Belediyelerden haberler (07.09.2020)

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN “HEMŞEHRİLERİMİZ, ŞEHRİNE SAHİP ÇIKSIN” ÇAĞRISI

 Kayseri Büyükşehir Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, riskli iller arasında yer alan Kayseri’de, Covid-19’a yönelik mücadelenin tam bir seferberlik ruhu ile yürütülmesi gerektiğine işaret ederek, “Hemşehrilerimiz, şehrine sahip çıksın” dedi.

Başkan Büyükkılıç, üyesi olduğu İl Pandemi Kurulu Toplantısı’na katılarak, Vali Şehmus Günaydın başkanlığındaki kurul üyelerine yerel yönetimlerin pandemi ile mücadelesine ilişkin bilgiler verdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin tüm birimlerinin ve iştiraklerinin tamamının salgınla mücadelede büyük bir hassasiyet gösterdiğini ve üzerine ne düşüyorsa eksiksiz yerine getirme gayretinde olduğunu yineleyen Başkan Büyükkılıç, tedbir açısından kamu kurum ve kuruluşlarının da aynı hassasiyetle çalıştığını hatırlatarak, vatandaşların toplumsal bilinçle hareket etmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkati çekti.

Sosyal izalosyon ve hareketliliğin engellenmesinin gelinen noktada çok daha önemli hale geldiğini kaydeden Başkan Büyükkılıç, riskli iller arasında yer alan Kayseri’nin bunu hak etmediğini düşündüğünü dile getirerek, “Covid-19 mücadelesinde seferberlik ruhu ile hareket etmeliyiz. Kurallara uymalı, uymayanları uyarmalıyız. Hemşehrilerimiz, şehrine sahip çıksın” çağrısında bulundu.

“Tırmanan vakaları nasıl düşürürüz?” sorusunun cevabının belli olduğunu ancak, bunu sadece görevliler eliyle yürütmenin başarıyı getiremeyeceğini vurgulayan Başkan Büyükkılıç, şöyle konuştu:

“Sağlık çalışanlarımız inanılmaz bir özveriyle çalışıyor. Polisimiz, zabıtamız ve ilgili tüm kurumlarımız fedakarca çalışıyor. Sayın Valimiz ve kurul üyelerimiz büyük bir çaba içerisinde. Kayseri halkının önemli bir çoğunluğunun da tedbirlere yönelik dikkatli davrandığını görüyoruz. Ama tüm bunların yetmediği de görülüyor. Hemşehrilerimden istirham ediyorum. Lütfen gerekmedikçe 15 gün evden çıkmayalım. Kayseri aklı başında insanların şehridir. Kent merkezi şu an yüksek riskli alan olarak gözüküyor. Mecbur kalmadıkça oturduğumuz bölgeyi terk etmeyelim. Özellikle ihtiyar, çocuk ve gençlerimiz evde kalmaya özen göstersin. Hep birlikte hareket ettiğimizde kısa süre içerisinde başarılı sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Gelin, hep birlikte başaralım”

BÜYÜKŞEHİR’DEN 7’NCİ ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI

 Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin 7’ncisini düzenlediği Ulusal Fotoğraf Yarışması başladı. Amatör ve profesyonel herkesin katılabileceği yarışmada konu  “Pandemi ile Yaşam” olarak belirlendi.

Büyükşehir Belediyesi, kültür-sanat alanındaki etkinlikleriyle sosyal hayatı renklendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Ulusal Fotoğraf Yarışması’nda farkındalık oluşturmak için salgın süreci işlenecek. 4 Aralık 2020’de başvuruların son bulacağı yarışmada 1’inciye altın madalya ve 6 bin TL, 2’nciye gümüş madalya ve 5 bin TL, 3’üncüye bronz madalya ve 4 bin TL ödül verilecek. Yarışmada ayrıca mansiyon ödülleri bin TL, sergilenmeye değer 50 esere verilecek ödül ise 250’şer TL olarak belirlendi.

Ulusal Fotoğraf Yarışmasına katılmak isteyenler detaylı bilgiye kayseri.bel.tr adresinden ulaşabilirler.

