TED Bodrum dayanışma konseri, Depremin acı hikayesi Avrupa’da gündem oldu, Besteli Mevlid AKM’de seslendirildi

TED Bodrum Koleji tüm Bodrum’u ‘Dayanışma Hareketi’ne destek olmaya davet ediyor Sosyal konularda son derece duyarlı olan TED Bodrum Koleji, 6 Şubat depreminin yıkıcı etkisinin çocukların eğitim hayatlarını etkilememesi hedefiyle “Bodrum Dayanışma Hareketi”ni başlattı. Bu kapsamda 10 Haziran’da Zülfü Livaneli, Grup Gündoğarken, Suzan Kardeş, Jehan Barbur, Olgun Şimşek gibi ünlü isimlerin sahne alacağı bir dayanışma konseri düzenleniyor. TED Bodrum Koleji’nde gerçekleşecek olan konserin tüm geliri, depremde anne babasını kaybeden çocukların eğitimine katkı sağlamak amacıyla Türk Eğitim Derneği’nin “Deprem Geleceğimizi Yıkmasın” kampanyasına bağışlanacak. Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkisiyle çok sayıda çocuk, anne ve babasını kaybetti. TED Bodrum Koleji, ailesini kaybeden bu çocuklara yardım eli uzatmak amacıyla tüm Bodrum’u “Dayanışma Hareketi”ne destek olmaya çağırıyor. TED Bodrum Koleji; başta Zülfü Livaneli, Grup Gündoğarken, Suzan Kardeş, Jehan Barbur, Olgun Şimşek, Gürkan Uygun, Orkestra Şefi Aykut Gürel, Dj Mert Levent’in; Bodrum Kaymakamlığının, Bodrum Belediyesinin, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ve sivil toplum kuruluşlarının gönüllü katılımlarıyla başlayan ve giderek büyüyen dayanışma hareketine tüm Bodrum’u davet ediyor. 10 Haziran’da saat 19:00’da  ünlü isimlerin TED Bodrum Koleji’nde sahne alacağı dayanışma konserinin tüm geliri depremde anne babasını kaybeden çocukların eğitimine katkı sağlamak amacıyla Türk Eğitim Derneği’nin “Deprem Geleceğimizi Yıkmasın” kampanyasına bağışlanacak. “Deprem Geleceğimizi Yıkmasın” kampanyasıyla ebeveyn kaybı yaşayan ve sayıları binlerle ifade edilen çocukların gelecek için yeniden umut taşıyabilmeleri hedefleniyor. Bodrum Dayanışma Hareketine katkıda bulunmak isteyenler için biletler Biletix’de.Deprem Geleceğimizi Yıkmasın Bodrum Dayanışma Konseri biletleri. (biletix.com) “Deprem Geleceğimizi Yıkmasın” kampanyası, Türk Eğitim Derneği’nin elleri boş kalan çocuklarımızın ellerinden tutmak üzere, onların ve ülkemizin geleceğine sahip çıkmak için başlatılmış uzun soluklu, çok kapsamlı bir kampanyadır. Bu kapsamlı proje, çocuklarımızın ellerinden tutmak isteyenlerin katkılarına açıktır. Türk Eğitim Derneği tüm felaketlerde çocukların yanında95 yıl önce kurulan, Cumhuriyetimizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Türk Eğitim Derneği Soma’dan Elazığ depremine kadar ülkemizi olumsuz etkileyen tüm felaketlerde sorumluluk almış, halkımızın ve çocuklarımızın yanında durmuştur ve bu destekler halen devam etmektedir.

Depremin acı hikayesi Avrupa’da gündem oldu

Türk asıllı sanatçı Mehmet Aydın, yeni klibi ile Avrupa’nın gündemine oturdu. Aydın, depremde evleneceği nişanlısını kaybeden arkadaşının hikayesini Adıyaman türküsü ile klibine yansıttı.‘Burası Adıyaman’ adlı türkünün klibi ile gurbetçilerin büyük beğenisini kazanan ses sanatçısı Mehmet Aydın Türkiye ve Avrupa’da gündem oldu.

