Büyükşehir’den: Finale dev ekran, konser, KKTC sporcular, akıllı şehir, şiir yarışması, kaleiçi etkinlik, çerkes sürgünü

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN FİNAL MAÇI İÇİN MEYDANDA “DEV EKRAN” MÜJDESİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Ziraat Türkiye Kupası final maçında Yukatel Kayserispor’un, Sivasspor ile oynayacağı final maçını Cumhuriyet Meydanı’nda dev ekranda canlı yayınlayacaklarını duyurdu.

2008 yılında müzesine Türkiye Kupası’nı götürmeyi başaran Kayserispor, 14 yıl aradan sonra ikinci kez aynı kupayı kazanma şansını yakalarken, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 26 Mayıs’ta oynanacak olan Ziraat Türkiye Kupası final maçında Yukatel Kayserispor’a desteğini sürdürüyor.

Kupa final maçı için tüm Kayseri’yi bir araya getirerek, İstanbul’a tüm taraftarları taşımak için destek toplantısı yapan, Kayseri dışındaki derneklerin temsilcileriyle görüşen ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nden destek çağrısı yapan Kayserispor sevdalısı Başkan Büyükkılıç, bu sefer final maçını dev ekranda canlı yayınlayacaklarını duyurdu.

Türkiye’nin en geniş meydanlarından olan Kayseri Cumhuriyet Meydanı’na kurulacak dev ekran ile final heyecanını İstanbul’a gitmeyen tüm Kayserililere yaşatacaklarını ifade eden Büyükkılıç, “26 Mayıs’ta sarı kırmızılı renklerimizle gururumuz olan Kayserispor’umuzun kupayı alması için hep beraber İstanbul’da buluşacağız, hep beraber Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda dev ekranda maç izleyeceğiz. İstanbul’a gitmeyen ve Kayseri’de maçı takip edecek vatandaşlarımız, Türkiye Kupası final maçı için meydanda dev ekranda karşılaşmayı canlı izleyebilecek. O sevinci de paylaşarak, bir kez daha o kupa Kayseri’ye gelecek” diye konuştu.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN KAYSERİLİLERE MUHTEŞEM 19 MAYIS KUTLAMASI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında, Gençlik Yürüyüşü ve Gençlik Konseri’ne katıldı. Başkan Büyükkılıç, vatandaşlarla 100 metre uzunluğundaki dev Türk bayrağı ile coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirirken, konserde sahne alan ünlü sanatçı Özgün ise Kayserililere muhteşem bir gece yaşattı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Gençlik Yürüyüşü ve Gençlik Konseri gerçekleştirildi. Başkan Büyükkılıç’ın katıldığı etkinlikler, muhteşem görüntülere sahne oldu.

100 METRE UZUNLUĞUNDA DEV TÜRK BAYRAĞI İLE GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ

İlk olarak kutlamalar kapsamında Tuna Kavşağı’nda başlayıp, Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan Gençlik Yürüyüşü yapıldı. Kayserililer, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın katılımıyla ellerinde 100 metre uzunluğundaki ay yıldızlı dev Türk bayrağını taşıyarak, coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı da seslendirdiği marşlarla vatandaşların büyük beğenisini kazanırken, vatandaşlar ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak, Kayseri’yi adeta kırmızı beyaza bürüdü. Yürüyüş esnasında Başkan Büyükkılıç, tüm vatandaşlarla birlikte, ‘kırmızı, beyaz, en büyük Türkiye’, ‘sarı, kırmızı, en büyük Kayseri’, ‘kupa Kayseri’ye gelecek’ sloganları da atmayı ihmal etmedi.

Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen yüzlerce vatandaş, meydanda yine aynı kalabalık ile buluşarak Gençlik Konseri’nde buluştu.

