Eğitim, kültür-sanat, magazin-yaşam haberleri (02.12.2023)

GÜLBEN ERGEN: “ÇOCUKLAR GÜLSÜN DİYE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM”

 Gülben Ergen KKTC’de düzenlenen “İş’te Kadınlar 3. Zirvesi”ne katıldı. “Çocuklar Gülsün Diye” derneğiyle yaptığı çalışmalardan ötürü bir plaketle onurlandırılan Ergen duygusal bir konuşma yaptı…

 Gülben Ergen 2010 yılında başlattığı Çocuklar Gülsün Diye kampanyasının devamında Çocuklar Gülsün Diye Derneği’ni kurmuştu. Başkanlığını yaptığı bu dernekle Türkiye’de okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlayan Ergen ve ekibi bugüne dek 39 anaokulu inşaatını tamamlayıp içlerini çağdaş bir eğitim için gereken tüm materyallerle donatarak Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim etti. Çocuklarımızın evlerinden okullarına giden yollarını kısaltabilmek ve bu yolculuğu onlar için kolaylaştırabilmek amacıyla açılan anaokullarına servis araçları da aldı. Bağışçı ve gönüllülerin de desteğiyle toplam 139.787 adet oyuncak, kitap ve kırtasiye malzemesi, 106 farklı anaokulu/ana sınıfına kayıtlı toplam 5.200 ihtiyaç sahibi öğrenciye ulaştırıldı.

Gülben Ergen 30 Kasım ve 1 Aralık’ta gerçekleşen, Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği GİKAD’ın, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER iş birliği ve Türkiye Belediyeler Birliği desteği ile düzenlediği, “İş’te Kadınlar 3. Zirvesi”ne katıldı. Girne Acapulco Hotel’deki zirvede Gülben Ergen yaptığı konuşmada Çocuklar Gülsün Diye Derneği’ni anlattı. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan plaket aldı. Ergen “Bana ışık tutan iki değerli ustam Türkan Saylan ve Doğan Cüceloğlu’na sonsuz minnetim ve saygımla, ‘Çocuklar Gülsün Diye’ çalışmaya devam edeceğim” dedi.

Kültür harcamaları %88,1 arttı
Kültür harcamaları 2022 yılında 2021 yılına göre %88,1 artarak 149 milyar 620 milyon 769 bin TL oldu. Kültür harcamalarının, gayrisafi yurt içi hasılaya oranı 2022 yılında %1,0 olarak gerçekleşti.

Genel devlet kültür harcamalarının payı %59,9 oldu
2022 yılında toplam kültür harcamaları içinde genel devlet harcamalarının payı %59,9 oldu. Genel devlet kültür harcamaları önceki yıla göre %115,0 artarak 89 milyar 658 milyon 436 bin TL olurken, harcamaların %70,0’i merkezi devlet bütçesinden gerçekleşti. Genel devlet kültür harcamalarında en yüksek pay %17,5 ile mimarlık alanında oldu

Hanehalkı kültür harcamasının %23,5’i diğer kültür hizmetlerine yapıldı
Hanehalklarının 2022 yılında gerçekleştirdiği kültür harcamalarında; diğer kültür hizmetleri %23,5, televizyon ve ekipmanı %18,6 ve veri işlem ekipmanları %17,8 paya sahip oldu.
Kültürel sektörlerin faktör maliyetiyle katma değeri %100,9 arttı
Kültürel sektörlerde faaliyet gösteren girişimlerin faktör maliyetiyle katma değeri %100,9 artarak 55 milyar 761 milyon 289 bin TL oldu. Katma değerin %22,1’i kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması, %13,8’i sinema filmi, video ve televizyon programları yapımcılığı, ses kaydı ve müzik yayımlama faaliyetleri ve %11,9’u mücevher ve benzeri eşyaların imalatı alanında faaliyet gösteren girişimler tarafından üretildi.

Kültürel mal ihracatı %105,2 artarken, kültürel mal ithalatı %110,9 arttı
Kültürel mal ihracatı bir önceki yıla göre %105,2 artarak 178 milyar 596 milyon 215 bin TL olurken, kültürel mal ithalatı bir önceki yıla göre %110,9 artarak 79 milyar 774 milyon 071 bin TL oldu. Kültürel mal ihracatının toplam mal ihracatı içindeki payı 2022 yılında %4,2 olurken, kültürel mal ithalatının toplam mal ithalatı içindeki payı %1,3 oldu.

