Dragon Dünya Şampiyonası ve Kraliyet teknesi’nin Türkiye başarısı

Dragon Dünya Şampiyonası için geri sayım başladı!Bodrum, baharı sonlandırıp yazı başlatan bu eşsiz dönemde herkes için unutulmaz anlar yaşatmaya hazırlanıyor. Sadece bir yarış olmanın ötesine geçen Dragon Dünya Şampiyonası, Dragon sınıfı teknelerinin tarihini ve mirasını da kutluyor. Bu etkinlikte yarışan yelkencilerin beceri ve adanmışlıkları, inanılmaz atletizm becerileri ve kararlılıkları kazananı belirleyecek. Bodrum’da bu yılki şampiyona için geri sayım başlarken, yelkenciler ve izleyiciler Dragon sınıfının tarihindeki en heyecan verici yarışlarından birine 29 Mayıs – 2 Haziran tarihlerinde tanık olacak!

Türkiye Yelken Federasyonu, Uluslararası Dragon Birliği (IDA), Türk Dragon Birliği (TDB) ve Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından, dünya yelkenciliğinde bir marka olan Bodrum’da ARAR PETROL A.Ş. ana sponsorluğunda bu yıl ilk defa düzenlenecek olan 2023 Dragon Dünya Şampiyonası’na günler kala heyecandan nefesler tutuldu.

29 Mayıs, 2 Haziran tarihlerinde Türkiye, İsviçre, Portekiz, İngiltere, Macaristan, Avustralya, Belçika’dan 30’a yakın ekip 100’e yakın yelkencinin katılımı ile gerçekleşecek yarışmalarda dünyanın dört bir yanından gelen yelkenciler heyecan verici ve prestijli tekne yarışlarında mücadele edecek.

Katılımcılar Kraliçe II. Elizabeth ve Edinburgh Dükü Prens Philip’e düğün hediyesi olarak verilen ve yarışları onurlandırmak üzere ARAR PETROL A.Ş. tarafından özel olarak Bodrum’a getirilen Dragon sınıfının efsanevi teknesi Bluebottle’ı da 2023 Dragon Dünya Şampiyonasında görme fırsatı bulacak.

Etkinliklerin ana sponsoru ARAR PETROL A.Ş. olurken, Milta Bodrum Marina, Ağanlar Tersanesi ve Süperpar Otomotiv platin sponsor olarak destek veriyor. Resmi kurumlar tarafında ise T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Muğla Valiliği, T. C. Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi destek sağlıyor.

Kraliyet teknesi Bluebottle, 2023 Dragon Açık Türkiye Şampiyonası’nın birincisi oldu!

İngiltere adına yarışan kraliyet teknesi efsanevi Bluebottle regattayı birincilikle bitirirken, Türkiye’den Provezza Dragon ikinci, İsviçre’den 1Quick1 üçüncü sırayı aldı.

Türkiye Yelken Federasyonu, Uluslararası Dragon Birliği (IDA), Türk Dragon Birliği (TDB) ve Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından, dünya yelkenciliğinde marka olan Bodrum’da düzenlenecek olan Dragon Dünya Şampiyonası öncesinde gerçekleşen 2023 Dragon Açık Türkiye Şampiyonası bugünkü yarışlarla sona erdi. Milta Bodrum Marina’nın ev sahipliğinde ve Arar Enerji’nin ana sponsorluğunda yapılan Dragon Açık Türkiye Şampiyonası’na 20-24 Mayıs tarihleri arasında İsvicre (1), Avustralya (2), İngiltere (4), Portekiz (1) ve Türkiye”den (10) toplam 18 ekip katıldı. Dünya şampiyonlarının yarıştığı ve yapılan altı yarışta her gün sıralamanın değiştiği regattada rekabet nefes kesti. 1948’de Prenses Elizabeth ve Prens Philip’e hediye ettiği 75 yıllık dragon teknesi Bluebottle ikinci gün iki birincilik alarak genel klasmanda şampiyonanın galibi olmayı başardı. Yarışların son günü olan 24 Mayıs’ta Bodrum Milta Marina”da yapılan törenle kupalar sahiplerini buldu. 18 teknenin katıldığı 2023 Açık Türkiye Şampiyonasının sıralaması şöyle gerçekleşti:1 İngiltere, BLUEBOTTLE –   Graham BAILEY, Julia BAILEY, Gillian HAMILTON2 Türkiye, PROVEZZA DRAGON – Andy BEADSWORTH, Simon FRY, Arda BAYKAL3 İsviçre, 1QUICK1 – Wolf WASCHKUHN, João VIDINHA, Charles NANKIN4 Portekiz, SATURN- Pedro REBELO ANDRADE, Enes ÇAYLAK, Martin WESTERDAHL5 Türkiye, PROVEZZA BLUE – Orhan TÜKER, Ersin ÖZKAN, Kıvanç SEVINÇ, Betigul SENGUL6 İngiltere, Fever –   Klaus DIEDERIGS, Diego NEGRI, Jamie LEA7 İngiltere, TOWIE – Tim TAVINOR, Noddy NORDEN, Harriet NORDEN8 Türkiye, BORGA –  Azat BAYKAL, Sercan BÜYÜKSÖYLEMEZ, Emir IŞIKLIGIL9 Türkiye, ENCHANTé – Erdem AĞAN, Ibrahim BILEN, Ali Cengiz GÜN10 Türkiye, FELIX CULPA –  Yiğit TABAN, Yiğit EROĞLU, Suleyman CIHAN ERKAN11 Türkiye, CHAMPAGNE –  Ali DOĞANER, Atiler BAĞCI, Babür TÜZER12 Avustralya, GORDON –   Richard LYNN, Ethan PVIETO-LOW, Adam Brenz VERCA13 Türkiye, FRESHGALE –    İbrahim Arkun DEMIRCAN, Ali Engin DEMIRCAN, KaanGÜNGÖR14 Türkiye, DERYADIL – Sabri ATA NARIN, Erman KARDEŞLER, Ruknettin EMRE ABLAY15 Türkiye,    CEREMINO –  Robert CAMPBELL, Penny ANDERSON, Robert APLE16 Türkiye, ELA –     Can POLAT, Erkan OĞUZ, Cemre İLHAM17 İngiltere,   Loiuse Racing- Grant GORDON, Luke PATIENCE, James WILLIAMSON, Faye  CHATTELON18 Avustralya, YEAHNAH –  Jan ECKERT, Trovar MIRSKY, Frederico MELO

 

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Mutlu Önal ve ekibi ASKF’de güven tazeledi

Kayseri Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) olğan genel kurulu yapıldı. Kayseri Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu  …