“BİRİZ, BERABERİZ, TÜRK BAYRAĞI ALTINDA TÜRKİYE’YİZ”

Konser öncesi sahneye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlıklı, hayırlı, uzun ömürler diliyorum. Bu cennet vatanı bizlere emanet eden ecdadımıza layık olma yolunda hep beraber, el ele gönül gönüle biriz, beraberiz, Türk Bayrağı altında Türkiye’yiz. İyi ki varsınız, ay yıldızlı bayrağımıza sahip çıkıyor, ezanımızın susmaması için ‘biz varız’ diyoruz” dedi.

“KAYSERİ’MİZİ, TÜRKİYE’DE, DÜNYADA EN GÜZEL KONUMA ULAŞTIRMAK İÇİN HEP BERABER EL ELE KOŞTURACAĞIZ”

Başkan Büyükkılıç, gençliğine bayram hediye eden bir başka komutan olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Biz birbirimize, değerlerimize, vatanımıza, ailemize sahip çıkacağız. Makarr-ı ulema dediğimiz alimler şehri olan, 5 üniversitesi, 80 bin üniversite öğrencisi, 300 bin ortaöğretim öğrencisi olan Kayseri’mize sahip çıkacağız. Sizlere layık olacak şekilde şehrimizi daha iyi noktalara taşımak, sizlere hizmet etmek amacıyla projelerimizi sizlerle paylaşıyor, bu şehri müzeler şehri, bu şehri kütüphaneler şehri yapmaya gayret gösteriyoruz. Turizmin merkezi olan, değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış Kayseri’mizi, Türkiye’de, dünyada en güzel konuma ulaştırmak için hep beraber el ele koşturacağız, çalışacağız.”

“HEP BERABER İSTANBUL’DA BULUŞACAĞIZ”

Yukatel Kayserispor’un Ziraat Türkiye Kupası finalinde İstanbul’da Sivasspor ile karşılaşacağını hatırlatan Büyükkılıç, “26 Mayıs’ta sarı kırmızılı renklerimizle gururumuz olan Kayserispor’umuzun kupayı alması için hep beraber İstanbul’da buluşacağız, hep beraber bu meydanda maç izleyeceğiz. O sevinci de paylaşarak kupa Kayseri’ye gelecek” diye konuştu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında sahne alan ünlü sanatçı Özgün, seslendirdiği parçalarla harika bir gece yaşattı. 19 Mayıs’ı kutlayan ve “Sizlerle birlikte olmaktan büyük kıvanç ve keyif duyuyoruz” diyerek konsere başlayan Özgün, Kayserilileri coşturan şarkılar seslendirdi.

ÖZGÜN VE OĞLU EDİZ’E ÖZEL KAYSERİSPOR FORMASI

Konser sırasında sahneye çıkan Başkan Büyükkılıç, günün anısına Özgün’e çiçek takdim etti.

Büyükkılıç, sanatçı Özgün ve oğlu Ediz adına hazırlanan iki ayrı Yukatel Kayserispor formasını hediye ederken, Özgün, “İnanılmaz enerjik, inanılmaz sevgi dolu başkanımız. Bu güzel formalar için hem kendim, hem de oğlum adına çok teşekkür ediyorum. Kupa bu sene Kayseri’de inşallah” dedi.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, YAVRU VATAN KIBRIS’TAN GELEN SPORCULARI AĞIRLADI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Liseli Gençler Atletizm Türkiye Şampiyonası’na katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Kayseri’ye gelen hakem, öğretmen ve sporculardan oluşan heyeti kabul etti.

Milli Eğitim Bakanlığı temsilcisi, Milli Günler, Okul Sporları ve Kol Etkinlikleri Koordinasyon Şube Amiri Levent Ilgın, Kayseri’de düzenlenen Liseli Gençler Atletizm Türkiye Şampiyonası’na katılmak üzere KKTC’den gelen beraberindeki hakemler, öğretmen ve sporcular ile Başkan Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundu.

