, Melih Can – “Ab-ı Hayat Çeşmesi” ve Ayşegül Baş – “Kauçuk Yaprak Üzerine Kur’an Okuyan Hoca Yorumu”.

Mekânların Tarihi Dokusunda, Tarihe Pencere Aralamak

Osman Hamdi Bey’in müzeci yönünün ülkemiz adına katmış olduğu değerlerden de yola çıkarak, sergi yerlerinin geçmişten kalma bir mekân, tarihi bir müze olmasını belirten Kemahlıoğlu, Sivas şehrinin önemli tarihi yapılarında koleksiyon hazırlıklarına başladığını belirtti. Programın paralelinde tarihi mekân araştırmaları ve görüşmeleri de devam etmektedir. Şehri farklı bakış açılarıyla değerlendiren Kemahlıoğlu, koleksiyonda tercih edilen mekânlarda insanların mekânlara olan etkisini de bir yandan sorguluyor. Yeni ve farklı bir bakış açısıyla koleksiyon sanatçılarından bazıları ile görüşen Kemahlıoğlu, “Eğer Osman Hamdi Bey Sivaslı Bir Ressam Olsaydı” başlığından ilhamla eserlere bu paralelde yaklaşırlarken kentin tarihi yapılarını ve öykülerini keşfederken diğer yoldan da Osmanlı’nın ve Batının orijinalliğini de koruyarak yeni halleri üzerine durulduğunu açıkladı.

Küratör Kemahlıoğlu… Peki! Ya Bienal Atmosferinde Olursa?

Kent açısından önemli bir kültürel kazanım taşıması bağlamında hem bu tarz projeler ve sergilerle tarihi yaşantısına da değinilmiş duruyor. Özellikle birden çok tarihi yapı ve benzer çizgide sergi mekânlarını belirlemek işin en heyecan verici yanı. Anadolu’nun çok anlamlı ve katmanlı yapılarını araştırmak hiç bitmiyordu. Özellikle Sivas kentinin tarihi mekân ve yapılarında her bir sergi sürecinde sanatseverlere de izleyicilere de yeni bir şeyler sunmak hedeflenen ana noktalardandır. Kentin yapıları ile kurulan bağ arasında sanatsal bir süreci de işin içerisine kattığımızda yapılara farklı bir ahenk de katmaktadır. Bienal atmosferi yaratma yolunda ise farklı birçok yapının projenin ilerleyişine dâhil edilmesi sonucunda oluşabilecek bir yol olacaktır.

4 Eylül 1881 tarihinde Müze-i Hümayun Müdürlüğüne atanan ve Türk Müzecilerinin dönemini başlatan Osman Hamdi Bey’in Vilayet Müzelerine önem verilmesi isteği doğrultusunda Sivas’ta müzecilik fikri erken gelişmiştir. Bu bilgilerin temelinden yola çıkılarak Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi serginin gerçekleşeceği mekânlardan biri olup, uzun soluklu kolektif bir birikim alanını temsil ederken, sanatsal bir serüvene de kapılarını açıyor.

Küratör Kemahlıoğlu ve projede yer alan tüm sanatçılar Cumhuriyetin 100.Yılı’nda böyle bir projede bir arada çalışmaktan onur duyduklarını belirttiler. 15 Aralık 2023’te bu özel koleksiyonun açılışına Cumhuriyet Sergisi ile de katkı sağladılar.

CHUCK PALAHNIUK’TEN RENKLENDİRMENİZ İÇİN MUZIR BİR NOVELLA, MİRAS, DÜŞBAZ KİTAPLAR’DAN ÇIKTI!

Chuck Palahniuk’in basit bir ağaç üzerinden fantastik bir olay örgüsü kurduğu, çizimleri renklendirmeyi ise okurlarının hayal gücüne bıraktığı sıradışı ve muzır novellası Miras, Düşbaz Kitaplar’dan çıktı! Yeraltı klasiği olarak anılan Dövüş Kulübü’nün yazarı Palahniuk, ölümsüzlüğü dert edinerek kaleme aldığı bu kısa novellada da tüketim kültürüne, durup düşünmeden yaşayanlara, büyük resmi gö­remeyenlere lafını esirgemiyor. Miras, aynı zamanda Palahniuk’in bir yazar olarak okurlarına mirası…

 Ayrıntı Yayınları’nın edebiyatta yeni yollar keşfetme heyecanı ve arzusuyla yola çıkan markası Düşbaz Kitaplar, yeraltı edebiyatının en önemli isimlerinden Chuck Palahniuk’in hikâyelerden oluşan yetişkinlere yönelik renklendirme kitabı Zoka’nın ardından fantastik bir hikâye anlattığı Miras adlı ikinci renklendirme kitabını da okurlarla buluşturdu. Chuck Palahniuk’in kaleminin karanlık çekiciliğiyle, aileyi keşfetmenin yürek ısıtan öyküsünü aileyi keşfetmenin dehşetiyle harmanladığı Miras’ın kapak tasarımı Duncan Fegredo ve Nate Piekos’un, çizimleri Steve Morris ve Mike Norton’un imzasını taşıyor.

