Büyükşehir’den: Karla mücadele, panel, fosil sergisi, yerel yöneticilerle birlik vurgusu, personelle yemek, beton kilit parke üretimi,  Felahiye yol genişletme

BÜYÜKŞEHİR, KARDAN KAPANAN 256 KİLOMETRELİK YOLU ULAŞIMA AÇTI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kırsal bölgelerde kar nedeniyle kapanan toplamda 256 kilometrelik yolu ulaşıma açtı.

Kayseri’de akşam saatlerinde özellikle kırsal bölgelerin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle kapanan yollar Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekiplerince ulaşıma açıldı.

GECE BOYU SÜREN ÇALIŞMALAR İLE 32 MAHALLEDEKİ 256 KİLOMETRELİK YOL ULAŞIMA AÇILDI

Kar dolayısıyla ulaşıma kapanan toplam 256 kilometrelik yol, gece boyu süren çalışmalar ile sabah saatlerinde ulaşıma açık hale getirildi. Kar mücadelesi kapsamında toplam 598 mahallede ekipler teyakkuzda bulunurken, kar yağışı nedeniyle Akkışla’da 3, Bünyan’da 6, Pınarbaşı’da 12, Sarıoğlan’da 2 ve Sarız’da 9 olmak üzere toplam 32 mahalle yolu ulaşıma açıldı. Çalışmalarda kat edilen yol miktarı ise toplam 512 kilometre oldu.

7 EKİP 59 İŞ MAKİNESİ İLE ÇALIŞMALAR GEÇEKLEŞTİRİLDİ

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan 7 ekip ile 1 kar makinesi, 20 greyder, 7 kepçe, 14 kar bıçaklı kamyon, 2 treyler ve 15 yardımcı araç olmak üzere toplam 59 iş makinesi ile çalışmaları gerçekleştirdi.

KENT MERKEZİNDE DE ÇALIŞMALAR SÜRDÜ

Kayseri’de, Erciyes, Hisarcık, Kıranardı, Osman Kavuncu Bulvarı, Köprüler, Cumhuriyet Meydanı, Erkilet Hıdırellez Yolu gibi noktalarda gece boyu çalışmalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri ise kar nedeniyle kapalı yol bırakmadı.

BÜYÜKŞEHİR’İN 7,5 MİLYON YILLIK FOSİL SERGİSİ MİNİKLERİN İLGİ ODAĞI OLDU

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından kazı çalışmaları desteklenen ve dünyanın ilgisini çeken 7,5 milyon yıllık fosiller, Büyükşehir Belediyesi fuaye alanında sergilenmeye devam ediyor. 7’den 70’e herkesin ilgi odağı olan sergide Başkan Büyükkılıç, son olarak miniklerle buluşup, sohbet etti.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın destekleri ile süren dünya jeolojik tarihine ışık tutan 7,5 milyon yıllık fosillerin ayaklandırma çalışmaları, Büyükşehir Belediyesi fuaye alanında vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor. Açıldığı günden bu yana herkesin merak ettiği ve bilgi aldığı sergiyi minikler de gezdi. Sergiyi gezen miniklerle buluşan Başkan Büyükkılıç, miniklere sergi hakkında sorular sorarak, bilgiler verdi.

Sıcak ve samimi sohbetin ardından Başkan Büyükkılıç, 7,5 Milyon yıllık fosil faunası sergisini inceleyen miniklere Kayserispor forması hediye etti.

Sergide 7,5 milyon yıllık fosiller hakkında çok önemli detaylar öğrendiklerini ifade eden minikler, sergiyi çok sevdiklerini ve bu sergide fosiller hakkında birçok detay öğrendiklerini ifade ettiler.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Bahçeşehir Koleji öğretmenlerinden Abdullah Çalı, Büyükşehir Belediyesi’ne 7,5 Milyon Yıllık Fosil Faunası sergisi için teşekkür ederek, “Diğer okulların da mutlaka bunu görmesini tavsiye ediyorum. Eğitim sadece okulda verilenle bitmiyor. Çocukların eğitim süreçleri şu şekilde olmalı bir kere mutlaka dokunacak, dinleyecek ve görecek. Burada da Büyükşehir Belediyesi olarak görsel olarak hazırlayıp çocuklara sunması hafızalarında kalmasına neden olacak bundan dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Diğer okulların da mutlaka bunu görmesini de tavsiye ediyorum” diye konuştu.

