Dünya göçmen kuşlar günü

Her yıl Mayıs ayının ikinci Cumartesi günü düzenlenen “Dünya Göçmen Kuşlar Günü” ve aynı güne denk gelen “Global Big Day” etkinlikleri ilimizde de kuş gözlemi ve sayımı yapılarak tamamlandı.

Göçmen kuşların zorlu göç yolculuklarına tanıklık edip, karşılaştıkları tehditlere karşı alınabilecek önlemleri tespit etmek, yaşam alanlarının korunmasına yönelik bilinçlendirme oluşturmak için tüm dünyada Dünya Göçmen Kuşlar Günü ve Global Big Day günü çeşitli etkinliklerle düzenlemekte. Etkinlik süresince tespit edilen ve sayılan kuş türleri Uluslararası Kuş Gözlem Ağı Veri Tabanı’na işlenerek veri bankası oluşturulmakta.

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü koordinesinde Araştırmacı Mehmet ÜNLÜ ve Müdürlüğümüz personeli Uğur KARA tarafından Sultan Sazlığı ve Aladağlar Milli Parkı gibi farklı habitatlara sahip bölgelerde yapılan sayımda 139 kuş türü tespit edildi. Ayrıca ilimizde her yıl düzenli olarak Kış Ortası Su Kuşu Sayımları da (KOSK) yapılarak türler ve sayıları kayıt altına alınmakta.

 Ülkemiz Avrupa ve Afrika kıtaları arasında göç eden kuşlar için bir köprü oluşturması ve 400’ü aşkın göçmen türü barındırması bakımından çok özel bir konuma sahiptir.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

KANKA çocuk şenliğinde maskeler atıldı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Talas Belediyesi, Kayseri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve KBB Spor A.Ş. …