New York’ta bir arabuluculuk firmasında çalışan Vincent kendisiyle alay etmek için hiçbir fırsatı kaçırmayan, iş arkadaşlarından zerre kadar haz etmeyen, yalnız yaşayan sıradan bir gençtir. Bir gün adını dahi hatırlamadığı babasının bıraktığı tuhaf mirasla baş başa kalan Vincent’ın hayatı, Baccarat adlı bir striptizciyle tanışması sonrası o zamana kadarki monotonluğu mumla aratacak bir hal alır. Hiç de tesadüf olmadığını anlayacağı bu tanışma Vincent’a konfor alanlarını, annesiyle zorlu ilişkisini, geçmişini, özel mülkiyet kavramını, önem verdiği şeyleri sorgulatacak; kişisel gibi görünen meselelerin aslında hiç de öyle olmadığını gösterecektir.

Gökçe Çalışkan’ın dilimize çevirdiği Miras, raflarda ve internet satış sitelerinde!

DENİZ YÜCE BAŞARIR’DAN  İNTERAKTİF  “BEN OKURUM” SÜRPRİZİ!

Başarır, 10 Ocak’tan itibaren takipçileriyle podcast’inin yanı sıra sosyal video platformu gather-in’deki çevrimiçi mekânı “Ben Okurum”da yüz yüze bir araya gelecek.

 Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, çok sevilen podcast serisi “Ben Okurum”un beşinci sezonunda dinleyicileriyle yüz yüze buluşmaya başlıyor! Başarır, hızla büyüyen sosyal video platformu gather-in’de açtığı “Ben Okurum” adlı mekânda bundan böyle dinleyicileriyle çevrimiçi ortamda bir araya gelerek kitapları konuşacak. İlk kez 10 Ocak Çarşamba akşamı saat 20.00’de buluşacak olan Deniz Yüce Başarır ve kitapseverler, ABD’li yazar Kurt Vonnegut ve onun İkinci Dünya Savaşı’na çok farklı bir açıdan bakan romanı Mezbaha Beş üzerine dolu dolu bir sohbete dalacaklar. Bu eğlenceli kitap sohbeti için biletler, gatherin.life/place/ben-okurum adresinde!

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır, storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Türkiye’nin en uzun soluklu kültür-sanat podcast serileri arasında yerini alan “Ben Okurum”, beşinci sezonunda Storytel, Spotify ve Apple Podcasts başta olmak üzere podcast dinlenebilen tüm kanallarda sohbetle bilgiyi buluşturmaya devam ederken aynı zamanda dinleyicilerini de çevrimiçi buluşmalarda bir araya getirmeye başlıyor.

Memet Ali Alabora’nın da kurucuları arasında yer aldığı çevrimiçi mekânlardan oluşan sosyal video platformu gather-in’de “Ben Okurum” müdavimleri için bir mekân açan Deniz Yüce Başarır, bu defa dinleyicilerini konuk alacak ve seçtiği kitabı bu kez onlarla masaya yatıracak. 10 Ocak 2024 Çarşamba akşamı saat 20.00’de gather-in platformundaki “Ben Okurum” mekânında gerçekleşecek bu ilk buluşmada Başarır ve dinleyicileri, Amerikan Edebiyatı’nın en büyük hiciv ustalarından biri olan Kurt Vonnegut ve onun İkinci Dünya Savaşı’na çok farklı bir açıdan bakan romanı Mezbaha Beş üzerine konuşacaklar. gatherin.life adresi üzerinden kolayca üye olunabilen platformdaki buluşmanın biletleri ise gatherin.life/place/ben-okurum adresinden temin edilebilir.