“KAYSERİ’DE BU KADAR ÇOK FOSİL OLDUĞUNU BİLMİYORDUM”

Sergiyi gezen öğrencilerden Defne Dinç, fosilleri çok merak ettiğini burada merakının gittiğini ifade ederek, Kayseri’de bu kadar çok fosil olduğunu bilmediğini dile getirdi. Dinç, “Ben burayı çok sevdim çünkü fosilleri çok merak ediyordum ve Kayseri’de bu kadar çok fosil olduğunu bilmiyordum. Fosillerin üzerine tarih atıldığını da yeni öğrendim. Fosiller çok büyükmüş bu kadar büyük olduklarını da bilmiyordum, bizden çok fazla büyüklermiş. Burada yeni bilgiler öğrendim. Okul gezisine geldiğimiz için çok mutluyum” şeklinde konuştu.

“BURADA İNCELENEBİLECEK ÇOK FAZLA ŞEY VAR. MESELA DİŞLERİ ÇOK DEĞİŞİK, YAŞAMLARI ÇOK GARİP”

Ahmet Sayit Çay isimli öğrenci ise, ‘Kayseri’de bu kadar çok fosil olduğu kimin aklına gelebilirdi?’  diyerek, şunları söyledi:

“Hayvanların nasıl yaşadığını nasıl beslendiğini ve nasıl fosilleştiğini öğrendim. Kayseri’de bu kadar çok fosil olduğu kimin aklına gelebilirdi? Büyüklüğü desen çok büyük, yaşamı desen çok değişik. Burada incelenebilecek çok fazla şey var. Mesela dişleri çok değişik, yaşamları çok garip. Özellikle beslenmeleri de çok garip. Ben fil ve mamut türlerinin etçil beslendiklerini sanıyorum. Otçul besleniyorlarmış. Ağaçları devirip oradaki yeşilliklerden besleniyorlarmış, doğaya da yararlıymış. Burayı çok sevdim.”

Elif Sara öğrenci de Kayseri’de fillerin yaşamış olduğunu öğrenince şaşırdığını file getirerek, “Burası çok güzel bir yer. Buradaki fosilleri görünce çok şaşırdım. Kayseri’de fil olduğunu öğrenince öyle şaşırdım ki. Ben yoktur sanıyordum. Yani burası çok güzel bir yer. Büyükşehir Belediyesi bu sergiyi iyi ki açmış. Teşekkür ediyorum” dedi.

Ecem Seçilir ise sergiyi çok sevdiğini ve eğlenceli bulduğunu ifade ederek, “Buraya ilk geldiğimde heyecanlandım ve meraklandım. Burası çok güzel. Çok sevdim. Bunlar gerçek olduğu için iyice anladım ve düşündüm. Ve çok güzel bir yer oldu. Burada birçok bilgiler verdiler. Benim için eğlenceli ve güzel geçti” diye konuştu.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ: “İNSANLARI KUCAKLAYAN, BAĞRINA BASAN, BİR YAKLAŞIM İÇERİSİNDEYİZ”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, birlik ve beraberlik vurgusu yaparak,  “Yerel yöneticiler olarak, hep birlikte el ele vermek suretiyle 16 ilçe başkanımızla çalışmalarımız sürüyor. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesiyle el ele gönül gönüle vermek suretiyle tüm ilçelerimizle birlikteyiz” dedi.

Kayseri modeli belediyecilik olarak Türkiye’ye örnek gösterilen bir yerel yönetim anlayışı ortaya koyan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, takdir toplayan yerel yönetim hizmetlerine dair açıklamalar yaptı.

Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgiler vererek, Kayseri’de 16 ilçe belediyesiyle el ele gönül gönüle olduklarını ve bu kapsamda çalışmalara, hizmetlere devam ettiklerini ifade etti.

Hayata geçirdikleri projelerle Türkiye çapında takdir topladıklarını ifade eden Büyükkılıç şunları söyledi:

“Hep birlikte el ele vermek suretiyle 16 ilçe başkanımızla çalışmalarımız sürüyor. Millet bahçemiz içerisinde belediye tesislerinde hala çalışmalarımız devam ediyor. Kütüphanemiz var. Mutfak Sanatları Merkezi’miz var. Bu çalışmalarımız devam ediyor. Ama Allah’a şükürler olsun Kayseri tarafından kabul görmüş, Kayseri’mize yakıştırılmış, ulusal basında da yerelde de aynı takdiri alıyoruz. Bütün bu güzelliklerle birlikte Kayseri’mizi ulaşım, turizm, kültür başlıkları altında, aynı şekilde ulusal bazda şehrimizi tanıtma anlamında havalimanı terminal binamızla, alt geçitlerimizin yapılmasıyla, elbette bu şehrin ticari yönüyle, yani her yönüyle bu şehri ön plana çıkartacak hizmetler yapıyoruz.”