“KENDİMİZDEN BİR PARÇA, ET TIRNAK, AYRILMAZ BİR PARÇA OLARAK GÖRÜYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen ziyarette konuşan Başkan Büyükkılıç, sporculara başarılar dileyerek, “Kayseri’mizin Kıbrıs’ımızla olan diyalogu üst düzeydir. Gerek Sayın Cumhurbaşkanımız, gerekse Başbakanımız ve bakanlarla hep diyalog halinde çalışmalarımız oldu. Alt yapı kuruluşumuz olan KASKİ’mizin yine Kıbrıs’ımızla ilgili çalışmaları oldu. Biz Kıbrıs’ı, Kıbrıslıları seviyoruz. Zaten kendimizden bir parça, et tırnak, ayrılmaz bir parça olarak görüyorum” dedi.

Kayseri’nin 1,5 milyon nüfusuyla Erciyes Dağı eteğinde kurulmuş, 6 bin yıllık geçmişi olan kadim medeniyetler şehri olduğunu vurgulayan Büyükkılıç, söyle konuştu:

“Değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan, Anadolu’nun göbeğinde zenginlikler şehri Kayseri olarak bilinir. Başarıya endeksli yapınız var, Kayseri size uğurlu gelecek, gençlerimiz başarıdan başarıya koşacak. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı heyecanını hep birlikte yaşadık, sizlerin şahsında tüm gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan’ı çocuklarımıza, 19 Mayıs’ı da gençlerimize bayram olarak armağan eden dünyadaki yegâne bir lider olduğunu da buradan paylaşmak istiyorum. Başarılar diliyorum.”

Başkan Büyükkılıç, 16 ilçesi olan Kayseri’nin bir ticaret, endüstri, turizmin merkezi olduğunu, 5 üniversitesi ile bünyesinde 80 bin üniversite öğrencisi ve 300 bin ortaöğretim öğrencisi gençlerden oluşan bir şehir olduğunu paylaştı.

Büyükkılıç, ayrıca Yukatel Kayserispor’un Türkiye Kupası’nda Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor’u eleyerek finale geldiğini hatırlatarak, final maçının centilmence bir karşılaşma olmasını temenni etti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Zenginlikler Şehri Kayseri tanıtım videosu da gençlere izletilirken, Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin tarihi ve doğa güzelliklerinden bahsetti. Spor A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Somtaş da Kıbrıs’tan gelen sporculara, kentte gençlere yönelik yapılan yatırımları anlattı. Ziyaret sonunda, günün anısına hediye takdimi yapıldı.

BÜYÜKŞEHİR, KAYSERİ’Yİ TURİZMDE AKILLI ŞEHİRCİLİKLE DESTEKLİYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin turizme yönelik akıllı şehir uygulaması ile turizmde başarı sağlanırken, uygulama bilimsel araştırmalarda da yer buldu. Safran Kültür ve Turizm Araştırmaları Dergisi’nin “Akıllı Şehirler Gerçekten Akıllı Turizm Destinasyonları mı?” başlıklı araştırmasına konu olan 7 büyükşehir ile birlikte Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ‘Akıllı Turizm Yönetimi’ başlığı altındaki başarısı ile dikkatleri çekti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın girişimleri ile Kayseri’nin turizm konusundaki akıllı şehir uygulamaları, bilimsel makalelerde yer buldu. Kayseri, Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı şehircilikteki akıllı turizm yönetimi sayesinde akıllı şehircilikte öne çıkan 7 büyükşehrin ortalamasının üzerinde başarı elde etti.

AKILLI TURİZM YÖNETİMİNDE KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR’E ARTI PUAN

Safran Kültür ve Turizm Araştırmaları Dergisi’nin (SAKTAD) ‘Akıllı Şehirler Gerçekten Akıllı Turizm Destinasyonları mı?’ başlıklı araştırmasına konu olan İstanbul, Antalya, Bursa, Ankara, Konya, Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi 7 büyükşehir ile birlikte Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ‘Akıllı Turizm Yönetimi’ başlığı altındaki başarısı ile dikkatleri çekti. Buna göre kendisi ile birlikte söz konusu 8 büyükşehrin 23,21 olan ortalamasına karşılık 28,57’lik puan alan Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Akıllı Turizm Yönetimi başlığı altındaki ‘Akıllı Çevre/Enerji’ ve ‘Bulut Bilişim’ konularda hanesine artı puan yazdırdı.