İnsanların sosyalleşmek amacıyla bir araya geldikleri ve meyhanelerden kitap kulüplerine birçok farklı mekânın yer aldığı gather-in uygulaması, dileyen herkese ilgi alanı doğrultusunda kendi̇ dijital mekânını açma ve dünyanın her tarafından müdavimlerini̇ ağırlama imkânı sunuyor. gather-in’in giderek büyüyen global mahallesinde her ay onlarca yeni mekan açılırken birçok kişi de yeni insanlarla tanışarak yeni toplulukların bir parçası haline geliyor.

LARA FABIAN BÜYÜLÜ SESİYLE BİR KEZ DAHA İSTANBUL’DA

Lara Fabian, dünya turnesi kapsamında 25 Nisan 2024’te İstanbul Volkswagen Arena’da unutulmaz bir konserle müzikseverlerle buluşacak. Geniş repertuarı ve etkileyici performansıyla unutulmaz bir gece için bir kez daha Türkiye’ye gelen Lara Fabian, Piu Entertainment organizasyonuyla gerçekleşecek olan bu özel konserde hayranlarını duygu dolu bir müzikal yolculuğa çıkaracak.

Dünyaca ünlü şarkıcı Lara Fabian, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatmak üzere 25 Nisan 2024’te İstanbul Volkswagen Arena’da sahne alacak. Kariyerine genç yaşta başlayan Belçika – İtalyan kökenli Fabian, güçlü vokali ve etkileyici sahne performanslarıyla dünya çapında büyük bir hayran kitlesine sahip. Yirmiden fazla dilde şarkı söyleyen sanatçı, milyonlarca satan albümlerinin yanında birçok uluslararası ödülün de sahibi.

Fabian’ın kariyeri, pop, rock, ve klasik müziği birleştiren benzersiz bir müzikal zenginlikle dikkat çekiyor. “Adagio”, “Je t’aime”, “I Will Love Again” ve “Love by Grace” gibi hit şarkıları dünya listelerinde benzersiz başarıları da beraberinde getirdi. Lara Fabian, aralarında “En İyi Kadın Sanatçı”, “Yılın En İyi Canlı Performansı”, “Yılın En İyi Albümü”, Dünya Müzik Ödülleri’nde En Çok Satan Sanatçı, Je T’aime ile “Yılın En Popüler şarkısı” gibi ödülleri kazanırken, “I Will Love Again” ile de Billboard Dans Müziği Listesi’nde 58 hafta boyunca 1 numarada kaldı.

Türk hayranlarıyla özel bir bağ kuran Lara Fabian, daha önceki unutulmaz anılara bir yenisini daha eklemek üzere 25 Nisan 2024’te Volkswagen Arena’da hayranlarıyla buluşacak. Lara Fabian konser biletleri Biletix, Passo ve Bubilet’te satışta.

TÜRK EĞİTİM VAKFI, SANAT GÜNEŞİMİZ ZEKİ MÜREN’İ 92.YAŞ GÜNÜNDE YAPAY ZEKÂ ile HAZIRLADIĞI KLİPLE ANIYOR!

Türk Eğitim Vakfı’nın, bağışçısı anısına hazırladığı özel video, #BuŞarkıylaKavuşuruz etiketiyle sosyal medyada paylaşılıyor.

56 yıldır eğitimde fırsat eşitliği için çalışan Türk Eğitim Vakfı (TEV), vakfın değerli bağışçılarından Sanat Güneşimiz Zeki Müren’i 92. doğumgününde bir yapay zekâ projesiyle anıyor! Unutulmaz sanatçının yapay zekâyla hazırlanan fotoğrafları, Rüyalarda Buluşuruz şarkısının sözleri eşliğinde video haline getirildi. Video, usta sanatçının doğumgünü için #BuŞarkıylaKavuşuruz etiketiyle sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

 Kurulduğu günden bu yana başarılı ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere burs vererek binlerce gencin hayatına dokunmaya devam eden Türk Eğitim Vakfı (TEV), eğitim dostu kişi ve kurumların destekleriyle her yıl binlerce öğrencinin eğitim yolculuğunu aydınlatıyor.

Ülkemizin en sevilen ve değerli sanatçılarından Zeki Müren de, Türkiye’nin köklü vakıflarından TEV’in bağışçıları arasında yer alıyor. Henüz hayattayken mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan sanat güneşimizin vefatının ardından oluşturulan TEV Zeki Müren Burs Fonu’ndan bugüne kadar Türkiye genelinde 4.000’in üzerinde burs imkânı sağlandı.