Depremzedelerin acısını paylaştı

Avusturya’da yaşayan Türk asıllı ses sanatçısı özellikle kendi yaşadığı ülkedeki gurbetçilerin depremzede vatandaşlara yardım için seferber olduklarını söyledi. Yakın bir arkadaşının evlenme hayalleri kurarken Adıyaman’da meydana gelen depremle nişanlısını kaybettiğini belirten Aydın, klibinde hem kendi üzüntüsünü hem de tüm zarar gören vatandaşların acılarını paylaştığını ifade etti. Deprem bölgesindeki vatandaşların sesi olmak adına bu projeyi hayata geçirdiğini söyledi.Türk ve Avrupa medyasının yakın ilgi gösterdiği Mehmet Aydın özellikle Avusturya ve Almanya’da dikkatle takip ediliyor.Sanatçı Mehmet Aydın, farklı sesi ve yorumuyla ‘Burası Adıyaman’ adlı sevilen türküyü de yeniden gündeme taşımış oldu.Gurbetçilerden Aydın’a sevgi seliGittiği her yerde gurbetçi vatandaşlarımız tarafından sevgi seliyle karşılaştığını belirten Aydın, “Amacım yaptığım ve yapacağım müzik ile insanların kalplerine dokunup onların duygularına tercüman olmak.” dedi.Aydın konuşmasında son olarak, “Çıkardığım ilk tekli çalışmam ile biz gurbetçi Türklerin de depremde can ve mal kaybı yaşayan vatandaşlarımız ile dayanışma ve destek içinde olmaya devam edeceğimizi vurgulamak isterim” dedi.

Besteli Mevlid AKM’de seslendirildi

Kapadokya Üniversitesi ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının ortak projesi olan, ilk gösterimi ülkemizde yaşanan deprem felaketinin 40. gününde Ankara, ikinci gösterimi Mevlid’in kaleme alındığı Bursa’da yapılan ‘Besteli Mevlîd: Rahmet Gecesi’ bu kez İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Rahmet Gecesi’ne, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, İstanbul Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgut Özkan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ümit Meriç, ASAM Başkanı Musa Serdar Çelebi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. İsmail Kara, KÜN Mütevelli Heyet Üyesi Mustafa Uysal, KÜN Mütevelli Heyet Koordinatörü Funda F. Aktan ve kültür sanat camiasından çok sayıda isim katıldı.

Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yıl dönümü, UNESCO tarafından 2022 Yılı Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri kapsamına alındı ve aynı yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Süleyman Çelebi Yılı’ olarak ilan edildi.  Bu kapsamda Süleyman Çelebi’nin Bursa’da kaleme aldığı, ortak kültür değerimiz, Vesiletü’n-Necât olarak da adlandırılan Mevlid’in 20. Yüzyılda Hafız Kemal Batanay tarafından bestelenen formu İstanbul’da ilk kez icra edildi. Ömer Faruk Belviranlı’nın sanat yönetmenliği, Hocazade Mustafa Uysal’ın koordinatörlüğü, Hafız Ahmet Çalışır’ın müzik direktörlüğü ve Neyzen Ahmet Şahin’in meşk yönetmenliği eşliğinde gerçekleşen konser, Süleyman Çelebi’nin hayatını ve Mevlid’in hikayesini anlatan belgesel gösterimiyle başladı. 89 ayrı makam ve 10 farklı usulü içinde barındıran eserle, Süleyman Çelebi’nin Mevlid-i Şerif’inin geniş kitlelere ulaşması amaçlandı. Rahmet Gecesi’nde, Süleyman Çelebi anıldı ve deprem şehitlerimiz için hatim duası okundu.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

KAYMEK’in “Matematik Kampı” Devam Ediyor, Büyükşehir’in 13 Kütüphanesi, 6 Ayda 819 Bin Ziyaretçi Ağırladı

KÜTÜPHANELER ŞEHRİ KAYSERİ’NİN MİMARI BÜYÜKŞEHİR’İN 13 KÜTÜPHANESİ, 6 AYDA 819 BİN ZİYARETÇİ AĞIRLADI Kütüphaneler şehri …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427