Müzeler Haftası’nda elde edilen bu sonuç memnuniyetle karşılandı.

KAYSERİ’NİN TURİZMDE YILDIZI PARLIYOR

Sahip olduğu tarih, doğa ve kültürel turizm değerleri ile Anadolu’nun adeta açık hava müzesi konumunda olan Kayseri’yi, sahip olduğu bu zengin turizm potansiyeli doğrultusunda her fırsatta turizm kenti yapacaklarını vurgulayan Başkan Büyükkılıç, ağırlık verdiği turizm çalışmalarının meyvesini gerek şehre gelen ziyaretçiler, gerekse yapılan bilimsel araştırmalara ilişkin yazılan makalelerle alıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, turizme yönelik faaliyetleri konusunda en önemli başlıklardan birisi olan müzelerin, çeşitliğini ve sayısını da attırmaya yönelik çalışmaları ile şehirde bulunan müze sayısını 10’a çıkaracaklarını dile getiriyor.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇARŞIYA ESTETİK DOKUNUŞ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kentin önemli ticaret merkezleri arasında yer alan çarşı içerisinde, estetik yapıyı modernize edip ferah ve kullanışlı bir ortam oluşturmak amacıyla çarşı cephe ve zemin düzenleme çalışmalarını başlattı.

Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığında yerel yönetim hizmetlerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi kentin estetik yapısını güzelleştirecek çalışmalarına yenilerini ekliyor.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri’nin köklü ve önemli ticaret merkezlerinden çarşının modernize edilerek cazibesini artırmaya yönelik çalışmaların başladığını açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar öncesinde, esnaflarla istişare toplantısı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Büyükkılıç, “Çarşımız geçmişten günümüze Kayseri’mizin ticaret merkezi olagelmiştir. Zamanla yıpranan yapıların modernize edilmesi ve zeminin yenilenme ihtiyacı doğmuştur. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak hem çarşımızı estetik açıdan güzelleştirmeye hem de cazibesini arttırmaya yönelik gayret göstereceğiz. Esnaflarımızın taleplerini de dikkate alarak çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık ve kısa süre içerisinde tamamlayacağız inşallah” diye konuştu.

Çarşı cephe ve zemin düzenlemesi çalışmalarının ilk etabında KASKİ tarafından başlatılan altyapı iyileştirmesi titizlikle yürütülürken, bu kapsamda ekonomik ömrünü tamamlamış kanalizasyon hattı ve yağmur suyu ızgaraları da yenileniyor.

Çarşı içerisinde bulunan her bir binanın dikkatle incelenerek hazırlığını yapan Büyükşehir Belediyesi, başlatılan çalışma ile çarşının cazibesinin arttırılmasını ve altyapı ile yapıların ömrünün uzatılmasını amaçlıyor.

BÜYÜKŞEHİR’İN “KALE İÇİ KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ” BAŞLIYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, yaz ayının yüzünü yavaş yavaş göstermesiyle Kale İçi Kültür Sanat Etkinlikleri’ne “21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası” ile başlıyor.

Kültür, sanat, spor ve kurs gibi faaliyetlerini vatandaşlar ile buluşturan Büyükşehir Belediyesi, Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’ın önderliğinde bu kapsamdaki faaliyetlerine hız verdi.

Medeniyetlerin beşiği olan Kayseri’de kültür ve sanata ayrı bir özel önem veren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, tarihin eşsiz dokusuyla sanatın buluştuğu adres olan Kayseri Kalesi Kültür Sanat Merkezi’nde kültür sanat etkinliklerine her yıl olduğu gibi bu yıl da devam ediyor.

Kültür ve sanat etkinlikleriyle “Kültür Sanat Eğitim ve Spor Faaliyetleri” dalında ödüle layık görülen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden Büyükşehir Belediyesi adına ödül alan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç,  kentte kültür ve sanat rüzgârı estirmeye devam ediyor.

