Büyükşehir’den 150 bin öğrenciye çorba, ziyaretler, yaz okulları, Talas’tan Karaman bayırına düzenleme

BÜYÜKKILIÇ’IN ÖĞRENCİ ÇORBASI, 150 BİN GENCE ULAŞTI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, öğrencilere yönelik sıcak çorba hizmetinde 2 yıl içerisinde yaklaşık 150 bin öğrenciye dokundu.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’de gönüllere dokunan hizmetleri ile belediyecilik faaliyetlerini yürütürken, gönül belediyeciliği kavramının içini doldurmaya devam ediyor. Eğitime katkılarını sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, şehirdeki üniversitelerde ve Büyükşehir Belediyesi kütüphanelerinden faydalanan öğrencilere çorba desteğinde 2021’de 48 bin 200 ve 2022’de 98 bin 610 olmak üzere 146 bin 810 öğrenciye ulaştı.

ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ ÇAMAŞIR YIKAMA HİZMETİ

Öğrencilere her fırsatta destek olmaya gayret gösteren Başkan Büyükkılıç, öğrencilerin temel ihtiyacı olan yeme içme konusunda ücretsiz çorba ikramını, Kayseri’deki her üniversitede ve Büyükşehir Belediyesi kütüphanelerinde yaygınlaştırırken, bir diğer önemli ihtiyaç olan elbise temizliği konusunda da onların bu önemli ihtiyacına cevap verecek ücretsiz çamaşır yıkama merkezi projesini DE hayata geçirdi. ‘150. Yılda 150 Proje’ arasında yer alan ve kentte öğrenim gören üniversite öğrencilerinin hizmetine sunulan uygulama ile öğrencileri yoğun çalışma temposu içerisinde çamaşır yıkama zahmetinden kurtarıyor. Yüzlerce öğrencini faydalandığı ücretsiz çamaşır yıkama merkezinden talep eden üniversite öğrencileri herhangi bir ücret ödemeden faydalanabiliyor.

ÖĞRENCİLERİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAN BAŞKAN ONLARIN YANINDA

Üniversite öğrencisinden ilk ve orta öğretim öğrencilerine kadar ihtiyaç olan her yerde proje ve uygulamaları ile destekçisi olan Büyükkılıç, öğrencilerin eğitim sürecinden mezuniyet sonrasındaki iş bulma ve istihdam aşamasında da yanlarında olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Kayseri Kariyer Merkezi’ni oluşturarak, aralarında kamu ve özel statülü paydaş kurumlar ile İş birliğini geliştiren Büyükkılıç, öğrencilerin mezun olduklarından sonraki istihdam edilme süreçlerine de aracı oluyor. Bu anlamda gerçekleştirilen İç Anadolu Kariyer Fuarı’nda (İKAF) stantlar açarak öğrencilere destek vermeyi devam ettiren Büyükkılıç, diğer taraftan Kayseri’de okulları da ‘Kariyer Günleri’ kapsamında ziyaret ederek tecrübelerini paylaşıyor.

BÜYÜKKILIÇ YÖNETİMİNDEKİ BÜYÜKŞEHİR, KURULUŞLARI İLE ÖĞRENCİYE KUCAK AÇIYOR

Büyükkılıç, kültür ve eğitim alanında ki Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş. (KAYMEK) ve spor alanındaki Spor A.Ş. gibi Büyükşehir Belediyesi kuruluşları aracılığı ile öğrencilere, sürekli bir şekilde ‘Değer Gençlik’ adı altına ve ‘Spor Okulları’ başlığı ile spor, kültür ve eğitim hizmeti vererek kişisel gelişimlerine katkı sağlıyor. Büyükkılıç ayrıca kent genelindeki 7 ve son süreçte Türkiye’nin nüfus bakımından 8’inci büyük mahallesi olan Talas Mevlana Mahallesi’ne öğrenciler için 10 bin basılı, 26 bin e-kitap, 3 bin sesli kitap, 100 süreli yayın ve 300 kişi kapasiteli açtığı kütüphane ile toplam 8 kitap kütüphane sayesinde de öğrencilerin kitap ve bilgi ihtiyacını karşılıyor. Başkan Büyükkılıç başkanlığındaki Büyükşehir Belediyesi, öğrenciler için bununla da yetinmiyor. Gerek Bilim Merkezi ile bilimsel faaliyetler, gerekse yine öğrencilere yönelik yarışmalar ve yükseköğretim öğrencilerinin ders kayıt zamanında onlara yer tahsisi ile öğrenci dostu gönül belediyeciliğinin en güzel örneklerini veriyor.

TALAS KARAMAN BAYIRI ASLINA DÖNECEK

Talas’ta yaklaşık 200 yıl önce ticaretin kalbinin attığı Karaman Bayırı’nda yapılacak restorasyon için proje hazırlandı.