KOCASİNAN’IN MECLİSİ’NDE TÜRKİYE’NİN GURURLARINDAN MASA TENİSİ ŞOVU

Kocasinan Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar yönetiminde gerçekleştirilen meclis toplantısında 8 gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı. Meclis toplantısı öncesinde Kayseri ve Türkiye’nin gururu olan Kocasinan Masa Tenisi Takımı sporcularından Özge Yılmaz ve Betül Nur Kahraman, masa tenisi şovu yaptı.

Türkiye’nin, Olimpiyat kadrosuna alınan en genç sporcusu unvanını sahip Özge Yılmaz ile Gençler ve U21 Balkan Şampiyonu Betül Nur Kahraman, meclis salonunda kısa bir masa tenisi şovu yaptı. Masa tenisi takımı sporcularını ve Antrenörleri Halil Adak ile Kemal Balım’ ı başarılarından dolayı tebrik eden Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan Belediyesi Spor Kulübü’nün ulusal ve uluslararası müsabakalarda başarılar elde ettiğini hatırlatarak, “Sporcularımız bizim yüz akımız. Masatenisi başta olmak üzere tekvando, boks gibi farklı branşlarda Kocasinan Spor Kulübü birçok başarılara imza atıyor. Özellikle Kocasinan Spor Kulübü’nün sporcuları milli takımda yer alarak, masatenisinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Özge Yılmaz ve Betül Nur Kahraman’ı tebrik ediyorum. Çocuklarımıza daha iyi imkanlar sağlayarak, profesyonel spor yapan geleceğin sporcularını yetiştiriyoruz” diye konuştu.

Kocasinan Belediyesi’nin eski Belediye Başkanı ve Meclis Üyesi Bekir Yıldız ise Kocasinan Belediyesi’nin spora verdiği önem ve yaptığı hizmetlerden dolayı Başkan Çolakbayrakdar’a ve meclis üyelerine teşekkür ederek, “Milletimizi, Avrupa ve Dünyada temsil yolunda olan gençlerimizin yolları açık olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Çolakbayrakdar, son hafta günlük hasta sayısı en çok artan illerinden biri olan Kayseri’nin daha tedbirli olması gerektiğine dikkat çekerek, “Tüm önlemlere hassasiyetle yaklaşmamız lazım. Tedbir almak bizim elimizde. Herkesin özellikle sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyması gerekiyor. Lütfen kurallara uyalım.” diye konuştu.

Sonrasında 8 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Oymaağaç, Yenidoğan, Ahievran ve Beyazşehir Mahallelerinin imar planları görüşülüp karara bağlandığı toplantıda daha sonra Kocasinan Belediyesi’ne ait Erkilet Arabıdın Mahallesi’nde bulunan Arabıdın Mescidi ile Erkilet Yukarı Mahallesinde bulunan cami ve müştemilat vasıflı Erzade Mescidinin onarımının yapılabilmesi için Kayseri Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına tahsis edilmesi kararı oy birliğiyle kabul edildi. Son olarak ise Kocasinan Belediyesi masa tenisi takımı sporcularının ödüllendirilmesi talebi de oy birliğiyle karara bağlandı.

Meclis toplantısında alınan kararların Kayseri’ye hayırlı olması temennisinde bulunan Başkan Çolakbayrakdar, meclis üyelerine KAYÇEV tarafından tamamen yerli tohumlardan yetiştirilen organik domateslerden elde edilen salçaları hediye etmesiyle toplantı sona erdi.

7/24 KÜTÜPHANE ADIM ADIM SONA YAKLAŞIYOR

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, yapımı tamamlanma aşamasına gelen 7/24 Kütüphane ve Kültür Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ve diğer belediye yetkilileriyle birlikte binayı gezen Başkan Yalçın, Talas’a gece gündüz açık, çok modern bir kütüphane kazandırmak üzere olduklarını söyledi.