Bu zaman kadar düzenlediği etkinliklerle sanatseverlerden tam not alan Kayseri Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Kale İçi Kültür Sanat Etkinlikleri’ne başlıyor.

Kale İçi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında “21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası” boyunca tarihi Kayseri Kalesi içerisinde konserler düzenlenecek. 21 Mayıs Cumartesi günü saat 21.45’te sanatçı Süleyman Bar, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.45’te sanatçı Namık Kemal Bilgin konser verecek.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN ÇERKES SÜRGÜNÜ’NÜN 158. YILI MESAJI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,  Çerkes Sürgünü’nün 158. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Tarihin en acı ve sarsıcı olaylarından biri olarak nitelendirilen Çerkes sürgününün üzerinden 158 yıl geçmesine rağmen bu hazin hadiseyi unutmadık, unutmayacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün 158. Yıldönümü’nde mesaj yayımladı.

Mesajında, Çarlık Rusyası’nın, 21 Mayıs 1864 yılında Çerkes halkının topraklarını işgal edip, Çerkesleri Kafkaslar’dan sürgüne göndermesinin üzerinden tam 158 yıl geçtiğini anımsatan Başkan Büyükkılıç, “Rusya’nın Karadeniz sahiline inme politikası sonucu Kuzey Kafkasya’yı ele geçirme amacıyla başlattığı kanlı Kafkas-Rus Çarlığı Savaşı’nda, Çerkes toplulukları, başta Osmanlı Devleti olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerine sürgün gönderildi. Rusya tarafından Türk topluluklarına uygulanan ev ve tarlaları yakma yöntemi ile Kafkas halkı göç ve açlığa maruz bırakıldı” dedi.

Büyükkılıç, resmi olmayan rakamlara göre o dönem 1,5 milyona yakın Çerkes bir ay içinde sürgün edildiğini vurgulayarak, “Sürgün yollarındaki şartlar, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerle yaklaşık 500 bin Çerkes hayatını kaybetti. Acısı içerimizde. Tarihin en acı ve sarsıcı olaylarından biri olarak nitelendirilen ve insanlık tarihine “kara leke” olarak geçen Çerkes sürgününün üzerinden 158 yıl geçmesine rağmen bu hazin hadiseyi unutmadık, unutmayacağız” diye konuştu.

“SAMSUN’DAN SONRA KAYSERİ EN ÇOK ÇERKESLERİ BAĞRINDA BARINDIRAN BİR İL OLMUŞTUR”

İnsanlık dışı süreçte Çerkeslerin zulme ve işgale karşı verdikleri kahramanca mücadelenin de hep hafızalarda yer almaya devam edeceğinin altını çizen Başkan Büyükkılıç, “Ayrıca Kayseri’mizde Birleşik Kafkasya Derneği, Kayseri Kafkas Derneği ve Uzunyayla Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği başta olmak üzere 3 ayrı ana dernek ve 6 köy derneği söz konusudur. Pınarbaşı ilçesi Uzunyayla bölgesinde 67 Çerkes köyü mevcuttur. Türkiye’de Samsun’dan sonra Kayseri en çok Çerkesleri bağrında barındıran bir il olmuştur. Bu kapsamda Kayseri’deki Kafkas Dernekleri’mizin de çalışmalarını yakından takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyükkılıç, birlik, beraberlik mesajı vererek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanları ayrıştırmadan, ötekileştirmeden bağrımıza basmanın onurunu taşıyoruz. Ülkemizde barış, huzur ve kardeşlik içerisinde yaşamaya devam etmeyi her zaman önemsiyoruz. Bu vesileyle, tarihin yazdığı en acı olaylardan olan 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün 158. Yıldönümü’nde hayatını kaybeden Çerkes kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, şuanda Çerkes soyunu sürdüren kardeşlerimize de sağlıklı, hayırlı, uzun ömürler diliyorum.”