Kültürel istihdam %6,2 arttı
Kültürel istihdam 2022 yılında bir önceki yıla göre %6,2 artarak 682 bin kişi oldu. Kültürel istihdamda olanların %61,0’i 30-54 yaş grubunda, %29,2’si 15-29 yaş grubunda, %9,9’u ise 55 ve daha yukarı yaş grubunda yer aldı.

Kültürel istihdamda olanların %38,3’ünü yükseköğretim mezunları oluşturdu
Kültürel istihdamda olanların %38,3’ünü yükseköğretim mezunları, %35,9’unu lise altı eğitimliler, %25,8’ini ise lise ve dengi meslek okulu mezunu olanlar oluşturdu.

Kültürel istihdamın %60,6’sı ücretli, maaşlı veya yevmiyeli olarak çalıştı
Kültürel istihdamda olanların, %60,6’sı ücretli, maaşlı veya yevmiyeli çalışırken, %39,4’ü işveren, kendi hesabına veya ücretsiz aile işçisi olarak çalıştı. Kültürel istihdamda olanların %76,6’sı tam zamanlı çalışırken, %23,4’ü yarı zamanlı çalıştı. Kültürel istihdamda yer alan kişilerin haftalık ortalama normal çalışma süresi 38,7 saat oldu.
El sanatları çalışanlarının payı %40,4 oldu

Kültürel istihdamın %90,0’ını kültürel meslek alanlarında, %10,0’unu ise kültürel olmayan meslek alanlarında çalışanlar oluşturdu. Kültürel istihdamda olanların %40,4’ünü el sanatları çalışanları, %19,3’ünü mimar, planlamacı ve tasarımcılar, %9,7’sini yaratıcı sanatçılar ve sahne sanatçıları, %7,4’ünü ise sanat ve kültür ile ilgili yardımcı profesyonel meslek mensupları oluşturdu.

Mimarlık ve uzmanlaşmış tasarım faaliyetlerinin payı %9,5 oldu

Kültürel faaliyet alanlarına göre; mimarlık ve uzmanlaşmış tasarım faaliyetlerinde çalışanların toplam kültürel istihdam içindeki payı %9,5, yaratıcı sanatlar, gösteri sanatları ve eğlence faaliyetlerinde çalışanların payı %5,3, sinema filmi, video ve televizyon programları yapımcılığı, ses kaydı ve müzik yayımlama faaliyetlerinde çalışanların payı ise  %4,1 oldu.

‘TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ’ YENİ SEZON SEFERLERİNE 11 ARALIKTA BAŞLAYACAK

 Seyahatseverlerin ve sanat tutkunlarının gözdesi haline gelen ‘Turistik Doğu Ekspresi’ seferlerinin bilet satışları devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, hayata geçirilen ‘Turistik Doğu Expresi’nin ilk seferi 11 Aralık’ta yapılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Turistik Doğu Ekspresi’ni, 11 Aralık’ta Ankara’dan Kars’a gerçekleştirilecek ilk seferine uğurlayacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ‘Turistik Doğu Ekspresi’ için bilet satış yetkisi olmayan bazı seyahat acentelerinin ‘Doğu Ekspresi’ biletlerini ‘Turistik Doğu Ekspresi’ gibi pazarlamaya çalıştıklarına dikkat çekildi. Bu konuda vatandaşları uyaran Bakanlık, bu eylemlerde bulunan acentelerin bireysel satış kanallarından aldıkları biletlerin iptal edileceğini ve bu acentelerin Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) bildirileceğini ifade etti.

TRENLER ARASINDAKİ FARKA DİKKAT EDİLMELİ

Vatandaşların, Ankara ile Kars hattındaki seyahatlerini planlarken ‘Doğu Ekspresi’ ve ‘Turistik Doğu Ekspresi’ trenleri arasındaki farklılığa dikkat etmesi gerekiyor. Ankara ile Kars hattında pulman ve kuşetli vagonlardan oluşturulan ‘Doğu Ekspresi’ her gün karşılıklı sefer yapıyor ve 1.300 kilometrelik Ankara ile Kars güzergâhında 53 istasyonda duruşu bulunuyor. Bu trenin tüm biletleri bir ay öncesinden bireysel satışa sunuluyor. Bu tren için herhangi bir seyahat acentesinin turistik amaçlı tren turu satış yetkisi bulunmuyor.