“BEN KÜLTÜRÜ İLE DEĞİL, BİZ KÜLTÜRÜ İLE HAREKET EDİYORUZ”

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’de hiçbir ilçeyi göz ardı etmeden, insanları kucaklayan ve bağrına basan bir anlayış ile hizmetlere devam ettiklerini kaydederek, “Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekten akademik ve tecrübeli bir kadrosu var. Bu anlayış içerisinde ekibi kutluyorum. Projeler Kayseri projesi. Kişiler fani. Ben kültürü ile değil, biz kültürü ile olaylara bakış açımızı hiçbir zaman değiştirmedik. Değiştirmeyeceğiz. Dışarıdan gelenlerin çok takdir ettiği birlik ve beraberlik içerisinde, kamu kuruluşlarımız, STK’larla, Kayseri’nin olumlu anılmasını sağladık. Erciyes’te sezon başladı gibi. Çok daha güzel çalışmalar olacak. Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’miz değer kattı. Katkı sağladı. Bizim için önem arz ediyor. Kısacası insanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesiyle el ele gönül gönüle vermek suretiyle tüm ilçelerimizle birlikteyiz. Hiçbir ilçemizi göz ardı etmeden, insanları kucaklayan bağrına basan bir yaklaşım sergiliyoruz” şeklinde konuştu.

Doğal gaz ulaşmayan hiçbir ilçe kalmaması için göreve geldiği günden bu yana büyük çaba harcadığını dile getiren Büyükkılıç, Aralık ayında Felahiye ve Özvatan’ın doğal gaz ile buluşacağını, 2024 yılında ise Sarız ve Pınarbaşı ilçelerinin doğal gaza kavuşacağını kaydetti.

BÜYÜKŞEHİR’DEN FELAHİYE’DEKİ KİLİT YOLA GÜÇLENDİRME VE GENİŞLETME ÇALIŞMALARI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Felahiye ilçesi ile Yozgat Çandır ilçeleri arasında yer alan “Felahiye-İsabey-Çandır” hattındaki iki ili ve ilçeyi birbirine bağlayan 13 Kilometrelik yolda, 20 bin ton asfalt serimi gerçekleştirerek, vatandaşın hizmetine sundu.

Büyükşehir Belediyesi, Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatları doğrultusunda ilçelerdeki kırsal mahallelerde yol, asfalt, kilitli parke, sosyal tesislerin yapım, bakım ve onarım gibi hizmetlerine aralıksız devam ediyor.

Bu kapsamda Kayseri Felahiye ilçesi ile Yozgat ili Çandır ilçesi arasında yer alan “Felahiye-İsabey-Çandır” hattındaki iki ili ve ilçeyi birbirine bağlayan ve çok fazla trafik yoğunluğu olan yolda, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekiplerince çalışma gerçekleştirildi. Ekipler, yolun alt yapısında güçlendirme ve genişletme çalışmaları yaparak yolu daha güvenli hale getirdi.

Mevcut hali sathi kaplama olan ve gerek yoğun trafik gerekse de ağır tonajlı araçların geçmesi nedeniyle sık sık bozularak bakım onarım ihtiyacı doğuran yoldaki çalışmalarda, 20 bin ton asfalt serimi yapan ekipler, 13 kilometrelik yolu daha konforlu ve güvenli bir şekilde vatandaşların hizmetine sundu.

BÜYÜKŞEHİR, 25 MİLYON TL’LİK 250 BİN METREKARE KİLİT BETON PARKE TAŞI ÜRETTİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 10 ayda Tomarza Gülveren Şantiyesi’nde ilçe belediyelerine kırsal mahallelerinin ihtiyacı olan 25 milyon TL maliyetle ürettiği 250 bin metrekare kilit beton parke taşının teslimatını yaptı.

Tomarza’nın Gülveren Mahallesi’nde bulunan Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne ait kilitli parke ve asfalt tesisleri çift vardiyalı olarak, parke üretimine tüm hızıyla devam ediyor.

Kayseri’de taşrayı hem ihya hem de imar etmek için gece gündüz demeden çalıştıklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatlarıyla Büyükşehir Belediyesi Tomarza Gülveren Şantiyesi’nde kilitli parke üretimi sürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 2023 yılı için Tomarza Gülveren Şantiyesi’nden ilçe belediyelerine kırsal mahallelerinin ihtiyacı olan 250 bin metrekare kilit beton parke taşı teslimatı yaptı.

25 milyon 800 bin TL’ye maliyeti olan kilit beton parke taşları ilçe belediyelerine teslim edilirken, kilit beton parke taşı teslimat işlemleri halen devam ediyor.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, ÖĞLE YEMEĞİNDE BELEDİYE PERSONELİ İLE BULUŞTU

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, şehre yönelik hizmetlerini sürdürürken, Büyükşehir Belediyesi’ndeki personel ile de gerek mesai saatlerinde gerekse öğle yemeğinde bir araya gelmeye devam ediyor.