BÜYÜKŞEHİR’İN DÜZENLEDİĞİ “NECİP FAZIL KISAKÜREK ŞİİR OKUMA YARIŞMASI” SONUÇLANDI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş. (KAYMEK) tarafından düzenlenen Melikgazi, Talas ve Develi başta olmak üzere tüm ilçelerden yoğun katılımın gerçekleştiği “Necip Fazıl Kısakürek Şiir Okuma Yarışması” sonuçları açıklandı.

Büyükşehir Belediyesi, gençlere yönelik düzenlediği ödüllü yarışmalarla millî ve manevi değerleri yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak adına çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Bu kapsamda KAYMEK tarafından Necip Fazıl Kısakürek Şiir Okuma Yarışması düzenlendi.

Katılımcılar tarafından, Kayseri’nin tarihi ve doğal güzelliklerinin önünde Necip Fazıl Kısakürek’e ait bir şiiri seslendirerek katılım sağlanan yarışma için başvurular 11 Nisan’da başlarken, 11 Mayıs itibariyle sona erdi. Yarışmaya Kayseri’de ikamet eden 15-25 yaş arası gençler katılım sağlarken, Kocasinan, Melikgazi, Talas ve Develi başta olmak üzere bütün ilçelerden yüzlerce katılım gerçekleşti. Sırasıyla en çok Haydar Bey Köşkü, Gevher Nesibe Şifahanesi, Kalaycıoğlu Camii, Kayseri Kalesi, Yaman Dede Camisi, Selçuklu Uygarlığı Müzesi arka fon olarak kullanıldı. Necip Fazıl Kısakürek’in en güzel eserlerinden olan, ‘En çok Beklenen, Kaldırımlar, Sakarya Türküsü, Bu Yağmur, Anneciğim, Aç Kapıyı, Dayan Kalbim, Allah Derim’ isimli şiirler okundu.

SESLENDİRİLEN ŞİİRLER SEÇİCİ KURUL TARAFINDAN HASSASİYETLE DEĞERLENDİRİLDİ

Okunan şiirler, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk, İşletme ve İştirakler Daire Başkanı Cenani Ayaydın, KAYMEK Müdürü Denizhan Burhan, Fotoğraf Eğitmeni Suna Erdoğan Çolak, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Muhterem Yazıcıoğlu, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Vural, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Seher Atıcı ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hanife Görek’ten oluşan seçici kurul tarafından hassasiyetle değerlendirilerek, dereceye giren isimler belirlendi. Yarışmaya Develi ilçesinden katılan Umut Yalçıntekin, Devali Hazretlerinin Türbesi önünden Erciyes Dağı’nı arkasına alarak seslendirdiği Sakarya Türküsü ile birincilik, Melikgazi ilçesinden katılan Yüsra Akyurt Millî Mücadele Müzesi’nde seslendirdiği Sakarya Türküsü ile ikincilik, Felahiye ilçesinden katılan Özge Şeref, Sıtmapınar Antik Çeşmesi önünde seslendirdiği Büyük Doğu Marşı ile üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Dereceye giren yarışmacılara ödülleri 24 Mayıs 2022 Salı günü saat 14.00’te Kadir Has Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan Necip Fazıl Kısakürek’i Anma Programı ve Şiir Okuma Yarışması Ödül Töreni’nde takdim edilecek.

Ödül töreninde, Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atabey Kılıç, 25 Mayıs 1983 tarihinde vefat eden düşünce ve edebiyat dünyasının kıymetli ismi üstat Necip Fazıl Kısakürek ve mefkûresiyle ilgili bilgilendirmeler yapacak.

Yapılacak değerlendirmeler sonucu dereceye giren adaylardan birinciye 10 inc tablet, ikinciye 7 inc tablet ve üçüncüye de akıllı saat hediye edilecek.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Matematik kampı, Bilim Merkezi’nde Lösemili Çocuklara Özel Program, Çocuklar Yaz Tatilini Dolu Dolu, E 38’den El Emeği Göz Nuru Ürünlerde Yaz Kampanyası ,

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, MATEMATİK KAMPI TÖRENİ’NE KATILDI, ÖĞRENCİLERE BELGELERİNİ VERDİ Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427