Büyükşehir GES projesi, Mimarlar Odası ve Bahçelievler Belediye Başkanı ziyaret, Konservatuvar kış kursları, biyogaz tesisi, Yağmur Suyu Drenaj Hattı, Yeni ve Modern Kedi Köpek Evi’nde İnceleme

BÜYÜKŞEHİR’İN 160 MİLYON TL’LİK GES PROJESİ 30 MİLYON TL ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYACAK

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü’nün ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini kendi tesislerinden karşılayabilmek için 160 milyon TL değerinde yatırım bedeli ile hayata geçirilen Güneş Enerji Santrali, (GES) KASKİ’ye yıllık 30 milyon TL’lik enerji tasarrufu katkısı sunacak.

Büyükşehir Belediyesi, gelecek nesillere daha temiz, daha kaliteli bir çevre emanet etmek ve daha yaşanılabilir bir Kayseri sunmak amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretmeyi sürdürüyor.

Kent genelinde altyapı kavramına giren tüm faaliyetleri titizlikle yürüten KASKİ Genel Müdürlüğü, artan enerji maliyetlerini en minimum seviyelere indirebilmek için de çok önemli bir projeyi hayata geçirdi.

Bu kapsamda, hafta sonu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ile Kayseri protokolü tarafından KASKİ Güneş Enerji Santrali’nin açılışı resmi törenle gerçekleştirildi.

YAKLAŞIK 160 MİLYON TL’YE MAL OLDU

İleri Biyolojik Arıtma Tesisi yanında kurulan KASKİ Güneş Enerji Santrali, yılda 11 milyon kilovat/saatlik enerji üretimiyle KASKİ’ye yıllık 30 milyon TL’lik enerji tasarrufu katkısı sunacak. 6.5 megavatlık santral yaklaşık 160 milyon TL’ye mal oldu.

81 bin 698 metrekarelik alanda yenilenebilir güneş enerji kaynağından üretilecek elektrik sayesinde, çevre sağlığı korunarak karbondioksit salınımı azaltılmış olacak. Hayata geçirilen proje ile yılda yaklaşık 30 milyon TL’lik enerji tasarrufunda bulunulacak.

MİMARLAR ODASI KAYSERİ ŞUBESİ’NDEN BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A ZİYARET

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Murtaza Er ve yönetim kurulunu makamında kabul etti.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’de yerel yönetim hizmetlerini etkin şekilde sürdürebilmek amacıyla kamu kurum kuruluşları ve Sivil Toplum Kuruluşları ile istişarelerde bulunarak, bir araya gelmeyi sürdürüyor.

Bu kapsamda, TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Murtaza Er, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette, Başkan Büyükkılıç, ortak akıl ve uyum kültürü çerçevesinde çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Murtaza Er ve yönetim kuruluyla belediyemizde bir araya geldik. Şehrimiz için ortak paydada buluştuğumuz başkanımıza ve yönetimine teşekkür eder, çalışmalarında kolaylıklar dilerim” diye konuştu.

Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Murtaza Er de Başkan Büyükkılıç’a, şehir için verdiği desteklerden ve hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Ziyaret sonunda günün anısına Başkan Büyükkılıç, Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Er’e ‘Kayseri’ kitabı hediye etti.

BÜYÜKŞEHİR’DEN 10 MİLYON TL’LİK YAĞMUR SUYU DRENAJ HATTI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Ahmet Gazi Ayhan Bulvarı’nın Köprülü Kavşak ve Esentepe Kavşağı arasındaki kesiminde 10 milyon TL maliyetle 4 bin metre uzunluğunda altyapı hattı çalışması yapıyor. Bu kapsamda, çalışmalar süresince Ahmet Gazi Ayhan Bulvarı’nın Köprülü Kavşak ve Esentepe Kavşağı arasındaki kesiminde şehir merkezine gidiş yönü trafiğe kapalı olacak.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatları doğrultusunda yerel yönetim hizmetleri kapsamında kent genelinde aşırı yağışlardan etkilenen yollardaki yağmur suyu drenaj hatlarını yeniliyor.

Bu kapsamda, Ahmet Gazi Ayhan Bulvarı’nın Köprülü Kavşak ve Esentepe Kavşağı arasındaki kesiminde şehir merkezine gidiş yönünde çalışmalar yürütülüyor. Bölgede 4 bin metre uzunluğunda altyapı hattı döşeniyor. Bu proje için yaklaşık 10 milyon TL harcama yapılırken, çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor.

