Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Çalışma Grubu Toplantısı Kayseri’de Toplandı

KAYSERİ İÇİN TARİHİ BİR GÜN YAŞANDI 

  1. Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Çalışma Grubu Toplantısı Kayseri’de Toplandı

 AB Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Bölgeler Meclis Toplantısı Melikgazi Belediyesi’nin ev sahipliğinde ilk kez Kayseri’de gerçekleştirildi.

Başkan Palancıoğlu, toplantıda önemli bir konu olan Filistinli mazlum vatandaşların haklarını savunarak AB’nin üzerine düşeni yapması gerektiğini ve acilen bir çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

9 yıldır Avrupa Konseyi’nde Türkiye’yi temsil eden Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu programda yaptığı konuşmasında, “29. Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Çalışma Grubu Toplantısı’nda sizleri güzel şehrimiz Kayseri’de ağırlamaktan dolayı oldukça memnunuz. Diğer toplantılarda olduğu gibi bugün de, “odağında insan olan” konuları ortak akılla istişare ettik. Özellikle iklim değişikliğine karşı dirençli toplumlar oluşturma konusunda önemli konuları konuştuk. Avrupa Birliği ile ilişkileri önemsiyorum. Bu ilişkilerin gelişmesi ülkemiz için önemli. Ülkemiz, çevresindeki savaşlara rağmen büyüyor.  Ülkemiz çevresindeki savaşlara ve yaşanan acı olaylara rağmen büyüyor. Yıllardır devam eden Türkiye-AB ilişkilerinin, başlangıçtan itibaren inişli çıkışlı olduğunu hepimiz görebiliyoruz.  Belirli dönemlerde yaşanan krizlere rağmen Türkiye ve Avrupa Birliği, mevcut ilişkiyi üyelik perspektifi çerçevesinde sürdürmeyi başarmıştır. Ülkemizde, 6 Şubat tarihinde, peş peşe yaşanan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler eşi benzeri görülmemiş bir yıkıma neden olmuştur. Asrın felaketi olarak nitelendirdiğimiz bu yıkımda 50 binden fazla insanımız hayatını kaybetmiştir. 100 binden fazla vatandaşımız ise yaralanmıştır. Yaşanan depremlerden 14 milyonu aşkın insan doğrudan etkilenmiştir. Hükümetimiz bölgede 200 bin konutun inşası devam etmektedir. 1 yıl dolmadan 41 bin konut ve 5 bin köy evi depremzedelere teslim edilecek.” dedi.

Filistin’in 75 yıldır İsrail’in işgaline ve zulmüne maruz kaldığını ve AB’nin yaşanan katliama bir çözüm bulması gerektiğini vurgulayan Başkan Mustafa Palancıoğlu, “Türkiye’nin sınırlarında savaşlar var. Ukrayna Savaşı var. Son olarak Filistin’de yaşanan katliam var. Benim de çocuklarım var. Ben oradaki çocukların katledildiğini görmek istemiyorum. Bu soruna acilen bir çözüm bulunması gerekiyor. Biz artık sonuç görmek istiyoruz. Biz bir millet olarak kararlılığımızı devam ettiriyoruz. Türkiye dünya da en fazla insani yardım yapan ülkelerin başında gelmektedir. Gayretlerimizi de sürdüreceğiz. Bir belediye başkanı olarak, elimden gelen gayreti göstererek, AB ve Türkiye arasındaki ilişkileri daha da ileri taşımaya gayret edeceğim. AB ülkelerinin katılımcıları ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin yöneticilerini kadim tarihe ve kültüre sahip şehrimizde ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. Daha yaşanılır, barış ve huzur dolu bir dünyayı inşa etmek duygusuyla yapılacak tüm çalışmaların ve toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Bremen Eyalet Parlamentosu Başkanı Antje Groetheer ise, “Kayseri çok misafirperver bir şehir. 2 gündür bizi burada çok güzel misafir ettiler. 29. Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Çalışma Grubu Toplantısını Mustafa Palancıoğlu Başkanımızın daveti üzerine Kayseri’de gerçekleştirdik. Bu organizasyondaki büyük emeği için kendilerine teşekkür ederim.” dedi.

AVRUPA PARLAMENTOSU ÜYELERİ KAYSERİ’YE HAYRAN KALDI

 Başkan Palancıoğlu Avrupalı Konuklarına Kayseri’yi Gezdirdi

Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi 29. Türkiye Çalışma Grubu için Kayseri’de bulunan AB ülkelerinin katılımcılarını, tarihiyle, gastronomisiyle, sanayisi ve kültürel zenginliği ünlü Kayseri’yi gezdirerek katılımcılara restorasyon yaptıkları Gön Han hakkında da bilgi verdi.

Kültürel ve tarihi zenginlikleriyle ziyaretçilerini kendine çeken Kayseri’de Avrupalı konukları ağırladıkları için memnuniyet duyduklarını ifade eden Başkan Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Ev sahipliğini yaptığımız Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi 29. Türkiye Çalışma Grubu toplantısının ardından misafir ettiğimiz AB ülkelerinin katılımcıları ve Türkiye Belediyeler Birliği yöneticileri ile birlikte Kayseri’mizin tarihi güzelliklerini gezdik. Ayrıca güzel Kayseri’miz ve belediye olarak Melikgazi’de yaptığımız bazı çalışmalar hakkında kendilerine bilgi verdik. Gön Han, Kazancılar Çarşısı, Kapalı Çarşı, Hunat Medresesi, Kayseri Kalesi ve Tarihi Şehir Kütüphanesi’ni ziyaret ettik. Özellikle de Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkiler için bu tip ziyaretlerin ve diyalogların birbirimizi yakından tanımak anlamında çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kayseri, kadim tarihi ve özellikle ticaret kavramının binlerce yıllık karşılığının olduğu özel bir şehir.  Bu kapsamda ticaret hayatını yeniden daha da canlandıracağını düşündüğümüz 504 yıllık Gön Han restorasyon projemizi, AB ülkelerinin katılımcılarına gezdirerek bilgiler verdim. Türkiye’yi Avrupa’da temsil etme noktasında Kayseri’de bir ilk olan programımızı gerçekleştirmiş olduk. Kayseri’nin tanıtımı için önemli bir ağırlama olduğunu düşünüyorum. Değerli misafirlerimizi, kadim bir tarihe ve kültüre sahip şehrimizde ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduk. Katılımları için tüm üyelerimize teşekkür ederim.” dedi.

AB ülkelerinin katılımcıları ise Kayseri’yi çok beğendiklerini ve Kayseri’de olmaktan mutlu olduklarını dile getirerek, Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu’nun kendilerini çok güzel misafir ettiğini söyleyip, kendisine teşekkür ettiler.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

GANİRA PAŞAYEVA’YI ANMA TÖRENİNDE YÜREKLER DAYANAMADI, GÖZYAŞLARI SEL OLDU TAŞTI

3 ay önce kaybettiğimiz, Türk dünyasının gönlünde taht kuran cesur kadın, 10 Aralık Dünya İnsan …