Beraberindekilerle birlikte iç tefrişat ve dekorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Yalçın, kütüphanenin işletilmesi hususunda da İl Kültür Müdürü Şükrü Dursun ve diğer yetkililerle görüş alışverişinde bulundu.

ENGELSİZ KÜTÜPHANE

Atatürk Bulvarı Talas Girişi’nde yer alan 5 katlı binadan oluşan 7/24 Kütüphane ve Kültür Merkezi’nde çok amaçlı salon, sergi alanı, açık söyleşi alanı, bireysel ve grup çalışma alanları ile kitap kafe bulunacak. Ayrıca işitme ve görme engellilerin kullanımına uygun şekilde hazırlanan Engelsiz Kütüphane bölümü yer alacak.

YAHYALI BELEDİYE MECLİSİ EYLÜL AYI TOPLANTISINI YAPTI

Yahyalı Belediye Meclisi, Eylül ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi.

Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantı, Korona virüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında sosyal mesafeye ve maske kuralına uyularak yapıldı.

Eylül Ayı Belediye Meclisi’nde; L34-C-13-B-1-D nolu paftada uygulama imar plan notu değişikliği yapılması ile ilgili İmar Komisyonu Raporu, Online Bilgi Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödül verilmesi ve Yahyalıspor Kulübüne ayni ve nakdi yardım olmak üzere toplam 3 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

Online Bilgi Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödül verilmesi gündem maddesi görüşülürken meclis üyelerine koşan Başkan Esat Öztürk; “ Pandemi nedeniyle bu yaz spor okulu açamadık. Gençlerimize ne tür bir etkinlik yapalım derken online bilgi yarışması yapmaya karar verdik. İstanbul’da birçok belediye bu tür etkinlikler düzenledi. Yarışmamız çok ilgi gördü. Yaklaşık 250 çocuğumuz yarışmamıza katıldı. Bizim bu etkinliğimizi örnek alan belediyelerde oldu. Yarışmamız resmi sosyal medya hesabımızdan canlı olarak yayınlandı. Yarışma 5. Hafta sürdü. Her hafta, ilk 20 dakikası konu anlatımı, ardından anlatılan konuyla alakalı sorular soruldu. Yarışmamız Ortaokul ve Lise seviyesinde yapıldı. Yarışmada derece giren çocuklarımıza çeşitli hediyeler vereceğiz. Bu tür etkinliklerimizi sizlerinde desteğiyle devam ettireceğiz.” diye konuştu.

KOCASİNAN BELEDİYESİ KENDİ SALÇASINI ÜRETTİ

Kocasinan Belediyesi, geçtiğimiz Mayıs ayında ekimi yapılan yerli tohumdan üretilen domates fidelerinin mahsullerini topladı. İlk hasatta toplanan yaklaşık 1 ton domates, Hasan Arpa Mahallesi’nde bulunan KAYÇEV Tesisleri’nde kurulan kazanlarda salçaya dönüştü.

Geleneksel tohum yetiştiriciliği ve uygulanmasında Türkiye’de örnek olan Kocasinan Belediyesi, tamamen yerli tohumlardan elde edilen fidelerden toplanan organik domatesleri bünyesinde ki tesislerinde kullanmak üzere salça yaptı. Büyük bir titizlikle yetiştirilen domatesleri, çeşitli işlemden geçiren belediye personeli, KAYÇEV Tesisleri yanında kurulan kazanlarda kaynatarak salçaya dönüştürdü. 1 ton domatesten elde edilen yaklaşık 200 kg salça şişelenerek, Kocasinan Belediyesi’nin bünyesinde bulunan kentin sosyal hayatına renk katan Kayseri’nin tescilli markası Kafe Sinan Tesisleri’nde hazırlanan birbirinden lezzetli ürünlerde kullanılmak üzere tesislere dağıtıldı.