YOLUN ÇALIŞMA YAPILAN KESİMİ ÇALIŞMALAR SÜRESİNCE TRAFİĞE KAPATILACAK

Bölgedeki ulaşım yoğunluğunu dikkate alan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların ulaşım konusunda zorluk yaşamaması ve çalışmaların herhangi bir can ve mal kaybına sebebiyet vermemesi için sürücüleri alternatif güzergâhlara yönlendiriyor. Çalışmalar süresince Ahmet Gazi Ayhan Bulvarı’nın Köprülü Kavşak ve Esentepe Kavşağı arasındaki kesiminde şehir merkezine gidiş yönü trafiğe kapalı olacak.

Yolun en kısa sürede trafiğe açılması için çalışmalar günün geç saatlerine kadar sürdürülecek. Yolun çalışma yapılan bölümü 4 Ekim 2023 tarihinde trafiğe kapatılarak, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına alternatif güzergâhlar sürücülere hizmet verecek.

BÜYÜKŞEHİR, KONSERVATUVAR KIŞ KURSLARI KAYITLARINI ALMAYA BAŞLIYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, bir müzik enstrümanı kullanma hayali kuran ve ses sanatlarına ilgi duyan çocuk ve yetişkinler için konservatuvar kış kursları kayıtlarını başlatıyor.

Kentte eğitim ve kursların hemen her türü ile her kademesinde görev üstlenmeye devam eden Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda spordan mesleki kurslara, sınava hazırlıktan el becerilerine yönelik kurslarının yanında konservatuvar kurslarını da vatandaşların hizmetine sunuyor.

17 KONUDA KONSERVATUVAR KURSU

Büyükşehir Belediyesi, kış konservatuvarı kurslarında sanatseverlere, aralarında ‘bağlama, bateri, gitar, keman, ney, piyano, resim, halk oyunları, tiyatro, ud, klarnet, yan flüt, şan, T.S.M. Korosu, T.H.M. Korosu, T.S.M. Kent Korosu ve Tasavvuf Korosu’ olmak üzere toplam 17 alanda kurs imkânı sağlayacak.

Kayıt yeri, Erenköy Mahallesi Talas Bulvarı No: 48’de bulunan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Merkez Konservatuvarı olan, kontenjanların sınırlı olduğu konservatuvar kış kurslarında, hafta sonu sabah-öğle arasında 9-15 yaş arası çocuklara kurs verilmesi planlanırken, hafta içi öğle-akşam arasında ise 16-yaş ve üzeri yetişkinlere kurs verilmesi kararlaştırıldı. Kurslar için bilgi için vatandaşlar 232 20 40 ve 666 38 01 nolu telefonları arayabilecek.

Konservatuar 2023 kış kursu kayıtları 02-13 Ekim tarihleri arasında başlayacak.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, BAHÇELİEVLER BELEDİYE BAŞKANI BAHADIR’I AĞIRLADI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, İstanbul Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır’ı makamında kabul etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, el ele, gönül gönüle, birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde çalışmalarını sürdürürken, belediye başkanları ile istişarelerine devam ediyor.

Bu kapsamda, İstanbul’dan Kayseri’ye gelen Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, Başkan Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Büyükkılıç, nazik ziyaretleri için Bahadır’a teşekkür ederek, belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Başkan Bahadır da misafirperverliğinden dolayı Başkan Büyükkılıç’a teşekkürlerini iletti.

Ziyaret sonunda günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, YENİ VE MODERN KEDİ KÖPEK EVİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, sahipsiz köpeklerin yuvası olan Köpek Barınma Evi’ni ve yakın zamanda Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan yeni ve modern Kedi Köpek Evi’ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanırken, Büyükşehir Belediyesi, gönül belediyeciliğini her alanda sürdürmeye devam ediyor. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, dilsiz dostlara yönelik çalışmaları kapsamında sahipsiz köpeklerin yuvası olan Köpek Barınma Evi’ni ve yakın zamanda Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan yeni ve modern Kedi Köpek Evi’ni ziyaret etti.

Ziyarette Başkan Büyükkılıç’a Genel Sekreter Yardımcıları Hamdi Elcuman, Ali Hasdal ve Mustafa Türkmen ile daire başkanları eşlik etti.

‘Dilsiz dostlarım’ diye nitelendirdiği hayvanlarla bir süre vakit geçiren Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan yeni ve modern Kedi Köpek Evi’ni incelemelerde bulunarak, yeni barınak hakkında bilgi aldı.