Her fırsatta Büyükşehir’deki personel ile görüşen, kente hizmet noktasında ekiplerle sürekli iletişim halinde olan Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet birimlerindeki çalışanlarla bir araya geldi. Büyükkılıç, sonrasında ise personel yemekhanesinde belediye çalışanları ile buluşarak, onlarla aynı masada yemek yedi.

Zabıta, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler ve Beyaz Masa birimlerinde personel ile buluşarak, çalışmalar hakkında bilgiler alan ve onlarla sohbet eden Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, personele hayırlı işler temennisinde bulundu.

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Beyaz Masa birimini ziyaret eden Başkan Büyükkılıç, burada Beyaz Masa’nın çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

“HALKIN KONFORU, ULAŞIMDAN ARZU ETTİĞİMİZ ŞEKİLDE YARARLANMASI ADINA”

Başkan Büyükkılıç, Beyaz Masa’ya vatandaşlar tarafından gelen talep ve memnuniyetleri öğrenerek, Büyükşehir Belediyesi’nin kente ulaşım alanında kazandırdıklarına değindi. Büyükkılıç konuşmasına şunlara yer verdi:

“Kayseri’mizde araç sayısı 600 binlere ulaştı. 150 bin, 200 bin varken kavşaklarda bekleme süresi ile şuandaki bir değil. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin programlarından takip edildiğinde sarı, yeşil, kırmızı alanları görüp rahatlıkla oralardan yararlanabilirler. Ayrıca alternatif yollarımız arttı, kavşak çalışmalarımız epeyce yapıldı. Tramvayla ilgili ulaşım hatlarımızı uzattık. Sübvansiyon rakamımız oldukça yüksek, sırf halkın konforu, ulaşımdan arzu ettiğimiz şekilde yararlanması adına. Mümkün olduğu kadar ulaşım birimimiz bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriyor. İnsanların konforlu, daha kaliteli daha huzurlu ulaşım imkânlarından yararlanması bizleri de keyiflendirir, sevindirir. Büyükşehirlerin konforu var, büyükşehirlerin sıkıntısı en az, yok denilecek kadar. Bu bir nimet.”

BÜYÜKKILIÇ, PERSONELİ İLE AYNI MASADA YEMEK YEDİ

Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi Personel Yemekhanesi’nde belediye çalışanları ile aynı masada yemek yedi. Yemekhanede çalışanları ile sohbet ederek öğle yemeği yiyen Büyükkılıç, muhtarlarla da görüşerek taleplerini dinledi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN, ‘MUSTAFA ASIM KÖKSAL’IN ŞAHSİYETİ VE İLMİ KİŞİLİĞİ’ KONULU PANEL

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) iş birliği ile Kayserili İslam tarihi yazarı, şair ve mutasavvıf Mustafa Asım Köksal’ın ölüm yıl dönümü dolayısıyla ‘Mustafa Asım Köksal’ın Şahsiyeti ve İlmi Kişiliği’ konulu panel düzenliyor.

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatları doğrultusunda kadim kent Kayseri’nin doğal, tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kentin yetiştirdiği önemli şahsiyetleri de unutmuyor.

Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi, Kayserili İslam tarihi yazarı, şair, mutasavvıf Mustafa Asım Köksal’ın ölüm yıl dönümü dolayısıyla ‘Mustafa Asım Köksal’ın Şahsiyeti ve İlmi Kişiliği’ konulu panel düzenliyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Üniversitesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi iş birliği ile 28 Kasım Salı günü saat 14.00’te Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenecek panelde, Kayserili İslam tarihi yazarı, şair ve mutasavvıf Mustafa Asım Köksal ölüm yıl dönümünde anılacak.

5 Eylül 1913’te Develi’de dünyaya gelen İslam tarihi yazarı, şair ve mutasavvıf Mustafa Asım Köksal, yazdığı eserlerle adından söz ettirdi. 1995 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Kültür Adamı” seçilen Köksal, 28 Kasım 1998’de Ankara’da hayata gözlerini yumdu.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Göremeli kadınlar Erciyes’te, Başkan Osman Süslü’ye Uçhisar halkından destek, Göreme Belediye Başkan Durmaz Gazetecilerle buluştu, Kadınlara özel konser, eğlence, okullarda spor etkinliği,

ORUÇ BİLEN/NEVŞEHİR Göremeli kadınlar Erciyes’te Göreme Belediye Başkanı Ömer Eren, sosyal ve kültürel etkinlikler kapsamında …