Ankara’dan pazartesi, çarşamba, cuma günlerinde ve Kars’tan çarşamba, cuma ve pazar günlerinde hareket edecek şekilde seferlerine başlayacak olan ‘Turistik Doğu Ekspresi’ ise turizm amaçlı özel bir tren olup, Ankara ile Kars yönünde Erzincan ve Erzurum’da, Kars ile Ankara yönünde ise İliç, Divriği ve Sivas’ta yaklaşık 3’er saatlik duruşlar yapıyor.

‘Turistik Doğu Ekspresi’ tren bilet satışlarının ise yaklaşık yüzde 35’i TCDD Taşımacılık tarafından 1 ay öncesinden bireysel satışa sunulurken diğer vagonlarının satış hakları ise Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından yetkilendirilmiş seyahat acentelerine kura ile verildi.

SEYAHAT ACENTELERİ, ‘DOĞU EKSPRESİ’ BİLETLERİNİ ‘TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ TURU’ GİBİ SATIYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından, vatandaşların seyahat ihtiyaçlarını karşılamak üzere her gün sefer yapan ‘Doğu Ekspresi’ biletlerinin turistik amaçlı satış haklarının herhangi bir seyahat acentesine verilmediği belirtildi.

Bu kapsamda, www.tcddtasimacilik.gov.tr web sitesinde ‘Turistik Doğu Ekspresi’ için bilet satış yetkisi olan seyahat acentelerinin ilan edildiği, bunların dışındaki seyahat acentelerine itibar edilmemesi gerektiği ifade edildi.

ACENTELERİN BİLETLERİ İPTAL EDİLECEK, TÜRSAB’A BİLDİRİLECEK

Bakanlık, etik mesleki ilkelerine aykırı olarak vatandaşı kandırmaya yönelik bu eylemlerde bulunan acentelerin bireysel satış kanallarından aldıkları biletlerin iptal edileceğini ve bu acentelerin TÜRSAB’a bildirileceğini belirtti.

‘TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ’ TUR FİYATLARI ACENTELERİN SUNDUĞU HİZMETE GÖRE DEĞİŞİYOR

Ayrıca, ‘Turistik Doğu Ekspresi’ için yetkili seyahat acenteleri tur paketlerinde, tura katılanların duruş noktalarının doğal, tarihi ve kültürel yerleri gezmeleri, yeme-içme ihtiyaçları ile Kars’ta konaklamaları gibi ihtiyaçlara göre planladığı ve buna göre fiyat belirledikleri belirtildi. Bu hizmetlerle TCDD Taşımacılık’ın herhangi bir tasarrufu bulunmadığı ve TCDD Taşımacılık’ın sadece Turistik Doğu Ekspresinin seferinden sorumlu olduğu ifade edildi.

MAHARETLİ ELLERİ’N EL İŞİ ÜRÜNLERİ  

Talas Belediyesi’nin Maharetli Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile birlikte hayata geçirdiği ‘Maharetli Eller Kadın Üretici Pazarı’ 3 Aralık Pazar günü misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Talas’ın tarihi güzelliklerini barından Harman Mahallesi Meydanına her ayın 1. ve 3. Pazar günü kurulan pazar, Kasım ayının ilk pazarında da yine kendi yerinde kurulacak.

MAHARETLİ ELLER, NELER VAR NELER?

3 Aralık Pazar günü yine büyük ilgi görmesi beklenen organizasyonda birbirinden kıymetli el emeği ürünler alıcıları için stantlardaki yerini alacak.

El işi tekstil ürünlerinden ahşap ürünlerine kadar pek çok el emeği ürünü vatandaşlarla buluşturacak pazarda, ayrıca ev yemeklerinden, süs eşyalarına kadar birçok ürün satışa sunulacak.

GÜLŞEHİR Lİ ÖĞRENCİLERE NEVŞEHİR VE BÖLGESİNİ ANLATAN 3 TARİHİ KİTAP HEDİYE EDİLDİ:

ORUÇ BİLEN/NEVŞEHİR
Eğitimci Yazar Oğuz Özdem, yazdığı “Sadr-a azam İbrahim Paşa, Yaşanmış Nevşehir Hikayeleri ve Anne N’olur Artık Ağlama” adlı 3 farklı kitabı okullara dağıtılması amacıyla Gülşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim etti.
Uzun süren çalışmalar sonrası Nevşehir genelinde yaşanmış tarihi olaylar, şahsiyetler ve kültürel halk hikayelerini 3 farklı kitapta derleyen Yazar Oğuz Özdem, kaleme aldığı Sadr-a azam İbrahim Paşa, Yaşanmış Nevşehir Hikayeleri ve Anne N’olur Artık Ağlama adlı kitapları Gülşehirli öğrencilere hediye etti.
Beraberinde kitapların sponsoru iş insanı Mustafa Yıldıran ile birlikte Gülşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Çevik’i ziyaret eden eğitimci yazar Oğuz Özdem, her okul kütüphanesinde bulunması amacıyla Nevşehir geneli yerel tarihi olayları içerisinde barındıran çok sayıda kitabı teslim etti.
Kaleme aldığı 3 farklı kitap ve içeriği hakkında Milli Eğitim Müdürü Resul Çevik’e bilgi veren Özdem, Nevşehir ve ilçelerinin tarihi, kültürel yapısı, yaşanmış hikayeler ve şahsiyetleri hakkında bilgiler içeren kitaplarla Gülşehirli öğrenciler ve öğretmenleri bilgilendirme amacında olduklarını kaydetti.
Yazar Özdem ve beraberindekileri ağırlayan Gülşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Çevik, bir eğitimci olarak tarihi bilgilerin yerelden başlayarak öğrenilmesinin tarafında olduğunu belirterek, yerel bir yazarın kaleme aldığı yerel tarihi süreci içerisinde bulunduran bu 3 kitabın çok faydalı olacağını kaydetti.
Öğretmen ve öğrencilerin faydalanması amacıyla kitapların okul kütüphanelerine dağıtılacağını dile getiren Çevik, destek veren sponsor iş insanı Mustafa Yıldıran ve kitapları kaleme alan eğitimci yazar Oğuz Özdem’e teşekkür etti.

ÜNLÜ EDEBİYATÇI SAMİM KOCAGÖZ’ÜN HAYATI BELGESEL OLDU

1940’lı yıllar toplumcu gerçekçi edebiyat kuşağının önemli yazarlarından Samim Kocagöz’ün hayatı ’Samim Kocagöz :Mecburi İstikamet’’ adıyla belgesel oldu. 1 yıllık çalışmanın sonunda hazırlanan ve ünlü yazar Samim Kocagöz’ün hayatının ve hayatındaki bilinmeyen dönüm noktalarının anlatıldığı belgeselin çekimleri İzmir, Aydın Söke ve İstanbul’da gerçekleştirildi. Belgeselin ilk gösterimi 7 Aralık Perşembe günü Beyoğlu Sineması’nda sonraki gösterimleri ise İzmir ve Aydın Söke’de gerçekleştirilecek.

EDEBİYAT DÜNYASININ ÖNEMLİ İSİMLERİ SAMİM KOCAGÖZ’Ü ANLATTI

Samim Kocagöz:Mecburi İstikamet belgeselinde Kocagöz’ü, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Doğan Hızlan, Feridun Andaç, oyuncu Tamer Levent, eski Dışişleri Bakanı yeğeni Şükrü Sina Gürel, oğlu Şükrü Kocagöz ve kendisini tanıyan İzmirli edebiyat çevreleri tüm samimiyetiyle anlattı.

Tamer Levent Seslendirdi

Edebiyat dünyasına kaynak oluşturacak arşiv niteliği taşıyan belgeselin seslendirmesini Türk Tiyatrosunun en önemli isimlerinden oyuncu Tamer Levent gerçekleştirdi. Belgeselin müziklerini de bir çok önemli dizi, film ve belgesel projesinde imzası olan Yıldıray Gürgen yaptı. Belgeselde Samim Kocagöz’ün hayatı, önemli dönemleri drama canlandırmalarla izleyiciye aktarıldı. Belgeselin yönetmenliğini, birçok başarılı belgeselde imzası olan ödüllü yönetmen Mesut Gengeç tarafından gerçekleştirildi. Belgesel projesinin genel koordinatörlüğünü Bülent Günal, proje -kurgu sorumluluğunu Yılmaz Aydın yaparken senaryosunu Cansu Yücelen yazdı.

Samim Kocagöz:Mecburi İstikamet Edebiyat Dünyasına Işık Tutan Bir Belgesel

Samim Kocagöz’ün Aydın Söke’de başlayan hayatını ve yaşamın tüm önemli dönemlerini aktardıkları belirten Yönetmen Mesut Gengeç, ‘’Samim Kocagöz’ün hayatının her yönüyle çok değerli bir yazar öyküsünü içinde barındırıyor. 77 yıllık yaşamının tüm tanıklıklarını, hatıralarını ve eserlerini bu belgesel projesinde aktarmaya çalıştık. Büyük bir titizlikle hazırlanan belgeselin çekimleri 1 yıl sürdü. Özel belgelerin incelendiği ve yazarın yakın çevresinin de yer aldığı çalışma aynı zamanda edebiyat dünyamıza da ışık tutuyor. Samim Kocagöz, 1940’lar aydın kuşağının yaşadığı ağır baskıcı dönemin tüm zorluklarını yaşamış bir isimdi. Edebiyat yazarı olarak çalışkanlığı, yardım severliği ve insani yönü birçok kişiye örnek olacak türden olan Samim Kocagöz’ün hayatını belgeselde derinlemesine ele aldık“ dedi.

