Bir Başka Kapadokya (Kapadokya Lezzetleri, Mustafapaşa) Etkinliği tamamlandı

Kapadokya Üniversitesi, 16-17 Mayıs 2022 tarihlerinde “Bir Başka Kapadokya (Kapadokya Lezzetleri, Mustafapaşa)” etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Kapadokya bölgesindeki önemli organizasyonlardan biri olarak dikkat çeken “Bir Başka Kapadokya (Kapadokya Lezzetleri, Mustafapaşa)” etkinliği, Nevşehir Valiliği himayesinde; Kapadokya Üniversitesi, Ürgüp Kaymakamlığı, Ürgüp Belediyesi, Ahiler Kalkınma Ajansı ve Kapadokya Alan Başkanlığı iş birliği ile düzenlendi.

Etkinlik süresince; Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından dünyanın en iyi turizm köylerinden biri ilan edilen Mustafapaşa köyü tanıtıldı, halka ve turistlere bölgenin benzersiz ortamı eşliğinde Kapadokya’ya özgü lezzetleri deneyimleme fırsatı sunuldu.

Bir Başka Kapadokya (Kapadokya Lezzetleri, Mustafapaşa) Etkinliği

Etkinliğin ilk gününde, Mustafapaşa’daki Seraphim Cave Otel’de, Kapadokya Üniversitesi Aşçılık ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerinin hazırladığı bölge mutfağının yemekleri etkinlik katılımcılarına sunuldu. Ardından Mustafapaşa’da Kapadokya Üniversitesinin tarihi Mehmet Şakir Paşa Medresesi’nde, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ve Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar’ın açılış konuşmaları ile etkinliğe devam edildi.

Etkinlik, Kapadokya Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Ögr. Üyesi Şükran Ünser tarafından Mustafapaşa’nın genel tanıtımı ve köyün tarihi ve doğal zenginliklerini yansıtan mekanların ziyaret edilmesiyle devam etti. Ziyaret programı; Topakoğlu Konağı, Konstantin ve Eleni Kilisesi, Bebek Müzesi, Lulas Mahallesi, Aya Nikola Manastırı ve Vadisi ile Kapadokya Üniversitesi tarafından İdari Bina olarak kullanılan Haralambos Konağı’ndan oluştu.

Etkinliğin ikinci gününde sabah kahvaltısı, Ürgüp eski TEKEL Şarap Fabrikası’nda, yeni KÜN Fabrika Yerleşkesi’nde bölgeye özgü ürünler ile hazırlandı. Kahvaltı, Kapadokya Üniveristesi ve Nevşehir ili kadın kooperatiflerinin ortak çalışması ile yapıldı. Etkinlik ile yöresel lezzetlerin tanıtımı yapılırken, yerel işletmelerin de görünürlüğünün artırılması hedeflendi. Nevşehir kadın kooperatiflerinin, derneklerin ve yerel üreticilerin ürünlerini tanıtarak satışını yaptığı Gastro Kapadokya Yemek Şenliği; eğlenceli aktivitelere, yarışmalara ve sunumlara da sahne oldu.

VALİ BECEL: KÜLTÜREL DEĞERLERİN ÖN PLANA ÇIKARILMASI BİZİ HER ZAMAN HEYECANLANDIRMIŞTIR

Etkinliğin açılışında konuşan Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel:

“Nevşehir ve Kapadokya Bölgesi olarak kültürel zenginliğin tam ortasında yaşamaktayız. Gerek tarihi turistik mekânları, gerek kadim uygarlıkların zenginleştirdiği kültür birikimi; balon turları, peri bacaları, vadileri, yeraltı şehirleri, kiliseleri, hanları, sağlık ve inanç turizmiyle ve gerekse de yöresel yemekleri ve el sanatları ürünleri ile oldukça geleneksel değerlere sahibiz.

Kültürel değerlerin ön plana çıkarılması bizi her zaman heyecanlandırmıştır.

İki gün süreyle devam edecek olan etkinliğimizin açılış gününde gastronomi ve turizm kanaat önderine dünyanın en iyi turizm köylerinden biri ilan edilen Mustafapaşa köyümüzü tanıtılacak ve bölgemizin benzersiz ortamında Kapadokya lezzetlerini deneyimleme imkânı sağlanacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta bu etkinliğin düzenlenmesine öncülük eden Kapadokya Üniversitesi ve şahsında Rektör Prof. Dr. Hasan Ali Karasar’a, Mütevelli Heyet Koordinatörü Funda Firuz Aktan’a gösterdikleri özveri ve gayretleri için özellikle teşekkür ediyorum.”

KARASAR: “SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASIMIZIN EN ÖNEMLİ UNSURLARINDAN BİRİ OLAN GASTRONOMİ MİRASIMIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar ise etkinlik açılışında yaptığı konuşmada şunları aktardı:

“Doğal, tarihi ve kültürel mirasımızın bir mücevheri olarak gördüğümüz Mustafapaşa’mız bildiğiniz üzere geçen yıl, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm tarafından dünyanın en iyi turizm köylerinden biri seçildi. Bu unvanı hak etmek kolay değildi. Sadece doğal, tarihi, kültürel zenginliklerle bu unvan elde edilmedi. Köyümüzün sürdürülebilirlik anlayışı bu unvanın elde edilmesinde en önemli etken oldu.