TEV, 6 Aralık 1931 doğumlu Zeki Müren’i, doğumgününe özel olarak yapay zekâyla hazırlanan eşsiz video kliple anarken Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın da “Türk müziğinin unutulmaz ismi, kıymetli bağışçımız Zeki Müren’i 92. yaş gününde sevgi ve saygıyla anıyoruz. O, sadece müziğiyle değil, aynı zamanda ülkemizin gençlerine, eğitime verdiği desteklerle hafızalarımızda yaşayan bir sanat ikonudur. İlham ve umut olduğu gençlerimiz adına ona ne kadar teşekkür etsek az… Eşsiz müziğini her duyduğumuzda gönlümüzde kavuştuğumuz Sanat Güneşimiz Zeki Müren’i sevgi ve saygıyla anmaya, benzersiz sanatını ve ismini daima yaşatmaya devam edeceğiz,” diye konuştu.

AYRINTI YAYINLARI’NDAN,CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI ANISINA ÇOK ÖZEL BİR DERLEME: GÜÇLÜ ATEŞOĞLU ve KURTUL GÜLENÇ İMZALI CUMHURİYET FİKRİ RAFLARDA!

 Ayrıntı Yayınları’nın cumhuriyetimizin 100. yılı anısına, Güçlü Ateşoğlu ve Kurtul Gülenç tarafından derlenen kitabı Cumhuriyet Fikri çıktı! Alanında birbirinden önemli isimlerin kaleme aldığı makalelerden oluşan kitap, cumhuriyet düşüncesini özgürlük, canlılık ve süreklilik açısından, farklı yönleriyle ve eleştirel bir bakışla ele alıyor. Sosyal bilimlerden edebiyata, teknolojiden sanata birçok konuda yazıların yer aldığı Cumhuriyet Fikri’nin kapağında ise okurları, Taksim Meydanı’ndaki Pietro Canonica ve Giulio Mongeri imzalı Cumhuriyet Anıtı’nın, üstünde özgürlükçü isyan ve devrimlerin simgesi yıldızların bulunduğu bir örtüyle kaplı olduğu açılış töreninden çok görülmemiş bir fotoğraf bekliyor.

 Güçlü Ateşoğlu ve Kurtul Gülenç’in derlediği Cumhuriyet Fikri, Ayrıntı Yayınları’nın Felsefe Dizisi kapsamında okurlarla buluştu. Arif Çağlar, Nebil Reyhani, Fatmagül Berktay, Eylem Yolsal Murteza, Mehmet Yetiş, M. Ertan Kardeş, Ali Akay, Sezgin Tüzün, Mehmet Elgin, Ceyhun Gürkan, Zeki Coşkun, Süreyya Karacabey ve Güçlü Ateşoğlu’nun makaleleri yer alıyor.

 Cumhuriyet Fikri’nin kapağında ise okurları, Mustafa Kemal Atatürk tarafından davet edildiği Türkiye’ye 1926-1928 yılları arasında gelen İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica’nın, Levanten mimar Giulio Mongeri ile birlikte imza attığı Cumhuriyet Anıtı’nın açılış töreninden bir fotoğraf karşılıyor. Güçlü Ateşoğlu, çok görülmemiş bu fotoğrafta heykelin üstünde bulunan yıldızlı örtünün anlamını “Heykelin örtüsünde yalnızca yıldızlar bulunması, tarihin ilk cumhuriyetinin simgesinin de ilk günden beri yıldız ve yıldızlar olmasınadır. O günlerden beri yıldız, özgürlükçü isyan ve devrimlerin simgesidir. Yıldızın yerinin, yurdunun neresi olduğu düşündürücü ve derin bir anlam taşır,” sözleriyle anlatıyor.

Düşüncenin özgürlüğüyle birlikte o düşüncenin canlılığı ve sürekliliği esastır. Özgürlük, eşitlik ve adaletin önce düşüncede soyut olarak ortaya koyulması, sonrasında dayanışma, kardeşlik ve ortaklıkta somut bir belirlenim alması, devrim fikrinde ve bunun bir tezahürü olan cumhuriyette yankısını bulmuş, geri döndürülemez bir fikrin tarih-üstülüğü, tarihsel belirlenimler kazanmasıyla kendi bedenini oluşturmuştur. Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünde farklı veçheleriyle ve eleştirel anlamda bu sürekliliğe ve kopuşa tanıklık etmek istiyor, düşünceyi bir adım ileriye götürmek suretiyle gerçekliği şekillendirmeye çabalıyoruz.