KANARYA VE KAFES KUŞLARI FESTİVALİ’NE BEKLİYORUZ

Eyüpsultan Belediyesi, ilçede yaşayan vatandaşları birbirinden renkli etkinlik ve festivallerle buluşturmaya devam ediyor.

Bu kapsamda 1-3 Aralık tarihleri arasında Eyüpsultan Kültür ve Sanat Merkezi’nde Kanarya ve Kafes Kuşları Festivali’nin 6’ıncısı gerçekleştiriliyor.

Toplam 832 kanaryanın katıldığı festivalde, kanaryalar arası güzellik yarışması yapıldı. 140 farklı kategoride düzenlenen yarışmalarda ilk üçe giren kuş sahiplerine kupaları 3 Aralık Pazar günü verilecek.

Festivalde ayrıca kafes satışı, yem satışı, yemlik ve suluk gibi kafes aksesuarları satışı yapılacak.

ŞEB-İ ARUS’A TALAS’TA ERKEN KUTLAMA

Hz. Mevlana, vefatının 750. Yıl dönümünde Talas Belediyesi tarafından düzenlenen özel bir programla anıldı.

Tasavvuf Musikisi sanatçısı Mustafa Demirci’nin yanı sıra Asım Akkuş ve ekibinin sahne aldığı “Mevlana ile Aşkın Kanatlarına Yolculuk” isimli programda mesnevi sohbetleri, tasavvuf musikisi konseri ve Mevlevi mukabelesi gerçekleştirildi.

Kayseri Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe ilgi büyüktü. Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ve Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan’ın yanı sıra her yaştan katılımla gerçekleşen program, salonu dolduranlara huzur dolu bir akşam yaşattı.

MUSTAFA DEMİRCİ’DEN BAŞKAN YALÇIN’A TEŞEKKÜR

Program başlangıcında konuşan Sanatçı Mustafa Demirci, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ın çok güzel bir etkinliğe vesile olduğunu belirterek, “Hazreti Mevlana’nın vefatının 750. Yılı münasebetiyle Talas Belediyemiz kıymetli Başkanımız Mustafa Yalçın Bey’in öncülüğünde böyle bir programı tertip ettiler, bu vesile ile kendilerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Program sonunda sahneye gelen Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ise, organizasyona katılan herkese teşekkür ederek, Mustafa Demirci’ye çiçek ile ‘Benim Adım Talas’ ve ‘Belki Bir Gün Dönerim’ isimli kitapları hediye etti.

 “PROGRAMA DOYDUK ADETA MEST OLDUK”

Programa katılanlar da duydukları memnuniyeti dile getirerek Başkan Yalçın’a teşekkür etti.

Müzeyyen Küldemir isimli bir vatandaş programda adeta mest olduklarını ifade ederek “Çok güzel bir program oldu. İlahiler, semazenler her şey çok güzeldi, mest etti. Güzelliklere doyduk diyebilirim, herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.

Sabiha Can isimli bir diğer vatandaş da şunları söyledi: “Çok güzel oldu, çok memnun kaldım. Allah herkesten razı olsun.”

DEVELİ İLÇE PROTOKOLÜ EĞİTİMCİ-YAZAR NİLÜFER ZONTUL AKTAŞ’IN “HAYALLERİMİZİ KONUŞUYORUZ” SÖYLEŞİSİNDE ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELDİ

İlçe Kaymakamı Yusuf Turan, Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Arslan belediye ve Çevreme Duyarlıyım Değerlime Sahip Çıkıyorum koordinatörlüğünde ilçe de 4.sınıf öğrencilerine yönelik Eğitimci-Yazar Nilüfer Zontul Aktaş’ın Mustafa Aksu Kültür Merkezinde düzenlenen “Hayallerimizi Konuşuyoruz” söyleşisinde çocuklarla bir araya geldi.