Somut olmayan kültürel mirasımızın en önemli unsurlarından biri olan gastronomi mirasımız bizim için çok önemli. Bölge gastronomisi çok uzun süreler ihmal edilmişti. Geçen yıl üniversitemizin yayınevinde basılan ‘Gastronomi Mirası Kapadokya Yemekleri’ kitabı çok fazla ilgi gördü. Bizi çok cesaretlendirdi.

Üniversitemizin en önemli özelliği entelektüel bir sermaye ile kurulmuş bir üniversite olması. Bu yüzdendir ki ilk günden bu yana doğayı korumayı, kültürel alanda sürdürülebilir ve dayanıklı olmayı kendimize şiar edindik.

Turizmin üzerinde yükseldiği üç ana ayağından bahsedilir her zaman. Ulaştırma turistleri bir yerden bir yere götürme, ikincisi konaklama üçüncüsü de yeme içme sektörü. Maalesef İspanya’nın yeme içme sektöründen ki Akdeniz tarağındaki rakibimiz diye İspanya’dan bahsediyorum ama diğer ülkeler için de geçerli bu. Yeme içme sektöründen sağladıkları katma değer ve gelirin oransal olarak onda birini dahi sağlamıyoruz. Bu da bizim için çok büyük bir ayıp. Zengin gastronomi mirasımızı bölgesel ve ulusal kalkındırmak ve kazandırmak önümüzdeki önemli görevlerden biri olarak görüyoruz.”

Etkinliğin açılışına, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, AK Parti milletvekilleri Yücel Menekşe ve Mustafa Açıkgöz, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, AK Parti Nevşehir İl Başkanı Ali Kemikkıran, CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, MHP Nevşehir İl Başkanı İlhan Kaya, Nevşehir İl Jandarma Komutanı Murat Yanık, Nevşehir İl Emniyet Müdürü Ali Loğoğlu, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar, Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, Ürgüp Ticaret Odası Başkanı Ahmet Aydın, sosyal medya fenomenleri ve davetliler katıldılar.

“En İyi Turizm Köyü” Mustafapaşa

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı olan Mustafapaşa, aynı zamanda Türkiye’nin bir üniversiteye ev sahipliği yapan en küçük yerleşim birimi olma özelliğine de sahip. Bin 300 civarında yerli nüfusu ve iki bin civarında Üniversite öğrencisi ile Mustafapaşa, Anadolu’nun hiç şüphesiz en ilgi çekici yerleşim birimlerinden biri. Bir yanda uçak teknolojisi atölyelerinde eğitim alan, insansız hava aracı laboratuvarlarında ar-ge yapan öğrencileri, diğer yanda geleneksel köy yaşamı süren aileleri ile Mustafapaşa sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin hayata geçirilmesinin mümkün olduğunun canlı bir kanıtı.

UNWTO, Mayıs 2021’de ilk kez başlattığı Dünyanın En İyi Turizm Köyü Programı ile tüm dünyada, kırsal alanlarda turizmde yenilikçi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu yaklaşımları benimseyen turizm köylerini belirlemiştir. En İyi Turizm Köyleri Programı turizmin kırsal kalkınma ve yerel toplumların refahını artırmadaki gücünü vurgulamayı hedeflemekte ve turizme odaklanılarak köylerin doğal çevresinin, biyolojik ve kültürel çeşitliliğinin, yerel değerlerinin, yerel yemekler de dahil yaşam şeklinin korunarak ekonomik değere çevrilmesinin mümkün olduğunun altını çizmektedir. Mustafapaşa, taşıdığı özelliklerle, UNWTO’nun programına katılan en iyi köy olarak tescil edildi.

Mustafapaşa’nın doğal ve kültürel zenginlikleri, bilinirliğinin artırılması amacıyla www.mustafapasakapadokya.org portalında kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Kapadokya Gastronomisi

Bir Başka Kapadokya (Kapadokya Lezzetleri, Mustafapaşa) etkinliği sayesinde Kapadokya’nın sahip olduğu diğer turizm varlıkları arasında geri planda kalan gastronomi zenginliğinin göz önüne çıkarılması amaçlandı. Bu hedef doğrultusunda hazırlanan ve www.gastrocappadocia.com  portalında kamuoyunun beğenisine sunulan Kapadokya gastronomi envanteri misafirlere tanıtıldı, kendilerine bölge lezzetlerini deneyimleyeme imkanı sunuldu.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

ENGELLİLERİN ÖTV’SİZ ARAÇ ALMA HAKKINA MÜDAHALE, SOSYAL DEVLET ANLAYIŞINA VE İNSAN HAKLARINA AYKIRIDIR!

ENGELLİLERİN HAKLARINA ERİŞİM PLATFORMUNDAN BASINA VE KAMUOYUNA ENGELLİLERİN ÖTV’SİZ ARAÇ ALMA HAKKINA MÜDAHALE, SOSYAL DEVLET …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427