  1. yıl anısına hazırlanan Cumhuriyet Fikri, raflarda ve internet satış sitelerinde

Kış Tatiline Çıkarken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

Soğuk havanın etkisiyle doğanın bembeyaz bir örtüyle örtüldüğü bu mevsimde, kış tatili planları yapmak birçok kişi için heyecan verici bir maceradır. Ancak, karlı dağlar ve buzlu göletler arasında geçecek bu serüvenin keyfini çıkarabilmek için bazı önemli detaylara dikkat etmek şart. Kış tatili sırasında yaşanabilecek sorunları minimize etmek ve unutulmaz anılar biriktirmek için bu detaylara önceden düşünerek hazırlıklı olmak, tatilinizi daha keyifli kılacaktır. Generali Sigorta, kış aylarında tatile çıkacaklar için nelere dikkat etmeleri gerektiğini sıraladı.

İlk olarak hava durumunu kontrol edin

İlk adım olarak, hava durumu tahminlerini yakından takip etmek ve buna uygun giyim eşyalarını seçmek büyük önem taşıyor. Soğuk hava koşullarına uygun kıyafetlerle donanmak, tatilinizi sağlıklı ve konforlu bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, kışın meydana gelebilecek olumsuz hava koşullarına karşı bir güvenlik planı oluşturmak da akıllıca bir adım olacaktır. Gideceğiniz bölgenin hava durumunu önceden araştırın ve seyahatiniz süresince güncel tutun. Ani hava değişimlerine karşı hazırlıklı olmak önemlidir. Soğuk hava şartlarına uygun kıyafetleri seçin. Termal iç giyim, su geçirmez montlar, kar botları, bere, eldiven ve kalın çoraplar gibi detaylara özen gösterin. İkinci bir set giyim ekipmanını yanınızda bulundurun, özellikle karlı aktiviteler sırasında ıslanma riskine karşı.

Araç bakımlarını ihmal etmeyin

Kış tatili sırasında unutulmaması gereken bir diğer detay, aracınızın ve diğer ulaşım araçlarının kış şartlarına uygun bir şekilde hazırlanmasıdır. Karlı yollarda seyahat etmek, doğru lastikleri ve aracınızın bakımını düzenli olarak yapmayı gerektirir. Bu sayede, seyahatiniz sırasında karşılaşabileceğiniz olası zorlukları en aza indirebilirsiniz. Karlı yollarda seyahat edecekseniz, aracınızın kış lastiklerine sahip olması önemlidir. Antifriz seviyelerini kontrol edin ve aracın genel bakımını yaptırın. Kış koşullarına uygun zincir ve palet gibi acil durum ekipmanlarınızı aracınızda bulundurun.

Yol durumu ve güzergahı da planlayın

Kış tatiline çıkmadan önce gideceğiniz lokasyona dair genel bir planlama yapmak da önemlidir. Yol durumu ve trafikle ilgili güncel bilgileri yerel trafik raporlarından takip edin. Gideceğiniz yere ulaşmak için alternatif güzergahları düşünün. Hava şartlarına bağlı olarak ana yollar kapalı olabilir. Varış noktanızdaki konaklama, yeme-içme ve diğer hizmetler hakkında önceden bilgi edinin.

Yapacağınız aktiviteleri gözden geçirin

Tatil planlarınız arasında yer alan aktiviteleri doğru bir şekilde seçmek de önemli bir noktadır. Kış sporlarına meraklıysanız, kayak ya da snowboard gibi aktivitelerle ilgili gerekli ekipman ve eğitimleri önceden almak önemlidir. Ayrıca, çevredeki doğal güzellikleri keşfetmek istiyorsanız, doğa yürüyüşleri ve kış manzaralarını gözlemlemek için uygun rotaları belirlemek unutulmamalıdır. Kayak, snowboard veya buz pateni gibi kış sporları yapmayı planlıyorsanız, gerekli ekipmanları önceden edinin ve eğitim alın. Konaklayacağınız yerin yakınındaki sağlık tesislerini önceden belirleyin ve acil durumlar için birinci yardım malzemeleri bulundurun. Soğuk hava koşulları, vücutta donma riskini artırabilir. Bu nedenle, uzun süre dışarıda kalındığında sık sık ısınmak ve su içmek önemlidir.

Konaklama ve yemek planlamasını da yapın

Kış tatilinizin konaklama yerini seçerken, sıcak bir atmosfer ve konforun yanı sıra, çevredeki aktiviteleri de göz önünde bulundurun. Restoran ve kafelerin çalışma saatlerini öğrenmek, yemek planınızı daha kolay organize etmenize yardımcı olacaktır.