Belediyenin söyleşiye katılan çocuklara yazarın “Ninem Korkut Hikayeleri 2” kitabını hediye ettiği söyleşide Eğitimci-Yazar Nilüfer Zontul Aktaş çocuklarla sohbet edip onlara moral ve motivasyon vererek “Develi’ye gelmiş olmaktan ve sizlerle buluşmaktan büyük bir mutluluk ve onur duydum. Bizlere bu imkanı sağlayan Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Cabbar’a ve emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Şanlıurfa turizmde 2023’ü boş geçirdi 2024’ten umutlu

Kadim şehir Şanlıurfa, bu sene yaşanan deprem sel felaketlerinden dolayı turizm hedeflerini tutturamadı. Otellerin doluluk oranları geçen seneye göçe yarı yarıya düşmesi ile hedefler önümüzdeki yıla kaldı. Şanlıurfalı iş insanı Mehmet Mutlu, “Şanlıurfa, Göbeklitepe, Balıklıgöl gibi önemli noktalarıyla dünya kültür merkezlerinden biri olarak turizm ile yeniden doğacak” dedi.

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında 57 İslam ülkesinin üye olduğu İslam İş birliği Teşkilatı (İİT) tarafından “2023 Yılı İslam Dünyası Turizm Kenti” kabul edilen Şanlıurfa, yüksek turist beklentilerin gerisinde kaldı. 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremleri ile mart ayında yaşanan sel felaketi, Göbeklitepe’den Balıklıgöl’e kadar uzanan zengin bir kültür mirasına sahip Şanlıurfa’nın turizm cazibesini gölgeledi. Turizm acentelerinin geçtiğimiz yıl yüzde 60-70 olan doluluk oranlarını bu sene yüzde 30’larda kalması otel ve yerli esnafta hevesleri kursakta bıraktı.

Mücbir sebepler bu sene hedeflere ulaşılmasını etkiledi

Şanlıurfa’nın turizm sektöründe elde ettiği başarıları rakamlara son sene yansımadığını belirten Şanlıurfalı iş insanı Mehmet Mutlu, “Şanlıurfa’ya gelen yerli ve yabancı turist sayısı, 2021 yılında 2 milyon 500 bin civarında iken, 2022 yılında 3 milyon 200 bin civarına ulaştı. 2023 yılında ise tahminler geçtiğimiz yılın yaklaşık yarısı ile tamamlanacağını öngörüyor. İnsanlık tarihinin sıfır noktası Göbeklitepe’den, üç semavi dinin atası İbrahim peygamberin doğduğu Balıklıgöl’e kadar uzanan bir kültür mirasına sahip olan Şanlıurfa’mız turizm sektöründe hala iddialı. Yaşanan mücbir sebepler bu sene bazı hedeflere ulaşılmasını etkiledi. Gelecek yıl rekor düzeyde turist geleceğine inanıyorum” dedi.

Şanlıurfa gelecek yıl turizm ile yeniden doğacak

Kadim şehir Şanlıurfa’nın turizmi geliştirmek için çeşitli projeler de hazırlandığını kaydeden Mutlu, “Belediye seçiminde aday adaylık sürecine başlamadan önce bölgenin doğal, tarihi ve kültürel değerleri, yeni trendler doğrultusunda hazırlıklarımıza başlamıştık. Mezopotamya Altın Üçgeni’nin ortasında yer alan Şanlıurfa gelecek yıl dünyanın en dikkat çeken şehirleri arasına girecektir. Şanlıurfa, Göbeklitepe, Balıklıgöl gibi önemli noktalarıyla dünya kültür merkezlerinden biri olarak turizm ile yeniden doğacak” ifadelerini kullandı.

Turistlere kültürel ziyafet sunuyor

Şanlıurfa’nın, kültür turizminin yanı sıra gastronomi turizmi için de önemli bir cazibe merkezi olduğunun altını çizen iş insanı Mehmet Mutlu, “Şehrin kendine özgü zengin mutfağı, yöresel lezzetleri ve tatlıları, ziyaretçilerin damak tadına hitap ediyor. Şanlıurfa, ayrıca müzeleri, tarihi çarşıları, kaleleri, camileri ve medreseleriyle de kültürel bir ziyafet sunuyor” şeklinde konuştu.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

DÜNYA GÖÇ TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ BİR GÖÇMEN TABELASI: OZAN ÖMER KADAN MEYDANI

İlhan KARAÇAY derledi: Meydanın yeri: Hollanda’nın Almelo kenti Meydanın kahramanı: Görme engelli Ömer Kadan Göçmen …