“ŞEHRİMİZE HAYIRLI UĞURLU OLSUN DİLİYORUM”

Yeni ve modern Kedi Köpek Evi’ni ziyaret ederek, çalışmaların devam ettiğini ve en kısa zamanda yeni barınağın hayata geçirileceğini ifade eden Başkan Büyükkılıç, şöyle konuştu:

“Yeni hayvan barınağı olarak yapılan çalışmalarımız devam ediyor. Binamız tamamlanmış durumda. Çevre düzeni de inşallah tamamlanınca rahatlıkla dilsiz dostlarımızı gerçekten günün koşullarına uygun modern şekilde ağırlayacağız. Buraya gelecek ziyaretçilerimizi misafir edeceğimiz şık ortamıyla veteriner hekimlerimiz ve idari binasında personelimizin huzur içerisine çalışacağı bir barınak. Burada gerçekten daha önceki yapmış olduğumuz hizmetlere ilaveten bugünün koşullarına göre uygun bir şekilde yapılmış olması daha da önemli ve anlamlı bir hale geldi. Tarım Bakanlığımızın desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz ve devamını da bekliyoruz.”

Büyükkılıç, emeği geçenlere teşekkür ederek, “İnşallah en kısa zamanda yaz ve kış döneminde rahatlıkla keyifli bir ortamda yaşayacakları ve barınacakları bir ortamı sağlamış oluyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun diliyorum” dedi.

İKİNCİ BARINAKTA DİLSİZ DOSTLARIN TÜM İHTİYAÇLARI SAĞLANACAK

Yapımı devam eden ikinci barınak, ayrı ayrı hem kedi hem de köpekler için hayata geçirilecek. Tesiste gezdirme alanları, oyun alanları, sosyal donatılar, hayvanseverler için bekleme salonu, otopark ve kısırlaştırma merkezi gibi birçok birim olacak. Barınakta hayvan dostları tüm ihtiyaçları sağlanacak.

BÜYÜKŞEHİR’İN BİYOGAZ TESİSİ’NDEN 6 BİN 421 HANENİN İHTİYACINI KARŞILAYACAK ENERJİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen yenilenebilir ve çevreci enerji üretiminin hedeflendiği ve hafta sonu açılışı yapılan, alanında Türkiye’de üçüncü büyük tesis olan kurulu gücü 4,5 megavatlık Kayseri Biyogaz Tesisi’nde 6 bin 421 hanenin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretiliyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, yenilenebilir ve çevreci enerji üretimini hedeflediği projelerini bir bir hayata geçirirken, bir yandan tasarruf sağlıyor diğer taraftan ise doğayı koruyor.

DEV TESİSİN AÇILIŞI TÖRENLE GERÇEKLEŞTİ

Bu kapsamda, hafta sonu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ile Kayseri protokolü tarafından 4,5 megavat kurulu gücündeki Beydeğirmeni Biyogaz Tesisi’nin açılışı resmi törenle gerçekleştirildi.

TÜRKİYE’DE ÜÇÜNCÜ BÜYÜK TESİS

Alanında Türkiye’de üçüncü büyük tesis olan Beydeğirmeni Biyogaz Tesisi’nde hayvansal atıklardan elde edilen biyogazdan yıllık ortalama 20 milyon kilovat elektrik üretilecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından yap işlet-devret modeli ile Beydeğirmeni Biyogaz Tesisleri’nde hayvansal atıkları dönüştürerek, biyogazdan günde 4,5 megavat elektrik üretilirken, bu sayede 6 bin 421 hanenin elektriği karşılanacak.

Büyükbaş katı ve sıvı hayvan gübresi, kanatlı hayvan gübresi, şeker pancarı, mısır silajı, bitkisel atıklar ve benzeri gibi tonlarca organik atığın işlenerek günlük 36 bin metreküp gaz, 117 metreküp katı fermente gübre, 67 metreküp sıvı fermente gübre üretimi gerçekleştiriliyor.

GÜNLÜK ENERJİ 67 MWH

Kayseri Biyogaz Tesisi’ndeki katı gübre depolama alanı, katı ön çöktürme havuzları, 2 adet besleme havuzu, 2 adet hidroliz tankı, 6 adet reaktör, 3 adet 1,5 mwh üretim gücünde motor, 2 adet sıvı fermene gübre depolamak için lagün, 1 adet beton sepere edilmiş gübre depolama sahasında günlük olarak toplam 67 mwh düzeyinde elektrik enerjisi üretimi yapılıyor.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Geleneksel Şiir Yarışması, Genç kart Kayseri, Kütüphanelere Ziyaretçi, “Empati Parkuru” Farkındalık Projesi, Çerkes Sürgünü’nü 160’ıncı Yılı,

BÜYÜKŞEHİR’İN GELENEKSEL ŞİİR YARIŞMASININ 7’NCİSİ BAŞLADI Kayseri Büyükşehir Belediyesi, geleneksel hale getirdiği ve her yıl …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420