Kış tatiline çıkarken bu detaylara dikkat etmek, hem güvenliğinizi sağlamak hem de tatilinizi daha keyifli kılmak adına önemlidir. Hazırlıklı olmak, kışın sihirli atmosferinden tam anlamıyla yararlanmanızı sağlayacak ve unutulmaz anılar biriktirmenize yardımcı olacaktır.

TÜRK EĞİTİM VAKFI’NIN YENİ YIL KARTLARIYLA GENÇLERİN EĞİTİM YOLUNU AYDINLATIN!

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 2024’ü karşılarken sevdiklerine anlamlı bir hediye sunmak isteyenler için hazırladığı rengârenk Yeni Yıl Kartları ile gençlerin eğitim hayatına katkıda bulunuyor.

Kurulduğu günden bu yana 56 yıldır başarılı ve maddi olanakları sınırlı öğrencilere burs desteği sağlayan Türkiye’nin en köklü vakıflarından Türk Eğitim Vakfı (TEV), özel gün ve haftalar için tasarlanan Mutlu Gün hediye kartlarıyla herkesi umuda ortak olmaya davet ediyor.

“Her yeni yıl, yeni bir umudun başlangıcıdır”

Yeni yılda hem sevdiklerine anlamlı bir hediye vermek hem de gençlerin eğitim yolculuğunda onlara destek olmak isteyenler, TEV’in internet sitesinde bulunan Kart Bağışı bölümünden veya 444 0 838 numaralı telefon üzerinden TEV Yeni Yıl Kartı alarak sevdikleri adına diledikleri miktarda bağış yapabiliyorlar. Böylece ister e-kart, ister fiziksel kart göndererek sevdiklerinin yeni yılını kutlayanlar aynı zamanda TEV bursiyeri gençlerin eğitimine destek oluyorlar.

“Her yeni yıl, yeni bir umudun başlangıcıdır” mesajıyla tasarlanan TEV Yeni Yıl Kartları, https://bagis.tev.org.tr/kart-sertifika?t=1011 adresi üzerinden iletişim bilgileri ve bağış miktarı girildikten sonra dijital veya basılı olarak adrese teslim ediliyor. Hazır kutlama mesajlarının yer aldığı kartlara, aynı zamanda kişisel mesajlar da eklenebiliyor.

Çocuklara özel sesli tiyatro platformu Tikutu’dan yeni hikaye: Karga ile Tilki Orman Mahkemesinde Usta sanatçıların seslerinden masal tadında tiyatroların yer aldığı Tikutu’nun yeni hikayesi Karga ile Tilki Orman Mahkemesinde yayınlandı. Kemal Kocatürk’ün yazıp yönettiği hikaye, çocuklara eğlenceli dakikalar yaşatırken, bu hikayede kimin haklı olduğunu da sorgulatacak. Çocukların hayal gücünü zenginleştiren sesli tiyatro platformu Tikutu ile çocuklar dijital dünyada güvenli, eğlenceli ve bilgi dolu zamanlar geçirmeye devam ediyor. İki ila sekiz yaş arasındaki çocuklara özel sesli tiyatroların yer aldığı Tikutu’da bu hafta Karga ile Tilki Orman Mahkemesinde hikayesi çocuklarla buluşuyor. La Fontaine’nin akıllarda kalan kurnazlık hikayesinin dönüştürülmüş halinin pedagog eşliğinde yeniden kaleme alındığı Karga ile Tilki Orman Mahkemesinde, usta sanatçıların sesleriyle çocuklara sunuluyor. Hikaye, dinleyicisine şunları sorgulatıyor: Kim haklı? Kurnazlıkla başkasının yemeğini kapan Tilki mi? Çalışarak yemeğini hak edip, kurnaz tilkiye kaptıran Karga mı? Kemal Kocatürk’ün yazıp yönettiği oyunun müziklerini Ayça Kocatürk yaparken, oyunu seslendirenler arasında Bora Seçkin, Vural Buldu, Şebnem Ünaldı, Kemal Kocatürk, Funda Oskay, Özdemir Çiftçioğlu, Ozan Demir ve Ozan Sevin yer alıyor.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

DÜNYA GÖÇ TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ BİR GÖÇMEN TABELASI: OZAN ÖMER KADAN MEYDANI

İlhan KARAÇAY derledi: Meydanın yeri: Hollanda’nın Almelo kenti Meydanın kahramanı: Görme engelli Ömer Kadan Göçmen …