GELENEKSEL TOHUMLAR, SALÇAYA DÖNÜŞTÜ

Belediye olarak tarıma verdikleri öneme vurgu yapan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, içinde bulunduğumuz süreçte organik tarımın önemli bir yer tuttuğunu kaydetti. Geleneksel tohumlarımızın yetiştiriciliği ve uygulaması noktasında Kocasinan Belediyesi olarak öncülük yaptıklarını dile getiren Başkan Çolakbayrakdar; “Kocasinan Belediyesi olarak birçok alanda yapmış olduğumuz çalışmalardan bir tanesi de tarıma vermiş olduğumuz destek. Özellikle, genetiği ile oynanmamış geleneksel tohumlarımızın yetiştiriciliği ve uygulaması noktasında Kocasinan Belediyesi olarak öncülük yapıyoruz. En önemlisi elbette insanımızın sağlığı, Kayseri bölgesine has yerli tohumlarla yetiştirdiğimiz fidelerden elde ettiğimiz domatesler bugün salçaya dönüştü. Kendi tesislerimizde halkımıza gönül rahatlığı ile sunmanın hazzını yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN SARIZ’A “DAMLAMA SULAMA PROJESİ”

 Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın “Önce Üretim’ diyerek yaptığı çalışmalar ilçelerde hayat bulmaya devam ediyor. Başkan Büyükkılıç’ın talimatıyla Sarız’da Kemer, Dayıoluk ve Kurudere Mahalleleri’nde üretimi artıracak modern sulama sistemi projesi hayata geçirildi.  Projeyle ilçede ürün çeşitliliği artırılarak, çiftçinin daha fazla gelir elde edebilmesini sağlanacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, yerel yönetimler olarak kentteki üreticilere desteklerini sürdürüyor. Verdiği talimatlar doğrultusunda çiftçinin yüzünü her zaman güldüren Başkan Büyükkılıç, Damlama Sulama Projesi”nin hayata geçirildiğini ve bu projeyle Sarız’da kuru tarım yapılırken, sulu tarıma geçildiğini, bunun da Sarız’da ürün çeşitliliğini artıracağını ifade etti. Salgın süresince tarımsal üretimin çok kıymetli olduğunun bir kez daha anlaşıldığını kaydeden Başkan Büyükkılıç, şöyle konuştu:

“Biz tarımdaki güçlü yanımızı geliştirmeli ve bunu korumak zorundayız. Bu yüzden ilçelerimize yerel yönetimler olarak desteklerimizi sürdürüyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak 16 ilçemizle omuz omuzayız. Şimdi de Sarızımız da ürün çeşitliliği artırmak adına ‘Damlama Sulama Proje’sini hayata geçiriyoruz. Bu proje kapsamında 2 adet kuyu mevcut olup 120 hektar arazi de tarımsal sulama yapılacak. Daha önce kuru tarım yapılmaktayken bu projenin hayata geçmesiyle sulu tarıma geçiliyor. Sulu tarım bitkilerin ihtiyaç duydukları ve doğal yollardan erişemedikleri suyun, ihtiyaç duydukları dönemde ve gereken miktarda yapay olarak verilmesi ile birlikte Sarız ilçemizde ürün çeşitliliği artarak çiftçimiz daha fazla gelir elde etmesi sağlayacağız. Tarımsal üretimi devam ettirecek altyapıyı kurmamız gerekiyor” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Sarız’da uygulayacağı “Damlama Sulama Proje”siyle, rüzgâr hızına bağlı kalmaksızın gün içinde herhangi bir saatte sulama yapılabiliyor. Az su uygulamalarıyla bitkide stres yaratmadan yetiştiriciliğe olanak sağlıyor ve üründe önemli oranda kalite ve verim artışı alınıyor. Ayrıca tüm alanın ıslatılması söz konusu olmadığından dolayı, hastalık ve yabancı ot gelişimini en aza indiriyor. Proje erozyonu ve toprak kaybını da önlüyor. Projeyle kaliteli, verimli ürünler elde ediliyor.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Almanya Gıda Tarım müşteşarı Dr. Peter Bohlen’den KTB’ye ziyaret

Almanya Gıda Tarım Müsteşarı Dr Peter Bohlen ve  eşi Rita Bohlen Kayseri Ticaret Borsasını (KTB) …