Yukarı Talas ile Han Mahallesi arasındaki Esvak-i Sultani yani Devlet Çarşısı olarak da bilinen bölgede yapılacak çalışma Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ve başkan yardımcılarının katıldığı toplantıda masaya yatırıldı.

  1. yüzyılda Hanönü Çarşısı, Uzun Çarşı Caddesi, Karaman Bayırı ve Çardakbaşı güzergâhını kapsayan çalışmayla günümüzde harabe olarak bulunan bölgenin eski ihtişamlı günlerine dönmesi hedefleniyor.

Toplantıda konuşan Başkan Yalçın, 19. yüzyıl kayıtlarında bölgede 200 dükkânın bulunduğunu belirterek, “Bu güzergâh ve çevresi 19. yüzyılda Kayseri çevresinin ve Talas’ın önemli ticari alanı durumundadır. Küçük atölye ve dükkânların bulunduğu bu alan saraç, semerci, nalbant, demirci, kuyumcu gibi pek çok meslek koluna ait işletmenin imalat ve satış yaptığı bir alandır. Bu dönemlerde bölgenin ticari öneminden dolayı çarşı, ‘Esvak-i Sultani’ diye anılmıştır. Bu ifade devlet çarşısı anlamına gelmektedir. Günümüzde bu alanda tarihi kent dokusuna ait eski yerleşmenin önemli kalıntıları bulunmaktadır. Biz de ilçemizin tarihi değerlerinden olan Karaman Bayırı’nın yeniden eski günlerine dönmesi için proje hazırlattık. Şimdiden ilçemize hayırlı olsun.” dedi.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A ZİYARETÇİ AKINI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Çorum Mecitözü Kaymakamı, Antakya Ticaret Odası ve Sanayi Odası Başkanı, AK Parti Meclis Üyesi ve Erdemli Mahalle Muhtarı, Toprak Mahsulleri Ofisi Kayseri Şube Müdürü, Sıhhı Tesisatçılar Odası Dernek Başkanı ve yönetimi, Diş Hekimleri Odası Başkanı, Develi Şıhlı Mahalle Muhtarı ile Atatürkçü Düşünce Derneği Kayseri Şubesi Yönetim Kurulu’nu kabul etti.

Yerel yönetim hizmetlerini gönül belediyeciliği anlayışıyla yürüten Başkan Büyükkılıç, kamu kurum kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ile istişareler gerçekleştirerek ortak aklı ön planda tutmaya ayrı bir önem veriyor.

Bu kapsamda Çorum Mecitözü Kaymakamı Mustafa Atış, Antakya Ticaret Odası ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ve beraberindeki heyet, AK Parti Meclis Üyesi İlyas Emre ve Erdemli Mahalle Muhtarı Ahmet Çavuş ile beraberindekiler, Toprak Mahsulleri Ofisi Kayseri Şube Müdürü Abdülnaim Gülseroğlu, Sıhhı Tesisatçılar Odası Dernek Başkanı Mehmet Faruk Vural ve Yönetim Kurulu Üyelerini, Diş Hekimleri Odası Başkanı Umut Kural ve beraberindeki heyet ile Develi Şıhlı Mahalle Muhtarı Yıldırım Demirel, Atatürkçü Düşünce Derneği Kayseri Şubesi Yönetim Kurulu Büyükkılıç’a ziyarette bulundular.

Başkan Büyükkılıç, misafirlerini başkanlık toplantı salonu ve makamında ayrı ayrı kabul ederek, sohbet etti, istişarelerde bulundu.

Ziyaretlerin ardından açıklamalarda bulunan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi olarak gönül belediyeciliği ve kucaklayıcı hizmet anlayışı çizgisinde gayret gösterdiklerini vurgulayarak, “Bütün derdimiz ve çabamız Kayserimiz ve ülkemiz içindir. Gerek şehrimizde gerek çevre illerimizde kamu kurum kuruluşlarımız ve STK’larımız ile daima birlik ve dayanışma içerisindeyiz. Ortak bir amaç olan bu güzel şehre ve ülkeye hizmet etmek için ortak aklı ön planda tutuyor, bu doğrultuda bulduğumuz her fırsatta istişarelerimizi yapıyoruz. Bugünde bizleri ziyaret eden her bir kardeşimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Her birine çalışmalarında başarılar diliyorum” diye konuştu.

Samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyaretlerin ardından Başkan Büyükkılıç’a hediye takdimleri olurken, Büyükkılıç misafirleriyle ayrı ayrı fotoğraf çektirdi.

BÜYÜKŞEHİR KAYMEK’İN YAZ OKULU KAYITLARI BAŞLADI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren, şehir merkezinde ve tüm ilçelerde onlarca tesisle hizmetlerini yürüten, şehirde yenilikçi eğitim ve kursların adresi olan Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş. yaz okulu kayıtlarını başlattı.

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç önderliğinde Kayseri’nin dört bir yanında belediyecilik hizmetlerini aksatmadan sürdüren Kayseri Büyükşehir Belediyesi, eğitim ve kültür sanat alanındaki faaliyetlerini de yenilerini ekleyerek aralıksız sürdürüyor.

Bu kapsamda merkez ve tüm ilçelerde onlarca tesisle hizmetlerini yürüten KAYMEK, düzenleyeceği Yaz Okulu kursları için kayıtlarını başlattı. KAYMEK, Yaz Okulu programı kapsamında ‘Hayat Boyu Öğrenme’ anlayışıyla her yaştan vatandaşın akademik, kişisel, sosyal, sanatsal ve mesleki gelişimlerine katkı sunmak amacıyla 2022 yılı yaz döneminde Yaygın Eğitim Kurumları müfredatı çerçevesinde eğitimler verecek. Yaz Okulu 4 Temmuz 2022 tarihinde başlayıp 26 Ağustos 2022’de sona erecek.

KAYMEK, Sanat ve Mesleki Eğitim Kurs Merkezlerinde düzenlenecek kurslara ek olarak İşaret Dili Jargon Eğitimi ve Meddata Hastane Otomasyon Sistemi gibi yeni kurslar da düzenlenecek. Ayrıca “150 Yılda 150 Proje” kapsamında düzenlenecek olan “Turizm Personeli Yetiştirme Kursları”nda Santralist, Ön Büro Elemanı, Rezervasyon Elemanı, Seyahat İşletmeciliği Geliştirme ve Uyum Eğitimi, Özel Turizm Rehberliği ile şehrimizin turizm sektörüne kalifiye personel yetiştirilecek. Sanat ve Mesleki Eğitim Kurs Merkezleri, 5’i yeni olmak üzere toplam 46 branşta 8 tesiste yetişkinler için yaz kursları düzenleyecek. Kursların sonunda katılımcılara kursun içeriğine göre MEB onaylı sertifika veya KAYMEK Katılım Belgesi verilecek. Ayrıca Sanat ve Mesleki Eğitim Kurslarına katılan kursiyerler için sergiler ve seminerler gibi sanatsal ve kültürel etkinliklere de yer verilecek.

KAYMEK Gençlik Merkezlerinde 8. Sınıfa geçmiş olan öğrencilere, LGS’ye hazırlık kapsamında müfredata uygun bir şekilde Türkçe ve Matematik kursları verilerek öğrencilerin dönem içerisindeki hazır bulunuşlukları desteklenecek. 12. sınıfa geçmiş ve lise mezunu olan öğrencilere, YKS’ye hazırlık kapsamında müfredata uygun bir şekilde yoğunlaştırılmış Türkçe ve Matematik dersleri verilerek öğrencilerin sınav için ön hazırlıkları desteklenecek. 8-14 yaş grubundaki gençlere Kur’an-ı Kerim ve Değerler Eğitimi verilerek millî ve manevi yönden güçlü; vatan, millet ve tarih şuuru gelişmiş, topluma faydalı, erdemli bireyler yetiştirilecek. Ayrıca, 8-14 yaş grubundaki gençlere sunulacak olan Tarih Okumaları, Türk İslam Bilginleri, Akıl Oyunları, El Sanatları ve Robotik Kodlama gibi derslerle onların motivasyona dayalı öğrenim gerçekleştirmeleri hedefleniyor.

Öte yandan kursların yanı sıra düzenlenecek Bilim Merkezi gezisi, doğa yürüyüşü, sinema etkinliği, kültür gezisi, buz pateni ve yüzme etkinlikleri gibi aktiviteler ve Kızılay, Yeşilay, Emniyet Müdürlüğü ve İtfaiye tarafından verilecek seminerler, öğrencilerin eğlenirken öğrenmesini sağlayacak.

Merkez ve tüm ilçelerde düzenlenecek, öğrencilerin okul derslerine ve sınavlarına yönelik destekleyici kursların yanı sıra Ebru, ahşap boyama, kumaş boyama, gitar ve bağlama eğitimleri ve okçuluk, yüzme, voleybol, futbol, badminton, oyun salonu etkinlikleri ile gençlerin sanata ve spora ilgisi arttırılacak.

Vatandaşlar, birçok alanda eğitim, kültür ve sanat ihtiyacına cevap verecek olan KAYMEK’in yaz kurslarına ücretsiz kayıt işlemlerini www.kaymekonline.com adresini ziyaret ederek gerçekleştirebilecek.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Yaz Dönemi Spor Şenliği, Hacılar ERVA Spor Okulu, yaz kursları ve esnaf ziyareti, Bilişim Akademisi, Kentsel dönüşüm, Kazan kazan modeli ev sahibi olma, MBB Encümen toplantısı,

BÜYÜKŞEHİR’DEN 2 BİN 500 KİŞİ İLE 1’İNCİ YAZ DÖNEMİ SPOR ŞENLİĞİ Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427